Фан Клуб: Свонси

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.137
Поени од реакции
57.580
505px-Swansea_City_AFC_logo.svg.png

Свонси е велшки фудбалски клуб основан во 1912 година во истоимениот град. До 1969 бил познат под името Свонси Таун, а после тоа како Свонси Сити.

За прв пат во фудбалска лига играле во 1921 година.
Најдобар пласман имале сезоната 1981/82 во тогашната Прва дивизија (лига по најголем ранг во Англија во тоа време) под водство на Џон Тошак. Ова за нив била и дебитантска сезона во Прва дивизја. Веќе наредната сезона испаднале од оваа лига.
Третото место во Чемпионшип сезоната 2010/11 им овозможи да играат плеј-оф за влез во Премиер лигата. Во полуфиналето го добија двомечот против Нотингем Форест со вкупни 3-1, додека во финалето беа подобри од Ридинг со резултат 4-2, така што после 20 години пауза повторно изборија пласман во елитното натпреварување, станувајќи прв Велшки клуб кој заиграл во Премиер лигата.

10 пати се освојувачи на Велшкиот куп. Во ФА купот најдобри резултати оствариле во 1926 и 1964 година стигнувајќи до полуфиналето. Три пати се освојувачи на третата англиска лига и еднаш на четвртата. Во 1994 и 2006 година се освојувачи на Трофејот на фудбалската лига.
Сезоната 2012/13 Свонси се освојувачи на англискиот Лига Куп, победувајќи го тимот на Бредфорд Сити со убедливи 5-0. На патот до финалето Свонси успеа да ги совлада тимовите на Челзи и Ливерпул. Оваа победа им обезбеди учество во Лига Европа што претставува еден од најголемите успеси на клубот.
Во ЛЕ пак, со победите врз екипите на Малмо и Петролул Плоиести избори пласман во групната фаза. Таму во конкуренција на Валенсија, Сент Гален и Кубан Краснодар, Свонси успева да ја помине групната фаза како второпласирана екипа. Но веќе во 16 финалето Свонси е исфрлен од ова натпреварување од тимот на Наполи со вкупен резултат 3-1 во корист на Италијанците.

Под водство на Гери Монк, нивни поранешен играч, Свонси последната сезона во Премиер Лигата ја заврши како 8мо пласирана екипа со 56 бодови.
Во текот на сезоната Свонси остана без еден од најдобрите играчи во тимот, Вилфрид Бони, кој замина во тимот на Манчестер Сити. Бони во тимот на Свонси дојде летото 2013 година од тимот на Витезе за сума од 12 милиони фунти. Со тоа Бони стана најскапиот трансфер во историјата на клубот.

Ривали на овој клуб се Бристол Сити, Бристол Роверс, Њупорт Каунти и секако Кардиф. Ривалството помеѓу Свонси и Кардиф преставува едно од најлутите ривалства во британскиот фудбал. Овој дуел е уште познат и како јужновелско дерби.

original.jpg
(Liberty Stadium)

До 2005 година Свонси гостите ги пречекуваше на стадионот Веч Филд, по што се преселија на Либерти стадион кој го делат со рагби клубот Оспрејс. Капацитетот на овој стадион изнесува 20750 места, а изградбата на истиот чинела 27 милиони фунти. Првиот меч на овој стадион Свонси го одигра на 23 јули против екипата на Фулам (тогаш менаџирана од Крис Колман, поранешен играч на Свонси). Овој натпревар бил од пријателски карактер и завршил без победник со резултат 1-1.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Нека е со среќа. БраЦки тим, поради Брендан и Џонџо :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Нек се угоде. May you always be под Ливерпул, а над ManU (y)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не смееш да не го спомнеш Роџерс, човекот што ги промовираше во ПЛ :D
Прв велшки тим што заиграл во ПЛ.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.137
Поени од реакции
57.580
Хaaa, Џoнџo... чoвекoт дa не знaеш дaли дa гo сaкaш или дa гo мрaзиш :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.137
Поени од реакции
57.580
@Colt Willcox
Се чека први август :DА сакате Мичу да ни го земете, а ? :mad:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.137
Поени од реакции
57.580
Еве им шанса на Арсенал да го купат :D Напнаа еден период со него и со Вилијамс.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.587
Поени од реакции
52.415
Штета што мора од второ коло да им почне сезоната...
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.137
Поени од реакции
57.580
ON THIS DAY: In 2012, Miguel Pérez Cuesta "Michu" completed a £2m move to Swansea City from Rayo Vallecano.

He made an instant impact to life at the Liberty, scoring twice on his Premier League debut in a 5-0 victory over QPR FC.И годинава речиси сигурно не напушта. Демек тие што ги купија поарни се :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom