Фан Клуб: Пелистер

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.214
Поени од реакции
4.958
86 000 евра ваучер добивме како помош/награда од Агенцијата за млади и спорт за следната сезона...
После Вардар, Шкендија и Работнички, Пелистер доби четврт најдобар ваучер.....

Во оваа беда и тешка мизерија, секоја помош е добредојдена !
Плус помошта од општината шо префрла некоја банка и секако преубавите плескавици од кај дрвото(спонзор-Корзо), за следната сезона ако не се прошетаме 1 место во ова лига со солидна предност, ќе треба да летат тупајнци во клубот....
Истото важи и за РК Пелистер, има пари во клубот ама залудно се трошат, бидете паметни сите и не си прајте плати како да работите во кабинетот на Меркел, за 4-5 месеци ги потрошивте сите кредити, нема повеќе време за поправки :boksix:
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
86 000 евра ваучер добивме како помош/награда од Агенцијата за млади и спорт за следната сезона...
После Вардар, Шкендија и Работнички, Пелистер доби четврт најдобар ваучер.....

Во оваа беда и тешка мизерија, секоја помош е добредојдена !
Плус помошта од општината шо префрла некоја банка и секако преубавите плескавици од кај дрвото(спонзор-Корзо), за следната сезона ако не се прошетаме 1 место во ова лига со солидна предност, ќе треба да летат тупајнци во клубот....
Истото важи и за РК Пелистер, има пари во клубот ама залудно се трошат, бидете паметни сите и не си прајте плати како да работите во кабинетот на Меркел, за 4-5 месеци ги потрошивте сите кредити, нема повеќе време за поправки :boksix:
parite ne gi dobivate, kolku sto razbrav go dobivate samo vaucerot, a vase e da najdite sponzor koj ke go iskoristi vaucerot i ke vi gi dade tie pari ili del od niv.
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
612
Поени од реакции
1.093
parite ne gi dobivate, kolku sto razbrav go dobivate samo vaucerot, a vase e da najdite sponzor koj ke go iskoristi vaucerot i ke vi gi dade tie pari ili del od niv.
pelister ima sponzor parite odat kaj sponzoro? kako odi cela rabota ako znajs da objasnis ne mi e jasno i mene bas
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Ами да се пријавам јас за спонзор и да ги искористам парите а?
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.301
Поени од реакции
5.499
pelister ima sponzor parite odat kaj sponzoro? kako odi cela rabota ako znajs da objasnis ne mi e jasno i mene bas
Годишно се даваат 6 милиони евра (мислам дека е толку но не ме фаќај за збор) за ваучери од страна на државата за вложување во спортски клубови.Прв пат читам јавно да ги поделат по клубови, досега којзнае шо далавери се правеја ( односно не знам кој клубови ги лапаја,само претпоставувам) . Тие ваучери се за правни лица (фирми) шо наместо да платат даноци кон државата (данок на добивка и сл) парите ги префрлат во клуб што има ваучер. А до државата наместо да уплатат пари според пресметка се порамнуваат со приложување на ваучерот.
п.с. кузнај дали овие нашите ќе знаат да ги искористат :pos:[DOUBLEPOST=1559947003][/DOUBLEPOST]
Ами да се пријавам јас за спонзор и да ги искористам парите а?
Не можи физичко лице. Треба правно да префрли пари во Пелистер , а во државата наместо да плати пресметан данок треба да се порамни со ваучерот
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
pelister ima sponzor parite odat kaj sponzoro? kako odi cela rabota ako znajs da objasnis ne mi e jasno i mene bas
ubavo objasna korisninot nad mene. sponzorot mesto da plati danok moze parite da vi gi dade vas. ako veke imate sponzorot mozno e za pelister nisto da ne se smeni, samo sto sponzorot sega vlozenite pari moze da si gi "vrati" preku vaucerot, a prasanje e dali sega povise bi vlozil.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.301
Поени од реакции
5.499
ubavo objasna korisninot nad mene. sponzorot mesto da plati danok moze parite da vi gi dade vas. ako veke imate sponzorot mozno e za pelister nisto da ne se smeni, samo sto sponzorot sega vlozenite pari moze da si gi "vrati" preku vaucerot, a prasanje e dali sega povise bi vlozil.
100% така и ќе биди. Тој по сега дава пари, ќе си направи поврат и нема да бараат други спонзори. Така да за Пелистер а и за другите клубови ништо драстично нема да им се смени во буџетот , само моменталните газди ќе изиграват газди со пари од државата .
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.214
Поени од реакции
4.958
Зоран Штерјовски нов тренер на Пелистер, доаѓа на местото на Дарко Крстевски, исто и Пеце Коруновски е нов спортски директор, го менува Менде Степановски.

За тренер можи и не требаше да го менвуваат Дарко, секако управата јавно кажа дека немаат амбиции за влез во 1 лига за сезоната што помина, освен наместените утакмици со Тетекс дома 0:1, и со Кораб таму во гости, наместо да му ги пуштат, да си ги добиевме Пелистер ќе играше бараж и ќе беше второ место, можи немаше да влезиме Прва лига, секако од Силекс ќе го јадевме, небитно, како и да е според мене Дарко Крстевски си ја заврши одлично работата и требаше да си добие уште една сезона, слабо игравме само во гости каде немавме ниту една победа, ама на домашен терен бевме неосвоива тврдина и убедливо први според освоени поени.
За Мендо нема шо да кажам, промена мораше да има многу побрзо на оваа позиција, се виде колку е саатот со Менде....
Добро е шо идат две промени, со време, редно е да се земи некој играч порано, и оваа сезона одиме по првото место, нема калкулации, стар лисец е Зоче можи да склопиме тимче за влез.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Стадионот се гради, или повторно е во стагнација, пошто нели го најавија на почетокот на годината, дека тргнала работата?
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
877
Поени од реакции
2.421
Стадионот се гради, или повторно е во стагнација, пошто нели го најавија на почетокот на годината, дека тргнала работата?
По една штица клават на ден,е сега мани му математика за колку време ќе биди готов.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Пеце Коруновски беше успешна приказна во промовирањето на Младост Царев Двор во прволигаш :)
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Se e ok ama duri ne vidam deka se zasiluvaat planiraat prijatelski pripremi i se razbira izjava deka ke vleguvaat prva liga se e dzabe, patem sega imame najgolemi sansi so vakov zapad kade sega za sega nikoj nema ambicii da vlezi prva liga

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
П

Пљампач

Гостин
Па како шо разбрав јас, нема пари за прва лига.
Овај од Корзо газдата, само покрива трошоци за опрема на школата и првиот тим како и то шо првиот тим има оброк во ресторанот негов а со парите од општина, ако не се лажам некојси 150К, се покриваат останатите трошоци од типот на плати за играчи и трошоците за гостувањата.
Сума-сумарум, иако нема некој изразит фаворит за прва лига на запад, ние до последно коло пак ќе калкулираме.
Самиот факт шо му замина Ристе Марковски и Ристе Илијовски покажва какви му се амбициите за наредна сезона.
Ова со Штерјовски е само партиска смена и ништо повеќе.
Прва лига за нас е луксуз... Нема ние шо да бараме таму со ваков никаков буџет. И да стегнат заби да влезиме, в година експресно ќе испадниме.
Подобро нека се тера вака, барем школата е згрижена и дечињата колку толку имат подобри услови за тренинг. Се понатаму е смешно да се дискутира.
Се дури не се обезбеди некоја сума од околу 1 милион евра за клубот, не ни треба да помислуваме на прва лига.
Скроз сме таму кај шо треба да бидиме... Втора лига е иделно место за клуб уништен финансиски и без никаква навивачка поддршка.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
877
Поени од реакции
2.421
Па како шо разбрав јас, нема пари за прва лига.
Овај од Корзо газдата, само покрива трошоци за опрема на школата и првиот тим како и то шо првиот тим има оброк во ресторанот негов а со парите од општина, ако не се лажам некојси 150К, се покриваат останатите трошоци од типот на плати за играчи и трошоците за гостувањата.
Сума-сумарум, иако нема некој изразит фаворит за прва лига на запад, ние до последно коло пак ќе калкулираме.
Самиот факт шо му замина Ристе Марковски и Ристе Илијовски покажва какви му се амбициите за наредна сезона.
Ова со Штерјовски е само партиска смена и ништо повеќе.
Прва лига за нас е луксуз... Нема ние шо да бараме таму со ваков никаков буџет. И да стегнат заби да влезиме, в година експресно ќе испадниме.
Подобро нека се тера вака, барем школата е згрижена и дечињата колку толку имат подобри услови за тренинг. Се понатаму е смешно да се дискутира.
Се дури не се обезбеди некоја сума од околу 1 милион евра за клубот, не ни треба да помислуваме на прва лига.
Скроз сме таму кај шо треба да бидиме... Втора лига е иделно место за клуб уништен финансиски и без никаква навивачка поддршка.
"Без никаква навивачка поддршка",абе само да се збора на празно,ова сезона како и минатите години двата спортски колективи никогаш не биле без навивачка поддршка,ова сезона можи во помал број ама пак сме биле тука.
Да се надеваме дека вие форум навивачите ќе ја испрајте ситуацијата и ќе не извајте од лајната.
 
П

Пљампач

Гостин
Дали за навивачка поддршка се смета 7 деца од по 15 години на трибина ?
Ако за тебе то претставува навивчка група, за мене да бидам искрен не е... Пошо сум на стадион скоро 20 години и памтам како изгледаше копот и поддршката од Чкембарската трибина.
Кажи ми колку гостувања напрај групата ова и минатата сезона ? Ете слики дај поставете, сигурно има ако се напрајло некое гостување во последните 2 години.
За ракометот да не зборам, пошо таму скоро 10 години клубот нема константна поддршка. Се е само некое бледо издание на пар утакмици во плејоф или Челинџ.
Единствена група за пофалба во последните неколку години се Лозари. Дечки во 3та лига години уназад се редовни на трибина, ете сеа ова сезона имаја неколку одлични изданија во 2ра лига. Сите останати групи се на многу ниско ниво, да не речам не постојат.
Немам јас намера да полемизирам за навивањето, пошо тифо сцената е смешна. Не ни постои тифо сцена во Македонија. Последна добра сезона на мак тифо сцена беше 2011/2012. Од последното гостување на Чкембарите во Скопје, кога со воз се упатија 700-800 навивачи од Битола и скоро двојно повеќе на другата страна на запад, се после тоа гостување е очај.
Реалноста некогаш боли, ама треба да бидиме самокритични ако сакаме да ги корегираме работите. Ако сакаме да мислиме дека сме најдобри и дека сме на добар пат, а не сме, и се задоволваме со мизерни "успеси", тогаш ќе продолжиме да тониме и во иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom