Фан клуб - РК Вардар

Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
Логиката на Парондо засега е да ги одмара главните играчи целосно во СЕХА. Таму добиваат шанса и Кисељев и Оцвирк и Војводиќ, да не речам со втора постава игра во СЕХА моментално Вардар. Само не знам колку ваквиот начин на ротација реално ќе им помогне на играчите. 40+20 минути во една недела пример е далеку поздрава варијанта од 60+0 иако вкупно играат исто.
Јас сакав да кажам дека пример, чим Војводиќ, на кој ова му е трета сезона во Вардар, игра само во СЕХА и наша лига, а веќе двајца тренери не му даваат шанса во ЛШ, тогаш тука има некој сомнеж за неговиот квалитет. Реално ако тоа стане и случај со Киселев тогаш имаме проблем, зошто пола екипа технички не ни игра ЛШ. Ние на вчерашниот натпревар, имавме 4 играчи кои не излегоа од игра. Значи само на 3 позиции ротиравме. Од клупа ни влегоа три играчи цел натпревар, Каралаш, Чупиќ и Карачиќ.

Мислам, во состав ги имавме овие натпревари, Оцврик, Војводиќ, Недановски, Поповски, Мишевски, Кизиќ. Играчи кои скоро имаат нула шанси да влезат во битен натпревар од ЛШ. Киселев одигра 10 мин против Монтпелје и даде мислам 1 гол. Ама, ние ефективно играме со 10 играчи. Тоа што Столе и Горобок не играат многу не хендикепира. Ако Киселев не добива минутажа, тогаш кога ќе играме со некој јак, Кристопанс ќе треба да игра 60 мин, како што стално игра Дибиров.

Ај, сеа ќе имаме нов голман, па на таа позиција ќе може малку Милосављев да се одмори.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.336
Поени од реакции
22.641
decki gi tepavme vesprem i montpelije u gosti. ako tie ne se "jaki" togas koj e? realno igrame dobro so tenka klupa ali valjda poleka ke se rehabilitira prvo stole a valjda ke vidime nesto poveke i do kiseljev i ocvrik. vojvodic i jas mislam deka treba da go pustat, neka zemat nekoj poasalen sto ili ke igra ls kolku tolku ili neka zemat nekoj nov nadezen kopilj
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
Никој не вика дека не се супер. Супер се. Само дискутираме, што-како може да биде бољи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.336
Поени од реакции
22.641
bolje od ova samo so podolga klupa pa da go tepavme vesprem 10 razlika. iskreno moze vaka e i bolje, igrame kolku sto treba a gazime stabilno. realno so uste edna pobeda u gosti protiv kielece, barsa ili svabite (plus normalno autsajderite) i ke bideme prvi u grupata... ne sme daleku od celta a seuste ne sme nekakvi favoriti, taman kielce da padne
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Самодовербата им е сега фул зошто ни самите не веруваа на почетокот дека ќе бидат толку добри. Тука и Парондо има заслуга зошто не им измислува топла вода.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Логички е вака како што викаш,ама па Кисељев и Војводиќ не се ЛШ материјали, се коцка Парондо ама тоа е
Види, тоа коцкање, често, со повреди и замор во вториот дел од сезонава завршува. Тренерот е тој кој на крај ќе се кити со овие фантастични триумфи, но ќе треба да ја истрпи и вината за евентуални порази заради повреди или замор во продолжението од сезоната.

Јас сфаќам дека е далеку послаба втората постава, ама таа е поставата. Не е лесно да се каже како е попаметно, дали да ризиува по 5-10 минути барем со други играчи или да ги изгори до крај барем на неколку клучни натпревари. Кисељев пример мислам дека може да издржи 5-10 минути, повеќе е прашање како ќе се игра во одбрана во тој случај.

Објективно во една ваква група (веројатно и најтешка во историјата на ЛШ) невозможно е да ги добиеш сите натпревари, особено не со длабочината Вардар која ја има, па ми се чини ќе мора да тактизираат со некои противници, па дури и да "пуштат" или барем ризикуваат некои натпревари, особено во гости, со цел да се задржат играчите колку што е можно посвежи.

Ќе видиме, засега Парондо ги надминува и најоптимистичките очекувања за него, искрено и многу похрабро во однос на Раул влегува со некои ротации во СЕХА, ама само 1 месец поминал од сезоната. Многу е рано. И лани Вардар беше страшен првите месец два па потоа почна да паѓа постепено формата, иако тогаш повеќе беше заради "иднината на клубот" отколку заради замор/повреди - барем тоа беше мој впечаток.

Позитивно за Вардар во случајот е што клучните играчи ќе имаат пауза зимата. Борозан одмара во Јануари и не игра за Црна Гора, Латвија на Криштопанс не игра на СП, Скубе не е во репрезентација, Мораеш нема репрезентативни обврски зимата (ако не грешам), Столе несакајќи заради повредата ќе биде одморен, неверувам ни Чупич да игра за репрезентација веќе... Едино русите (Дибиров, Шишкарев, Калараш, Кисељев) и Карачич се под репрезентативен ризик, но овие освен Дибриов и до некаде Карачич и Калараш не ни имаат толку голема минутажа реално.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@Xsago Столе вложува натчовечки сили за да игра зимава. Нема болки во раката, слободно си шутира топка.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Покушавав да останам скромен, но мора, ова е појако од мене. Се гледа какво играчиште направила школата на РК Пaртизан. Напред Вардар
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
Kako be Metalurg igra u Jane?
Должат пари во Борис (ама сега нешто пуштија срце тие), а и таму требаше да има концерт или има денес концерт. Па, Вардар им излезе во пресрет. Летоска Металург им ја даде нивната сала да тренираат 2-3 дена, зошто се играше некое кадетско првенство во Јане.

Убаво е тоа, се помагаат :)
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
И Вардар тренираше у Автокоманда еден краток период, поради зафатеност на Јане, сега си враќаат некои услуги.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Strasna odbrana igraat RNL i toa bez Abutovic, gi gleav sea vikendov u Bundes, zadnji 15 minuti sekoj napad na Weclar bese doveden do pasiven.

Ke vidime kako ke se postavi nasiov napad, ke mora poekje i da rotira Parondo ama se nadevam na pobeda.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
Strasna odbrana igraat RNL i toa bez Abutovic, gi gleav sea vikendov u Bundes, zadnji 15 minuti sekoj napad na Weclar bese doveden do pasiven.
Видов некој германски коментар дека Абутович не се вклопил добро во екипата, слабо играл, пред да се повреди. Не знам, не сум ги гледал ја оваа сезона. Иако оној Анди Шмид, може, според мене е најкреативниот играч што сум го видел. Кои пасови ги дава човекот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom