Фан клуб - РК Вардар

Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
Многу е јасно дека Самсоненко беше со ВМРО и дека тука имало матни работи. Му дадоа без комунали земјиштето за салата и хотелот, му дадоа багатела земјиште за осум тениски терени, без комунали. Земјиштето за академијата. Си отвори човекот своја градежна компанија да си ги гради своите објекти. Ги купи објектите на плоштад, што е сериозна инвестиција од многу милиони евра (се пишуваше и до 50 мил евра). Објави дека ќе прави болница во Ростов од 100 милиони, се обврза да дава по 3 милиони годишно во ЦСКА Моска истата година кога изјави тука дека бетсити имал профит од 23 милиони евра претходната година, НО, кажа и дека плати во РК и ФК доцнат последната година. Па ти ако касниш со плати во ФК и РК, како можеш да финансираш фудбалски клуб во родната земја со скоро 3 милиони евра годишно во рок од 5 години? Не би ти било приоритет да си ги исплатиш долговите. И сега вика - немам пари, земам кредити, продавам имот да ги издржувам клубовите, а не се повлекува.

Дај боже се да е ок. Ама мене тешко ми е да поверувам дека месец по победата на ВМРО во 2006та, доаѓа богат русин тука, магично се вљубува во Македонија. Се преселува, инвестира. Но, чим се менува власта, одма човекот губи финансиска моќ.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Незнам зашто неможе да сфатат некој дека Самсоненко е бизнисмен а таквите ко него ги заболе баш за клубови ако не им цвета бизнисот.
Они се водат од бизнис интереси и ништо друго.
Добро би било во следниот период да големи компании застанат зад Вардар како Телеком,Пивара Скопје,Алкалоид итн да можат барем да задржат некое ниво и да не потонат наеднаш затоа што не го заслужуваат тоа не после успехот кој го направија
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.639
човече ти си оболен вмровец јасно ми е
Самс цицаше од вмро и тоа е тоа секна чешмата со тоа и вложувањата
чисто информативно тениската школа уште ја има и од таа пари прави а во
Вардар само фрлаше

во цска е влезен ко спонзор, нормално од деловни причини си ја промовира бет сити а во Вардар е сопственик
така да не ги мешај работите


Sent from my iPhone using Tapatalk

nikako da kazes kako cical od vmro, mene poveke mi lici kako da si terase biznis i toa pretezno vlozuvase pari. da dobi nekade beneficii (povolno zemjiste, komunalii) ama i golemi pari frli na izgradba na objekti. ako se zeme u predvid deka ramstor bese dade za 1 evro kvadart bi rekol deka i preplati mnogu raboti.

nema veze, drugo bese zborot, razmisli malku za boldiranoto. nalet i vardar kazi koj klub vo bilo koj sport vo MKD pravi pari ili bar moze da pokrie trosoci za minimalna egzistencija? kazi koj klub moze da izreklamira proizvod da privlece bar minimalno vnimanie, eve koga ke ja vidis firmata da si kazes ejjj ovie frlaat pari vamu? kazi kolkav % od naselenieto ima pari za luksuz i obrnuva vnimanie na reklami i promocii za nesto nadvor od egzistencijalni potrebi? toa e problemot, dur toa ne se resi dzabe si pravte filmovi[DOUBLEPOST=1554830804][/DOUBLEPOST]
Незнам зашто неможе да сфатат некој дека Самсоненко е бизнисмен а таквите ко него ги заболе баш за клубови ако не им цвета бизнисот.
Они се водат од бизнис интереси и ништо друго.
Добро би било во следниот период да големи компании застанат зад Вардар како Телеком,Пивара Скопје,Алкалоид итн да можат барем да задржат некое ниво и да не потонат наеднаш затоа што не го заслужуваат тоа не после успехот кој го направија
bas taka, on si e biznismen ko i sekoj gazda gleda da ima nekakov benefit od vlozuvanje vo klub primer marketing, zabava i namalauvanje na danok itn... rabotata e sto onie sto treba da napravat klima i uslovi da cveta biznisot (ne samo za nego nego za site gazdi) toa ne go pravat duri i odmagaat u ovoj slucaj. ostatokot od ona sto treba da e nekakov benefit za gazdata u ovaa drzava ne postoi.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Романскиот бек Дан Емил Ракотеа (23) нема да ја продолжи кариерата во Веспрем како што беше најавено и официјализирано, туку ќе скршне малку на југ и летово ќе слета во „Јане Сандански“ во Скопје.

Ракотеа е играч на Висла Плоцк, има само 23 години, висок е 202 сантиметри и игра на позиција лев бек. Игра во два правца.
Од 18 години е репрезентативец на Романија, мина по една сезона како позајмен играш во Брашов и во ЧСМ Букурешт, пред во 2014 да се пресели во Полска. Таму ќе комплетира 5 години и потоа требаше да оди во Веспрем.
Овој договор беше потпишан за време на Љубомир Врањеш, но откако Швеѓанецот си замина, а на чело на клубот стигна Дејвис, кон Ракотеа не се гледа со истите очи.

Ракотеа во Вардар би дошол како позајмен играч. Би дошол на местото на Вуко Борозан кој како што неофицијално дознаваме веќе ги има спакувано куферите и прашање е дали воопшто ќе го видиме повторно во дресот на Вардар.
Очеуваме наскоро и официјална потврда од клубот во врска со доаѓањето на Ракотеа, но и заминувањето на Борозан.
http://www.g-sport.mk/vest-statija/74201/vardar-kje-pozajmi-lev-bek-od-vesprem?fbclid=IwAR1E1IaWjrZxs_aKKSFzopxP08cfMYpkbVIYiWbZHX28bSzD8rV4i6hutpM
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
Не е лош Ракотеа,повредите го уништија доста инаку до сега ќе беше меѓу најдобрите леви бекови.
Со Дисингер добар тандем би биле.
Само не ми се свиѓа тоа од Вуко,да прави цигански работи ич не му личи,ако е вистина ова немој случајно плата да добил.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
Не ми е јасно само како договараат нови играчи а постоечките наводно побарале раскин на договор ?!
Ни еден медиум немаше ништо напишано за тоа дека побарале раскин,тоа се само муабети рекла казала.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не ми е јасно само како договараат нови играчи а постоечките наводно побарале раскин на договор ?!
Раководството на РК Вардар е помистериозно и од Бермудски Триаголник.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Ни еден медиум немаше ништо напишано за тоа дека побарале раскин,тоа се само муабети рекла казала.
Не се рекла казала муабетите. Потврдено е од самите играчи. Дописот во клубот треба да стигне деновиве, ако веќе не им стигнал.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Не е лош Ракотеа,повредите го уништија доста инаку до сега ќе беше меѓу најдобрите леви бекови.
Со Дисингер добар тандем би биле.
Само не ми се свиѓа тоа од Вуко,да прави цигански работи ич не му личи,ако е вистина ова немој случајно плата да добил.
Додај го и Санталов од Чековски.Уште еден млад талент 22-23год.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
Не се рекла казала муабетите. Потврдено е од самите играчи. Дописот во клубот треба да стигне деновиве, ако веќе не им стигнал.
А, ти работиш за некој медиум? Прашувам зошто збореше во множина претходно.

Мене ништо не ми е јасно. Многу нелогичности. Што потпишуваат играчи ако е лоша ситуацијата. Читав едно интервју со Скубе од порано, спомна дека Горбок му е близок другар во Сегед. Сака некој да ми каже дека Горбок не знае како стојат работите во Вардар? Скубе кога потпишувал, не го прашал другар му како е тука? Овој не му дал искрен одговор, пред другар му со жената и децата да се пресели во Скопје и да не зима плата со месеци?

Ѓубре спорт ова ракометов. Никаква финансиска структура надвор од Франција и Бундес. Нашиве не зимаат плати. Во Киелце пишуваше 5 месеци не зеле плата. Денес читам Букуреш жениве 3 месеци не зеле плата. Лазаров збореше еднаш дека Атлетико Мадрид му должел некои 5 плати, што никогаш нема да ги види. Кањелас збореше за трауми од Хамбург и Атлетико Мадрид, како останал без плати и сеа истото му се дешавало во Вардар.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
А, ти работиш за некој медиум? Прашувам зошто збореше во множина претходно.

Мене ништо не ми е јасно. Многу нелогичности. Што потпишуваат играчи ако е лоша ситуацијата. Читав едно интервју со Скубе од порано, спомна дека Горбок му е близок другар во Сегед. Сака некој да ми каже дека Горбок не знае како стојат работите во Вардар? Скубе кога потпишувал, не го прашал другар му како е тука? Овој не му дал искрен одговор, пред другар му со жената и децата да се пресели во Скопје и да не зима плата со месеци?

Ѓубре спорт ова ракометов. Никаква финансиска структура надвор од Франција и Бундес. Нашиве не зимаат плати. Во Киелце пишуваше 5 месеци не зеле плата. Денес читам Букуреш жениве 3 месеци не зеле плата. Лазаров збореше еднаш дека Атлетико Мадрид му должел некои 5 плати, што никогаш нема да ги види. Кањелас збореше за трауми од Хамбург и Атлетико Мадрид, како останал без плати и сеа истото му се дешавало во Вардар.
Не работам во ниеден медиум :D

И мене ништо не ми е јасно. Но, ова за побараниот таскин на договорот е вистина, потврдена од самите играчи. Веројатно платите ги земаат со големо задоцнување, па на некои играчи повеќе не им одговара ова. Можеби имаат понуди од странство, па си бараат раскин на договорот кој ќе го добијат поради доцнење на неколку плати.
Лошото е што се работи за играчи од прв план, не некои кои се тука за ротација.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
Не работам во ниеден медиум :D

И мене ништо не ми е јасно. Но, ова за побараниот таскин на договорот е вистина, потврдена од самите играчи. Веројатно платите ги земаат со големо задоцнување, па на некои играчи повеќе не им одговара ова. Можеби имаат понуди од странство, па си бараат раскин на договорот кој ќе го добијат поради доцнење на неколку плати.
Лошото е што се работи за играчи од прв план, не некои кои се тука за ротација.
A тебе од каде ти се информациите дека побарале раскин?Од некој играч или?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
И јас сум некако скептик. Со оглед на фактот дека цела екипа не е во Скопје, веќе недела. Сите играчи се со своите репрезентации, а тие што не се репрезентативци се во матичните земји. Би мислел доколку се случило такво нешто, некој од медиумиве ќе имаше инфо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom