Феминизам!

Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
@BenDover moeto mislenje e deka e lesno da si vadis citatcinja od facebook i da gi postiras tuka, bez voopsto da procitas deka vo hristijanstvoto mazot i zenata imaat dolznost eden kon drug. Zenata ima dolznost da go usreki mazot isto kako sto mazot ima dolznost da ja usreki zenata.
Dali si se vencal vo crkva? I ako da, neli se sekjavas na zakletvata sto ja dade?
Автоматски споено мислење:


Pathetic.
Очигледно си верник, дискусија е илузорна, се работи за поглед на свет.

Се венчав, воопшто не го запамтив заветот, небитен ми е тој, на сопругата и значеше па ја испочитував.

Доколку имаш сопруг и еден ден се дрзне да те ишамара, се надевам нема да си заќутиш и си кажеш дека така треба, пошто црквата вели така.

Покрај љубофф, хипи... гледам баг во поставените архетипови.... ниту жената може да е Дева Марија, ниту мажот Исус....

Не сакам да те провоцирам, но лично ќерќата нема да ја учам да го сваќа христијанството буквално, да му е поданичка на мажот.

А Исус многу го лајкам, само мислам дека некој допишал во приказната некои работи намерно.....
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Секој кој не збори лошо за црквата, живее во Среден Век и не се бања!
Ретки се тие луѓе што се воодушевувале на Исус како јас што сум го правел тоа и го правам...чисто да знаеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.282
Очигледно си верник, дискусија е илузорна, се работи за поглед на свет.

Се венчав, воопшто не го запамтив заветот, небитен ми е тој, на сопругата и значеше па ја испочитував.

Доколку имаш сопруг и еден ден се дрзне да те ишамара, се надевам нема да си заќутиш и си кажеш дека така треба, пошто црквата вели така.
Си прифатил средновековни норми и ритуали, бесмислици, само заради атер на жена ти, која е христијанка?
Дали жена ти е вистинска христијанка или само на зборови?
Исшамарај ја, да ѝ ја тестираш верата и види дали ќе заќути, пошто црквата велела така!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Си прифатил средновековни норми и ритуали, бесмислици, само заради атер на жена ти, која е христијанка?
Дали жена ти е вистинска христијанка или само на зборови?
Исшамарај ја, да ѝ ја тестираш верата и види дали ќе заќути, пошто црквата велела така!
Ја ќе ти кажаш....за цицки све тоа го направил....јасно ли ти е сега, ти се тргна ли маглата од пред очи? :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.814
Поени од реакции
7.186
Ова
ниту жената може да е Дева Марија, ниту мажот Исус.
не иде заедно со подолното. Зашто би го лајкал, ако сметаш дека не е возможно.
А Исус многу го лајкам, само мислам дека некој допишал во приказната некои работи намерно
Зашто да не можеш да бидеш и ти Христос ... :cautious:
Кој дел одговара на реалноста, а кој е допишаниот ...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Ова

не иде заедно со подолното. Зашто би го лајкал, ако сметаш дека не е возможно.


Зашто да не можеш да бидеш и ти Христос ... :cautious:
Кој дел одговара на реалноста, а кој е допишаниот ...
Затоа што Исус според Новиот завет бил хипи-ориентиран чудотворец, зачнат од безгрешна концепција(?!) или телесно неконзумиран однос меѓу Бог и физички недопрена смртничка, полубожество-полусмртник и машка девица, која живеела со мајка му и потаткото до 33 години и има кредибилитет и тежина колку еден, хммм Дамбо, рецимо. И јас сакам митолошки и суперхеројски појави и ликови кои и' пркосат на логиката, ама не ги третирам како нешто возможно и сериозно. Ок, не го тапам веќе на темава, барем не денес...
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Си прифатил средновековни норми и ритуали, бесмислици, само заради атер на жена ти, која е христијанка?
Дали жена ти е вистинска христијанка или само на зборови?
Исшамарај ја, да ѝ ја тестираш верата и види дали ќе заќути, пошто црквата велела така!
И значеше заради нејзината мајка, која беше во трет стадиум рак, како чин да ја направи среќна, знаејќи дека нема уште долго да е со неа.

Постојат различни ситуации во животот.... Лорду...

Ова

не иде заедно со подолното. Зашто би го лајкал, ако сметаш дека не е возможно.


Зашто да не можеш да бидеш и ти Христос ... :cautious:
Кој дел одговара на реалноста, а кој е допишаниот ...
Исус е супер, го лајкам, но ако навистина постоел не мислам дека немал татко, не мислам дека правел надприродни работи, бил човек, исто ко Буда.... неговата перцепција ја пренел на останатите...

Но прототипот е Зороастер, а интересни ми се и теориите за астротеологија преточена во христијанство... Исус е сонцето, Богордица ноќта, 12 апостоли 12 знаци низ кои поминува годишно...
Има и фрески на кои Богородица носи плашт со звезди.....

Философски Исус може секој да биде, биквално не. Тука е проблемот, таа книга сеуште буквално се чита, а не ко метафора.

Но муабетот забегува во офтопик... ви се извинувам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.282
И значеше заради нејзината мајка, која беше во трет стадиум рак, како чин да ја направи среќна, знаејќи дека нема уште долго да е со неа.

Постојат различни ситуации во животпт.... Лорду...
Си ја промашил поентата на мојот пост. Можеби намерно, за да покушаш у незгодна состојба да ме ставиш.

Али еве, како на мало дете ќе ти разјаснам:

Јасно ми е дека заради љубов си прифатил. Затоа што ја почитуваш како личност. Го разбирам тоа, можеби затоа што и жена ми исто, се крстеше, заради мене.
Прашањето беше поставено, не за да ти го сфатиш буквално, туку за да биде вовед на последните две реченици, во кои, ако можеш да сфатиш, го проблематизирам твојот став, за тоа дека црквата велела: ако мажот ја шамара жената - она треба да ќути.
Проблематизирањето на тој став, кое е и поента на мојот пост, оди преку поставката дека жена ти е христијанка, а, според тебе христијанскта црква викала дека ако мажот ја шамара - она треба да ќути.

Сеа можеш да идеш да бараш изјава од рандом поп кој рекол којзнаешто.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Си ја промашил поентата на мојот пост. Можеби намерно, за да покушаш у незгодна состојба да ме ставиш.

Али еве, како на мало дете ќе ти разјаснам:

Јасно ми е дека заради љубов си прифатил. Затоа што ја почитуваш како личност. Го разбирам тоа, можеби затоа што и жена ми исто, се крстеше, заради мене.
Прашањето беше поставено, не за да ти го сфатиш буквално, туку за да биде вовед на последните две реченици, во кои, ако можеш да сфатиш, го проблематизирам твојот став, за тоа дека црквата велела: ако мажот ја шамара жената - она треба да ќути.
Проблематизирањето на тој став, кое е и поента на мојот пост, оди преку поставката дека жена ти е христијанка, а, според тебе христијанскта црква викала дека ако мажот ја шамара - она треба да ќути.

Сеа можеш да идеш да бараш изјава од рандом поп кој рекол којзнаешто.
И јас сум христијанин Берик, постулатите за љубофф ги лајкам, само сум во философијата " господ е во тебе и околу тебе "... и она е во тоа...

Но и беше битно да направи атар на родителот, ја разбрав и испочитував.

Да не се забегува, тоа па ја се обидувам да кажам.... приказната е метафора за нешто...
Автоматски споено мислење:

А на Исус му ја лајкам онаа... се изнервирал, на лихварите им ги сокршил тезгите во храмот.... не бил баш он толку хипи... некогаш на некој мора шамарите, пошто едноставно налиии... кај некој зборови се џаба...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
И јас сум христијанин Берик, постулатите за љубофф ги лајкам, само сум во философијата " господ е во тебе и околу тебе "... и она е во тоа...

Но и беше битно да направи атар на родителот, ја разбрав и испочитував.

Да не се забегува, тоа па ја се обидувам да кажам.... приказната е метафора за нешто...
Автоматски споено мислење:

А на Исус му ја лајкам онаа... се изнервирал, на лихварите им ги сокршил тезгите во храмот.... не бил баш он толку хипи... некогаш на некој мора шамарите, пошто едноставно налиии... кај некој зборови се џаба...
зоки дај пастирај некои збрчкани феминистички газови, I kinda miss that
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Анон и Рон... Џереми, дај еднаш за промена елоквентно реплицирајте некому, па да поверуваме дека сте нешто повеќе од генерични трол-ботови. Да, сфативме дека станува збор за Зоки, зороастризмот и останатото се прилично индикативни...
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Анон и Рон... Џереми, дај еднаш за промена елокветно реплицирајте некому, па да поверуваме дека сте нешто повеќе од генерични трол-ботови. Да, сфативме дека станува збор за Зоки, зороастризмот и останатото се прилично индикативни...
Ја тема им отворив за да им покажам она... не им го прави на другите тоа што не сакате вам... станав и бољи трол од нив.... и пак џаба.....

Ве молам Зоран, не Зоки.... ако може...
Автоматски споено мислење:

Интересно...

 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Trying to think of a possible scenario за овој делумен оксиморон... unable to do so.
Прво го напишав вака:
-Сум ти го кажал тоа и лично ако се сеќаваш.
Па после го сменив во ова, откако малку размислив:
-Сум ти го кажал тоа и делумно лично ако се сеќаваш.
Затоа што лично е едно....во 4 очи, ова е виртуелно лично по пп.
Се надевам дека си задоволен. :)
Ти реков ако сакаш да ги мериме барај ме на други теми...техника, наука...математика гледам знаеш нешто....батали вакви лингурски работи....ок?



 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
318
Феминизмот е лошо за девојките како што е феминизирањето и недостатокот на маженственост кај машките денес. Во модерново време улогите се превртени каде што машките се програмираат да бидат поженствени и во добир со себе а девојките да бидат решителни, борбени, кариерни се она што ја цеди женственоста во нив и ги прави не-атрактивни, каде е сексулантиот поларитет и хемија денес. Се повеќе и повеќе машкото и женското се како другари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom