Фиксна протеза

Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
Ja nosev do pred 2 nedeli ali samo dole. Ne mi so poznavase ic ic, a za bolenje boli koga ke ti ja staat i koga ke ti ja stegaat (da bideme iskreni) Ali posle den-dva ti pominuva. Koga mi ja stegaa mi stvarase nervoza malce bolkata i mi idese onaka da ja izvadam odma ali eden analgin i posle nisto strasno. Sega mi se tip-top zabite i si nosam mobilna za da ne mi se vratat :)

Inace ima edna mn dobra rabota sto zaboraiv da ja spomnam, ne smetase pri muvanje i bifsiot duri ne znaese deka sum imala se dodeka ne mu kazav deka sum ja izvadila haha. Dzabe se potresuvav ja haha
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Ја извадив сабајлево, и сега во 12 ќе идам да си зеам мобилната :pipi: Иначе одма ги вадат протезите, за 20 минути готово е со се ваѓање, стругање ова она.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
10
Поени од реакции
6
за две фиксни (горна и долна вилица) кои ги носев една година ми зедоа 500 евра + по 800 ден. секој месец за контрола
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
8
:helou:Здраво,здраво..и јас исто така имам искуство со фискни протези...ги ставив то4но пред 2 и пол години( и сеуште ги носам и едвај чекам да ми ги извадат), имав проблем со горната вилица која ми беше нанапред 2 цм а долу забите ми беа нерамни.. платив 200 евра за една и плаќав по 200 денари за преглед:uvo: ,а ина4е носам на двете вилици...ми ги местеа околу 1 саат...а потоа знам дека не можев на раат да дајдам цела недела па се хранев со попара кисело млеко:vozbud::vozbud::vozbud:ахх кога ќе се сетам како ми беше...:nesum:...сакаат многу внимание и хигиена...и наутро и навечер треба да се мијат 5-6 минути....
Ефект од нивЧ Горната вилица ми е скроз израмнета и забите мии се прави
Позз и со здравје да си ги носиш протезите и ШТО ПОБРЗО АД ТИ ГИ ИЗВАДАТ
 

*It's Gold*

Break Of Dawn
Член од
23 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
7
Јас имам фиксна и на горна и на долна вилица СО НАЈГОЛЕМА СРЕЌА дека на горната вилица имам од тие прозирните силиконските а доле не ми се ни познаваат и ставив такви железни :( ...
Ја носам отприлика 10-11 месеци и не ни ја осеќам ама едвај чекам да ја извадам, како и да е добра работа е само ако на време се стави ( што порано толку подобро !! )
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.409
Поени од реакции
6.031
Поубо да не ја отворев темава...Подобро мислење имав за фиксната што ке ја ставам...
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
абе имал некој искуство со прогенија или прогнатија и колку помагаат фиксните протези за тоа????? кој знае што значат овие 2 термина го молам нека објасни ако имало таков случај и дали го решил:wink::wink:
 
M

marko 1996

Гостин
Сеа пред саат време ми стаија фиксна и некако чудно ми е и ми стаија еден лак на двете 6ки ама ке ми го вадат лакот за месец два тој малце нервира ама другово ич не осеќам да ме боли ке видиме утре , само при јадење , пиење малце чудно е :) Доагам од забар и и викам на мајка ми мамо јадење одма прај , сеа јадам и малце чудно ми е ама ке се навикнам :)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Сеа пред саат време ми стаија фиксна и некако чудно ми е и ми стаија еден лак на двете 6ки ама ке ми го вадат лакот за месец два тој малце нервира ама другово ич не осеќам да ме боли ке видиме утре , само при јадење , пиење малце чудно е :) Доагам од забар и и викам на мајка ми мамо јадење одма прај , сеа јадам и малце чудно ми е ама ке се навикнам :)
Првите неколку недели одбегавај потврди јадења или сечи ги на помали парчиња и немаш галје.
Јас две години кај шо ги носам протезиве и овој месец каснав јаболко со се брикета,а пред то немав проблеми со такви ствари :).
Како и да е,мора нешо да искрсни и уште се железава на мене:lut:
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
502
Поени од реакции
113
...Сеа ја ќе ставам протеза долна!...Незнам некако ...несакам да ја носам многу долго...Па ме интересира колку време одприлика се носи?!:tapp::helou:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Si[M]onA;3081099 напиша:
...Сеа ја ќе ставам протеза долна!...Незнам некако ...несакам да ја носам многу долго...Па ме интересира колку време одприлика се носи?!:tapp::helou:
Зависно од искривувањето на забите, можно е од година дена па се до кај 3 години максимум. Ако си редовна на контроли, да речиме преполовено ти е времето за вадење на протезата. Биди послушна. Како и да е не се замарај толку, долниве протези и не се толку експонирани ко тие горе и плус то ќе се навикниш на нив многу полесно. Со среќа.:helou:
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
502
Поени од реакции
113
Зависно од искривувањето на забите, можно е од година дена па се до кај 3 години максимум. Ако си редовна на контроли, да речиме преполовено ти е времето за вадење на протезата. Биди послушна. Како и да е не се замарај толку, долниве протези и не се толку експонирани ко тие горе и плус то ќе се навикниш на нив многу полесно. Со среќа.:helou:
Фалаа!...и Со оглед на тоа што забите доле ми се доволно кривички мислам дека ќе ја носам околу 2 години:toe::helou:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Si[M]onA;3081261 напиша:
Фалаа!...и Со оглед на тоа што забите доле ми се доволно кривички мислам дека ќе ја носам околу 2 години:toe::helou:
нема да ги осетиш носев и ја 2 год иако ми викаа дека година дена ќе ги носам се избаци некоја 6ка и ради тоа несев скоро година поише али тешко е и при вадењето умреввв
 

Kajgana Shop

На врв Bottom