Фан клуб: МЗТ Скопје

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Иако они тврдат дека е сменет системот, сепак според она што го читаме во македонски спорт и баскетбалл.цом.мк важи правилото според кое 4 победи значат 2-0 во евентуална пресметка во 1/4, 1/2 или финале на првенството.
 

GIS

Член од
21 октомври 2007
Мислења
881
Поени од реакции
154
Иако они тврдат дека е сменет системот, сепак според она што го читаме во македонски спорт и баскетбалл.цом.мк важи правилото според кое 4 победи значат 2-0 во евентуална пресметка во 1/4, 1/2 или финале на првенството.
glupo
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
od koku saat e so pelister
Недела 18:00

Edno prasanje do Radical toj kako poupaten vo kosarkata, neli od ovaaa sezona e smenet sistemot i veke ne vazi ova nekoja ekipa ako izvojuva 3 pobedi nad druga ne se trgnuva so 1-0 prednost vo play offot i vi finaleto pa zosto eve koga davaat i direktni prenosi od nekoja domasna utakmica komentatorot stalno zboruva za eventualni 1-0 na nekoja ekipa , a i eve cesto i na sportskite vesti go kazuvaat ova deka Feni veke ima 1-0 protiv nekoj ekipi i eve sega ako ja tepa na Strumica i protiv niv ke ima vodstvo od 1-0. Znam se zboruvase ovde deka vakvoto pravilo ne vazi veke ili ??? pozz:helou:
еве го Радикал во 4:20 :)

На почетокот на сезоната имаше преговори и како што знам одлучено беше да нема веќе почетна предност ако се има подобар скор во дуелите од регуларниот дел од сезоната. Како што беше сменет форматот на натпреварување и плејофот да почнува од 1/4 финале на почеток на сезона беше одлучено да нема почетна предност. Но, незнам кога е променета таквата одлука, најверојатно во текот на првиот дел од сезоната на некоја седница на здружението на прволигаши пак е вратен стариот систем. Јас слушнав исто од коментатор на телевизија и после тоа одма се распрашав меѓу луѓе во КФМ и тие ми потврдија дека променета е првобитната одлука и дека тоа се случило во текот на сезоната. Причини стварно немам поима кои се, ама сум најголем противник на овој систем, зашо кај екипата ке има предност од 1:0 па и првиот натпревар го игра на домашен терен а 1/4 финалето се игра до 2 добиени значи тој што имал подобар меѓусебен скор е премногу фаворизиран. Секаде во светот се игра целото првенство за подобра стартна позиција во плејофот и предност на дмашен терен, а овој систем се применува кај нас и можеби во Мозамбик, мамица да им ја ебам на тоа раководството на КФМ!!!

Иако они тврдат дека е сменет системот, сепак според она што го читаме во македонски спорт и баскетбалл.цом.мк важи правилото според кое 4 победи значат 2-0 во евентуална пресметка во 1/4, 1/2 или финале на првенството.

4 победи неможе да значат 2:0 по никоја логика, пошто 1/4 финале се игра до 2 добиени а 1/2 финале до 3, што нема ама баш никаква логика со 2:0 да се почнува. Дали 4:0 или 3:1 во меѓусебните дуели е исто и носи почетна предност во разигрувањето од 1:0 и притоа првата утакмица од плејофот се игра кај подобро пласираната екипа на крајната табела.

Се надевам мојот одговор ви реши некоја дилема
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Епа така прочитав јас, а сигурно и вие прочитавте, само не знам дали тоа важи за 1/4, 1/2, или само за финале.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Епа така прочитав јас, а сигурно и вие прочитавте, само не знам дали тоа важи за 1/4, 1/2, или само за финале.
Да ти кажам право неможам да најдам правилник за натпреварување за 2007/08 на КФМ страната, се искинав од барање. Ако имаш линк баш би сакал да видам што викаат правилата. Ако си во право, од утре ќе почнам да навивам против КФМ и тоа и парола ке им пишам за во недела
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Нема линк, нема правила, тоа е што го слушам од муабети и што го читам од весници.. Сеа нормално нас ни одговара тоа, лани беше така и веројатно и сеа е така, ве сфаќам вас дека не ви одговара ама не може на сите да им одговара системот, не знам кој го праел и за чии интереси служи.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Нема линк, нема правила, тоа е што го слушам од муабети и што го читам од весници.. Сеа нормално нас ни одговара тоа, лани беше така и веројатно и сеа е така, ве сфаќам вас дека не ви одговара ама не може на сите да им одговара системот, не знам кој го праел и за чии интереси служи.
Лани беше со 1:0, а не со 2:0 ако си ги победи сите 4 меѓусебни дуели
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Браво браво Мзт само така па за две три години ќе имате доста конкуретен тим кој ќе се бори за 3 или 4 место :)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Гледам синоќа сте дискутирале за системот на натпреварувања во плеј оффот од превенството...еве можам да споделам со вас колку што сум јас знам..Прво..Радикал гледам барал правилник..нема да го најдеш....уште не се знае колку екипи ќе настапат во плеј оффот(смешно нели) се расправаат дали да се 4 или 6...
Што се однесува до стартната позиција..тимот кој ќе има во меѓусебната пресметка повеќе од 3 победи стартува со 1:0..плус предност на домашен терен..
Ова се информации од луѓе кои се директно инволвирани во кошарката...Иначе КФМ...БАНДА НЕВИДЕНА...
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
469
Поени од реакции
0
Гледам синоќа сте дискутирале за системот на натпреварувања во плеј оффот од превенството...еве можам да споделам со вас колку што сум јас знам..Прво..Радикал гледам барал правилник..нема да го најдеш....уште не се знае колку екипи ќе настапат во плеј оффот(смешно нели) се расправаат дали да се 4 или 6...
Што се однесува до стартната позиција..тимот кој ќе има во меѓусебната пресметка повеќе од 3 победи стартува со 1:0..плус предност на домашен терен..
Ова се информации од луѓе кои се директно инволвирани во кошарката...Иначе КФМ...БАНДА НЕВИДЕНА...
eh be markus pa od kade zakluci deka se banda,ne zezaj,mora da se salis hihihihihihihihihi.deckite vo federacijata si se top:pos2: :pos2: :pos2: .pozzzzzz
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
eh be markus pa od kade zakluci deka se banda,ne zezaj,mora da se salis hihihihihihihihihi.deckite vo federacijata si se top:pos2: :pos2: :pos2: .pozzzzzz
Толку многу продадени души на толку мал простор...феномен..друже феномен...Како конгрес на пијавици...Нормално со чесни исклучоци..
Поздрав...
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Браво браво Мзт само така па за две три години ќе имате доста конкуретен тим кој ќе се бори за 3 или 4 место :)
od kaj se izbaci pa ti na temava.
samo da te razubedam malce.nie ako tepame utre ke se izramnime na treto mesto so pelister.nema potreba da se ceka 2-3 godini.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Толку многу продадени души на толку мал простор...феномен..друже феномен...Како конгрес на пијавици...Нормално со чесни исклучоци..
Поздрав...

Јас тие што ги знам од КФМ се од исклучоците изгледа, не знам продадени души од таму:)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Јас тие што ги знам од КФМ се од исклучоците изгледа, не знам продадени души од таму:)
Копај подлабоко...тие се како крлежи..:wink: .Се шегувам..премногу превирања и игри на зелена маса има во КФМ за да се тврди спортивното..а имаат и добра историја на случајот..
Ај доста оф топици..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom