Фан клуб: Роџер Федерер

Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
после поразот на овој гренд слем,милсам дека на ролан гарос све може да се случи и да го мотивира Федерер да победи.Надал и не е во некоја форма!не биди толку сигурен дека ќе биде реприза на претходните три!
Џабе, колку и да игра лошо Надал на тврда подлога, на земја е друг чоек, тамо Nadal rules.
 
F

fantomX

Гостин
Му врва годините и него, природна работа. Ама уште е најдобар во светот! А плус, кој следи тенис знај, Федерер не учествуваше на ниеден турнир а една недела пред Аустралиа Опен заради стомачен вирус, па и то си зема данок.
А за пренсконференцијата, барем искрено си кажал оти не го интересира. Чоеко изгубил, не влегол во финале, и нормално разочаран, не му се дава такви изјави. Исто природна работа.

Годинава ќе го напаѓа Париз, и Надал не е толку непобедлив. Го гледав мечот со Цонга, и ќе речам дека Надал беше РАСКИНАТ!!!!!, за разлика од Федерер, кој против Џокович, 1 и 3 сет ги изигра добро, ама не беше на ниво.

Годинава, мислам ќе освои или Вимблдон или УС Опен, ама за двата не знам дали ќе можи. И секако, РОЛАНД ГАРОС!
НАПРЕД ФЕДЕРЕР!!!
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
А кажи ми која е разликата во играта, ако и двајцата изгубат 3-0...едноставно резултатот се гледа, некогаш и без игра ке добие меч а другиов супер ке игра а ке изгуби. Резултати се гледаат.

него да се вратиме на темава...
Федерер и оваа година ако не освои ниеден турнир, нема шанси да биде симнат од првата позиција...а сигурно е тоа дека ке освои најмалце 4турнири + најмалце 1грен слем. И ова ке биде во наредните 2-3години, со што Федерер нема шанси да биде симнат од првата позиција во наредните 3-4години...само повредите повредите можат да му го попречат патот.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Епа време е и Роланд Гарос да го освои! Едноставно нели :pipi:
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Многу си го сакам Федерер.Супер игра,се надевам нема да му тргни лошо по овај пораз.Всушност,нема шанса да му тргни лошо.Уште си е број еден.Напред Федерер!
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Abe ajde kako mozete da navivate za Federer,koga imame nas covek Srbin!!;)
Go pobedi na Federer 3:0....WoooW>
 
F

fantomX

Гостин
А кажи ми која е разликата во играта, ако и двајцата изгубат 3-0...едноставно резултатот се гледа, некогаш и без игра ке добие меч а другиов супер ке игра а ке изгуби. Резултати се гледаат.

него да се вратиме на темава...
Федерер и оваа година ако не освои ниеден турнир, нема шанси да биде симнат од првата позиција...а сигурно е тоа дека ке освои најмалце 4турнири + најмалце 1грен слем. И ова ке биде во наредните 2-3години, со што Федерер нема шанси да биде симнат од првата позиција во наредните 3-4години...само повредите повредите можат да му го попречат патот.
Резултатите се гледаат?
Џокович - Федерер 7-5 6-3 7-6
ЦОНГА - НАДАЛ 6-2 6-3 6-2

Двата меча ги гледав, и ќе речам на Федерер не му беше денот, и поштено си изгуби од третиот светски рекет, а Надал беше ПРЕГАЗЕН во секој дел од играта од, можам да речам слободно, анонимниот Цонга.

А инаку, знам оти си за Надал. И затоа ќе речам, иако не го сакам, Надал е одличен тенисер, само во погрешно време, во времето на кралот Роџер.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Ти кажав, не е битно колку сетови си земал, колку асови си имал...важно си изгубил, и тоа двајцата 3-0. А Цонга да беше слаб/анонимен немаше да стигне до финале на еден грен слем.

И како можеш со тоа да се вадиш "На федерер не му беше денот". Патетични изјави...
Еве и Надал може да се вади дека не му бил денот, дека раката со која игра(левата) му е повредена, и ако се секаваш се шпекулираше за крај на кариерата на надал. Али не, поштено си изгубија и нема збор тука.
 
F

fantomX

Гостин
Ти кажав, не е битно колку сетови си земал, колку асови си имал...важно си изгубил, и тоа двајцата 3-0. А Цонга да беше слаб/анонимен немаше да стигне до финале на еден грен слем.

И како можеш со тоа да се вадиш "На федерер не му беше денот". Патетични изјави...
Еве и Надал може да се вади дека не му бил денот, дека раката со која игра(левата) му е повредена, и ако се секаваш се шпекулираше за крај на кариерата на надал. Али не, поштено си изгубија и нема збор тука.
Останатото напишано во ред си е, ама болдираново...
Ја на пример за цонга имав само слушнато, ама никогаш го немав видено. Ама дали пред тоа имал некои поголеми успеси? (освен кога бил јуниор) Еве, дали ти воопшто го знаеше кој е, каков е, како игра... пред турниров? Не верувам... Значи, анонимен беше, се досега...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Останатото напишано во ред си е, ама болдираново...
Ја на пример за цонга имав само слушнато, ама никогаш го немав видено. Ама дали пред тоа имал некои поголеми успеси? (освен кога бил јуниор) Еве, дали ти воопшто го знаеше кој е, каков е, како игра... пред турниров? Не верувам... Значи, анонимен беше, се досега...
Кажа коментаторот на српската сега дека имал 40 и неколку професионални мечови само. И мене ми беше негде во сеќавање дека сум го слушнал. Дури не го ни сметав како можен противник на Надал во полуфинале. Дефинитивно анонимус на кој му тргна турниров. Ме интересира само како ќе се покажи понатаму има кондиција ама нема некој посебен стил на игра и техника.

Ај да не бидам оф топик. Исто ме интересира како Федерер ќе се снаоќа сега на следните гренд слемови. Каде Џокович ќе мора да го смета како посериозен противник дури и од Надал. Барем за неговата тврда подлога. А земјата ќе ја видиме наскоро? Дали Федерер сезонава ќе го победи НАдал на земја и како Џокович ќе се покажи сезонава на земја.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Секој од некаде треба да почне нели ?
Најчесто тоа е АвстралиаОпен дека тоа е прв тест за играчите во новата сезона во кој влегуваат одморени итн итн.
Џо, во 2005 јуниорски шампион на УС опен, тоа не значи нешто ? После тоа имаше повреди и не можеше да дојде до повисок пласман...али од сега верувам дека се почесто ке го гледаме и слушаме. Одлични физички предиспозиции, од аутсајдер по такви мечеви, не застана во финалето...ако продолжи вака голем конкурент ке биде за првите носители.

Ке видиме како ке биде во наредните АТП турнири/грен слема...во продолжение попознатите турнири пред Роланд Гарос:
03.02.2008 ATP Dubai (тврда)
11.02.2008 ATP Marseille (тврда)
24.03.2008 Miami Masters (тврда)
21.04.2008 Monte Carlo Masters (земја)
28.04.2008 ATP Barcelona (земја)
05.05.2008 Rome Masters (земја)
12.05.2008 Hamburg Masters (земја)
26.05.2008 Roland Garos (земја)
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Мислам дека Цонга не може да биде никогаш прв, не зашто нема физички предиспозиции, туку психички не е стабилен. Ме потсеќа на Родик и на Сафин. Шампионите играат најдобро, кога им е најтешко. А штета, има талент.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
aj sea roger nema da nastapuva izgleda na turnirite u amerika kade sto ima dosta bodovi za branenje pa se nadevam na dobra forma na djokovic i na negovo iskacuvanje ovaa godina na tronot.
kako sto rece komentatorot koga nole go osvoi australian open
"KRALJ JE MRTAV,ZIVEO KRALJ"!!!!!!!!!!!!!!!1
 
F

fantomX

Гостин
Анчич заради мононуклеоза не играше доооооолго време. Ако го чека истото и Федерер... Ајде, сите шо сте за Надал, Џокович ситете се сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom