Фиксна протеза

Член од
28 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
n
Ne znam nisto za "pacientot", zatoa samo nagagjam na slepo. Da se postavuvaa dijagnozi i planiraa terapii preku internet, nemase da plakam 200eu kirija za prostor sekoj mesec. Inaku isto treba da ti e poznato kolega deka nesto porelativno od vozrasta vo nasava struka nema.
Pozdrav
izvini, po princip sum protiv dijagnoza vrz osnova na pretpostavki. Jas na pr pomisliv na drug problem kaj pacientot (si kutam zs ne znam koj e na drugata strana od pc, uste poloso ako e 11-12 g dete) :)
ps znam za relativnosta ali znam deka 11 g e skoro kraen rok. taka da na 12 g samo edna snimka ke preporacam kolku da sum sigurna za toa sto zboruvam. Problemot vo nasiot mentalitet e se ceka (posebno od strana na roditelite) za da se intervenira...i taka mali problemi se pretvaraat vo poseriozni i pokomplicirani zatoa sto decata ne se dovolno sledeni od nasa strana
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
46
Поени од реакции
4
Здраво луѓе!
Сакав да прашам ако некој знае дали има во Скопје ординација каде што ставаат невидливи протези, односно фиксна али од внатрешната страна на забите. Јас живеам во УАЕ и овде има ама се премногу скапи, околу 5000 евра. Иначе се наречени "Lingual braces", па ако некој има информација повеќе за тоа која е цената и во која ординација има ве молам известете ме ;-)

Поздрав!
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Здраво луѓе!
Сакав да прашам ако некој знае дали има во Скопје ординација каде што ставаат невидливи протези, односно фиксна али од внатрешната страна на забите. Јас живеам во УАЕ и овде има ама се премногу скапи, околу 5000 евра. Иначе се наречени "Lingual braces", па ако некој има информација повеќе за тоа која е цената и во која ординација има ве молам известете ме ;-)

Поздрав!
ako si vo stranstvo ne e bas naj da stavas mk. Treba da si sledena (i za higienata sto ne e voopsto lesna, osobeno vo ovaj tip na proteza).
ps ako sakas da ne se gleda protezata a da ne ti e tolku tesko cistenjeto na zabite (sto e i poveke od vazno!) ti preporacuvam fiksna proteza od dr materijali (keramika)...
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
467
Поени од реакции
26
Керамичките брикети не се практични...т.е може многу помалко притисок да поднесат од лаковите така да ке треба многу подолго време да ја носиш отколку класичните така да не ти препорачувам таква...од внатрешната страна исто непрактично хигиенски и разранување на јазикот неизбежно..
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
3.891
Здраво.
Јас имам едно прашање до тие што носеле Фиксна Протеза. Една моја другарка ќе става таква протеза и пред некој ден ми кажа дека била на забар и требало да и вадат три заба. Кога ми го кажа ова, јас се зачудив и ја прашав, дали ке бидат тоа три трајни заба, што ќе ги вадат, а она така ме погледна, што мислам дека ќе ме убиеше со погледот.

Потоа ми беше незгодно пак да прашувам, па ми остана неразјаснето.
Дали вадат заби ( трајни ) кога ставаат Фиксна протеза ?
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Здраво.
Јас имам едно прашање до тие што носеле Фиксна Протеза. Една моја другарка ќе става таква протеза и пред некој ден ми кажа дека била на забар и требало да и вадат три заба. Кога ми го кажа ова, јас се зачудив и ја прашав, дали ке бидат тоа три трајни заба, што ќе ги вадат, а она така ме погледна, што мислам дека ќе ме убиеше со погледот.

Потоа ми беше незгодно пак да прашувам, па ми остана неразјаснето.
Дали вадат заби ( трајни ) кога ставаат Фиксна протеза ?
Вадат ако има потреба, т.е. ако нема доволно место за да се исправат забите, пациентот има тесна вилица и слично. Ама 3 трајни заба се премногу, особено ако е на една вилица:confused:
Во секој случај, ако е решена по секоја цена да си ги среди забите, верувам дека ќе нема друг избор.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
3.891
Вадат ако има потреба, т.е. ако нема доволно место за да се исправат забите, пациентот има тесна вилица и слично. Ама 3 трајни заба се премногу, особено ако е на една вилица:confused:
Во секој случај, ако е решена по секоја цена да си ги среди забите, верувам дека ќе нема друг избор.
Фала ти.
Сега барем нема да ја гледам како теле во шарена врата.
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Дали некој до сеа ставал фиксни протези кај Бојо Андрески?
Штотуку добив информција дека таму протеза на една вилица е 14 200 денари, што е најефтина понуда до сеа и ми е многу чудно со оглед на тоа што се работи за приватен факултет каде што цените се набиени до максимум.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.396
Поени од реакции
55.106
Здраво.
Јас имам едно прашање до тие што носеле Фиксна Протеза. Една моја другарка ќе става таква протеза и пред некој ден ми кажа дека била на забар и требало да и вадат три заба. Кога ми го кажа ова, јас се зачудив и ја прашав, дали ке бидат тоа три трајни заба, што ќе ги вадат, а она така ме погледна, што мислам дека ќе ме убиеше со погледот.

Потоа ми беше незгодно пак да прашувам, па ми остана неразјаснето.
Дали вадат заби ( трајни ) кога ставаат Фиксна протеза ?
Ништо страшно, четири заби ми отидоа на мене :D
Ако нема доволно место за кај да се редат забите, нормално е да се вадат четворките (или тројките) за да се направи простор.
Мене пошто шеските ми беа лом, ми отидоа три од нив, и плус една четворка :D
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
235
Една другарка пред месец дена ја смени докторката,и и рекла новата докторка зошто и извадила заб,а можеле забите да и се наредат и со тој заб..:tapp:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.438
Една другарка пред месец дена ја смени докторката,и и рекла новата докторка зошто и извадила заб,а можеле забите да и се наредат и со тој заб..:tapp:
Не баш. Не е во стоматологијата се 2+2=4. Јас како помала носев мобилна некаде 5, 6 одделение и ми се наместија забите. Осмиците почнаа да ми искачаат многу рано, осмо, прва средно и ми ги забаталија пак забите. После морав да ги извадам сите 4 осмици и да ја ставам протезата. Сега има 2 години како ги имам извадено протезите и забите ми се под линија, да не се урочам :)

Најчиста работа е ако ти ги извадат осмиците за да се направи простор. Сега малце неетички е од лекарска страна затоа што се вади здрав заб, ама подобро тоа отколку да ти се исправат со сите осмици, па пак да се искриват, па да мораш да ги вадиш осмиците па пак протеза ставај. Проблемот е што никој не може да ти каже дали ќе се случи рецидитив (враќање) или нема без вадење на заби. Така да не згрешила многу таа лекарката.


И дај не се глупирајте со тие лингвалните фиксни протези, од внатре што се, нека не ве дупат парите во џебот. Стајте си од стандардните класични протези или од оние daemon што се дупло поскапи ама и за дупло побрзо време ги оправаат забите. Другиве, порцеланскиве и лингвалниве се шит, да ми извините.
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
235
Не баш. Не е во стоматологијата се 2+2=4. Јас како помала носев мобилна некаде 5, 6 одделение и ми се наместија забите. Осмиците почнаа да ми искачаат многу рано, осмо, прва средно и ми ги забаталија пак забите. После морав да ги извадам сите 4 осмици и да ја ставам протезата. Сега има 2 години како ги имам извадено протезите и забите ми се под линија, да не се урочам :)

Најчиста работа е ако ти ги извадат осмиците за да се направи простор. Сега малце неетички е од лекарска страна затоа што се вади здрав заб, ама подобро тоа отколку да ти се исправат со сите осмици, па пак да се искриват, па да мораш да ги вадиш осмиците па пак протеза ставај. Проблемот е што никој не може да ти каже дали ќе се случи рецидитив (враќање) или нема без вадење на заби. Така да не згрешила многу таа лекарката.


И дај не се глупирајте со тие лингвалните фиксни протези, од внатре што се, нека не ве дупат парите во џебот. Стајте си од стандардните класични протези или од оние daemon што се дупло поскапи ама и за дупло побрзо време ги оправаат забите. Другиве, порцеланскиве и лингвалниве се шит, да ми извините.
Нејзе и извадија здрава 3ка,а новата докторка и рекла дека можеле да и се наредат и без вадење на тој заб.Уште нема осмици така да дали докторката нешто утнала незнам.:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.438
Нејзе и извадија здрава 3ка,а новата докторка и рекла дека можеле да и се наредат и без вадење на тој заб.Уште нема осмици така да дали докторката нешто утнала незнам.:)
Епа добро, се вадат и 3ки и 4ки поготово затоа што притисокот врз нив е најмал :) Ама не мора да значи дека таа поранешната докторка згрешила :) Еве на девојчето чим уште не му биле никнати 8ките значи колку што може да претпоставам таа докторка сакала за кога ќе искочат тие да го искористат местото од 3ката.
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
235
Епа добро, се вадат и 3ки и 4ки поготово затоа што притисокот врз нив е најмал :) Ама не мора да значи дека таа поранешната докторка згрешила :) Еве на девојчето чим уште не му биле никнати 8ките значи колку што може да претпоставам таа докторка сакала за кога ќе искочат тие да го искористат местото од 3ката.
Ти држи вода муабетот, јас затоа ти реков незнам..(y)
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
A so kakva proteza mozat da se spojat prednite dva zaba ? rastojanieto e nekade okolu 0.1cm ili 0.2 cm i ne mi se izlezeni umnicite. Dali nivnoto rastenje ke smeni nesto ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom