Фан клуб: Лос Анџелес Лејкерс!

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.486
Поени од реакции
16.124
И јас заспав, ама добро прва и ме заедничка официјална, додека се воиграат ке биде подобро не се секирајте.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.758
Можеби и пообро е што попија шамар на почеток, не бива ваква лабавост... И да, нов состав е. Тек ќе следи период на пробување комбинации од играчи. Ќе треба да се види што одговара а што не... Најбитното е во плејофот да влезат во ритам, а по некој пораз јбг не е крај на светот. Јас со време реков многу пред да почне сезонава: Само нека влезат во плејоф здрави, па ако треба нека влезат и како 5-6ти seed.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.758
Прошлава утакмица со Портланд е пример за тоа Харел колку лошо игра одбрана на пик&рол.
Портланд го таргетираа токму него со пик&рол, буквално секогаш кога можеа идеа преку него. Вогел треба да е свесен за ова, треба да се научи лекцијата од Клиперс. Монтрез Харел не му е местото во игра во последна четвртина, тој треба да игра против вторите постави на противниците. Може да го убацуваат и со стартерите, ама што видат дека се игра напад директно со пик&рол преку Харел - момакот треба да си седне на клупа. Еден Морис што не го бива за одбрана, подобро игра одбрана на пик&рол...

Инаку ова е прва утакмица откога Леброн и АД играат заедно, а Лејкерс водат во трета четвртина, да ја изгубат утакмицата. Тоа пошто лани имаа добра одбрана, и кога имаа водство успеваа да го задржат. Сега потешко таа работа, со стар Гасол и со слаб дефанзивец како Харел... Да се надеваме дека ќе има појачање дефанзивен центар до трејд дедлајнот. Во спротивно јас не сум оптимист за two-peat. Едноставно во НБА вакви слабости се казнуваат, премногу добри тимови и добри тренери има.


Еве неколку клипови да се види за што зборувам.





 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
35.137
Прошлава утакмица со Портланд е пример за тоа Харел колку лошо игра одбрана на пик&рол.
Портланд го таргетираа токму него со пик&рол, буквално секогаш кога можеа идеа преку него. Вогел треба да е свесен за ова, треба да се научи лекцијата од Клиперс. Монтрез Харел не му е местото во игра во последна четвртина, тој треба да игра против вторите постави на противниците. Може да го убацуваат и со стартерите, ама што видат дека се игра напад директно со пик&рол преку Харел - момакот треба да си седне на клупа. Еден Морис што не го бива за одбрана, подобро игра одбрана на пик&рол...

Инаку ова е прва утакмица откога Леброн и АД играат заедно, а Лејкерс водат во трета четвртина, да ја изгубат утакмицата. Тоа пошто лани имаа добра одбрана, и кога имаа водство успеваа да го задржат. Сега потешко таа работа, со стар Гасол и со слаб дефанзивец како Харел... Да се надеваме дека ќе има појачање дефанзивен центар до трејд дедлајнот. Во спротивно јас не сум оптимист за two-peat. Едноставно во НБА вакви слабости се казнуваат, премногу добри тимови и добри тренери има.


Еве неколку клипови да се види за што зборувам.





Во основите на учење на кошарката е играње напад-одбрана на пик енд рол како наједноставна акција.

Деца од основно одделение знаат како се брани.
Автоматски споено мислење:

Прошлава утакмица со Портланд е пример за тоа Харел колку лошо игра одбрана на пик&рол.
Портланд го таргетираа токму него со пик&рол, буквално секогаш кога можеа идеа преку него. Вогел треба да е свесен за ова, треба да се научи лекцијата од Клиперс. Монтрез Харел не му е местото во игра во последна четвртина, тој треба да игра против вторите постави на противниците. Може да го убацуваат и со стартерите, ама што видат дека се игра напад директно со пик&рол преку Харел - момакот треба да си седне на клупа. Еден Морис што не го бива за одбрана, подобро игра одбрана на пик&рол...

Инаку ова е прва утакмица откога Леброн и АД играат заедно, а Лејкерс водат во трета четвртина, да ја изгубат утакмицата. Тоа пошто лани имаа добра одбрана, и кога имаа водство успеваа да го задржат. Сега потешко таа работа, со стар Гасол и со слаб дефанзивец како Харел... Да се надеваме дека ќе има појачање дефанзивен центар до трејд дедлајнот. Во спротивно јас не сум оптимист за two-peat. Едноставно во НБА вакви слабости се казнуваат, премногу добри тимови и добри тренери има.


Еве неколку клипови да се види за што зборувам.





Во основите на учење на кошарката е играње напад-одбрана на пик енд рол како наједноставна акција.

Деца од основно одделение знаат како се брани.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.758
Теоријата се учи, ама како се применува во пракса тоа е друга работа... И затоа Харел сезонава му даваат шанса во завршниците, или ќе научи да брани пик&рол, или ќе му остане 6-ти играч како врв на кариера. Но не е дека не се труди, само природно е - дибек и по малку глуп. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.758
Веројатно џабе се надеваме за појачањево, ама... Надежта последна умира. ;)
10 дневен договор, значи има 3 утакмица фора да покаже дека заслужува место на клупа (до Дадли). :D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom