Феминизам!

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Kodot na da vinci e sega evangelie :гик:
Не, произнесеното се темели на апокрифи, вонканонски текстови кои се однесуваат на библиските настани, чија автентичност или отсуство на истата не можеме да ја потврдиме ни ти ни јас, како што не можеме да ги потврдиме ни библиските „факти“ на кои ти вака ревносно и со комплетна сигурност во себе се повикуваш. Ајде, еве ти и нешто „поверодостојни“ извори: The Gospel of Mary. :гик:
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Kodot na da vinci e sega evangelie :гик:
The Gospel of Mary is found in the Berlin Gnostic Codex (Papyrus Berolinensis 8502). This very important and well-preserved codex was discovered in the late-nineteenth century somewhere near Akhmim in upper Egypt. It was purchased in Cairo in 1896 by a German scholar, Dr. Carl Reinhardt, and then taken to Berlin.

The codex (as these ancient books are called) was probably copied and bound in the late fourth or early fifth century. It contains Coptic translations of three very important early Christian Gnostic texts: the Gospel of Mary, the Apocryphon of John, and the Sophia of Jesus Christ. The texts themselves date to the second century and were originally authored in Greek.

Despite the importance of the discovery of this ancient collection of Gnostic scriptures, several misfortunes including two world wars delayed its publication until 1955. By then the large Nag Hammadi collection of ancient Gnostic writings had also been recovered. It was found that copies of two of the texts in this codex – the Apocryphon of John, and the Sophia of Jesus Christ – had also been preserved in the Nag Hammadi collection. These texts from the Berlin Gnostic Codex were used to aid and augment translations of the Apocryphon of John and the Sophia of Jesus Christ as they now are published in Nag Hammadi Library.
од тука http://gnosis.org/library/marygosp.htm
Автоматски споено мислење:

Absolutno ne tocno. Konflikt pomegu luge postoel od sekogas.
Моето знаење(какво и да е) од антропологијата се темели на предавања претежно на Terence Mckenna и сл. инфо. Знам дека немало платежно сретство, имало еднаквост помеѓу половите и жените биле сопствениците и претпоставувам и дел заради тоа бил мирот. Сметам дека во оригинална форма кога би биле, жените треба да се чувари на спиритуалноста.... а од таму доаѓа и просперитетот. Кога се губи тој дел кај човекот имаме систем како овој...материјално-редукционистички-трансхуманистички во кој имаме нееднаквост помеѓу половите и тоа во различни полиња различно....можеби сега доминира феминистичкиот светоглед ...небитно, да не дирам мечку за пи**у :D
Масакрите и војните се должат на дисбаланс помеѓу машкиот и женскиот принцип, која првично се јавува во психата на луѓето а после се манифестира преку насилство и нехуманост.
Библијата уште од старт ги осудува жените со тоа што ги става повеќе виновни за бркањето од рајот....и тој примордијален грев постои во колективната потсвест кај христијаните....сакале ние да признаеме или не.
За исламот не коментирам, секој со два грама памет доволно е да ги прочита првите неколку страници и ќе му стане јасно :)
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.583
Масакрите и војните се должат на дисбаланс помеѓу машкиот и женскиот принцип, која првично се јавува во психата на луѓето а после се манифестира преку насилство и нехуманост.
ah kolku romanticno...

Realnosta e druga. Konfliktite i vojnite postojat ednostavno poradi potreba od resursi i teritorija.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
ah kolku romanticno...

Realnosta e druga. Konfliktite i vojnite postojat ednostavno poradi potreba od resursi i teritorija.
Тој романтизам се однесува на друго време, каде основна потреба е храна....и од време на време секс. :)
Каде човекот живее во хармонија со природата...
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Hristijanskata crkva i dava isklucitelna vaznost na zenata.
Marija, majkata na Isus e vtora najpoznata hristijanska licnost posle Isus.
Isus i prijduva na bludnica kako Marija Magdalena i ja spasuva od linch.
Marija Magdalena, istata bludnica e prvata licnost na koja Isus i se prikazuva po voskresenieto.
Marija Magdalena stanuva apostol, na isto nivo so ostanatite apostoli.

Ako nekoj e za vina za statusot na zenite niz istorijata, e prifakanjeto na atinjanskata kultura kako ideal za zapadno opstestvo. Od Rimsko Carstvo, pa do 19 vek. Zatoa sto Hristijanstvoto i dava takva vaznost na zenata, i ostanati pricini, rimjanite gi gonat i gi ubivaat hristijanite edno 2 veka po red, smetajki deka e devijacija i paganstvo.
Vo Atina lulkata na demokratijata, pravo na glas nemale zenite. Nemale pravo na sopstvenost, bile generalno smetani za rasplod, bidejki atinjanite praktikuvale pederastija.
Kako za sporedba, vo Sparta, rivalot na Atina, zenite imale polni prava kako sekoj maz, bile obucuvani i educirani, imala pravo na privatna sopstvenost, dokolku tatkoto nemal sinovi i go ostaval cel imot na svojata kjerka.
DOqJ5wpXcAAMKUn.jpg

DOqJ5woWkAE1JeU.jpeg

Шо мислиш за ова?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.583
Библијата уште од старт ги осудува жените со тоа што ги става повеќе виновни за бркањето од рајот....и тој примордијален грев постои во колективната потсвест кај христијаните....сакале ние да признаеме или не.
Jas ova go interpretiram kako: Play stupid games, win stupid prizes.

Eve had one job.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Ивини што вака неповикана ти одговарам - јас мислам дека ова повторно се повикува на тие два стереотипи кои ја карактеризираат жената исклучиво како светица или блудничка. Средина во никој случај не смее да постои. Madonna-Whore Dichotomy associated with patriarchal views and reduced relationship satisfaction for men
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.583
@BenDover moeto mislenje e deka e lesno da si vadis citatcinja od facebook i da gi postiras tuka, bez voopsto da procitas deka vo hristijanstvoto mazot i zenata imaat dolznost eden kon drug. Zenata ima dolznost da go usreki mazot isto kako sto mazot ima dolznost da ja usreki zenata.
Dali si se vencal vo crkva? I ako da, neli se sekjavas na zakletvata sto ja dade?
Автоматски споено мислење:

Знаеш и можеш ти многу повеќе....ми бегаш у ќош и ржиш, а јас одам накај тебе да се галиме :)
Pathetic.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.583
Нема врска :)
Немаш толкава комуникациска моќ да ме надзбориш со три рекла казала фори за да јас почнам да бладам во самоодбрана.
Bi dodala deka nikoj na formov ne moze da te nadzbori a so toa opaga i samiot kvalitet na diskusiite na cel forum.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.214
Поени од реакции
78.780
Hristijanskata crkva i dava isklucitelna vaznost na zenata.
Marija, majkata na Isus e vtora najpoznata hristijanska licnost posle Isus.
Isus i prijduva na bludnica kako Marija Magdalena i ja spasuva od linch.
Marija Magdalena, istata bludnica e prvata licnost na koja Isus i se prikazuva po voskresenieto.
Marija Magdalena stanuva apostol, na isto nivo so ostanatite apostoli.

Ako nekoj e za vina za statusot na zenite niz istorijata, e prifakanjeto na atinjanskata kultura kako ideal za zapadno opstestvo. Od Rimsko Carstvo, pa do 19 vek. Zatoa sto Hristijanstvoto i dava takva vaznost na zenata, i ostanati pricini, rimjanite gi gonat i gi ubivaat hristijanite edno 2 veka po red, smetajki deka e devijacija i paganstvo.
Vo Atina lulkata na demokratijata, pravo na glas nemale zenite. Nemale pravo na sopstvenost, bile generalno smetani za rasplod, bidejki atinjanite praktikuvale pederastija.
Kako za sporedba, vo Sparta, rivalot na Atina, zenite imale polni prava kako sekoj maz, bile obucuvani i educirani, imala pravo na privatna sopstvenost, dokolku tatkoto nemal sinovi i go ostaval cel imot na svojata kjerka.
Не смееш толку неутрално-накај-добро да збориш за христијанската црква. Ако си паметна треба да збориш, нешто у стилу - црквата е срање, инквизицијата мачеше луѓе, особено жени и слично.
Како да живееш во среден век се понашаш.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Bi dodala deka nikoj na formov ne moze da te nadzbori a so toa opaga i samiot kvalitet na diskusiite na cel forum.
Не е точно....ти си една од неколку форумски ликови за кои сметам дека се попаметни од мене, и не ми е жал воопшто за тоа. Самиот факт што можам да признам на одредени луѓе не ми е никаков проблем....односно ме ослободува од дополнителни проблеми. Сум ти го кажал тоа и делумно лично ако се сеќаваш.
Тоа не значи дека во дискусија за било што не можам нешто да додадам паметно, и да пробам да сменам некоја парадигма. Иако осеќам негативни емоции спрема мене....небитно е, не се лутам :)
Очигледно е дека си залутана во некој свет, не може да ти се пријде....а будењето може да ти биде шок, така да не те чепкам...доволно е и ова.
Автоматски споено мислење:

Не смееш толку неутрално-накај-добро да збориш за христијанската црква. Ако си паметна треба да збориш, нешто у стилу - црквата е срање, инквизицијата мачеше луѓе, особено жени и слично.
Како да живееш во среден век се понашаш.
Ти не смееш ни на шега да го спомнеш ова....во кој век ти живееш?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom