Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Статус
Затворена за нови мислења.

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Ова дека Барселона била „машинерија за голови„ ми е многу сомнително. Се глорифицира името на шампионот (што веројатно и треба да е така), ама истата таа машинерија не баш заслужено дојде во финалето - со најсомнителното судење во историјата на Лигата на шампионите против Челзи и килавиот гол во судиското продолжение.
Колку и да е Фергусон добар тренер, од неговите 24 години во Манчестер, следам сигурно повеќе од 17 сезони и можам да составам книга од лошо поставени тактики, ама тоа не никаков изговор за пропуштените шанси што како-така се создадоа или за грешките на одбраната. Лошата тактика и според мене е клучна за поразот на Манчестер, ама последниот што смее да ја коментира е Роналдо. Гледам дека дури денеска има и добри оценки за неговата вчерашна игра...не ми е јасно!?! Имам и таков впечаток дека не го заболе баш што изигра уште една тапа утакмица и што клубот не стана шампион. Би бил полн погодок да му го сместат на Реал летово и да позира во Шпанија, ќе извлечат добри пари од него и ќе завршат голема работа. Со формата што ја прикажува во последниот период, посебно во театарската уметност, права прилика е за кралскиот клуб. За Берба и Андерсон, исто така треба да се искористи летниот преоден рок и да си бараат работа во Хал и слични второразредни екипи. За другите играчи, не би коментирал, затоа што најверојатно ги повлече сивилото на тие што требаа да играат.
п.с Ако ова од Нигерија е вистина, немам што да кажам, луда работа...дури ме чуди и по скопскиве кафичи со каква нервоза се гледаше и се реагираше на крајот на утакмицата...
...на крајот на денот, овие за којшто се расправаме си влегуваат во некое бесно Ферари и си бркаат работа...
 
N

navivacka

Гостин
Не те цитирав да не зафака многу место на темата...значи вака...
Не изигра само Роналдо лошо туку цела екипа,кај беа Гигс,кај беа Сколс,Андерсон?не можеа една топка да поврзат а не па гол да дадат,што сте се сите свртиле кон него како само тој да е на теренот?значи кога дава голови кога не спасуваше цар си ти ова она,знаеш кај ти е местото а сега да го шитнеме во Реал зашто изиграл лошо на овој натпревар?па ако е затоа така сите треба да ги продадеме на чело со Бербатов кој не се докажа ама баш ич.Андерсон до сега цело време правеше добри акции а сега зашто изиграл лошо и ајде чао...тоа така не иде,можеби не сум во право ама сепак Ферги си знае кој треба да продаде а кој не...Факт е дека Роналдо не е оној истиот од минатата сезона,неможе да биде ист од претходната година знаејки дека беше повреден и отсуствуваше некое време...сетете се дека тоој е најзаслужниот што се пласиравме во финалето со екстрата игра против Арсенал...оној кој не спаси против Вила со неговите погодоци во пл...слободните удари,оној гол против Порто со која станавме прва англиска екипа која победила на тој стадион,играта против Интер...значи за тоа не сметате ништо а сега зашто изиграл лошо финале ајде во Реал,не го бранам ни него ни цела екипа,едноставно сите лошо изиграа.Секој кикс на играчите Барселона ја користеше.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.704
Поени од реакции
11.127
Не го какајте Роналдо, највеќе се трудеше и мачеше да им го дигне моралот на сите останати индиспонирани...јбг, цела екипа требаше да игра а не еден играч...фино си кажаа сите : нема потреба од оправдувања, тапа бевме!
Браво за Роналдо кој што не се предаде до пред крај (кога почна да прави сељачки стартови) и за ВДС секако....

Long Live United
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Не ми беше целта да се надмудрувам овде или нешто слично. Сите што редовно ја полниме темава ги гледаме сите утакмици и имаме претстава за што се работи.
Тоа што го мислам за Роналдо и некои негови колеги си го кажав. Главната поента е дека ова е Manchester United fan-club, на е Ronaldo fan-club и не ми е толку битно кои играчи играат, затоа што тоа што ценам и сакам да го гледам е тимски дух, тимска игра, лојалност кон нешто. Тоа што некој знае да направи пар финти и е брз е пролазна работа. Од целава ситуација, вчерашната игра и изјавите денеска, јасно е каков е случајот со дечково. Требаше да биде лидер на тимот (додуша и беше минатите 2 сезони), ама јас никогаш нема да го ставам до еден Roy Keane или Cantona (па и покрај тоа што овој вториот не ја освои Лигата на шампионите), за тоа што по примерот на неговиот колега од Liverpool - Gerrard, 3 сезони го молат да остане во клубот. И кога може еден Rooney уште сега дава изјави дека сака да ја заврши кариерата во United и никаде на друго место, овој дава изјави со што уште повеќе го зацрни поразот од вчера, како да чекал се да помине па да се изнаплука...не знам само што ќе кажеше да ја освоеа титулата!?!
Ако така се одржува тимски дух, тогаш јас грешам...

Нешто што ми остана во сеќавање од Nou Camp, односно од музејот на Барса - на прво место е клубот, а после играчите. На кого не му се игра и кој сака да глуми звезда - пријатно! затоа што има клубови (ала Реал) што сакаат да продаваат дресови и да праат паради...
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
Тоа е момци,знам дека сте навикнати да победувате цело време ама и поразот е дел од спортот,ипак овој тим на Манчестер е премногу добар само што оваа утакмица не идеше како што треба

Јувентус има две титули во ЛШ а изгубено дури 5 финалиња од ЛШ

за Манчестер мислам дека ова е прв пораз у финале,јебига
наредната година пак ќе бидете фаворити за ЛШ:)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
да си сме реални најслабата утакмица шо ја изигра Манчестер во цела сезона, ко требеше најмногу да се покажет, се покакаја, две грешки на одбраната два гола, среден ред изгубени во преводот, а од нападот немаше ниту „Н“. Си одигра Барселона колку шо им требеше и со победија, честитки за нив. А шо се однесвит до Роналдо иако сум навивач на Манчестер сакам да го продает и да се мафнит то лајно од тимот, поубо нека го купет Рибери или некој на него, макар бил и млад играч и да се жртвоват следната сезона
 

krkic

Boixos Nois
Член од
7 декември 2008
Мислења
237
Поени од реакции
5
vi blagodaram na site na fanovi na man.utd za cestitkite upateni posle pobedata na barca sto e celosno zasluzena bez nikakov prigovor...edno sto me iznervira na finaleto bese nesportskiot poteg na skols...ama prosteno mu e toa veke ne se pamti se pamti titulata...pozzz i dogodina istoto finale se nadevam.cestitki za vasata igra,ne igravte kako celzi zatvoreno no sepak toa e barca ubedlivo najdobriot tim ovaa sezona...
 
N

navivacka

Гостин
Епа доколку сакал да оди во Реал зашто досега не си заминал а имал шанси,последните сезони како што кажа се потпиравме на него ама сватете го и него дека не може се тој сам,има одбрана има напад неможе се преку еден ист играч да се очекува,ете за нас колку што се секавам велеа дека се крстиме на Роналдо а сега некои други се крстат само на Меси Анри и Ето,а зашто не ги спомнуват тогаш другите фудбалери?зар и тие не се заслужени за тој успех?туку само на тоа трио...не можеме секоја година да се потприме само на еден играч како што велите дека требало да биде лидер на тимот,зашто и другите не покажаа нешто?Гигс искусна легенда не можеше да сврзе една акција со другите,сите беа како загубени не само Кристиано.Што посебно направи Сколс?Руни беше неколку пати во офсајд исто и Роналдо.Парк изигра разочарувачки исто како и Андерсон...секој играч кога е нервозен ке дава секакви изјави.Цела сезона и од претходните сезони не спасуваше и арно ви беше тогаш
 
Член од
21 јуни 2007
Мислења
1.446
Поени од реакции
10
Веке кога зборувате за Роналдо, чисто да ви кажам дека беше најдобар од Манчестер во Финалето.
 

NanI

\Man_Utd/
Член од
14 јуни 2008
Мислења
540
Поени од реакции
2
Заслужен пораз !
Роналдо: Фергусон ја згреши тактиката.
Сепак не е само оваа сезона.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Не го какајте Роналдо, највеќе се трудеше и мачеше да им го дигне моралот на сите останати индиспонирани...јбг, цела екипа требаше да игра а не еден играч...фино си кажаа сите : нема потреба од оправдувања, тапа бевме!
Браво за Роналдо кој што не се предаде до пред крај (кога почна да прави сељачки стартови) и за ВДС секако....

Long Live United
Роналдо можеби се трудеше највеќе да го дигне моралот ама со тоа негово солирање што ќе го наречеме трудење повеќе деморализираше. Па и не беше само тоа пола и повеќе од пола во мечот го гледав Руни да дреме во наша половина, а во контри ни идеа Роналдо, Андерсон и Парк. Ама ај веќе не се замарам со барање оправданија, заврши финалето и сега единствено што може да се прави е за нас навивачите да чекаме наредна сезона и нареден меч, а за тимот да се досредат грешките доколку Фергусон мисли дека ги има, да се средат договорите со Карлос Тевез и Роналдо и доколку е потребно да се купи некој играч. Ај и да дадам една позитивна вест за да се порасположиме малце, а таа е дека од следната година ни се враќа Харгривс кој го подзаборавивме.
 

caci_cris7

Red Devil Girl 4ever
Член од
28 октомври 2008
Мислења
294
Поени од реакции
3
Абе ајде што сте се нафрлиле сите на Роналдо, Роналдо требало овоа да прави, Роналдо требало оноа да прави.........Што може да направи Роналдо сам во напад и како што кажа Mlad_man Руни си седи позади..........јас мислам дека Ферги погреши со составот уште на самиот почеток, требаше да стави формација 4-4-2 со Руни и Тевез напад и Сколс да го пуштеше од самиот почеток, знаете дека таа формација ни е убиствена. Али веќе помина натпреварот, сега се излишни сите коментари во врска со тоа, Барса си победија нека им е честита титулата, па да се надеваме дека догодина пак ќе стигнеме до финале и ќе го освоиме.

Manchester United forever, I will always love you :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.635
Поени од реакции
43.395
Ајде заебете го финалето..Тоа е ден,кој ќе го паметиме,бидејќи се боревме во финале за одбрана на титулата,но сепак играта наша мора да се заборави..Сега има мал одмор,таман да се соземат играчите и догодина пак атакуваме на сите титула,можда да го заебиме карлинг купот..ПЛ ќе биде најслатко да се освои!
 
Член од
17 февруари 2009
Мислења
728
Поени од реакции
60
Ме намачивте додека ги прочитам сите постови дотука :). Не дека ме нема, туку сакав да видам дали некој ќе напише нешто како што јас мислам. Таму каде што забележав такво нешто, дадов и репутација.

Пред да прокоментирам, ред е да ја честитам титулата на Барселона и на сите фанови нејзини. Колку е заслужена титулата и победата, тоа е малку суптилно прашање. Рака на срце одиграа согласно со дадената ситуација, доминираа, си постигнаа голови и гледано од овој аспект (а сите го земате само овој аспект), нормално е да се каже дека е заслужено се. Но има и други работи. Дали Барса беше толку јака во финалето или Манчестер се покажа слаб. Зарем никој не сваќа дека се што покажа Барса синоќа, го покажа благодарение на нивна голема среќа. Среќата нивна беше толку голема што го деморализира и парализира цел Манчестер, несвојствено за него. Прво треба да се подсетите дека ако Барса немаше огромна среќа, немаше ни да се пласира во финалето. (позната ви е драмата со Челзи). Искрен да бидам и мене не ми текна тоа да го земам во предвид, но уште од овој факт кога ќе појдеме, треба да сватиме дека Манчестер нема што да бара во финалето. Не дека Манчестер е слаб. Не дека Барса е посилна. Туку требаше да сватиме дека за успех и резултат, не е потребно само да играш, туку и да имаш барем малку и спортска среќа. Незнам само дали ние воопшто ја немавме таа спортска среќа или Барса ја имаше во преголема доза, почнувајќи уште од натпреварот со Челзи во полуфиналето.

Да одиме со ред од почеток. И други напишаа исто како што јас сега пишувам дека првите 10 минути бевме супер, напаѓавме, создававме шанси. Но драги мои, кажете ми како да постигнеме гол кога некој (Барса) имаше премногу среќа. Уште од стартот забележавте дека топката едноставно "не сака" да влезе во нивниот гол. Две стопостотни шанси во тие 10 минути. После слободниот удар на Роналдо, мајсторија беше да промаши Парк, но ете сепак не сакаше топката влези во голот, па Парк си остана со својата "мајсторија" :).

Наспроти среќата да не прими гол Барса, иако до тогаш речиси не фатија буквално ни една топка во нозете, се случува повторно "чуден производ на среќата". Барса ја земаат топката, и таа поминува (само господ знае како) покрај Керик, Видиќ и Ван Дер Сар и се "истркала" во голот.

Кога ќе видиш дека топката од твоите акции не сака влези во голот на противникот, а наспроти тоа многу лесно влегува во твојот гол, е богами тогаш не е лесно да ја задржиш концентрација и психичката кондиција. Токму тоа се случи, Манчестер падна психички, и не успеа да се врати во нормала. Секако дека екипа како Барселона тоа ќе го искористи, па понесени од својта среќна звезда во таа вечер почнуваат да доминираат. Сеуште се прашувам дали беа подобри или Манчестер не успеа да се врати во својата "нормала".

Но едно е сигурно, дека понатаму доминираше Барселона. Тоа беше лесно во такви околности. И уште на неколку пати се покажа дека топката "не сака да влези" во голот на Барселона. А среќата на Барселона се погрижи "едно човече" од 1,69 см, да скокни повисоко од еден Фердинанд и да ја смести топката во голот. Никој не ни е крив што немавме среќа, никој не ни е крив што имавме (баш тој ден) лош ден, Брселона не беше попречувана од лоша среќа па така си одигра подобро од Манчестер и гледано од овој (незнам колку е правилен) аспект, можеме да кажеме дека не надиграа и заслужено победија. Затоа уште еднаш ќе им честитам.

Да не се замараме со тоа дали и колку беше погрешна тактиката бидејќи кога ја немате основната спортска среќа, џабе ви е се. Играјте колку што сакате, нема да победите. И јас имам забелешки на поставената тактика од Ферги. Сметам дека Сколс требаше да игра од почеток, а исто така и Тевез. Не би сакал никој од играчите да го напаѓам, затоа што секој од нив можеше да игра само 10 минути, а се, потоа, беше "виша сила". Знам дека секоја екипа може да има и лош ден и мора и понекогаш да изгуби, ама не ми е јасно зошто баш тогаш, зошто баш тој ден да биде таков ден за Манчестер, кога беше финале, кога толку многу сакавме да победиме и да срушиме традиции?
Да напоменам и нешто кое можеби има, а можеби и нема никаква врска со поразот. На крај после се, се прашувам дали можеби и Манчестер е жртва на едно "проклетсво", кое не дозволува долго време никој два пати едно по друго да се радува во финалето од Лигата на Шампионите?

И покрај тоа што ми е тешко заради поразот, ме "смируваат" 2 факти: едниот е тоа што изгубивме од екипа како Барселона, екипа која може секого да победи, а другиот факт е тоа што комплетно целиот Манчестер се покажа горд и машки го поднесе поразот. Ми оставија посебен впечаток сите играчи на чело со Ферги кога со дигнати глави и насмевка на лицето отидоа по нивните медалји и им честитаа на играчите на Барселона. Сето тоа го сторија во висок стил со спортска и човечка култура. А не да плачат "цела година" како биле трагичари затоа што се лизнале или незнам што.

И за крај после сите овие работи, јас без сомнение и никава дилема останувам и натаму со целата душа и срце со Манчестер Јунајтед. За нив навивам и кога победуваат, и кога губат. Тие се и натаму дел од мене и моето секојдневие, секогаш ги следам, фалам, воздигнувам и бескрајно ги почитувам. Драг мој Манчестер Јунајтед, да сме здрави и живи, знам дека и натаму ќе ме радуваш и мене и сите твои фанови и од овде, и од целиот свет. Не се срамам да кажам дека Манчестер Јунајтед и натаму е ЦАР!
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Ме намачивте додека ги прочитам сите постови дотука :). Не дека ме нема, туку сакав да видам дали некој ќе напише нешто како што јас мислам. Таму каде што забележав такво нешто, дадов и репутација.

Пред да прокоментирам, ред е да ја честитам титулата на Барселона и на сите фанови нејзини. Колку е заслужена титулата и победата, тоа е малку суптилно прашање. Рака на срце одиграа согласно со дадената ситуација, доминираа, си постигнаа голови и гледано од овој аспект (а сите го земате само овој аспект), нормално е да се каже дека е заслужено се. Но има и други работи. Дали Барса беше толку јака во финалето или Манчестер се покажа слаб. Зарем никој не сваќа дека се што покажа Барса синоќа, го покажа благодарение на нивна голема среќа. Среќата нивна беше толку голема што го деморализира и парализира цел Манчестер, несвојствено за него. Прво треба да се подсетите дека ако Барса немаше огромна среќа, немаше ни да се пласира во финалето. (позната ви е драмата со Челзи). Искрен да бидам и мене не ми текна тоа да го земам во предвид, но уште од овој факт кога ќе појдеме, треба да сватиме дека Манчестер нема што да бара во финалето. Не дека Манчестер е слаб. Не дека Барса е посилна. Туку требаше да сватиме дека за успех и резултат, не е потребно само да играш, туку и да имаш барем малку и спортска среќа. Незнам само дали ние воопшто ја немавме таа спортска среќа или Барса ја имаше во преголема доза, почнувајќи уште од натпреварот со Челзи во полуфиналето.

Да одиме со ред од почеток. И други напишаа исто како што јас сега пишувам дека првите 10 минути бевме супер, напаѓавме, создававме шанси. Но драги мои, кажете ми како да постигнеме гол кога некој (Барса) имаше премногу среќа. Уште од стартот забележавте дека топката едноставно "не сака" да влезе во нивниот гол. Две стопостотни шанси во тие 10 минути. После слободниот удар на Роналдо, мајсторија беше да промаши Парк, но ете сепак не сакаше топката влези во голот, па Парк си остана со својата "мајсторија" :).

Наспроти среќата да не прими гол Барса, иако до тогаш речиси не фатија буквално ни една топка во нозете, се случува повторно "чуден производ на среќата". Барса ја земаат топката, и таа поминува (само господ знае како) покрај Керик, Видиќ и Ван Дер Сар и се "истркала" во голот.

Кога ќе видиш дека топката од твоите акции не сака влези во голот на противникот, а наспроти тоа многу лесно влегува во твојот гол, е богами тогаш не е лесно да ја задржиш концентрација и психичката кондиција. Токму тоа се случи, Манчестер падна психички, и не успеа да се врати во нормала. Секако дека екипа како Барселона тоа ќе го искористи, па понесени од својта среќна звезда во таа вечер почнуваат да доминираат. Сеуште се прашувам дали беа подобри или Манчестер не успеа да се врати во својата "нормала".

Но едно е сигурно, дека понатаму доминираше Барселона. Тоа беше лесно во такви околности. И уште на неколку пати се покажа дека топката "не сака да влези" во голот на Барселона. А среќата на Барселона се погрижи "едно човече" од 1,69 см, да скокни повисоко од еден Фердинанд и да ја смести топката во голот. Никој не ни е крив што немавме среќа, никој не ни е крив што имавме (баш тој ден) лош ден, Брселона не беше попречувана од лоша среќа па така си одигра подобро од Манчестер и гледано од овој (незнам колку е правилен) аспект, можеме да кажеме дека не надиграа и заслужено победија. Затоа уште еднаш ќе им честитам.

Да не се замараме со тоа дали и колку беше погрешна тактиката бидејќи кога ја немате основната спортска среќа, џабе ви е се. Играјте колку што сакате, нема да победите. И јас имам забелешки на поставената тактика од Ферги. Сметам дека Сколс требаше да игра од почеток, а исто така и Тевез. Не би сакал никој од играчите да го напаѓам, затоа што секој од нив можеше да игра само 10 минути, а се, потоа, беше "виша сила". Знам дека секоја екипа може да има и лош ден и мора и понекогаш да изгуби, ама не ми е јасно зошто баш тогаш, зошто баш тој ден да биде таков ден за Манчестер, кога беше финале, кога толку многу сакавме да победиме и да срушиме традиции?
Да напоменам и нешто кое можеби има, а можеби и нема никаква врска со поразот. На крај после се, се прашувам дали можеби и Манчестер е жртва на едно "проклетсво", кое не дозволува долго време никој два пати едно по друго да се радува во финалето од Лигата на Шампионите?

И покрај тоа што ми е тешко заради поразот, ме "смируваат" 2 факти: едниот е тоа што изгубивме од екипа како Барселона, екипа која може секого да победи, а другиот факт е тоа што комплетно целиот Манчестер се покажа горд и машки го поднесе поразот. Ми оставија посебен впечаток сите играчи на чело со Ферги кога со дигнати глави и насмевка на лицето отидоа по нивните медалји и им честитаа на играчите на Барселона. Сето тоа го сторија во висок стил со спортска и човечка култура. А не да плачат "цела година" како биле трагичари затоа што се лизнале или незнам што.

И за крај после сите овие работи, јас без сомнение и никава дилема останувам и натаму со целата душа и срце со Манчестер Јунајтед. За нив навивам и кога победуваат, и кога губат. Тие се и натаму дел од мене и моето секојдневие, секогаш ги следам, фалам, воздигнувам и бескрајно ги почитувам. Драг мој Манчестер Јунајтед, да сме здрави и живи, знам дека и натаму ќе ме радуваш и мене и сите твои фанови и од овде, и од целиот свет. Не се срамам да кажам дека Манчестер Јунајтед и натаму е ЦАР!
hahahaha...hahahahah ne zaebavaj bre ne ti e sram voa da go napises?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom