Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Еве како изгледа (до сега) мојот топ 25 за 2018. Но со оглед на тоа што допрва почнува сезоната на добри филмови, очекувам искрено да се смени многу тука. Вака како што е, останува впечатокот дека 2018 е многу слаба филмска година. Единствено за првите 7-10 можам да кажам дека беа навистина добри филмови.

1. Bohemian Rhapsody
2. American Animals
3. The Favourite
4. Searching
5. Burning
6. Annihilation
7. Leave No Trace
8. Ready Player One
9. Incredibles 2
10. BlacKkKlansman
11. Everybody Knows
12. The Wild Pear Tree
13. 22 July
14. Christopher Robin
15. Avengers: Infinity War
16. Cold War
17. A Quiet Place
18. Love, Simon
19. Crazy Rich Asians
20. Shoplifters
21. Eighth Grade
22. Hereditary
23. Isle of Dogs
24. Game Night
25. Solo: A Star Wars Story
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.633
Поени од реакции
81.565
Fun Fact кој верувам тешко од вас некогаш би го приметил :)
Во една од сцените во The Wizard Of OZ, може да се забележи дека Страшилото носи пиштол во своите раце...





Да имаше мозок не ќе мораа да ја поливаат вештерката со вода... ќе и свирнеа еден куршум у чело :LOL:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
И наградата за најчуден филм на годината оди кај Under the Silver Lake. Побизарно нешто немам гледано одамна. Ова е баш на средина на тенката линија меѓу генијалното и глупоста. Уште не можам да сфатам дали е експериментален филм во кој режисерот (некое детиште, режисерот на It Follows) бил баш со намера да ги опфати сите можни жанрови, или пак е филм кој не може да се одлучи што сака да биде. @wot , многу сакам да прочитам твое мислење за филмов, please гледај го што поскоро.

Инаку, иако имаше премиера на еден од големите фестивали, во Кан, мислам, ако не сум грешка, и еве, дури и излезе WEB-DL снимка, сепак, кино премиера во САД ќе има дури на 19 април 2019, со што нема право да се натпреварува на ниту едни награди таму - ни за Оскар, ни за Глобус, ни за ништо. Тоа е па уште почудно и побизарно од самиот филм.

Ова ќе е најголемиот hate it or love it на 2018, се кладам!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Мојата втора 10-ка за филм од 2018. American Animals. Немам коментар. Гледајте го.
Филмов е стабилно добар и ништо повеќе. Пазете да не се хајпнете ко мене од коментаров на Злате.
Десетки вака ако се давале...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Па барем не е Трето полувреме. :kuracc:
Злате не дозволувај хајпот да те води, чекај малце да ти легне па после оценки, ја кога ги оценувам филмовите дури по една недела го правам тоа да размислам трезвено.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Злате не дозволувај хајпот да те води, чекај малце да ти легне па после оценки, ја кога ги оценувам филмовите дури по една недела го правам тоа да размислам трезвено.
Не е до хајпот, уште го мислам истото, еве, недела дена по гледањето. Секој си има различни критериуми за оценување. Мојот критериум, е, на пример, колку филмот влијаел на моите емоции за време на гледањето. Ако успее да ме насмее до солзи, да ме расплаче, да ме наежи од глава до пети, да ме натера да размислувам за него, за мене или за нештата надвор од нас, тогаш неминовна е десетката. А овој се тоа направи, и плус видов некои тешки филозофии во толку простата приказна, што не можев да одолеам. Еве, и од перспектива по недела дена јас уште го имам истиот став за филмот.

А плус, за оценките по една недела, тебе ти е лесно: велиш два филма годишно дека гледаш, нормално дека ќе се сеќаваш на нив недела дена по гледањето. Јас ако чекам една недела за да оценам филм, каша попара се ќе ми стане. Ќе не знам во кој филм што се случи. Еве, последнава недела 05.12-11.12 јас имам 11 филма гледано. :D
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Brazil (1985)- Ремек дело, одлична комбинација од Орвел, Ниџе и Монти Пајтон, на моменти смешен, на моменти чуден, а крајот е посебно добар. 10/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Добро е да се знае дека децата од мали се учат да ја почитуваат и следат филмската уметност, и вака страсно да покажуваат што мислат за истата.
Кудос Злате :***
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Добро е да се знае дека децата од мали се учат да ја почитуваат и следат филмската уметност, и вака страсно да покажуваат што мислат за истата.
Кудос Злате :***
Хахахахахааха, леле, ќе го убијам! :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
First Man колку досаден го направил овој Chazelle. Депресивно влечкање цел филм.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Хенри Кавил треба да добие златна малина за улогата во најновиот Mission Impossible.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom