Феминизам!

Член од
8 јануари 2020
Мислења
332
Поени од реакции
682
Си прифатил средновековни норми и ритуали, бесмислици, само заради атер на жена ти, која е христијанка?
Дали жена ти е вистинска христијанка или само на зборови?
Исшамарај ја, да ѝ ја тестираш верата и види дали ќе заќути, пошто црквата велела така!
И значеше заради нејзината мајка, која беше во трет стадиум рак, како чин да ја направи среќна, знаејќи дека нема уште долго да е со неа.

Постојат различни ситуации во животот.... Лорду...

Ова

не иде заедно со подолното. Зашто би го лајкал, ако сметаш дека не е возможно.


Зашто да не можеш да бидеш и ти Христос ... :cautious:
Кој дел одговара на реалноста, а кој е допишаниот ...
Исус е супер, го лајкам, но ако навистина постоел не мислам дека немал татко, не мислам дека правел надприродни работи, бил човек, исто ко Буда.... неговата перцепција ја пренел на останатите...

Но прототипот е Зороастер, а интересни ми се и теориите за астротеологија преточена во христијанство... Исус е сонцето, Богордица ноќта, 12 апостоли 12 знаци низ кои поминува годишно...
Има и фрески на кои Богородица носи плашт со звезди.....

Философски Исус може секој да биде, биквално не. Тука е проблемот, таа книга сеуште буквално се чита, а не ко метафора.

Но муабетот забегува во офтопик... ви се извинувам.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.584
Поени од реакции
35.380
И значеше заради нејзината мајка, која беше во трет стадиум рак, како чин да ја направи среќна, знаејќи дека нема уште долго да е со неа.

Постојат различни ситуации во животпт.... Лорду...
Си ја промашил поентата на мојот пост. Можеби намерно, за да покушаш у незгодна состојба да ме ставиш.

Али еве, како на мало дете ќе ти разјаснам:

Јасно ми е дека заради љубов си прифатил. Затоа што ја почитуваш како личност. Го разбирам тоа, можеби затоа што и жена ми исто, се крстеше, заради мене.
Прашањето беше поставено, не за да ти го сфатиш буквално, туку за да биде вовед на последните две реченици, во кои, ако можеш да сфатиш, го проблематизирам твојот став, за тоа дека црквата велела: ако мажот ја шамара жената - она треба да ќути.
Проблематизирањето на тој став, кое е и поента на мојот пост, оди преку поставката дека жена ти е христијанка, а, според тебе христијанскта црква викала дека ако мажот ја шамара - она треба да ќути.

Сеа можеш да идеш да бараш изјава од рандом поп кој рекол којзнаешто.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
332
Поени од реакции
682
Си ја промашил поентата на мојот пост. Можеби намерно, за да покушаш у незгодна состојба да ме ставиш.

Али еве, како на мало дете ќе ти разјаснам:

Јасно ми е дека заради љубов си прифатил. Затоа што ја почитуваш како личност. Го разбирам тоа, можеби затоа што и жена ми исто, се крстеше, заради мене.
Прашањето беше поставено, не за да ти го сфатиш буквално, туку за да биде вовед на последните две реченици, во кои, ако можеш да сфатиш, го проблематизирам твојот став, за тоа дека црквата велела: ако мажот ја шамара жената - она треба да ќути.
Проблематизирањето на тој став, кое е и поента на мојот пост, оди преку поставката дека жена ти е христијанка, а, според тебе христијанскта црква викала дека ако мажот ја шамара - она треба да ќути.

Сеа можеш да идеш да бараш изјава од рандом поп кој рекол којзнаешто.
И јас сум христијанин Берик, постулатите за љубофф ги лајкам, само сум во философијата " господ е во тебе и околу тебе "... и она е во тоа...

Но и беше битно да направи атар на родителот, ја разбрав и испочитував.

Да не се забегува, тоа па ја се обидувам да кажам.... приказната е метафора за нешто...
Автоматски споено мислење:

А на Исус му ја лајкам онаа... се изнервирал, на лихварите им ги сокршил тезгите во храмот.... не бил баш он толку хипи... некогаш на некој мора шамарите, пошто едноставно налиии... кај некој зборови се џаба...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.610
Поени од реакции
10.702
И јас сум христијанин Берик, постулатите за љубофф ги лајкам, само сум во философијата " господ е во тебе и околу тебе "... и она е во тоа...

Но и беше битно да направи атар на родителот, ја разбрав и испочитував.

Да не се забегува, тоа па ја се обидувам да кажам.... приказната е метафора за нешто...
Автоматски споено мислење:

А на Исус му ја лајкам онаа... се изнервирал, на лихварите им ги сокршил тезгите во храмот.... не бил баш он толку хипи... некогаш на некој мора шамарите, пошто едноставно налиии... кај некој зборови се џаба...
зоки дај пастирај некои збрчкани феминистички газови, I kinda miss that
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
810
Поени од реакции
2.370
Анон и Рон... Џереми, дај еднаш за промена елоквентно реплицирајте некому, па да поверуваме дека сте нешто повеќе од генерични трол-ботови. Да, сфативме дека станува збор за Зоки, зороастризмот и останатото се прилично индикативни...
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
332
Поени од реакции
682
Анон и Рон... Џереми, дај еднаш за промена елокветно реплицирајте некому, па да поверуваме дека сте нешто повеќе од генерични трол-ботови. Да, сфативме дека станува збор за Зоки, зороастризмот и останатото се прилично индикативни...
Ја тема им отворив за да им покажам она... не им го прави на другите тоа што не сакате вам... станав и бољи трол од нив.... и пак џаба.....

Ве молам Зоран, не Зоки.... ако може...
Автоматски споено мислење:

Интересно...

 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.808
Поени од реакции
5.708
Trying to think of a possible scenario за овој делумен оксиморон... unable to do so.
Прво го напишав вака:
-Сум ти го кажал тоа и лично ако се сеќаваш.
Па после го сменив во ова, откако малку размислив:
-Сум ти го кажал тоа и делумно лично ако се сеќаваш.
Затоа што лично е едно....во 4 очи, ова е виртуелно лично по пп.
Се надевам дека си задоволен. :)
Ти реков ако сакаш да ги мериме барај ме на други теми...техника, наука...математика гледам знаеш нешто....батали вакви лингурски работи....ок? 
Член од
19 декември 2017
Мислења
148
Поени од реакции
151
Феминизмот е лошо за девојките како што е феминизирањето и недостатокот на маженственост кај машките денес. Во модерново време улогите се превртени каде што машките се програмираат да бидат поженствени и во добир со себе а девојките да бидат решителни, борбени, кариерни се она што ја цеди женственоста во нив и ги прави не-атрактивни, каде е сексулантиот поларитет и хемија денес. Се повеќе и повеќе машкото и женското се како другари.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
810
Поени од реакции
2.370
А како онда ти пишуеш со селски јазик?
@EmilijaS, не му се лути на Берик, информиран е доволно за да знае дека во принцип ние скотјанерите зборуваме некаква „искварена“ варијанта на битолското, прилепското и велешкото наречје.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
215
Поени од реакции
520
@EmilijaS, не му се лути на Берик, информиран е доволно за да знае дека во принцип ние скотјанерите зборуваме некаква „искварена“ варијанта на битолското, прилепското и велешкото наречје.
Не му се лутам, ништо од онлајн свет не земам сериозно. Само му потврдив дека вистина, не се разбираме. :giggle:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.589
Поени од реакции
17.543
Моќно видео...

Колку само тезок зивот имаат зените видете со колку све конфликтни информации се бомбардирани и како сакате после они да зивеат и да не бидат збунети... постојано се осудувани за се и сесто а они само сакаат да бидат сакани.
 
На врв Bottom