Фан Клуб: Рома

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.455
Поени од реакции
11.135
А нашите пијаници се сите....типични англичани:pos2:
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
сега би сакал окака да отиде на позајмица некаде во бари или бреша... д’алесандро исто така,курчи е веќе во сампдорија, некој од младинците да отиде на позајмица исто во некој од тимовите во б или пак послабите во а и следната сезона да имаме добар млад состав кој во секој момент ќе може да замени некој од првотимците. а гледам алеандро роси се врати во рома така да ќе можеме да го избркаме овој касети :)
Брат мадафака ти е аватарот,таква фаца се раѓа еднаш на 100 години хахах
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.879
Поени од реакции
8.739
АС.Рома на секој можен начин сака да го мотивира Адриано, најново е тоа што новите дресови потсеќаат како оние на Интер кога Адриано беше во најдобра форма(мала шала и чиста случајност...:))

не е официјално ама можеби вака ќе изгледаат
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Едно Благодарам за се досега што направи фамилијата Сенси за овој клуб ( нормално вклучувајќи ја и Росела )

И сега кога и официјално Рома е ставена на продажба ќе се изначитаме од шпекулации: Од Ангелни па се до Арапите...........ама тоа е сега се бара нов "Газда"
Инаку значи додека не се најде новиот купец Росела останува сеуште во позиција Пртеседател на клубот, а компанијата под чие сопствеништво е сега Рома се вика Newco Roma - компанија која е нпаравена сега со цел да се постигне продажбата на Рома најверојатно. ( нешто како исчистување од долговите или слично )
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
37
АС.Рома на секој можен начин сака да го мотивира Адриано, најново е тоа што новите дресови потсеќаат како оние на Интер кога Адриано беше во најдобра форма(мала шала и чиста случајност...:))

не е официјално ама можеби вака ќе изгледаат
Nema shansa Roma da ima vakvi grdi dresovi! Golema greska si! (izvinete sto ne e kirilicno)
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Епа ајде полека да се запознаеме со распоредот на Рома за предсезоната:
Тренинг кампот стартува на 15 - ти Јули и ќе трае се до 27 Јули. Тренинг кампот ќе се наоѓа во Riscone di Brunico ( види слика )

Во текот на овој тренинг камп ќе бидат одиграни три пријателски натпревари.
После завршувањето на овој тренинг камп, од 31 Јули - до 1 Август, Рома ќе учествува на турнирот "Tournoi de Paris" во кои турнир останати учесници ќе бидат и:
Бордо, Порто и ПСЖ .
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
У курац, стварно ќе се накурчам ако овие ни бидат новите у сезоната што престои... заедно со оние од Манју најбош дресови што сум ги видел у последно време.
Дај и овие Капа нека си заминат со се Росела, доста ми беше и од нив и од Диадора, дај Најк нека влезе со се новите газди :tv:

После смртта на Франко, Рома веќе никогаш не беше иста, не може Росела да управува екипа од светски размери... уште да најдеме сопственик со голем капитал и кој воедно ќе го сака клубот и ќе работи у негова полза.
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Ајде назад во "школо" повторно....... ( не изгледаат многу среќно )


а и видете кој дојде денес со Ферари а аа .....

 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.879
Поени од реакции
8.739
Ултрасите на Лацио веќе и официјално не постојат и веќе нема да доагаат на утакмици и сите нивни активности се прекинати...немам да кажам ништо посебно околу ова, нивна работа, но како што кажуваат во писмото што го напишале за некои работи се во право, како што одат работите во иднина можно е да нема Ултрас групи,скапи билети и ред други причини ги отежнуваат работите.... еве го официјалното писмо на српски е, ама ќе разберете:

Ми смо донели болну одлуку да напустимо нас други дом,северну трибину стадиона Олимпико. Знамо да многи људи већ у старту знају нас став и без објављивања званичног саопштења, али у овом случају морамо да објаснимо разлоге наше веома болне одлуке. Ми ћемо увек бити Ултраси и индивидуалци који воле слободу !

Некад је систем отерао младе са улица и довео их на стадион да контролише и умањи њихову жељу за побуном. Данас је још горе, систем је потпуно отерао младе са улица и осећај заједништва породице или припадности неком кругу, данас омладину желе да затворе у кућу испред Плејстејшна,Иксбокса,компјутера,разних емисија и филмова на тв-у. Једина здрава форма окупљана младих људи на трибинама у групе је елеминисана. Отуда брилијантна идеја увођења навијачких картица. Ми као слободни људи никад нећемо прихватити да неко одлучује за нас да ли ћемо ући на стадион да подржимо наш Лацио. Никад генерално нећемо прихватити да неко одлучује за нас. Ми желимо да мислимо да већина људи мисли као ми, навијачи као и обични грађани никад неће прихватити да се осећају потлачено. Можда нема довољно ССТВ камера, микрофона, прислускиваних мобилних телефона, компјутера да контролишу све око себе ?!

Ултрас је рођен слободан, ми навијачи Лациа нисмо прљави у овој игри. Грешите ви сви који мислите да систем не узима довољно калцијума (ваљда)?! Ми не желимо више!
Преко ултрас трибине, на страну навијање и кореографије стадиони су оно што они желе, велике катедрале у пустињи. Они су покушали да нас убеде да су стадиони празни због дивљања ултраса....штета што се не сећају 70,80,90 када је било много горе...али су стадиони били пуни. Господо стадиони су празни због плаћених ТВ станица, прескупих карата за обичну породицу, стадиони су празни због тих људи који доносе законе а никад сами нису ушли на стадион, узели шал, никад нису махали заставом, никад нису запалили бакљу или са пријатељима ишли возом и преседали да би стигли на гостовање. Ми смо Лазио ! Једноставно више не постојимо! Пљунуто је на 30 година покрета на националном нивоу. Без даљих објашњења то је наш пут, то је наше биће !!

Ми не правимо компромисе..ми нисмо симпатизери, ми смо ултраси...за наш идеал, за наш менталитет, за Габриелеа, за сву децу која су рођена без слободе !!!! СС ЛАЦИО 1900.

Ултрас Лазио
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Ултрасите на Лацио веќе и официјално не постојат и веќе нема да доагаат на утакмици и сите нивни активности се прекинати...немам да кажам ништо посебно околу ова, нивна работа, но како што кажуваат во писмото што го напишале за некои работи се во право, како што одат работите во иднина можно е да нема Ултрас групи,скапи билети и ред други причини ги отежнуваат работите.... еве го официјалното писмо на српски е, ама ќе разберете:

Ми смо донели болну одлуку да напустимо нас други дом,северну трибину стадиона Олимпико. Знамо да многи људи већ у старту знају нас став и без објављивања званичног саопштења, али у овом случају морамо да објаснимо разлоге наше веома болне одлуке. Ми ћемо увек бити Ултраси и индивидуалци који воле слободу !

Некад је систем отерао младе са улица и довео их на стадион да контролише и умањи њихову жељу за побуном. Данас је још горе, систем је потпуно отерао младе са улица и осећај заједништва породице или припадности неком кругу, данас омладину желе да затворе у кућу испред Плејстејшна,Иксбокса,компјутера,разних емисија и филмова на тв-у. Једина здрава форма окупљана младих људи на трибинама у групе је елеминисана. Отуда брилијантна идеја увођења навијачких картица. Ми као слободни људи никад нећемо прихватити да неко одлучује за нас да ли ћемо ући на стадион да подржимо наш Лацио. Никад генерално нећемо прихватити да неко одлучује за нас. Ми желимо да мислимо да већина људи мисли као ми, навијачи као и обични грађани никад неће прихватити да се осећају потлачено. Можда нема довољно ССТВ камера, микрофона, прислускиваних мобилних телефона, компјутера да контролишу све око себе ?!

Ултрас је рођен слободан, ми навијачи Лациа нисмо прљави у овој игри. Грешите ви сви који мислите да систем не узима довољно калцијума (ваљда)?! Ми не желимо више!
Преко ултрас трибине, на страну навијање и кореографије стадиони су оно што они желе, велике катедрале у пустињи. Они су покушали да нас убеде да су стадиони празни због дивљања ултраса....штета што се не сећају 70,80,90 када је било много горе...али су стадиони били пуни. Господо стадиони су празни због плаћених ТВ станица, прескупих карата за обичну породицу, стадиони су празни због тих људи који доносе законе а никад сами нису ушли на стадион, узели шал, никад нису махали заставом, никад нису запалили бакљу или са пријатељима ишли возом и преседали да би стигли на гостовање. Ми смо Лазио ! Једноставно више не постојимо! Пљунуто је на 30 година покрета на националном нивоу. Без даљих објашњења то је наш пут, то је наше биће !!

Ми не правимо компромисе..ми нисмо симпатизери, ми смо ултраси...за наш идеал, за наш менталитет, за Габриелеа, за сву децу која су рођена без слободе !!!! СС ЛАЦИО 1900.

Ултрас Лазио
Многу работи најверојатно ќе се променат за Ултрас навивачите доколку се воведе Tessera Del Tifoso, за жал многу ќе бидат негативни, како овој пример со Ултрасите на Лацио. Како тргнала работава ќе се уништат и дерби натпревари и се, едноставно се ќе биде театар. Англиски стил, а може тука и уште полошо. Замисли си Италијански навивачи без знамиња на стадионите и без пиротехника ??? Без кореографија ?? Искрено не мислам дека ова горе ште е напишано ќе биде конечна одлука на ултрасите на Лацио ама ќе видиме на почетокот на сезоната како ќе стојат работите. Но едно е сигурно дека се помалку и помалку ќе има Ултраси. Некои од тие "Ултрас" групи веќе се согласиле за користење на Tessera del Tifoso скоро сите се од Северниот дел - миленичињата на Италијанскиот фудбал додека Југот како потемпераментен сеуште е апсолутно против.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
какво фајде има од кратичките? ќе ги натераат сите навивачки групи да се растурат. глупости невидени.

инаку претставување на новите дресови во 15:00

--- надополнето ---

претставени новите дресови
најдобриот според мене


прв


втор


сите заедно



повеќе од што очекував (барем вториот и третиот) :)
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Добро е ги избегнавме хоризонталните линии....
Генерално добро изгледаат, посебно овој Адриано што го носи



А овој цревениов е вистинската "Maglia Giallorossa"

Еве ги и овде

а овде може да се запознате со деталите за дресовите, пазете официјалноте име на дресовиве е KOMBAT
2011 !!!
http://bo.asroma.it/UserFiles/1188.pdf
 
П

Паган-др

Гостин

Еве го и клипот на презентацијата на новите дресови. Едноставно, прекрасни се. :)
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Ова се фудбалерите кои денес од 17 часот заминуваат во тренинг кампот во Брунико
ANDREOLLI Marco,
ANTUNES PACHECO Gabriel,
BARUSSO Ahmed,
BERTAGNOLI Julio Sergio,
BRIGHI Matteo,
CASSETTI Marco,
CERCI Alessio,
DE CESARE CICERO Joao,
FATY Ricardo,
GRECO Leandro,
GUBERTI Stefano,
LEITE RIBEIRO Adriano,
LOBONT Bogdan,
LORIA Simone,
MENEZ Jeremy,
MEXES Philippe,
OKAKA CHUKA Stefano,
PENA Alex,
PERROTTA Simone,
PIGLIACELLI Mirko,
PIZARRO David,
RIISE ARNE J.,
ROSI Aleandro,
SCARDINA Filippo Maria,
SIMPLICIO Fabio,
TADDEI Rodrigo,
TOTTI Francesco,
VUCINIC Mirko
 

Kajgana Shop

На врв Bottom