Фан Клуб: Пелистер

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.465
Поени од реакции
5.513
Избори се ближат и газето ќе го врати Пелистер во прва лига и после 3 години ќе ги нема за жива. Потоа пак пред избори ќе се најави европски Пелистер(секако ако по некој случај уште сме во прва лига) и така ќе се врти се во круг. 10 пати ни е видено се ова.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Од кај го црпите тој оптимизам?,секоја чест..
Добро бе луѓе,не знајте со кој со имаме работа?
На кој е клубот?На ОПШТИНА БИТОЛА:popce:(најлошиот потег во историјата на Пелистер беше шо клубот го презеде општината,најлошиот):ban:..
Како прво,од кој чекаме да најди спонзори?
Од Тројче,со неговите Шеровски и компанија?:shook:
Кај шо кладе рака општината трева не порасна,се исушија бе...
Да беа тие некој сериозни луѓе,таа фарса со Евреино немаше да ја гледаме..
2 години речиси поминаја уво не ги боли шо ништо од тој КВАЗИ ДОГОВОР не е исполнето,ниту обрврските на Евреино ниту нивните..
И изгледва Тројката и прај DIVERT на вината кон Евреино,нормално,за то беше и клаен тој,за да се вадат после,Евреионо го боли,ич не ги мава од таквото,знај дека се е на жими :kuracc:потпишано,изјавено..
Се беше фарса,и нормално ко ќе е така јасен е крајот..
И сега случајно сценарио излегва дека батињата од фудбало немат есап Тетекс да игра во Прва Лига,од причини добро познати,.Влазерими не се во комбинација оти ќе се наруши рамковниот,4 индијански екипи од 10 се преголем залак,дури и за меѓуетничка :oeoeoe:..
И си прат нова шема...:zloo:
Секое лето па и зима иста приказна во јавноста ЌЕ ВЛЕГВА ОВАЈ,ЌЕ ИЗЛЕГВА ОНАЈ..:vozbud:
Како не му се смачи бе?
Епилогот го видовме,играчки клубот на кое дереџе е,во една работа шо бевме познати на времето,младинските школи сега сме на дното на лигите,во сите возрасни конкуренции,не ме чуди ко гледам кој се стана тренер:ban:организационо да не прајме муабет,инфраструктурно мизерија..
Од нигде никаде последно коло нова стратегија:pos:,Пелистерка "ВЛЕГВАЛА":pipi:..
Ако под ВЛЕГВАЊЕ е како пред 3 години кога држеа штанд за пива и сокој дури беше жешко времето и дури имаше резултати ПОАРНО НЕКА НЕ ВЛЕГВАТ..
20 илјади демек тогаш беше цело спонзорство(прашање е дали и тие ги дадоја),шо пари се то бе?
Фудбал е ова,не е ракомет,овде без 700,800 илјади не можиш ништо да почниш,камоли да прајш планој за Европа,стадиони па да не прајме муабет..
За Монголо и тие наводни Бугари ќе се воздржам..Монголо ти е ПАНДАН на Циле,а се спомнат фудбало и ракомето во Битола одма овие ги барат..:pos:
За Монголо имам какво позитивно мислење како МЕНАЏЕР,стварно чоеко на два пати успеа да напрај нешто,ама најголем проблем беше шо ПОЧНА И НА ТО ОСТАНА:facepalm:
Дека го бива го бива,и со играчи и со наоѓање луѓе кои се спремни да џитнат нешто..
Ама реално освен шо почна нешто да прај не остај некој впечаток на чоек шо можи на долг рок да менаџира со екипата,иако можи не е тој крив шо не се задржа многу,не е будала никој од џеп пари да фрла во ветер....
Е сега тие Бугарите шо ги споманвте,јас не знам од каде тие,Шеќераната ги фрли чевлите,единствено ако видат некој интерес Пелистер да биди некоја си филијала Бугарска,како шо е принцип во светот,секоја екипа шо колку толку работи нешто си има по некое клубче на страна и си врти пари/играчи....
Ама ова се прај на долг рок,а без да пуштат Бугарите корени во Македонија со свои инвестиции никој не дава така пари,посебно не ако немат контролен пакет акции,иначе од шо мака да фрлат пари овде,освен да пуштат некој играч на одмор овде некој месец,и шо ќар ние од то?Таман ќе се навикнат играчите одма бегат,никаков ќар немаме ние,освен привремено шо со нивниот квалитет(кој реално е далеку над Македонскиот,посебно Битолскиот просек)се крева кратко квалитетот на екипата...
Не е то проблемот,странците сегде идат-бегат,кај нас проблемот е шо немаше костур еден стабилен и тој костур да го надградваме со добри странци,па и да си оди некој странец да можиме да најдиме друг,то е маката кај нас,шо една сезона не можат да ги задржат тие македонски играчи шо колку толку делат од другите...
За ЗИКО овде не знам шо да кажам,од Орцета Камчев се виде,кај шо влезе овај трева на порасна,а и кај шо влезе не довлезе,демек пробаја во Турново со брачедо видовме како заврши се..
Плус во други бизниси е тој,далеку поголеми...
Овие од ТЕТЕКС,тн "УПРАВА",кој се бе овие?:tapp:
Малце од нашите патиме овде,па уште и ќе ни помагат другите,па уште од Тетекс некој бе?браво алал нека му е...
Не ја научија приказната ВАНЧО и до кое дереџе дојдовме со таквите,сега барат други спасители....:pos:
И на крај пак идиме на местото на злосторството,ОПШТИНА БИТОЛА....:masa:
Како ќе ја изведи ТРОЈКАТА ЦЕЛАТА ОВАА ЦЕРЕМОНИЈА?
АД сме сега,Европа,процедури се потребни,централни регистри,берзи ова она,како ќе биди ова изведено?Ќе падни договор во Белведере?Ќе има коктелче нешто?Како?...:pijani:
Неколку важни прашање мора да се наметнат,да се постават и пред се да се ОДГОВОРАТ И РЕШАТ....
Значи...
1)Дали е раскинат договорот со Евреино,и под кои услови е напраено то раскинување?
И подпрашање-Во каква состојба е остаен клубо по заминвањето на Евреино?
Едно од најважните прашање,зато нејќат ни ревизија да спроведат,а самите ја предвидеа во договорот..
2)Кои услови ќе се бараат од тие нови спонзори?На кое време ќе биди спонзорството,кои се нивните обврски,права?
Дали ќе добијат дел од акциите,шо ќе добијат за возврат?И шо нудат тие за Пелистер?Дали ќе биди јавен договор,или пак по старо Општината 100% акционер,овие спонзори од сенка,како пред 3 години..:ban:
3)Шо прајме со стадионот?Кој ќе ја има обрската да го дојси на ред стадионот?
То шо вети Газето баталете,јасно е ко ден дека нема ни намера ни моќ ни подршка од горе да го заврши то шо го вети(несвесно)..
Подпрашање-Кој ќе одговара ако Уефа ни швркни тужба оти не си го исполнивме делот од договорот за Хетрик програмата?
4)Која е иднината на клубот,развојот на младите категории,шо услови имаме за ова?
Абе дури не се почни од здрави темели да се гради нешто нема иднина,не можи бе вака,од чатија куќа не се прај..
Кој фудбалски проект успеал на ваков начин?НИКОЈ..
Прво и основно,мора да Општината да го предај клубот на луѓе шо ЗНАТ ДА РАБОТАТ,задача на општината не е да бара спонзори,да изиграва газда,нивна задача е да средат нешто со стадионот и околу стадионот..
Раководењето на клубот треба да се остај на луѓе шо ќе си терат бизнис,па после тие нека продават играчи,нека местат утакмици,шо сака нека прат,само клубот да има некоја иднина..
Вака не оди бе,играч неаме шитнато ко шо треба со години,со ситна пара ни бегат добри играчи,резил..
Утакмица не знајме да наместиме...:pos:
Чекаја до последно коло некој друг да му намести..
Шо е најјако,Љамче изглегва со изјава"Уште не можам да повервам шо напрајвме со овај Пелистер":pos:
Хаха,и вреди по ова да се коментира нешто?
Си припишва чоеко како успех шо "напрајле":pos:..
Шо напрајвте бе?
Во лига со Ѓорче,Победа,Валазерими:icon_mrgr:шо ви играја со играчи по 120 кила,со стомаци до трева не успеавте да се замешате во борба за директен пласман,мајмуни ве праеја играчи ко Гешо и Јанкер:гик:
Победа со месеци плата шо немаја земено играчите зеде се ишлака во лигата,е така се игра,не ко нашите..
Губеа од кој стигнат онде,со Кожуф Миравци од Гевгелија одвај 4 бода зедоја од можните 9..
И шо е најјако,си прајме ние сега филмој,прва лига,Европа ,а забораваме дека Турново ни стој на патот,екипа која реално е појјака од Пелистер на сите полиња..
Единствено ако е ДИРЕКТИВАТА КО ШО ТРЕБА,и да е наредено Турново да го турнат в провалија,иначе со игра,во двомеч не знам како ќе се справиме со Турново,реално појјака екипа имат...
И еве ако за некое чудо ако влезат во прва лига,треба еден целосен ремонт да се напрај,дали 7,8 души од онај состав заслужват да играт во прволигашки Пелистер,се друго треба да се спашка со се партали...
Имаја шанса да се докажат,ништо не покажаја..:tapp:Нека си играт во Новаци,Буково ете Баир Кркардаш е актуелен...
 
Последно уредено:

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
90% точно напишано од томасино!:bravobe:
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
265
Поени од реакции
202
Не сум Битолчанец ама сакам Пелистер да напредува но се ви е погрешна насока се пробува да се копира Вардар и Шкендија чешки нека има такви спонзори сите клубови да се јаки финасиски - клубовите во Мак треба да земат пример од Работнички кој со мали пари прави секоја година добар тим со домакинско работејне на Пелистер му треба страта школа да произведува млади квалитентни фудбалери. А не да се носат бугари срби кои не се многу поквалитетни од домашните.
 
Z

ziko bt

Гостин
Гледам никој нема пишано кога се игра и каде.Јас разбрав дека среда и недела ќе се играт утакмиците.Во Ѓорче.
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
Среда и недела се игра.За теренот утре најверојатно ке дефинират.100 км треба да биди од Битола.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Se znaj kako so kaza ziko se igra gorce vo sreda i nedela no utre se ceka da objavat ffm da bidi definitivno inaku osven pojana ishrana i treninzi uste nema plata sto ja borci cermat a treba i mora da gi podmirat dolgovite ako ne opstinata neka go tuzat evreinot

p.s.vo kupot novaci tepa 4-0 protiv bairot pa se nadevam deka novacani ke vlezat vtora liga a nie prva pa ke mozi da pustame nasi deca da igraat tamu i vo teteks :D
 
И

Игнориран член

Гостин
Уште не ми се верва мене дека ќе ги поминиме Турново.:toe: Незнам оти ама се ми оди дека ќе напрат некоја думбара за в кладилници и на крај ќе не остат да си дремиме втора лига со изговор демек еве в година сигурно се враќаме во прва.
Таму кај шо е Монголо вмешан, па уште сеа во комбинација со оние барабите од Тетекс, не е за машала работата.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.277
Поени од реакции
5.129
Утре официјално ќе кажат каде ќе се игра, а датумите се 25ти(среда) и 29ти(недела)....
Јас подразбрав дека можно е првата Неготино да се игра, но денес големи гласнини кружеа за во Ѓорче, но последниот глас го имаат од ФФМ.
Иначе едно е сигурно дека двете утакмици нема шанси да се играат во ист град, односно на ист стадион !

Исто така се гледа оддалеченоста да е прилично иста од двата града од Битола до каде што ќе се игра и исто од с.Турново до таму.
Претпоставував јас за Велес или Скопје, но свртија муабети и за Неготино :D
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Veles ne mozi da ima navivavaci nema uslovi stadionit a negotino nema sto kilometri od turnovo zatoa e skopje
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
90% точно напишано од томасино!:bravobe:
Kazi za drugite 10% oti krume ko ne nosese spanija na pripremi glaven bese ovajvod teteks blasko i rade kade sega blasko pak se vraka vo Pelister pod maskata na Pelisterka Zik Pelagonija i stopnska banka odnosno zdravje radovo so coek na teren namesto krume ke bide mongolot ...
No znaes podbro prva liga vo forniot del na tabelata od kolku treta so evreinot ;)

p.s.samo nikoj neka ne se lazi deka ova e Teteks i taka lesno ke pominat nekoj raboti so ne treba !Mora da se ima isaf vo se !
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
10% се за коментарот кај играчите.Реално дека можеа подобро но грешките се во то шо го сменија Зоче,шо немавме домашен терен,шо не работеја со судии.Дека се потрошија многу пари безвезе две години уназат се потрошија и то е факт.Кој давал не знам Цермат или Општина.И на крај Убица на Фудбалот е Ѓоле!!!
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
787
Поени од реакции
911
ОФИЦИЈАЛНО се игра во Ѓорче баражот ... незнам оти ама некако ми мириса дека многу тешко ќе му биди тим да напрат ... костурот не екипата (оние поискусните) многу биле разочарани шо во клубот иди комплетната управа на Тетекс на чело со Раде и Блашко ... Овие дена имаат и кондиционен тренер (тој што бил помошник во Тетекс) и тој бил во ред ги спремал играчите тие шо се ама проблемот е кај тие шо ќе бидат дел од управата ... Немаат компетни дресој за баражот, неколку фалеле глата му чадела сега и за дресој ... НАЈДОБРО ОД СЕ Е ШО ШКОЛАТА ние е спасена, ама начинот на кој е спасена од испаѓање ич не ме бендисва, како и да е тој најмногу ме радва ... со овие "новите" МОРА да се збора и да се обврзат по секоја цена да вложат во школата и да ја кренат, оти неколку тренери сега се плашат дека школата ќе биди запоставена со овие и дека сите сили ќе бидат пренасочени кон прват екипа ...

П.С. Конечно добивме нов стадион, само наместо под името Петар Милошевски, го добивме под името Владим Талески или ДВОЈКА АРЕНА !
 
И

Игнориран член

Гостин
@Deksi
Како е спасена школата ?? Кој ќе ја финансира неа, ќе продолжи Сермат да дава пари за школата или овие барабите нови ќе чекаме да се смилуват и да му купат по некоја маичка на децата ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom