Фан клуб: РК Пелистер

Член од
5 април 2013
Мислења
3.236
Поени од реакции
6.108
Борис е 6,200. 100%. Знам зошто бев кога ја градеа салата толку пишуваше на таблата, а и плановите беа јавно објавени. 6,000 е салата. 4,500 фиксни, 6,000 со монтажните, и 200 плус со тие позади гол на страната што нема трибина, што се додадоа по некоја година. Викаат дека е 8,000, ама според официјалните планови, тоа е капацитет за концерти, не спортски настани.

Јане е помала нешто. Така што тешко да е 5.500, зошто и трибините не одат до земја како во Борис.

Оставите вие што зборат на ТВ и по весници. Капацитетот на сите сали кај нас е помал од тоа што се претставува. Пример, во Кале, порано викаа 3,000. Кога се ставија столчиња, ЕХФ рече дека е 1.900 капацитетот. Кумановци се фалата дека нивната собира 7,000, ама тоа е од еден ТВ пренос, спикерот што си нафрли бројка. Реалноста е дали 3,000 собира нивната. Знам зошто сум бил неколку пати на баскет таму.

Така што, за Битола, 5,000 е солидна бројка. Не е само големината. Подобро помала, ама стално полна, него голема, а некад полна, некад не.
На сите натпревари под капа на ЕХФ кога била полна салата Борис Трајковски била заведена со 6750-6800 гледачи. Од таму ми е математиката.

Инаку и може реално да се избројат број на седишта за точно да се види.

Како и да е, организација на ЕП/СП во сениори машка конкуренција не можеш да добиеш без сала со над 10k, а за натпревари минимум што била одобрена сала во последните 10-15 години како втора или трета сала биле сали над 7k.

За Битола сала од 5k слична на Јане Сандански теоретски е веројатно ок, ама мора да се гледа и големата слика, затоа мислам дека е паметно да биде 7k. А и мислам дека ако паметно се работи со клубот на европски натпревари + дуели со Вардар, 7k не е проблем да се наполнат.

За ЛШ ракомет условот е 4 трибини и простор зад головите за реклами, така што капацитетот не е толку битен.

Во секој случај, да го цитирам коментарот што ги даде некој погоре, во Битола се гради сала еднаш на 50 години. Штета би било да се утни сега заради ситни заштеди.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.915
Поени од реакции
3.356
На сите натпревари под капа на ЕХФ кога била полна салата Борис Трајковски била заведена со 6750-6800 гледачи. Од таму ми е математиката.
Може. Али тоа најверојатно некоја проценка или нешто билдаат. Не собира толку салата. 6,200 макс со тие седиштата позади гол на страната без трибина.

Еве ти од 2004 најава за салата.

Во Градското собрание вчера беше презентиран проектот за новата спортска сала што градоначалникот на Скопје Ристо Пенов ја вети уште пред четири години. Салата е проектирана од ГП "Маврово" и ќе се гради на празниот простор кај хотелот "Александар палас".Градоначалникот Пенов објасни дека тендерот за изведувач е распишан и очекуваат дека изведувачот ќе биде определн до 13 ноември. После тоа, веднаш ќе почне градбата. "Планот е до крајот на годинава да се постават темелите и носечката конструкција. Комплетно треба да биде изградено до 2006 година. Пресметките покажуваат дека целиот прокет ќе чини околу 12 милиони евра", рече Пенов.Големата сала ќе биде со вкупен капацитет од околу 10.000 места. Од нив, 4.554 места на фиксна и 1.526 места на мобилните трибини. Во големата сала ќе има и дополнителни трибини, со максимален капацитет од 2.000 места, за спортови како бокс и борење, како и можност за концерти во кои ќе се користи и платформа за стоење од 2.000 до 4.000 места.Во малата сала е проектирана фиксна трибина со капацитет од 467 места.
Они забуна правеа со капацитетот. Пошто викаа 10,000. Ама тоа е за концерти. 8,000, ама, тоа е за бокс, борење, такви настани. За кошарка и ракомет е 6,000. Па после ја додадоа таа трибината позади гол од 150-200 места. Официјани планови беа објавени од салата и си ги пишуваше тие бројки, 4,500 фиксни, 1,500 монтажни. Знам, бев и на нејзиниото отварање, кога Харлем Глобтротерс беа. Остај тоа што се пишува и се збори над овие бројки, не е вистина тоа.

И за Јане на сајтот на Вардар пишува дека е 6,500, али и тоа е фантазија. инаку, што многу луѓе надвор од Аердром не знаат, е дека до Јане Сандански има друга сала, што е скоро готово, што треба да има некој капацитет од 3,000, општина Аеродром ја почна во 2009/2010, и никогаш не ја доврши, и си стои такa, со фасада направена, без столчињва внатре од 2018.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.199
Поени од реакции
4.700
Трогнат од твоите зборови веќе ми иди да се расплачам за твоите идеали и посветеност.
Море ој бери јаболка не се прај сосила мекич немаш карактер за тоа, ради буљашите почнал да навива и гледа ракомет.
Не ми тропај глупости реално али страста за ракометот не ти е од таму само шема сакаш да тераш. Не се прај сосила мекич.
Оди преиспитај се види дали ти треба некаква психичка подршка.
Ги има мн такви страсни навивачи кој купувале карти за F4 и до толку немале верба во својот тим шо си ги продавале картите дадени преку социјалното.
Еднен живот една љубов(парите вџеб) хахаха
Кој специјалци сте бе, да сакаат да ве измислат нема да знаат како секој со своја приказна и едно мото "wanna be popular" a длабоко во душата нежни и спремни да клекнат на колено (не хард кор, туку и во тој момент си клаваат перничиња да не ги боли) паметни се ги бива а ти друже немаш таква енергија да зрачиш така. Зато сеј си мирен имаш споделуваш некој убави информации.

САМО ЕДЕН ТИМ, САМО ЕДЕН ГРАД!
САМО ПЕЛИСТЕР, САМО БИТОЛА!
Абе тарзан еден шо значење има Пелистер за Македонија ај кажи?
Сакате нејќиш Вардар е бр1 Македонски бренд, краја приче.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
719
Поени од реакции
847
Абе тарзан еден шо значење има Пелистер за Македонија ај кажи?
Сакате нејќиш Вардар е бр1 Македонски бренд, краја приче.
Абе чита, основата на македонската репрезентација кога ги имаше најдобрите резултати беше темел од тој Пелистер, 70% репрезентативци кој имаа главна улога беа проект на тој Пелистер, тој истиот Пелистер им беше и сеуште им е трн вочи на клан Метаљари, клан Начевски и на тој вашиот професор Гино.
Тој брендот на стероиди шо е како шо знам само еден репрезентативец има исфрлено кој ќе биде баш мангуп за брзо време, се друго е тотално "copy paste" ко нивните навивачи "мекичи".
Зато ти велам преиспитај се дур има време не си ја чукај глата вѕид ќе те боли.
Кукат плачит ко змии не им помогнале овие не им помогнале оние, државата не им дала (колку појке да им даде 2 титули европски шампиони). Не сте способни па спуштете си го столчето ако не денес утре ќе се вратите. Али пак ќе речам не ви е до тој ваш мочан клуб, туку до клекнувањето пред некого, учени сте страсно на непце да го сработате.
ВМРО ќе се врател Торко ќе не крени марш таму партиски полтрони, затоа фирмите не вложуват во рекламирање на нивниот бренд оти има такви паразити, кои со незавршена кариера се чука во градите и води политичка кампања на грб на тој ваш клуб на стереоди.
Ах бе чита чита, пак ќе ти речам задржи се за тоа шо добро го знаеш споделувај корисни информации те бива за тоа, но не се страми.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.199
Поени од реакции
4.700
Абе чита, основата на македонската репрезентација кога ги имаше најдобрите резултати беше темел од тој Пелистер, 70% репрезентативци кој имаа главна улога беа проект на тој Пелистер, тој истиот Пелистер им беше и сеуште им е трн вочи на клан Метаљари, клан Начевски и на тој вашиот професор Гино.
Тој брендот на стероиди шо е како шо знам само еден репрезентативец има исфрлено кој ќе биде баш мангуп за брзо време, се друго е тотално "copy paste" ко нивните навивачи "мекичи".
Зато ти велам преиспитај се дур има време не си ја чукај глата вѕид ќе те боли.
Кукат плачит ко змии не им помогнале овие не им помогнале оние, државата не им дала (колку појке да им даде 2 титули европски шампиони). Не сте способни па спуштете си го столчето ако не денес утре ќе се вратите. Али пак ќе речам не ви е до тој ваш мочан клуб, туку до клекнувањето пред некого, учени сте страсно на непце да го сработате.
ВМРО ќе се врател Торко ќе не крени марш таму партиски полтрони, затоа фирмите не вложуват во рекламирање на нивниот бренд оти има такви паразити, кои со незавршена кариера се чука во градите и води политичка кампања на грб на тој ваш клуб на стереоди.
Ах бе чита чита, пак ќе ти речам задржи се за тоа шо добро го знаеш споделувај корисни информации те бива за тоа, но не се страми.
Абе оди бегај таму дете од Преспа чекавте "јаболкоберче" да дојди да ви го запали Ванчо Михајлов клубот ебате чкембарите тарзани.:pos:
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.691
Поени од реакции
7.156
Абе тарзан еден шо значење има Пелистер за Македонија ај кажи?
Сакате нејќиш Вардар е бр1 Македонски бренд, краја приче.
abre dosta odma idite na utakmici, malku da mrdnime treba, sigurno i godinava pocnavte da idite na evropskite a i preku kuro resen ako ne nekji nema da spieme vecer :D ojte tamu za vardar ta mu e bazata nikogas rakomet sho ne videla, struga, misleshevo, resen :D
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
719
Поени од реакции
847
Абе оди бегај таму дете од Преспа чекавте "јаболкоберче" да дојди да ви го запали Ванчо Михајлов клубот ебате чкембарите тарзани.:pos:
Ах бе Чита, шо има то врска со ракометот и Пелистер?
 
Член од
12 август 2018
Мислења
948
Поени од реакции
1.473
Нема смисла поќе... Да му се одмили на чоек од дебилни коментари.
Се надевам дека ќе се смират страстите, барем до почетокот на сезоната.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
409
Поени од реакции
948
Абе оди бегај таму дете од Преспа чекавте "јаболкоберче" да дојди да ви го запали Ванчо Михајлов клубот ебате чкембарите тарзани.:pos:
abe chicho brajcino ljubojno i dupeni se PELISTERSKI sela, Pretor i Krani se BITOLSKI odmoralista, Resen pocnuva od Carev Dvor natamu...
toa sto se pripoeni kon Resen mesto kon Bitola i sto od turisticki se pretvoreni vo jabolkarski mesta, so meshan etnicki sostav toa e nasata cudesna zemja...
Mada razlika vo narodot nema, segasniot gradonacalnik e po poteklo resencanec, kako i eden kup bitolcani :)
Nedanovski si bese vo dobri odnosi i so vardar i so pelister, trebase vo bitola samo da si kjuti i da ne pagja na provokacii... vaka stana centar paznje...
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.199
Поени од реакции
4.700
abe chicho brajcino ljubojno i dupeni se PELISTERSKI sela, Pretor i Krani se BITOLSKI odmoralista, Resen pocnuva od Carev Dvor natamu...
Абе ти да не си ги згрешил апојте пријатле? Претор и Крани битолски одморалишта хахахахахахахххха
 
Член од
12 август 2018
Мислења
948
Поени од реакции
1.473
Го вратиле Мартин од Германија во вториот тим... Браво за потегот!!
Најверовтно тој ќе биди прв голман во бториит тим а Печурица втор. Вака голманаската позиција е одлично покриена.
Тој шо е се покажи оваа сезона во двојката, догодина одма прекоманда во првиот тим да се бори за минутажа со Ќизич.
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
936
Поени од реакции
1.414
Го вратиле Мартин од Германија во вториот тим... Браво за потегот!!
Најверовтно тој ќе биди прв голман во бториит тим а Печурица втор. Вака голманаската позиција е одлично покриена.
Тој шо е се покажи оваа сезона во двојката, догодина одма прекоманда во првиот тим да се бори за минутажа со Ќизич.
Na 2 godini e potpisan Lesjak ke bidi tuka i v godina
 
Член од
12 август 2018
Мислења
948
Поени од реакции
1.473
Na 2 godini e potpisan Lesjak ke bidi tuka i v godina
Лесјак прв голман, овие помладите останстите да се борат за место во првиот тим.
Ете читам тој Печурица ќе брани за ЦГ на младинското ЕП... Можи да се работи со него на долг рок, пошо е 18год
 

Kajgana Shop

На врв Bottom