Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

W

wicked_1

Гостин
Дијалозите исто така беа многу тапи и неинтересни, и со себе не носеа ниту длабочина ниту симболика, а доколку носеле, јас не ја видов. Во секој случај ако мене ми избегала, на @wicked_1 сигурно нема, па ќе му оставам нему да се позанимава со тој дел.
Номинациите сметам дека му се заслужени, и покрај тоа што мене лично не ми се допадна и не се поврзав со него, бидејќи сепак многу убава претстава е на отуѓеноста во фамилијата, личната трагедија, справувањето со истата и убивањето на емоции за целта да се преживее.
Би било убаво некој да собере Оскар во категориите за Support/Lead, меѓутоа overall не е за статуетката за Best Picture.
Не беа тапа дијалозите, колку што имаше рандом глупи и непотребни сцени кои ги правеа и ликовите по малце исфорсирани. :icon_mrgr:

Филмот не кулминира во ниту еден момент, јасно идејата е минималистички да се движи ама дури и вака недостасуваат поемотивни сцени за да се сврзе со публиката.

Не може секој да изведе филм како 21 Grams или Demolition, режисеров малце се преценил.

Overall, солидно напишан филм, доста добра глума, камера. 7.5
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не може секој да изведе филм како 21 Grams или Demolition, режисеров малце се преценил.

Overall, солидно напишан филм, доста добра глума, камера. 7.5
Чудно ми е од каде ти текна споредбата ама да, помеѓу овие 3 филмови Манчестер е најслаб.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
Во врска со Manchester by the Sea, јас дефинитивно не ве разбирам. Еве ќе се фатам за тоа што најчесто го спомнувавте: немало длабоки дијалози. Ќе беше ли воопшто реално такви дијалози да имаше? Луѓето си ги живеат своите ништожни животи во мало приморско гратче, for God sake, тешко дека некој од нив отишол на колеџ. Што очекувате од хаусмајстор, рибар, механичар за бродови или што и да е, и сл, да земат да разглабаат за апологии за животот и смртта, нихилистички филозофии и слично? Мене ми беше таман на место секое зборче во филмов. Претерувате.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.440
Поени од реакции
9.348
Ааааааа зошто Мишел Вилијамс му била симпатија на Whatto...
 
W

wicked_1

Гостин
Чудно ми е од каде ти текна споредбата ама да, помеѓу овие 3 филмови Манчестер е најслаб.
Незнам, може дека сите три раскажуваат на сличен начин за дистракции и блокирани емоции од внатрешна болка, очај, чувство на загуба, жалење.
 
G

grande-juve

Гостин
Манчестер добар, се' на место, глума одлична, али не ме допре до толку.. допираше ама повремено. На моменти шлајфуваше. 7 иполче од мене.

Кејси одличен али сепак Дензел кај мене победува.
 
Последно уредено од модератор:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Во врска со Manchester by the Sea, јас дефинитивно не ве разбирам. Еве ќе се фатам за тоа што најчесто го спомнувавте: немало длабоки дијалози. Ќе беше ли воопшто реално такви дијалози да имаше? Луѓето си ги живеат своите ништожни животи во мало приморско гратче, for God sake, тешко дека некој од нив отишол на колеџ. Што очекувате од хаусмајстор, рибар, механичар за бродови или што и да е, и сл, да земат да разглабаат за апологии за животот и смртта, нихилистички филозофии и слично? Мене ми беше таман на место секое зборче во филмов. Претерувате.
Ja pak uste pred faks se interesirav I zborev za smrt I sum imal intelektualni muabeti. Baska I od mal grad. E sea, ribar ne sum.
Mozda do toa e? :D So ima veza toa so sve dodusa? Nikoj ne ocekuvase filosofski mumbo jumbo.

Nikoj ne go ishejta osven jas, vie preteruvate so visokite. Mene ne mi precese dijalogot, ok napisan film, ama sevkupno mnogu prosek, duri I pod. Najmalku zasluzen nominiran, a mislev Arrival e smesen so nominacijata...

Ааааааа зошто Мишел Вилијамс му била симпатија на Whatto...
Ovaa pa Michell kolku ne ja mozam. Prvpat ja sretnav uste u Blue Valentine (relevant) I cel film mi unisti, nitu u eden film ne sum ja mozel. Tuka kenkase 4min I site se izgubija. Okej, mozebi samo vo My Week with Marilyn mi bese ok.

Манчестер добар, се' на место, глума одлична, али не ме допре до толку.. допираше ама повремено. На моменти шлајфуваше. 7 иполче од мене.

Кејси одличен али сепак Дензел кај мене победува.
zaso uopste go forsirat, mnogu nedefiniran lik a toa rezultirase so nepodnosliva gluma. Ne pokaza razlicna emocija, nemase razlika u faca niz scenite.
"if I didn't say anything, people always assumed the worst" ??
svez mi e jbg :D

Незнам, може дека сите три раскажуваат на сличен начин за дистракции и блокирани емоции од внатрешна болка, очај, чувство на загуба, жалење.
ne znam* :P

ali da demolition za ovoj poim...
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ааааааа зошто Мишел Вилијамс му била симпатија на Whatto...
Симпатија не би рекол.
У венди и луси ми беше симпа со кратките кафени панталончиња и карираното кошулче,у мај вик витх мерлин ми беше сасвим океј пошо дури иако собереш некоја од булеварите на лас вегас ќе го имаш истиот ефект,блуе валентин е добар филм кој треба да го репризирам дури го ставам гослинг пред нејзе :cuc:,манчестер сеа ќе го глеам и да не ги редам сеа и брокебак,оз па да бидам искрен не ја ни памтам у брокебак кој беа таму џокерот,џејки и хатавеј .....
А знаете шо ми текна сеа вечерва да го рокам Kазабланка Уф а ќе видиме ајде следете ме на летер и ќе дознаете :pos: (ova jutubdzija ti go vika follow me on my social networks :pos:) ма ич бе не ме следете од 98 режија нолан каов ноир а и тоа треба да репризирам:pos:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.440
Поени од реакции
9.348
Симпатија не би рекол.
У венди и луси ми беше симпа со кратките кафени панталончиња и карираното кошулче,у мај вик витх мерлин ми беше сасвим океј пошо дури иако собереш некоја од булеварите на лас вегас ќе го имаш истиот ефект,блуе валентин е добар филм кој треба да го репризирам дури го ставам гослинг пред нејзе :cuc:,манчестер сеа ќе го глеам и да не ги редам сеа и брокебак,оз па да бидам искрен не ја ни памтам у брокебак кој беа таму џокерот,џејки и хатавеј .....
А знаете шо ми текна сеа вечерва да го рокам Kазабланка Уф а ќе видиме ајде следете ме на летер и ќе дознаете :pos: (ova jutubdzija ti go vika follow me on my social networks :pos:) ма ич бе не ме следете од 98 режија нолан каов ноир а и тоа треба да репризирам:pos:
Гледав документарец со Леџер, прв пат таму дознав дека му била жена и мајка на негово дете. Затоа мислев дека ти е симпатија, нели Леџер-Џокер...

Се погоди муабетов ептен случајно со Манчестер :LOL:

Кога сме кај манчестер и мене ми беше лош, а кога сме кај Леџер, оваа недела ја посветив на него и до недела ќе му ги изгледам сите филмови.
:(
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Каков хејт, јас само реков дека од тие три филмови е најслаб инаку одличен. Или според што како сум ги оценил Манчестер 8, останатите два со 9.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom