Фан клуб - РК Вардар

Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
Абе реално и Самс не испадна спонзор у вистинска смисла на зборот. Ебате спонзорот чија моќ зависи од тоа која партија е на власт. Нас како навивачи дефинитивно не ни пречеше таквиот начин на финансирање, ама па и бевме свесни дека кога ќе дојдат Зајак и компанија на власт дека сето тоа ќе се промени. На Вардар му треба некој независен јак лик, или повеќе компаниии кои ќе инвестираат. Знам дека ракометот не е профитабилен како фудбалот, и дека во нашава вукојебина тешко е да најдеш спонзор на било кое поле, ама само тоа е лекот за долгорочно безболно функционирање на еден тим. Жално е што и покрај сите овие неверојатни успеси во изминативе 5-6 години, една саглам компанија не посака на голема врата да влезе во Вардар. Оние Тиквеш се изнафрлаа пари да ја спонзорираат факинг КК Црвена Ѕвезда, имаме и други успешни фирми ама нишо.
Иам прочитано сличен коментар у стил како требале да се рекламираат во ФК Тиквеш, наместо во Црвена Звезда?! Ма немој. На приватна компанија ќе и наложиш каде да ги дава парите. Како прво Винарија Тиквеш не дава пари во Звезда од причина што толку многу припаѓаат по нив, туку едноставно на тој начин си го гледаат својот интерес за ширење на пазарот во Србија. Ништо ново или невообичаено во спортот. Каков бенефит би имале од рекламирање во македонски клуб.
П.С. Долговите према фудбалерите не ги има платено Самсоненко, туку е подигнат кредит од милион евра во Комерцијална Банка од фирма на Камчев.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.568
Поени од реакции
8.184
Иам прочитано сличен коментар у стил како требале да се рекламираат во ФК Тиквеш, наместо во Црвена Звезда?! Ма немој. На приватна компанија ќе и наложиш каде да ги дава парите. Како прво Винарија Тиквеш не дава пари во Звезда од причина што толку многу припаѓаат по нив, туку едноставно на тој начин си го гледаат својот интерес за ширење на пазарот во Србија. Ништо ново или невообичаено во спортот. Каков бенефит би имале од рекламирање во македонски клуб.
П.С. Долговите према фудбалерите не ги има платено Самсоненко, туку е подигнат кредит од милион евра во Комерцијална Банка од фирма на Камчев.
Па ако тебе ти е на исто ниво ФК Тиквеш, и европски ракометен шампион РК Вардар ондак нека биде ма немој:). Никој не може да им наложи ама би било добро. Интерес за ширење на пазарот во Србија преку фрлање пари во Ѕвезда? Хм, па не би рекол нешо дека ќе им помогне за ширење на тој пазар. И плус колку афирмирани компании има во секоја земја на кои не им е потребна никаква промоција во сопствената држава, ама се најголеми спонзори на домашните спортски брендови. Ако се сака ќе се најдат и заеднички интереси. И не мора бе само Тиквеш да биде, неколку најсилни компании да одвојат одредена сума средства за екипата која низ овие неколку години се етаблира во убедливо најголемиот клупски брен од Македонија, и ете го Вардар повторно на коњ без никакви финансиски проблеми.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Што, мислиш дека Зајак енд кру му вршат притисок да пали од Македонија? Мислиш дека доколку не е така, ќе остане Самс самоиницијативно да биде спонзор на Вардар без да има поддршка и тендери од влада? Звучи убаво, ама не верувам.
Ти само верувај си на информации од Министерството за вистина.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Убаво те прашав. Одговоров ти е за 2 оделение;)
Што да ти одговорам.Човекот има пари да ја финансира ЦСКА Москва а нема пари за Вардар.Сигурно и во Русија лапа тендери.Ти реков батали шарени и бањати испрдоци што пласираат информации од Министерство за вистина.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.147
Поени од реакции
4.542
Не знам што се случува, ама дефинитивно ми потврдија дека поради заостанати плати, побаран е раскин на договорот. Ќе се шокирате кога ќе чуете за кои играчи се работи...
Не знам дали одредени играчи земаат плата, а други не, бидејќи изјавите на Дибиров се секогаш позитивни. Како што кажа @Ilumious, сепак Тимур е близок човек на Самс, сигурно нема да ја каже реалната ситуација.
Според сите други играчи, дознавме дека причина што си заминуваат се финансиите.
Факт е дека се должат пари на сите играчи, но штом стандардни играчи ти бараат раскин на договорот сред борба за Ф4, тоа значи дека навистина состојбата е алармантна.
Исти информации со финансиски проблеми во РК Вардар и распад на лето имам и јас од пред некој ден, ама не земам на готовс затоа што свашта кружи околу клубов, ама очигледно само едно е јасно, дека проблеми има, прашање е само кога ќе пукне и кој ќе биде расплетот.. Јасно беше за ФК, ама кога веќе и во РК е климава ситуацијата, за мене барем е прилично јасно на каде води ова, само една желба имам од целава ситуација, а тоа е да ја изгураме сезонава до крај мушки, и да се израдуваме на уште еден фајнл-фор, затоа што којзнае што ќе биде летово..
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Па ако тебе ти е на исто ниво ФК Тиквеш, и европски ракометен шампион РК Вардар ондак нека биде ма немој:). Никој не може да им наложи ама би било добро. Интерес за ширење на пазарот во Србија преку фрлање пари во Ѕвезда? Хм, па не би рекол нешо дека ќе им помогне за ширење на тој пазар. И плус колку афирмирани компании има во секоја земја на кои не им е потребна никаква промоција во сопствената држава, ама се најголеми спонзори на домашните спортски брендови. Ако се сака ќе се најдат и заеднички интереси. И не мора бе само Тиквеш да биде, неколку најсилни компании да одвојат одредена сума средства за екипата која низ овие неколку години се етаблира во убедливо најголемиот клупски брен од Македонија, и ете го Вардар повторно на коњ без никакви финансиски проблеми.
Неспоредливо повеќе профит можеш да имаш од рекламирање во Евролига него во ракометна лига на шампиони која ја гледа минимум 10 пати помалку публика...
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Заминувањето на Игор, кој е буквално икона на клубот после седум сезони во Скопје и проаѓање низ решето и сито со клубот, кажува и повеќе од доволно за тоа како работите стојат. Сепак зборуваме за Источна Европа, финансиска стабилност и континуитет се навистина ретки, особено во еден спорт како ракометот каде што се вртат мали пари. Да се надеваме дека ќе успееме да одржиме какво-такво ниво во иднина и дека барем домашните титула и куп ќе бидат наши. Тоа е што е.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.568
Поени од реакции
8.184
Што да ти одговорам.Човекот има пари да ја финансира ЦСКА Москва а нема пари за Вардар.Сигурно и во Русија лапа тендери.Ти реков батали шарени и бањати испрдоци што пласираат информации од Министерство за вистина.
Па добро ако имаш точни информации дека е така, ондак е стварно тужно. Да се изгуби спонзор кој за 5-6 години направи прав ракометен бренд, заради политички каприци на некои копита е ужасно. Ама јебига ова е северџикистан па ништо више не ме чуди.[DOUBLEPOST=1554803548][/DOUBLEPOST]
Неспоредливо повеќе профит можеш да имаш од рекламирање во Евролига него во ракометна лига на шампиони која ја гледа минимум 10 пати помалку публика...
Тоа дефинитивно, али ипак, доколку се има желба да се поддржи најголемиот македонски спортски бренд ќе се најде заеднички интерес. Очигледно се нема никаква желба тоа да се случи.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
Па добро ако имаш точни информации дека е така, ондак е стварно тужно. Да се изгуби спонзор кој за 5-6 години направи прав ракометен бренд, заради политички каприци на некои копита е ужасно. Ама јебига ова е северџикистан па ништо више не ме чуди.[DOUBLEPOST=1554803548][/DOUBLEPOST]

Тоа дефинитивно, али ипак, доколку се има желба да се поддржи најголемиот македонски спортски бренд ќе се најде заеднички интерес. Очигледно се нема никаква желба тоа да се случи.
затоа политиката треба да е подалеку од спорт
сеа испаѓа да му даваме тендери на Самс за да продолжи да вложува
сфаќаш шо е работата? свесно криминал да се праи


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.640
затоа политиката треба да е подалеку од спорт
сеа испаѓа да му даваме тендери на Самс за да продолжи да вложува
сфаќаш шо е работата? свесно криминал да се праи


Sent from my iPhone using Tapatalk

a da kazes koj tenderi gi dobil sams predhodno? dobil nesto pod raka kako nabavka na lekovi ili prevoz na ucenici?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.568
Поени од реакции
8.184
На крај пак доаѓаме до заклучок дека се е политички поврзано, условено итн. Да си беше се како што треба сеа ситуацијата во Вардар требаше да си биде топ. Овака доаѓаме пак до двата заклучока дека или више не е моќен да финансира сам (без поддршка на Дпмне), иако погоре спомнаа дека не е така, или пак е моќен да си продолжи по старо ( ама Сдс му врши притисок да го шкартира од државава). Што е жалосно, и говори многу за нашава вукојебина. Иначе еве пример од Унгарија, најголемиот ракометен бренд Веспрем ( заедно со Ѓер секако) никогаш не бил во таква ситуација. Претходно цели 10 години спонзор беше МКБ Банк ( домашна унгарска четвртта по моќност банка во Унгарија), која се откажува од спонзорство, а на нејзино место доаѓа уште најголемата унгарска телекомуникациска компанија Маѓар Телеком. И Маѓар Телеком може да размислува да се промовира па да лупа пари да ја има на дресовите на Баерн(М) или Јуве ( примери само) за да се рекламира на терен кој е катањарди пути погледан од ракометна лига на шампиони, ама они вложуваат и во унгарскиот ракометен бренд, исто како и претходниот спонзор МКБ Банка. Тоа е тоа, различни гледишта, различни сваќања. Далеку сме ние од тие гледишта и спонзорства. Затоа и клубовите ќе паѓаат многу брзо, уствари целиот спорт у целина. Ние кога за дваесет и кусур години независна историја како држава, го имаме Самс како најголема спортска мецена у Македонија, поред сите оние компании, ништо тури му курот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
a da kazes koj tenderi gi dobil sams predhodno? dobil nesto pod raka kako nabavka na lekovi ili prevoz na ucenici?
заеби сарказам заеби све
ти кажав така е кога се меша политика у спорт и кога зависиш од власт
Самс од љубов не вложи тоа е сигурно а дека и Камчев е вмешан и тоа е сигурно
е сеа ако сметаш дека требаше вмро вечно да останат за да цвета Вардар незнам шо да кажам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.640
заеби сарказам заеби све
ти кажав така е кога се меша политика у спорт и кога зависиш од власт
Самс од љубов не вложи тоа е сигурно а дека и Камчев е вмешан и тоа е сигурно
е сеа ако сметаш дека требаше вмро вечно да останат за да цвета Вардар незнам шо да кажам


Sent from my iPhone using Tapatalk

ok, znaci nema takvi tenderi?

stanuva zbor za revanshevizam, bidi jasen.

politika u sport ne se mesa u normalni drzavi ama nie sme nenormalna drzava gledano od sekoj agol. zatoa i ima vakvi raboti.

ps. za ljubovta, mislis sega sams tenderi u moskava lapa zasto ja sponzorira CSKA? Sams e inace od Rostov na Don, 1000km od moskva. pred mkd dur ziveese vo germanija tamu si imase teniska akademija i tamu tenderi da ne lapase?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
ok, znaci nema takvi tenderi?

stanuva zbor za revanshevizam, bidi jasen.

politika u sport ne se mesa u normalni drzavi ama nie sme nenormalna drzava gledano od sekoj agol. zatoa i ima vakvi raboti.

ps. za ljubovta, mislis sega sams tenderi u moskava lapa zasto ja sponzorira CSKA? Sams e inace od Rostov na Don, 1000km od moskva. pred mkd dur ziveese vo germanija tamu si imase teniska akademija i tamu tenderi da ne lapase?
човече ти си оболен вмровец јасно ми е
Самс цицаше од вмро и тоа е тоа секна чешмата со тоа и вложувањата
чисто информативно тениската школа уште ја има и од таа пари прави а во
Вардар само фрлаше
во цска е влезен ко спонзор, нормално од деловни причини си ја промовира бет сити а во Вардар е сопственик
така да не ги мешај работите


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom