Фиксна протеза

H

HITCH

Гостин
Кај мене е следниов проблем, на горната вилица од двете стравни 4. и 5. ми се се искривија, не многу, ама тамам за да ме нервира. Мене, кога бев мала, буквално по грешка ми ги извадија 6. горе и со израснувањето на 7. и 8. забите некако си се споија и си дојдоа на свое место, ама последнава година некако 4. и 5. се повлекоа наназад. Тоа страшно ме нервира! Сите заби ми се здрави, немам никакви проблеми, плус забарот ми рече дека имам многу здрава коска, само да си ги средам 4. и 5. штом ме нервираат.

зависи колку сакаш да потрошиш, обичните протези ти се околу 400-600 евра, јас лично ставив daemon протеза кошта околу 900-1000 евра плус уште 200 ако сакаш порцелански за естетика. daemon ти е нај профи ако можеш да си дозволиш обично не се вадат заби или се вадат 8ки, брикетите се бааги помали од обичната и помалку се приметуваат, жицата не е фиксирана на брикетите се движи така да помалку болка имаш, функционира на друг принцип од обичната и се носи пократко. ако те интересира ке ти дадам број
Дај ми број! Само ме нтересира за Daemon што е финтава со овие 200 евра плус? Што е порцеланско?

Јас не размислив дека може да се стави фиксна протеза и надвор од Скопје. Значи ќе треба да си се распрашам кои докторчиња ги бива... Јас и така многу често сум надвор од Скопје, па нема да ми биде никаков проблем.
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
8
Ај вака, ке се обидам да бидам што е можно пократок и попрецизен, пошто ипак е ниедно време. Значи прво некој праша за цената, таа е 30000ден за пар протези, со дополнителни 700-1000ден месечно понатака за контроли во кои се вклучени сите корекции, прелепување брикети, нови лигатури, замена на лак итн итн да не забегувам сега многу. Ако има некој малолетник(до кај 14-15год.) заинтересиран, ке дојде кај мене ;-) со книшка и сини картони, ке му дадам специјалистички упат и одреден процент му покрива Фондот.
Некој праша за тоа ако се одлепи брикета дали си ја брка работата протезата. Да. Сепак не е лошо да отидеш и да ти ја прелепат/сменат. За поевтино кај нас, одлепената брикета ја греат на пламен да согори бондот и после се прелепува. Е сега од пламенот знае да оксидира провршински и да потемни.
Исто некој рече дека не може да најде восок. Восокот го има во сите продавници за медицински/стоматолошки материјали, да не ги именувам тука јавно да не излезе дека ги рекламирам, може кој го интересира да ми пише ПП ке му ги излистам со име, адреса и телефон. Цената за кутија восок се движи околу 500-700ден за кутија, која ке ти брка работа доооооолго време.
Последно вака што ми паѓа на памет, околу хигиената. Побарајте по поснабдениве аптеки, има една швајцарска фирма што произведува четкички наменети исклучиво за хигиена околу брикетите. Исто, ако ве интересира име може по ПП.

П.С. - на крај ми текна и ова, дека видов на темава луѓе се летаат каде било поевтино 100еу, 200еу...не се летајте по ниски цени, последниве неколку години имам видено неколку прилично лошо сработени ортодонтски случаи, така да водете се по квалитет и позитивни искуства на другите со одреден доктор, отколку исклучиво по ниските цени. Лошо сработена ортодонција може да има далеку потешки последици отколку придобивки.

Поздрав,

Александар
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
мене ми треба одговор од луѓе што веќе носеле протези, дали ви се јавува лош здив или фетор екс оре и бели наслаги на јазикот(патогномоничен знак за кандидијаза), теоретски ова би било можно да се случи но бидејќи и јас сакв да ставам сакам да знам отприлика што ме чека во смисол на комликации од самата протеза
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
мене ми треба одговор од луѓе што веќе носеле протези, дали ви се јавува лош здив или фетор екс оре и бели наслаги на јазикот(патогномоничен знак за кандидијаза), теоретски ова би било можно да се случи но бидејќи и јас сакв да ставам сакам да знам отприлика што ме чека во смисол на комликации од самата протеза
Првово да, второво мислам не :) Кога носев протеза си имав од колгејт течност за плакнење на устата во спрејче, како на филмовине и тоа го средуваше проблемот. Сепак метал имаш во уста.
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Првово да, второво мислам не :) Кога носев протеза си имав од колгејт течност за плакнење на устата во спрејче, како на филмовине и тоа го средуваше проблемот. Сепак метал имаш во уста.
а друго освен спрејот за здивот нешо тоа сигурно е гадно :(, и кај да го барам спрејчето исто кажи ми , фала
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
а друго освен спрејот за здивот нешо тоа сигурно е гадно :(, и кај да го барам спрејчето исто кажи ми , фала
Во Супер Тинекс јас го наоѓав, кај пастите за заби и средствата за плакнење на уста. Има едни големи како опаковка од шампон што се за домашна употреба и до нив има помали, исто така од Колгејт. Ако нема во Тинекс и во другите поголеми маркети, во аптека сигурно има и тоа од повеќе компании :)
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Во Супер Тинекс јас го наоѓав, кај пастите за заби и средствата за плакнење на уста. Има едни големи како опаковка од шампон што се за домашна употреба и до нив има помали, исто така од Колгејт. Ако нема во Тинекс и во другите поголеми маркети, во аптека сигурно има и тоа од повеќе компании :)
ок Џену, па и тебе одма до факултет ти е супер тинекс, ај ќе видам и јас дали има уште, фала многу
--- надополнето: Oct 3, 2011 12:16 PM ---
Инаку бев денес и јас да ми направат преглед и статус, и потоа ме пратија да направам панорамикс, и што да ти кажам на панорамиксот двете осмци хоризонтални, бев да закажам за вадење, но докторката ми рече ќе ми прават и телерентген, ми пишаа таму дека имам бимаксиларна збиеност со протрузија и фронтален загриз, уил кип ју постед :noze:
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
dali nekoj ke moze da mi kaze neso za Порцелански ламинати mi kazaaa deka bile podobra opcoja od fiksnite protezi, negde 100 evra od zab bile i vo endomak gi imalo
да ама тука се рабти за две различни работи, овие ламинати или фасети се стават заради естетско подобрување на изгледот на забот, а протеза се става за да се стават забите во нормална позиција и затоа се носи, инаку со ламинатите не можеш да ги исправиш забите, се надевам помогнав
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Аха, биди сигурен дека порцеланот е само 100 евра за заб :) Или не си разбрал добро за цената или е опасна превара тоа.
 
Член од
15 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите!!! Вака јас имам носено фиксни протези многу одамна пред едно 15 години и да ви кажам најискрено не се ни секавам како беше, но сега имам проблем со мојаа жена која е на 25 години. Прашањето е дали може и кај неа да се употребат вакви протези или веќе времето е поминато? Ве молам за брз одговор.... Поздрав
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво на сите!!! Вака јас имам носено фиксни протези многу одамна пред едно 15 години и да ви кажам најискрено не се ни секавам како беше, но сега имам проблем со мојаа жена која е на 25 години. Прашањето е дали може и кај неа да се употребат вакви протези или веќе времето е поминато? Ве молам за брз одговор.... Поздрав
Да ама поспоро ќе оди санацијата.
 
Член од
15 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
A ќе може ли некој да ми каже цена орентационо и да препорча некој квалитетен ортодонт. Ти благодарам Ilnious за брзиот одговор,
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
8
So laminati ne se reshava problemot vo negovata sushtina, tuku samo estetski. Inaku se dvizat okolu 120eu od zab. So fiksni ortodontski aparati moze da se izvedat sekakvi pridvizuvanja na zabite, intruzii/ekstruzii, rotacii, torkviranje, pa duri i bodili pomestuvanja - osobeno vo gornata vilica kade toa se postignuva polesno poradi pomalata gustina na koskata. Cenata na fiksen ortodontski aparat e okolu 30000den za par, so mesecni trosoci ponataka od 500-1000den za kontroli i odrzuvanje.

P.S. - ne postoi vozrast vo koja e docna da se sprovede ortodontski tretman

Ako ve interesira nesto drugo, slobodno prasajte.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom