Фан Клуб: Пелистер

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Влазрими е старата екипа, ова е Влазерими 77 а мислам имаше една и Влазними сите од Кичево
Значи овие биле 2 различни екипи да ги ебам слични имиња имаат :icon_mrgr:

Овие шо се сега во втора се од Кичево и не се иста екипа со онаа шо едно време играше во единствена втора лига додека постоеше како натпреварување само една 2 лига се од Струга?
Така ли ќе му дојде некако?
Не знам што не ви е јасно :D
Влазрими ја викаме на македонски, они ја пишуваат Влазерими. Една иста екипа си е, само ставија додавка 77. Тоа е екипа од Кичево која неколку сезони играше и во првата лига.

Влазними нема допирна точка со Влазрими. Тоа е екипа од Струга која максимум има играно втора лига, а сега е во трета лига. Имаа организирана навивачка група порано, Patriotet Struga :D
 

nikucremo

Чкембари Битола !!!
Член од
23 февруари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
325
Можи да си во право, оти на ффм едно време, т. е. порано пишеше Влазрими, и најавите беа, на пр. Пелистер-влазрими па потоа по некоја година влазерими 77, а игравме и пред тоа со едни влазними, мислев дека се исто се
Највероватно нешто и на албански то значи, а и ффм во меѓувремe си ги прифати албанските топоними :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Можи да си во право, оти на ффм едно време, т. е. порано пишеше Влазрими, и најавите беа, на пр. Пелистер-влазрими па потоа по некоја година влазерими 77, а игравме и пред тоа со едни влазними, мислев дека се исто се
Највероватно нешто и на албански то значи, а и ффм во меѓувремe си ги прифати албанските топоними :)
Не може, сто проценти сум во право :D
Клубот Влазрими од Кичево во ниту еден момент не се распадна, гравитираа меѓу прва и трета лига.
Слично, Влазними од Струга играа некоја сезона во втора лига, но најчесто се во трета :D
На албански се пишуваат Vellazerimi и Vllaznimi, затоа нашиве ги пишуваат буквално како што Кораб стана Кораби, Зајас стана Зајази итн.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Можи да си во право, оти на ффм едно време, т. е. порано пишеше Влазрими, и најавите беа, на пр. Пелистер-влазрими па потоа по некоја година влазерими 77, а игравме и пред тоа со едни влазними, мислев дека се исто се
Највероватно нешто и на албански то значи, а и ффм во меѓувремe си ги прифати албанските топоними :)
objektivno gledano i taka treba da bide. ako se registrirani kako vlazerimi togas i FFM treba taka da gi pisuva. ako jas vo germanija registriram klub "sloga" nema tie da me vodat kako "eintracht" ili pa zborot sloga na nekoj nacin da go germaniziraat.
 

nikucremo

Чкембари Битола !!!
Член од
23 февруари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
325
objektivno gledano i taka treba da bide. ako se registrirani kako vlazerimi togas i FFM treba taka da gi pisuva. ako jas vo germanija registriram klub "sloga" nema tie da me vodat kako "eintracht" ili pa zborot sloga na nekoj nacin da go germaniziraat.
Па така било секогаш, и шкендија е од секогаш шкендија а не искра, или башкими единство(мислам то значеше), а за влазерими, ни влазрими не е македонски збор, ама така го водеа години.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Мислам дека примерот на nsan со Eintracht беше малку утнат но се сложувам - ако они клубот си го регистрирале во федерација како Велазерими ондак така ќе си се вика, а не дополнително да се прават калкулации како на Албански они си го изговараат тоа Velazerimi и дали е буквите си ги читаат или не.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Мислам дека примерот на nsan со Eintracht беше малку утнат но се сложувам - ако они клубот си го регистрирале во федерација како Велазерими ондак така ќе си се вика, а не дополнително да се прават калкулации како на Албански они си го изговараат тоа Velazerimi и дали е буквите си ги читаат или не.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
da, go utnav primerot, ama toa mi bese zborot. cim e albanski i taka se izgovara togas i taka treba da se pisuva na kirilica. e sea ne znam zosto prethodno bilo na drug nacin, dali nikoj ne gi prasal ili toa bila nekoja stara transkripcija.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.297
Поени од реакции
5.499
Добро бе како изгубија од оние босите Форино,не ми е јасно!
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Добро бе како изгубија од оние босите Форино,не ми е јасно!
A oti kaj nema da zagubat vo gosti osven so ohrid, kadino i labunista od site drugi gostuvanja se ocekuva poraz arno onie korab ni borcea od lani oti tolku nie silata se znaj kako e vtora liga koga nemas silen tim(bez sredina) ke se macis sepak ne e ova najvazno e so dojde izvrsno za nadzi sensoi i za baze ilievski so go imaat dolgot poranesnite gazdi od koj e vraten 165000 a treba uste 250000 da se podmirat ne daj boze mozi i da ne kaznat so odzemanje bodovi ili eden rang podolu e togas go jadovme kurot oti aber nemaat da se plati od poranesnite gazdi se e laga i prevara ama so ima vrska najubav stadion ke imame za treto ligas ako ne se resi ova se drugo paga vo voda

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263

Ajde da vidime so zoce so ke bidi inaku ne znam dali e pametno da se zrtvuva kupot ili da se proba srekata i tamu

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Ич го немам гледано Пелистер оваа сезона (ретко го пренесуваат од ФФМ, само последното коло) па вие што го имате гледано мислите дека е правилна одлука што го тргнаа тренеров? Точно дека изгубија последните два натпревара и посебно со Форино беше разочарување но немам претстава колку е сето тоа до тренерот и дали со право го тргнаа.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Ич го немам гледано Пелистер оваа сезона (ретко го пренесуваат од ФФМ, само последното коло) па вие што го имате гледано мислите дека е правилна одлука што го тргнаа тренеров? Точно дека изгубија последните два натпревара и посебно со Форино беше разочарување но немам претстава колку е сето тоа до тренерот и дали со право го тргнаа.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Trenerot e kriv sto koga mu se nosea i nudeja igraci toj ne sakase mislese deka vaka ke bidime superiorni arno ama se vide od avion deka falat vo sredinata igraci druga rabota ne znam sto raboteja na pripremi slabo bea kondiciono spremni i ne znam sega dali imaat kondicionen trener oti posledniot gledam na fb e vo nekoj kosovski tim druga rabota e so zoce e nas i mislam deka idi oti e siguren deka ke vlezime prva liga pa se nadevam deka ke zemat igraci i na prolet ke bidime kako so treba a uste za smenata mora nekoj da odgovara za poslednite nereseni so gostivar doma so labunista i sega poraz vo forino da tepavme so gostivar i da ne zagubevme od forino ne veruvam deka ke go menuvaa trenerot a vaka nema so oti si imase izjava pred pocetokot deka ke odime na pobedi da se odelime na tabelata itn... Na kraj pak isto kako lani kade za volja na vistinata poveke se pokaza od prethodniot trener
Najavzno se rezultatite i dali e vo red smenata ke pokazi vremeto odnosno rezultatite pa taka ke go isklucam kupot i revansot so rabotnicki do polusezona igrame so fk skopje doma potoa vo gosti so drita pa doma so ohrid i posledno kolo vo gostivar na gosti ako ostanat neporazeni i se zadrzi prvoto mesto ke bidi ok ako ne ke mora da zemat salam igraci

P. S. Ako sakas da go gledas Pelister gi imas skoro site domasni natprevari na youtube na sledniot link
https://www.youtube.com/user/23733333


Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263

„Секако дека за мене ова е голема чест. Да се биде тренер на Пелистер, на еден од нашите најголеми клубови, е голем предизвик. Нема да биде едноставно, но јас сум подготвен со напорна работа, заедно со сите во клубот, да ја оствариме целта, а таа е влез во Прва лига. Да останеме каде што сме сега, на првото место и на крајот од сезоната“ вели Штерјовски специјално за СПОРТМЕДИА.

Тој веќе го одработи првиот тренинг со играчите…

„Па за некои драстични промени секако дека ќе треба време, но факт е дека мора Пелистер во оваа конкуренција не само да победува, туку тоа да го прави со стил. Под итно треба да ја поправиме организацијата во играта, досега се некако беше на мускули.Имаме добра екипа, но секако дека зимоска треба да се засилиме. Ако сакаме да играме во елитата, а сакаме нели, ќе мора уште отсега да размислуваме за наредната сезона. Но најважно е во оваа да ја оствариме приортетната цел, Битола да ја вратиме на прволигашката мапа во Македонија“ заврши Штерјовски.

Kolku za arhifa da ima na forumot za izjavata na zoce da ne bidi posle vaka bese taka bese...

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Денес пораз 4-0 ни ја дупнаа глата последно пласираниот во прва лига ни кажа колку вредиме до душа два беа пенали ама и пред да го примниме првиот гол како и цел наторевар бевме слаби само се браневме отепани сме ниту можиме да ги натрчаме ако не друго средината чорба една не пренесоа или зедоа како шо треба нападот одсечен а назад два глупи пенали другиот како автогол беше и еден евро гол се на се чорба не вратија во прво оделениее арно шо беше куп натпревар ама пак да се нема желба борба барем да се степаа од инает ама ништо како пријателска да беше со еден мал инцидент на крајот од првото полувреме не знам оти не пробаа барем по страни да изиграа да нафрлевме барем еднаш ако не се лажам немавме ниту еден корнер абе чорба ама ајде сега да тепаме од првенството па се да се заборај

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom