Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Ајде сега малку со изладени глави после дербито.
Една работа ми падна во очи во моментот кога започна натпреварот, очигледно намерата беше да се игра на контри,и дека Лингард и Мики беа ставени пред се ради способноста да покриваат назад и исто така ради нивната брзина која ќе се искористи при евентуална контра.

Е сега тоа што сакам да ве прашам, мене најмногу не ми идеше никако логиката со таа поставеност на контри да го играш Ибрахимовиќ. Сметам дека далеку подобро Рашфорд ќе изиграше при таква поставеност на брзи контри, односно тип на играч што се одликува со брзина и дриблинг.
Ибрата беше ѕвер лани против сити во ЛШ, но тимот негов играше тотален посед на топка.

Прашањето ми е дали сметатате дека е погрешно да се игра тактика на контри со Ибра во составот, пошто знаеме дека тешка работа е да не игра прв тим.
Па дискутабилно е да играш на контри со тотално спор напад во секој случај. Миктаријан(повреден) и Лингард кој нема изиграно еден месец утакмица се далеку поспори од Рашфорд и Марсијал ама затоа покриваат повеќе во одбрана. Мурињо не требаше уопште да стартува со оној тим и таква поставеност во играта. Самите поединци кои ги има во тимот се подобри од тие на Сити што се покажа после 35та минута. Не требаше да им дозволува игра на Сити никако и мораше да има многу ситни фаули за да се сопрат Де Брујн, Нолито и Силва. Сега не дека Сити изигра нешто посебно видовме какви голови дадоа ама мислам дека во такви дуели Смолинг треба да биде неизоставен дел од екипата заедно со Бејли во одбраната. Руни пример изигра океј утакмица ама кога би почнал со тројца во средина мислам дека би имал тотална доминација во тој дел(Погба-Шнајдерлин-Ерера) пример во поглед на пресингот што треба да го направат на нивна половина и плус го имаш Шнајдерлин кој и тоа како знае да пресече топка за разлика од Фелаини.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.543
Поени од реакции
62.443
Ајде сега малку со изладени глави после дербито.
Една работа ми падна во очи во моментот кога започна натпреварот, очигледно намерата беше да се игра на контри,и дека Лингард и Мики беа ставени пред се ради способноста да покриваат назад и исто така ради нивната брзина која ќе се искористи при евентуална контра.

Е сега тоа што сакам да ве прашам, мене најмногу не ми идеше никако логиката со таа поставеност на контри да го играш Ибрахимовиќ. Сметам дека далеку подобро Рашфорд ќе изиграше при таква поставеност на брзи контри, односно тип на играч што се одликува со брзина и дриблинг.
Ибрата беше ѕвер лани против сити во ЛШ, но тимот негов играше тотален посед на топка.

Прашањето ми е дали сметатате дека е погрешно да се игра тактика на контри со Ибра во составот, пошто знаеме дека тешка работа е да не игра прв тим.
Му играа Лингард и Мики за таа намена, да покријат дефанзивно и да истрчаат контри, Мики особено ради фактот што може да повлече топка. Ибрахимовиќ играше ради тоа што е Ибрахимовиќ, и една од најпотенцираните предности на Јунајтед, висината при нафрлените топки, заедно со Фелаини и Погба.

Ни на сон не помислив дека Лингард ке ја изигра најлошата утакмица во кариерата баш сега. Туку дадај ги и Мики, Блинд и Погба, и имаш предност која тешко се надоместува.

Но, како што знаеме, не е каков си во пораз, туку како ке реагираш по истиот. Да се надеваме дека ова е лекција дека не можеш да играш играч кој го немало на терен месец дена, а да оставаш играчи во топ форма на клупа.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
Нека не си игра ку*от со ќоравиот во одбрана при здрав Смолинг. Да ги видиме конечно како соработуваат со Баји...
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Иначе нека тренираат малце корнери, срамота е на сите високи играчи да не можеме до шанса да дојдеме, не пак до гол.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
“Exceptional costs for the year were £15.1m," the document stated. "Of which £8.4m related to compensation to the former manager and certain members of the coaching staff for loss of office and £6.7m related to a registrations’ impairment charge regarding a reduction in the carrying value of a player no longer considered to be a member of the first team playing squad

Се мисли за Швајни.
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
493
Поени од реакции
937
Иначе нека тренираат малце корнери, срамота е на сите високи играчи да не можеме до шанса да дојдеме, не пак до гол.
Коа ќе ми текне дека повеќе голови со глава даде Евра таа последна сезона со Ферги, него ли вкупно од корнер од тогаш наваму, резили !!! :mad: :tapp: :facepalm:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Џонс и Мики не тренирале денес. За вториов сосема очекувано ама на Џонс уште од сега нека му бараат клуб во странство, ене Торино со Харт да си киксаат групно. Па сите граници ги поминува ова веќе.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.315
Коа ќе ми текне дека повеќе голови со глава даде Евра таа последна сезона со Ферги, него ли вкупно од корнер од тогаш наваму, резили !!! :mad: :tapp: :facepalm:
Мн скока Евра за висината која ја има упм.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Џонс и Мики не тренирале денес. За вториов сосема очекувано ама на Џонс уште од сега нека му бараат клуб во странство, ене Торино со Харт да си киксаат групно. Па сите граници ги поминува ова веќе.
Баш ради ова требаше да се земе Фонте, а за зимскиот период кога ќе го нема Бејли уште бетер ќе биде.Можеби Моу го планира Аксел Туанзебе како опција, после утакмицата рејваше ради него, башка и за Резервите игра одлично.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Нема место за Џонс засега. Еве Смалинг кој имаше одлична сезона лани, не може да припари до прв тим, ќе видиме дали Моу ќе го стави прв тим после послабата партија на Блинд. Џонс би се нашол одлично во оној период кога Бејли ќе замини на Африканскиот куп, само прашање е колку е спремен.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Баш ради ова требаше да се земе Фонте, а за зимскиот период кога ќе го нема Бејли уште бетер ќе биде.Можеби Моу го планира Аксел Туанзебе како опција, после утакмицата рејваше ради него, башка и за Резервите игра одлично.
Same here, и јас сметам дека требаше да земеме дефанзивец но ајде ок, и во јануари може тоа да се среди некако. Повеќе иритира што низ годиниве само имаме играчи на платен список со придонес 0 или па кога ќе ти треба нивниот придонес или се повредени или фатиле сипаници. Талент е Аксел секако но оваа година ако се бориме за титулата, индивидуалните грешки ќе треба да се сведат на минимум а за младите играчи е нормално некогаш да згрешат. Ене КБЏ си изигра супер лани и за нас и продолжува на позајмица ама некни со Англија дал погрешен пас и гол примиле. Пак ќе кажам, не ми смета мене да грешат млади играчи, ми смета тиквари како Џонс кога ќе искиксаат, само што не знам дали Туанзебе ќе го издржи притисокот во јануари. Не е исто да згреши Рашфорд, напаѓач/лево крило и Туанзебе што е стопер.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
The players on Wednesday afternoon's flight to the Netherlands are as follows:

De Gea, Romero, Johnstone; Darmian, Bailly, Blind, Fosu-Mensah, Rojo, Smalling; Carrick, Fellaini, Herrera, Mata, Memphis, Pogba, Schneiderlin, Young; Ibrahimovic, Martial, Rashford

Валенсија, Шо и Руни ги нема, нека одмараат. Јас и на Ибра би му дал одмор, нека трча Раш таму.
 
A

apidrone

Гостин
The players on Wednesday afternoon's flight to the Netherlands are as follows:

De Gea, Romero, Johnstone; Darmian, Bailly, Blind, Fosu-Mensah, Rojo, Smalling; Carrick, Fellaini, Herrera, Mata, Memphis, Pogba, Schneiderlin, Young; Ibrahimovic, Martial, Rashford.

Фалат Руни, Шо, Валенсија, Лингард...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Шо тренираше, го има по слики. Нека одмара и тој, вратен е од повреда, нека не го форсираат. И плус не е фер према другите, им вети Мурињо утакмици, ќе почнат да се бунат а и ЛЕ групна фаза е, нека има разновидност. Ешли Јанг, Блинд, Рохо, Дармијан, еден куп можат таму.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom