Фан Клуб: Челзи

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
^сидвел?
Автоматски споено мислење:

Хаха, испадна Форсел? :ROFLMAO:
Никад немаше да ми текне :ROFLMAO:


Ама секако, битно ми текна на Сидвел, човек што е дојден во Челзи дури 4 години подоцна кој тотално беше никаков фактор за екипава :ROFLMAO:

Еве го тимот инаку:

Тери, Кудичини, Форсел*, Гудјонсен (гол), Десаи, Лампард
Глен Џонсон, Џереми (фациште!), Вејн Бриџ, Даф**, Верон (Оригиналниот Торес/Шевченко/Мората/Хигуаин/Пато/Фалкао)

* = сменет за Гронкјер (фациште!!!) во 57 мин
** = сменет за Џо Кол (и овој исто) во 69 (хех) мин

Останати на клупата:

Голманот Амбросио, Хаселбанк (добро, ваљда го чувале за лига), Марио Мелхиот, Роберт Хут и Карлтон Кол!!!!)

Карлтон Кол еј! :D

Јаки фацки имаше у тимов, до ден денеска сум разочаран што имав големи очекувања за Верон :( Да беше форумов тогаш активен ваљда сите ќе ме хејтаа што не бев нешто ептен импресиониран од Даф.

Солидни фацки у одбранава. Еве вака на прва ми текна дека Гудјонсен можеше и подугачко време да остане. Гронкјер исто солиден играч. Исто испадна дека меморијата ме излажала пошто све мислев Робен дека е од старата гарда на екипата т.е. пред Роман, ама јок, во 2004 дошол кај нас.

И пак, вака кога го гледам нападов...мислам дека добро ќе беше да останеше Ѕола таа сезона. Мислам ајде, глејте го нападов каков е, 30 годишен Хазелбанк е алфа и омега....
Цела среќа после пар години Дрогба се погоди иначе кој знае што ќе беше со тимов ако Дрогба си отидеше после првата сезона како што нели има кажано дека и тоа било опција поради резултатите негови....
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
1606663900385.png
Автоматски споено мислење:

Ништо посебно бајовци мои
Автоматски споено мислење:

Многу..неутрална игра од двеве страни, како шах да гледаме :/

Се надевам поконкретни ќе бидеме во второ
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
И сега појасно ни е што игра Вернер во оваа формација? Од 45 минути, 35 помина на наша половина борејќи се со Орие и Ндомбеле.
Еве го тимот кој нема да ни дозволи да изгледаме опасно со Абрахам како шпиц и Вернер на лево крило.

Средниот ред освен Канте во втората половина од прво полувреме, неенергичен, неагресивен, не може да сврзе три паса. Некако надвор од позиција се сите играчи. Овој Родон мора да се таргетира, можеме комотно да ги победиме.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.558
Поени од реакции
52.350
Очекувано ептен цврст натпревар. Имаше неколку шанси, мораше Тами подобро да искористи некоја, а и Жиру не знам зошто толку млако проба. Ама добро, и бод ок резултат.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Курвински пристап. Изгледа уште играме на 0:0, да се доштелува одбраната.
А и со ваквиот пристап бевме подобри, не којзнае колку ама во второ полувреме се опоравија Маунт и Ковачиќ, Џејмс тргна нанапред и веднаш се почувствува разлика.

Следен пат на прес-конференција нека го прашуваат Лампард за тоа дали Тами Абрахам му е син, а не Мејсон Маунт.
Пофалби за одбраната, готов бев да кажам дека денес за првпат Зума беше подобриот од партнерите на централна, ама пасот на крај беше ужасен. Со исклучок на тоа, сите петтмина беа на нивото на задачата.

Мене ми е како пораз резултатов. Подбра екипа сме, игравме дома. Мурињо тоа го знае и затоа беше окезен после текмата.

Интересно, најдоброто дерби сезонава го изигравме против Ливерпул во поразот со црвен картон.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
Мене резултатот не ми е како пораз, ама пристапот.... (n)

Јбг, сеа тоа е...
Лампард не делува како тренер што е на ниво, да се надеваме некако ќе успее сепак да извади добри резултати, ама вака во битни ситуации делува како погрешните одлуки да ги прави

Ајде, бод, дај шта даш, I guess
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.558
Поени од реакции
52.350
Сакате да кажете дека ова ви беше истиот пристап како против Севиља и Јунајтед?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Скоро. Разликата е во тоа што Јунајтед и Севиља не играа зихерашки толку и не беа толку дефанзивно ориентирани.
Тотенхем во второ со 11 играчи се бранеше и Челзи сакал-нејќел беше намамен да тргне во напад.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
До сега Челзи против топ6 екипи во лигата:

Ливерпул: пораз 0-2 и црвен картон за нас

Јунајтед на гости 0-0

Тотенхем дома 0-0

Во Декември играме на гости со Арсенал и на гости против Сити на старт на Јануари

...ваљда ќе дадеме гол у една од овие
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.951
Поени од реакции
1.923
Мое мислење - процена беше дека многу битни натпревари беа Бурнли, Шефилд, Њукасл и Тотенхем.
Првите 3 океј не се некои екипи кои имаат победнички моментум сезонава но знаеле да ни скинат поени. 3 победи и 1 реми со 1 примент гол.
1 ПРИМЕН ГОЛ што е голем импакт - напредок од минатата сезона.

Генерално гледано до сега оваа 1/3 од сезона сме добри, добри поени, добра одбрана.
Со провредени играчи, нови играчи, корна ситуација според мене до сега како играме е напредок од лани.

СО ТОТЕНХЕМ

0-0 хм !!!

Факт дека Тотенхем до сега покажа најмногу од сите екипи нерешено не е лош резултат.

Меѓутоа ако гледаме по игра ние бевме подобра екипа, имавме шанси ама не ги искористивме. Тактички добро поставена игра од Френк,
Кејн и Сон не се видоа цел натпревар тотално отсечени.

Е сега голема замерка ми е што не го пушти Оливие барем 30 мин да играше ако веќе му се дава шанса на Абрахам од почеток мораше да му се даде поголема минутажа на Жеру. Да беше он на местото на Абрахам на тие 3-4 топки што беа упатени кон него сигурен сум дека ќе дадеше барем 1 гол и ќе го добиевме натпреварот.

Одбрана супер, Зијех и Канте 10/10.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Мурињо дојде да не загуби. Никаков кредит нема Лампард за натпреварот. Сон и Кејн не мрднаа затоа што не ни требаше да мрднат и затоа што играчите во одбрана сега (да не ги урочиме) играат навистина добро. Рис Џејмс е во некој бист мод, таму Сон немаше шанса.

За Канте се согласувам, за Зијеш и не баш. Вчера не играше претерано добро, повеќе одошто треба грешеше во додавања. Ама па Зијеш е таков играч кој нема постојано да ровари во напад, да дрибла, да се однесува како класично крило. Зијеш ќе се обидува со неговото постојано. И од девет обиди, девет пасови ќе одат во вода. Десеттиот ќе го убоде и тој пас ќе ни донесе три бода, меч, титула, нешто. Е затоа, доколку планираше Лампард да го внесе Жиру, не смееше да го извади Зијеш од игра. Кој останува да го храни со топки? Само Џејмс.

Не знам дали забележавте, ама Ковачиќ искина во второ на неговата стара позиција. Не играше ,,осмица" во 4-3-3 како во прво полувреме. Очигледно е дека не му одговара новата улога баш, мислам тој е добар играч и може да пружи добра партија, но генерално мора да се најде некое чаре со него.

Инаку, секако дека бевме подобри и вчера и такви. Оттука и фрустрацијата. Ние сме и на хартија и на терен подобар тим од Тотенхем. Лани во два наврати добија по глава. Дома мораш да нагазиш со ваков потенцијал. Баш страшен потенцијал. А не даваш гас малку, алиби, ете ние нападнавме ама тие се бранеа и тоа е тоа. Не сте нападнале доволно. Во право беше Мурињо после натпреварот со изјавата дека Челзи не преземал ризик.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
Е тоа е лошото што Лампард се поставува да не изгуби...од екипи што го имаат истиот пристап. Баш кога посебно треба да се нападне и да се има контрола
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.558
Поени од реакции
52.350
Ама и ко да преценувате малце до кај сме во моментов. Јас за оптимист важам, па не мислам дека се во позиција кај што ќе излезат напаѓачки, а во исто време и ќе ги неутрализираат двајцата најдобри офанзивни играчи сезонава. Мурињо нормално дека ќе искоментира кога не изигра Челзи онака како што сакаше он. Само, да излезеше Челзи напаѓачки и да форсираше цело време, ќе имаа Сон и Кејн една шанса и ќе си тепаше Тотенхем 1-0. Тогаш коментарите ќе беа дека премногу наивно излегол Лампард, дека бил прочитан ко селски буквар, и така натаму.

Не може во секој натпревар да излагаш со иста игра. Посебно па кога играш против тимот кој е во најдобра форма моментално. Според мене исправно беше да се излезе претпазливо. Што не значеше дека не се оди на победа, како во некои претходни натпревари. Нападот имаше можност да функционира како што треба на одредени периоди, имаше и шанси, не искористија ниту една и тоа е тоа. Ок, требаше кога се виде дека шанси може да креираат само по нафрлања, да ги стави Жиру и Пули одма во 60та и да се проба посериозно. Ама секако тоа е меч со две острици и можам да разберам зошто не одлучи да повлече таков потег. Секако тука ваљда и неискуството си го прави своето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom