Фан клуб - РК Вардар

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од Марио Јовановски, 13 април 2008.

 1. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.066
  Допаѓања:
  152.715
  Три години веќе, откако дојде Раул.

  КостеМ, не смее ни да изгуби килограми ама не смее ни да накачи зошто му влијае на подвижноста. Има одреден интервал и се држи во него, кај сите е така ама не можеш на ист интервал да ги ставиш крилата и пикерите.
   
 2. Terroir

  Terroir Гостин

  Потенцијалот од ФК е неспоредливо поголем од оној на РК за профит, ракометарите дури и кога освоија ЛШ пак ја завршија сезоната во минус

  И не се согласувам дека единствениот начин да се заработат од ФК добри пари е да се влезе во Лига на шампиони, ете Динамо Загреб лани не успеаа ни во групната фаза на Европа лига да влезат па само од трансфери извадија преку 20 милиона евра а сега се +9 милиона или само во последните 5 сезони преку 70 милиона евра..
   
  На Waoo и Ilumious им се допаѓа ова.
 3. NomoregameS

  NomoregameS

  Член од:
  2 јули 2010
  Мислења:
  5.122
  Допаѓања:
  5.095
  Супер логика.
  Ај сега спореди го начинот на водење на клубот,јачината на првенството и договорите кои ги имаат играчите.
  Динамо Загреб како клуб е многу над Вардар во моментов,не можеш да го споредуваш на тој начин.
   
 4. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  307
  Допаѓања:
  351
  Се согласувам. Но, не може да се споредуваат Динамо Загреб и Вардар. Сепак тука се работи за клуб во земја која константно произведува фудбалери на повисоко ниво од кај нас. Тие имаат поголеми стручни лица, поголема традиција и сл. Истиот фудбалер да го има Вардар ќе го продаде за помали пари од Динамо зошто реномето на клубот е помало и историјата на квалитетни играчи кои дошле од клубот е помала. Така што и очекувањата за него има шанси да бидат помали зошто перцепцијата е друга. Од Динамо излегле Модрич, Бобан, Манџукиќ и др. А, да бидеме и реални. Ние не создаваме квалитетни фудбалери на некое европско ниво. Тоа е инцидентно. Така што не може да спиеме на тоа уво. Нас ни се погоди една добра генерација во Беласица пред 18 години и така неколку добри фудбалери на куп за наше ниво не создал никој во Македонија. Реално ние не знаеме да правиме фудбалери или едноставно нема тука такви таленти.

  Вардар од 1 јануари ќе има буџет од 1.5 милиони евра. Во 2014 најавија буџет од 3 милиони. Оваа година во тоа ревизијата пишуваше, 5-6 милиони (не ми текнува добро). Со тие пари, ете се стигна во една сезона од 4-5 под Самсоненко во Лига Европа, кај што не торпедираа сите, петарди. Вардар таков буџет нема да види во скора иднина.

  Со истите пари во ракомет се стана шампион на Европа.

  Може е подобро да си фраер у село и да се радуваш.
   
  Последно уредено: 27 јули 2018
 5. Боромире

  Боромире

  Член од:
  3 мај 2014
  Мислења:
  532
  Допаѓања:
  1.039
  Секое квалификациско коло што ќе се мине во фудбал ти носи пари.
  Во Лига на Шампиони:
  Прво коло: 280,000 евра.
  Второ коло: 380,000евра.
  Трето коло 480,000евра.
  Влегување у групи: 15,250,000 евра, Победа у група е 2,7м евра. Нерешен резултат: 900,000 евра.

  За Лига Европа се помали:
  Прва рунда: 240,000евра
  Втора Рунда: 260,000евра
  Трета Рунда: 280,000евра
  Плеј Оф: 300,000евра
  Влегување у групи: 2,9м евра.
  Победа у група: 570,000евра.
  Нерешено: 190,000евра.
  Плус ТВ прва, продажба на карти(гостите плаќат солени цени) на стадион од 36,000 гледачи..
  Да не зборам како нашите да ги продадеш и најдобрите играчи, за кои можевме да извадиме одлични цени..(лично јас мислам дека извади некој од ФК Вардар, на сметки у Белизе)
  Да сумираме Самс го зеде ФК Вардар од град Скопје, на 10години и да вложува по 1,5м евра по сезона, со влегување у група на Лига Шампиони: 16,390,000 евра(и само порази у група)
  Парите од Тв права, карти итн да ги даде у премии.
  Со едно влегување у групи на ЛШ Вардар си обезбедил буџет по 2м евра од сезона во наредните 8 години...
  Неспорно е тоа што ти го кажуваш, Самс вложува сериозни пари у Македонија, и вадеше нешто ситно, лапна нешто сега од Европа Лига и толку, но што да се очекува кога во клубовите во управите уште кога го презеде Вардар е каша попара? Сака успех или?
  Тука брусаат за пропаѓање на ФК Вардар уште од 2016година, еве од тогаш две години поминаа и ЛЕ групи игравме и Европски шампиони станаваме у ракомет, спортските медиуми(особено Екипа и Спортмедиа) си брусат како Вардар ќе се распаднел Самс немал пари, а он вложи и у Русија у ЦСКА, и тогаш јадеа вафли готово е со Вардар..
  Пари има посебно у фудбалот, ако работиш како што треба но може и да има и у ракометот, имаме одлични услови за работа(у ракомет) добра акдемија, земаш стручен кадар, едуциран докажан, и фаќаш таленти од цел балкан, 2,3 играча да извадиш во неколку сезони одлично, се повеќе има клубови кои се спремни и да платат за трансфер..
  Се може да се направи али не може со потрчковци у управа, дегени и идиоти кои немат додирна точка со спорт да раководат со клуб..
   
  На MacedoniaTimeless и Chronysync им се допаѓа ова.
 6. freon-2012

  freon-2012

  Член од:
  2 февруари 2012
  Мислења:
  186
  Допаѓања:
  104
 7. Ел Џеј Ем

  Ел Џеј Ем

  Член од:
  11 јануари 2014
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  476
  Сеа како што се без голман уште Дарко Станиќ фали да го донесат.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. Chronysync

  Chronysync

  Член од:
  4 март 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  1.171
  https://sportmedia.mk/rakomet/domas...vardar-cheka-da-se-dogovorat-porto-i-barsa-za
   
 9. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  307
  Допаѓања:
  351
  Чудна ми е оваа причина. Читав дека го позајмиле Порто на Барселона Боргес со можност Барса да му го откупи договорот на 2 години, откако ќе истече позајмицата во 2018. На последниот натпревар на Барселона во минатава сезона на Борко Ристовски му дадоа врамен дрес, што е знак за збогување од клубот, да има спомен. И на Боргес му дадоа врамен дрес. Што значи дека и од него се збогуваат. Значи, се решиле да не му го откупат договорот. Како сега се мешаат во прашање за оштета?

  Може нешто бирократија. Чудно. Инаку типов си е во матична Куба, си тера одмор. Баш го побарав по социјалниве мрежи да видам да не тренира некаде.
   
  Последно уредено: 27 јули 2018
 10. Prime

  Prime Оптимус

  Член од:
  4 јули 2010
  Мислења:
  4.993
  Допаѓања:
  5.717
  обеси се. ова е класично мислење и е редок односно единствен феномен само од фиром и никаде на друго место во светот.
   
  На Kaufmann му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kukuzel

  kukuzel

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  1.021
  Допаѓања:
  1.857
  Земале сериозно да расправаат каде било поисплатливо да се инвестира, дали во фудбал или ракомет. :pos:
  Па уште и многу малку бил во ќар од влезот во Лига Европа. Нормално кога со тие пари ги покривал дупките во ракометните клубови. За да ги добие истите пари од ракометот како што ги доби од влезот во групи Лига Европа треба да станеме прваци на Европа едно 62 пати по ред.
  Да се водеше чисто од бизнис логика Самсоненко никогаш немаше да вложи ни денар во ракометните клубови, сите средства ќе ги инвестираше во фудбалот. И тоа е само доказ дека во неговото инвестирање тука има задкулисни игри кои ама баш на никого не му се јасни.
   
 12. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  307
  Допаѓања:
  351
  Кај виде тоа?

  Никој не земал да расправа каде е поисплатливо да се инвестира, зошто тука нема место за дискусија. Каде има поголем потенцијал. Сите знаеме.

  Што потенцираше членот погоре е дека може е подобро да се инвестира во помал спорт како ракометот, каде што се има успеси и народот се радува, наместо во спорт каде што тешко дека нешто ќе се направи. На крај, реалноста и историјата викаат дека нема да направиш профит и во двете :)

  Да бидеме реални, многу поголеми балкански клубови, со поголема традиција и буџет не можат да обезбедат константен влез во Лига Европа, а не па во ЛШ. Да се залажуваме дека Вардар ќе биде таков пример е наивно. Никој што инвестирав во било кој спорт во Македонија на крај не видел профит. Toa e факт. Ете и Самсоненко сам си рече, што ако на крај од една сезона клубот имал мал профит во споредба со буџетот, кога тука никој не ги споменува инвестициите во инфраструктурата што ги направил тој кои невлегуваат во буџетот на клубот. Се на се, он е во огромен минус за сите овие години.

  Да правиме математики како со Лига Европа се прават пари, иако само еднаш сме влегле во Лига Европа во историјата на мак фудбал, и пак клубот би бил во минус да не биле таму 2 трансфери, од кој еден не знам дали уште ги добиле парите на суд. А следната година испаѓаме во прво коло. Па тука теории дека ќе бидеме расадник на таленти и покрај фактот дека никој фудбалер кој бил на некое европско ниво не излегол од Вардар. Сега ќе научиме како да правиме фудбалери и од денес тука бисери ќе почнуваат да се раѓаат? Смешно е да се прават споредби со тимови како Динамо Загреб.

  И јас сакам фудбал да се направи тука некој чекор напред, но реалностa е дека ние сме поназад од таму кај што бевме и иднината не е сјајна. Ние немаме економија како држава за да имаме некој клуб на европско ниво. Тука треба долгорочни инвестиции од милиони или барем некоја фудбалска традиција. Бар со ракомет може да се залажуваме дека правиме нешто и да ни биде убаво :)
   
  На shweps му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MSE

  MSE

  Член од:
  13 мај 2017
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  217
  Не знам што не е јасно, треба некој во женски ракомет да истура пари а да ниеднаш не се наполни салата и за да по финале ги пречекаат 20 души т.е дечковци и комшии?
  Или за фудбал? Да го рекетираат од Агенција што стопанисува со стадионот а на натпревари по 100 души?

  Според големина на држава, стандард, успеси во спортови, толкава е чергата.
  Ако не го избркаат и од машки ракомет. Јер, како беше она, К.ртоненко?
   
 14. Chronysync

  Chronysync

  Член од:
  4 март 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  1.171
  На ElNinho му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kaufmann

  Kaufmann

  Член од:
  23 март 2017
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  59
  Aj ako moze nekoj neka stavi link od natprevarot Vardar - Fukse
   

Сподели преку: