Филип II Македонски

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Eve ako nekoj ima link so niv bi sakal konkretno da znam kolku sredstva baraat za temelno istrazuvanje spored nivnite kriteriumi.. ili nekoi posebi prostorni ili tehnicki uslovi???
http://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/
toto@etf.ukim.edu.mk

Ете линк и контакт од Аристотел, сам можеж да го прашаш што е работата и околу условите и финансиите.

Слободно пиши му, ќе ти одговори, човекот е коректен.
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
A glaven grad mu bil Filipolis so denesno sediste vo Varna ili Plovdiv. pa kolku sto imame pravo nie da si go prisvojuvame i bugarite imaat .....pa daj da kutime da ne ni go zemat i nego deka nisto nema da ni ostane.
 

bluu

Доктор по општесвени науки
Член од
22 февруари 2007
Мислења
213
Поени од реакции
4
Пела е на 4-5 километри од Гевгелија така да имам одено до тамо али..оние африканците т.е грколаците не дааваат да го посетиме стариот град као демек затворен за посетители , т.е за македонци ,мајко им ебем историјата ни ја крадат(се извинјаваам за пцовките) поздрав
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
[FONT=book antiqua, times new roman, times]
[/FONT] [FONT=book antiqua, times new roman, times]Istoriska karta na Makedonskoto kralstvo vo vremeto na Filip II (Hamond: Makedonskata dr`ava).[/FONT]
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
[FONT=book antiqua, times new roman, times]
[/FONT] [FONT=book antiqua, times new roman, times]Istoriska karta na anti~ka Makedonija i na nejzinite najgolemi osvojuvawa na Balkanskiot Poluostrov vo vremeto na kralot Filip II[/FONT]
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
CELTIK, не спамирај, пишувај нешто ново, нешто интересно, не само на оваа тема, на сите. И не верувај на сите web-pages
Во втората мапа, каде ти е Пајониа. Тоа е се грчка пропаганда. Како може на едната мапа да ја има Пајониа, а на другата не?

Карта на Македонија кога умира Филип 2
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Pa jas kolku sto znam ustvari sega i nesto drugo kaza pasko kuzman ali aj da ne go prifatam toa negovoto ali se si mislam na Car Samuil dek a bilo a na filip neznam ,prvpat slusam.
Кузман кажа дека калево Самуил не го изградил...го доградил :) А Охрид има две калиња, едното на излез од Охрид..постаро од овдешното.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Pochitivan FMI,

Blagodaram za slikite od Plovdiv. Dobar e spomennikot na Philip II, ama mestoto mu nekak si ne mu e bash tamo, zoshtoto antichkiot stadion e Rimski, a ne od vremeto na Philip.

Nekak si sa se izmeshale epohite, ama ke mora da go prifatime i tova ! :wink:
Споменика не е турен за стадиона,па покпаj старото име на Пловдив.Па и това е на центра на града-преубаво место.
Дано приjaтелите на форума видат дека слагаме и споменици на македонци во центровите на градовете си.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Филип II е тој што ја создал СИЛНА МАКЕДОНИЈА,ФАЛАНГАТА, добил почит од Грците кој порано не сакале да го прифатат како крал..
Александар само ја проширил веке силната МАКЕДОНИЈА......

Ако ја гледаше некој емисија ЗА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА во саботата на А1 телевизија знае на што мислам, а мислам дека и уште епизоди ке има, во саботата беше 5-тата епизода....:salut::toe::toe::vozbud:
 
Член од
19 март 2009
Мислења
64
Поени од реакции
3
Една од монетите на која е напишано само ФIЛIП, без ПОY, од каде што го извеле зборот ФIЛIППОY, демек, љубител на коњи.


има монети со ПОY

...но, секогаш се пред коњот...

...а нај добра финта е...

...ПОY ФIЛIП

philos + ippos = ФIЛIППOY ? има и такви..

... но тука е и трозабецот.

Дали ова е „масло“ на Филип, за полесно да го „примат“ гејците?, или ова ПОY значи нешто друго?
Сликиве се од http://www.coinarchives.com/a/
и има други интересни нпр:
Александар I, II и III, напишани како АЛЕХАНДРО, без „Y“ или „Σ“
само АМY NTA итн.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Една од монетите на која е напишано само ФIЛIП, без ПОY, од каде што го извеле зборот ФIЛIППОY, демек, љубител на коњи.


има монети со ПОY

...но, секогаш се пред коњот...

...а нај добра финта е...

...ПОY ФIЛIП

philos + ippos = ФIЛIППOY ? има и такви..

... но тука е и трозабецот.

Дали ова е „масло“ на Филип, за полесно да го „примат“ гејците?, или ова ПОY значи нешто друго?
Сликиве се од http://www.coinarchives.com/a/
и има други интересни нпр:
Александар I, II и III, напишани како АЛЕХАНДРО, без „Y“ или „Σ“
само АМY NTA итн.
Интересно,треба да се прочепка по интернетов за тоа ПОY
 

Kajgana Shop

На врв Bottom