Филип II Македонски

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Dobro edno ne mi e jasno.. od tolkav publicitet sto im se dade na profesorite so kamenot.. kako ne uspejaa da obezbedat uste nesto ekstra sredstva da gi prodlabocat ispituvanjata i desifriranjata. Mislam koga i da gi vidam na intervju za pari zborat, pa Ve molam koga mozeme da da gledame eden kup gluposti od manifestacii sekoj den sto normalno kostaaat pari sto nekoj gi sponzorira kako toa nikoj ne odvoil denar za niv??
Ili cekaat samo od vladata??
Ili ne se svateni dovolno seriozno od ostanatite naucni krugovi ovde pa ne im drzi razmisluvanjeto o i konceptot??
Ili ednostavno ne sakaat da napravat tim pa im odgovara da razvlekuvaat???
Navistina zbunuvacki.. ako e tolku nogu poseten sajtot vo stranstvo, pa 0,001% od vkupniot broj na prijateli na Grcite da im bidat neprijateli barem eden ke se najdese da gi finansira so nekoi skromni sredstva kako sto tie velat...
Jas kolku sto mozev i nemozev sirev za ova soznanie, duri so srbinkata vo Muzejot vo Kairo lom se napravivme koga veke stigna do vikanje ja svrtev kavgata na angliski za da privleceme nesto ekstra vnimanie od ostanatite posetiteli ama sepak nesto mi ostanuva nejasno okolu celata taa rabota.

Eve ako nekoj ima link so niv bi sakal konkretno da znam kolku sredstva baraat za temelno istrazuvanje spored nivnite kriteriumi.. ili nekoi posebi prostorni ili tehnicki uslovi???
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
309
Поени од реакции
0
Pochitivan FMI,

Blagodaram za slikite od Plovdiv. Dobar e spomennikot na Philip II, ama mestoto mu nekak si ne mu e bash tamo, zoshtoto antichkiot stadion e Rimski, a ne od vremeto na Philip.

Nekak si sa se izmeshale epohite, ama ke mora da go prifatime i tova ! :wink:
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Е това ти е гр'цкото лоби,това прави,да се градат паметници на тоја што го сравни града с основите,па го кр'стил после на негово име.
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Колку грците ги сакале Македонците во времето на Филип Втори Македонски се гледа од изјавата на големиот атински говорник Демостен во своето дело Филипики и тој, еве што вели:

,,Филип,тој човек не само што нее Грк, туку и нема ништо со Грците. Барам да беше барбарин од некоја пристојна земја-но тој не е ни тоа. Тој е некакво шугаво суштество од МАКЕДОНИЈА-земјата од која не можеш да доведеш ниту роб што барем нешто вреди,,.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Колку грците ги сакале Македонците во времето на Филип Втори Македонски се гледа од изјавата на големиот атински говорник Демостен во своето дело Филипики и тој, еве што вели:
,,Филип,тој човек не само што нее Грк, туку и нема ништо со Грците. Барам да беше барбарин од некоја пристојна земја-но тој не е ни тоа. Тој е некакво шугаво суштество од МАКЕДОНИЈА-земјата од која не можеш да доведеш ниту роб што барем нешто вреди,,.
ЕЕЕЕ... така било тогаш.... Ама сега самите си ги негираат своите предци. Денес да ги прашаш 100% велат дека Демостен бил пијан:cug: кога го рекол тоа:pos2:!!!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
202
Поени од реакции
1
Антички Македонци

Античките Македонци (или Древни Македонци, Стари Македонци) се древен народ од индо-европско потекло кој бил населен на територијата на Македонија и претставувал мнозинско население во неа. Тие зборувале на свој античко-македонски јазик, кој бил различен од старо-грчкиот и бил неразбирлив за другите народи. Денес од тој јазик се зачувани мал број зборови (голоси) и е предмет на активни проучувања.
//
Потеклото на античките Македонци

Античките историчари, кои живееле во времето кога суштествувале античките Македонци трврдат дека античкиот македонски народ потекнува од Пелазгите, најстариот домороден народ во Македонија и јужен Балкан. Gnaeus Pompeius Trogus - Трог Помпеј еден од најголемите експерти по античомакедонска историја, а и самиот тој живеел во времето кога античките Македонци биле поробени од Римјаните, вели “Македонците се од пелазгиски производ“ (Justin. VII, 1, 3). Најголемиот античкоелински географ Страбос- Στράβων (63/64 г.п.н.е. – 24 г.н.е), пишува дека Тесалија (земја помеѓу античка Македонија и Елада) е населена со Пелазги и тоа во првиот век од нашата ера (Страбо, стр. 221, 4 ред). Значи, античките Македонци се граничеле на југ не со Елини (грци), туку со Пелазги- свои сонародници и пред 2000 години, после пропаста на Елада и Македонија. Херодот, античко-елински историчар пак пишува дека порано и цела Елада (Грција) била населена со Пелазги, но со доаѓањето на Елините во Атика (Пелопонез), Пелазгите били асимилирани во тој дел на Балканот, но се` уште постоеле живи Пелазги (Херодот I, 57-58), кои гледаме ги населувале Тесалија и Македонија. Во Елада сепак останале нехеленизирани Пелазги до доаѓањето на Римјаните и пропаста на Елада, а тоа биле Акаранците и Етолците. И во првиот век од нашата ера, античко-римскиот историчар Тит Ливиј запишува дека Етолците, Акаранците и Македонците си го зачувале пелазгиот јазик и говорат еден ист јазик: Aetolos, Acarnanas, Macedonas eiusdem linguae hominess (Titus Livius, книга XXX, стр. 29).

За античките Македонци постојат три етногенетички хипотези поставени од пројугословенските историчари во Македонија. Археолозите Никола Шелдаров и Виктор Лилчиќ, во нивната стручна книга "Кралевите на античка Македонија и нивните монети", даваат преглед на различните експертизи околу етничката природа на Палео-Македонците. Едната гласи дека се старогрчко племе, другата дека се припадници на тракиjскатта и илирската племенски заедници, и трета дека се нешто сосема посебно, некаков одделен етносупстрат составен од разни народи Пејонци, Пелагонци и Бриги. Првите две објаснувања кај нас се отфрлаат. Целокупната научна и мисловна енергија се насочува кон третата теза, со намера да се докаже дека сме посебен и прастар етникум. Еден од ретките научни умови што мисли поинаку е Битолчанката акад. Фанула Папазоглу. Во своето еминентно дело "Среднобалкански племиња", таа уште во уводот ќе напише дека реката Вардар е допирна точка на три големи етногрупации: на запад Илири, на исток Траки и на југ Хелени. Место за некој четврти етнитет кај оваа европски позната научничка - нема! Нашиот познат професор Иван Микулчиќ застапува теза дека античките Македонци се производ на мешање на старогрчкото племе Дорјани, кои во 12 и 13 век п.н.е. се доселиле од Централна Европа во областа Епир (помеѓу денешна Грција и Албанија) и староседелците Пелазги - Трачко племе. Но, ваквите хипотези за некакво елинско потекло на античките Македонци, целосно ги негираат античките елински и римски историчари и хроничари. Демостен, Атињанин кој два пати ги предводел обединетите Елини во воените походи против Македонците за македонскиот крал Филип Втори Македонски тврди:“...не само што не е грк, ниту пак е поврзан со грците…” (Демостен, Филипика III). Според античките автори, Македонците и Елините не само што не биле ист народ, туку припаѓале и на различни раси, па сите опишуваат Елинска и Македонска Раса (види кај Ариан, Грчки Историчар, Книга 2, Битката на Исус, стр. 119 / Diodorus Siculus 18.37.3-4.). Истaтата поделба на македонска и елинска раса ја среќаваме и кај римските историчари (Titus Livius книга XXXI)
____________________



:bilokojzbor:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Filip II edinstveno go pocituvam zosto bil tatko na najgolemiot voskovodev na site vremonja ALEKSANDAR III MAKEDONSKI (VELIKI), i poradi toa sto skoluvajki se vo grcki voeni ucilista go usovrsil vojuvanjeto t.e boenite vestini i disciplinata. A podocna gi napadnal so nivno oruzje. Filip II sepak stoi vo senkata na svojot golem sin. Zapadnite zemji znaat za Aleksandar kako golem osvojuvac , protezer na svetskata globalizacija, a FilipII go znaat samo kako tatko na Aleksandar.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
a FilipII go znaat samo kako tatko na Aleksandar.
Многу добро знаат кој е Филип 2, само го ќутат бидејќи тој им ги руши прикаските (македонците биле грци)

Филип 2 е најсветлата ѕвезда во Македонија, син му и покрај огромниот успех, ја испости државата која Филип ја дигна на невидени дотогаш стандарди.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Ne se soglasuvam deka FilipII E najsvetla Zvezda na Makedonija. Samoto toa sto Aleksandar III go znae cel svet kako NAJGOLEM OSVOJUVAC I VOSKOVODEC NA SITE VREMINJA kazuva koja e nasata najgolema licnost na site vreminja. Isto taka ne se soglasuvam deka deka ja ispostil (kako sto velis) drzavata koja Filip ja sozdal. Mislis deka drzavata imala pogolemi standardi vo vremeto na Filip II otkolku vo vremeto Na Aleksandar Makedonski (Veliki)? Po tolkute golemi osvojuvanja vo Persija i Indija (bogati zemji so zlato i dr.blagorodni metali) Makedonija imala pogolem standard vo vremeto na Filip II?! mene toa ne mi e logicno. Izvini ako pogresno sum te sfatila.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
па многу едноставно: ако таткото не остави благосостојба, самите ние тешко да ја створиме...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ne se soglasuvam deka FilipII E najsvetla Zvezda na Makedonija. Samoto toa sto Aleksandar III go znae cel svet kako NAJGOLEM OSVOJUVAC I VOSKOVODEC NA SITE VREMINJA kazuva koja e nasata najgolema licnost na site vreminja. Isto taka ne se soglasuvam deka deka ja ispostil (kako sto velis) drzavata koja Filip ja sozdal. Mislis deka drzavata imala pogolemi standardi vo vremeto na Filip II otkolku vo vremeto Na Aleksandar Makedonski (Veliki)? Po tolkute golemi osvojuvanja vo Persija i Indija (bogati zemji so zlato i dr.blagorodni metali) Makedonija imala pogolem standard vo vremeto na Filip II?! mene toa ne mi e logicno. Izvini ako pogresno sum te sfatila.
Александар добил една многу моќна и богата држава која успеал за многу кратко време тотално да ја распрска и уништи. Тоа е исто како жабата која се дуела и пукнала на крај.

Од кретенското водење на политиката на говедото наречено Александар Македонија се расцепува на четири држави кои сите биле во војна помеѓу себе и ги раселува Македонците по целиот свет.

Тоа е една од главните причини за лесното потпаѓање под Рим и понатамошните зла кои ја имаат снајдено Македонија.

Александар за Македонија и Македонците е една (нај)голема катастрофа чии последици се чуствуваат и денес.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Александар за Македонија и Македонците е една (нај)голема катастрофа чии последици се чуствуваат и денес.
Жално, точно.

Барем од богатстовото негово аир да видевме...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Potvrda deka sme direktni pomotci na Aleksandar se gleda vo nasite politicari.

I tie, kako i Aleksandar, za kratko vreme uspeaja da raskurcaat edna zemja/drzava so goolem potencijal.

Ah, Filipe II, sto go prizna za sin???
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Potvrda deka sme direktni pomotci na Aleksandar se gleda vo nasite politicari.

I tie, kako i Aleksandar, za kratko vreme uspeaja da raskurcaat edna zemja/drzava so goolem potencijal.

Ah, Filipe II, sto go prizna za sin???
Па не го признал затоа што помалиот син од Македонката Клеопатра бил спреман да го наследи престолот после Филип ама чудновато му направиле атентат баш во времето на најголеми кавги помеѓу нив двајца (Алексо и татко му) и уште почудновато Александар го убива атентаторот во секунда пред било кој друг да успее да интервенира и да го испита.

Чудесно дете овој Александро! Се што пипнал, овенало!
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Чудесно дете овој Александро! Се што пипнал, овенало!
Александар = расипано дериште.

Според мене ФИЛИП треба да го славиме најмногу, и најмногу признание да добие, споменици од Филип требаат, така и циганиве нема да смеат да писнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom