Фан Клуб: Вардар

Член од
30 август 2012
Мислења
3.301
Поени од реакции
5.502
Секоја чест за атмосферата денес ...
Него ли има некоја песна од битолчанец наменета за Македонија која не си ја присвојувате т.е поистоветувате со Вардар?
#ПрашањаКоиМеМачат :busi:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.778
Секоја чест за атмосферата денес ...
Него ли има некоја песна од битолчанец наменета за Македонија која не си ја присвојувате т.е поистоветувате со Вардар?
#ПрашањаКоиМеМачат :busi:
Битола е дел од Македонија друже, песната е оставена за цела Македонија и сите Македонци. Не се делете за џабе во вакви моменти.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.301
Поени од реакции
5.502
Битола е дел од Македонија друже, песната е оставена за цела Македонија и сите Македонци. Не се делете за џабе во вакви моменти.
Не бе само прашвам , знам се пронајдовте во Песната Заветна исто како и од Јонче Ој Вардаре за река е ... Само онака чисто ме интересираше :misticen:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.778
Не бе само прашвам , знам се пронајдовте во Песната Заветна исто како и од Јонче Ој Вардаре за река е ... Само онака чисто ме интересираше :misticen:
Пак ќе ти кажам сите сме Македонци, тоа се македонски песни, не прави поделба каде што нема потреба.
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.475
Поени од реакции
3.539
o partizane, ne mi beshe zborot deka sudijata beshe protiv nas, no izgleda nikoj od vasha strana ne znael za shto tocno e krenat ofsajdot. Sajber mi izgledal neshto popameten, am qim onoj ne mozhel da go razbere, ne ocevukam od vie drugite, partizanci, buttersi i ne znam koj :D
Оди бре научи прво како се пишува фуТбал
 
Член од
22 мај 2023
Мислења
49
Поени од реакции
89
ok. Za tebe za koja situacija e ofsajdot :D Za malku cela tribina ke umreshe, bez da gledat deka pomoshnikot ima krenato znamence :D
aman bee lloq. sho napna ko s*p*ar na slanina. lugeto bile vo kop, ne ja videle situacijata vo zivo vo taa guzva. ajde ti kazi, vo koja situacija igracite na Vardar zadrzuvaa vreme? koga stoperot namerno go turna Omeragic i mu ja rasece pola faca? koga mu dadoa crven na stoperot, i na izleguvanjeto toj napravi incident, kao revolviran ja shutira ogradata i pravi incident so publikata shto bese pozadi gol?
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.673
Денеска мислам рекордна бројка на луѓе имаше оваа сезона, игла немаше кај да падне, многу повратници на постари луѓе од Комити што прв пат се појавуваат оваа сезона и нови деца на трибина што прв пат ги гледам на утакмица, такви се дерби натпреварите, ги привлекуваат сите и старо и младо.
Сепак тоа со себе си носи и негативни работи, не сакам да барам влакно во јајце и да давам критики ама некако се чувствуваше премногу тензија, нервоза, напнатост, пијани фаци на сите страни, секоја чест за дечкиве што организираат и колку труд вложуваат, низ што се поминаа последниве години и на каква работа се нафатија, да не беа тие веројатно и клубот ќе згаснеше.
Во време кога Вардар играше втора лига, кога немавме никаков успех, кога сите лечеа комплекси над нас и гледавме депресивни натпревари, успеа да ја издигнат групата на едно повисоко ниво и после сите кореографии пак да имаат нови идеи и да ги спроведуваат со толкава желба.
Срамота е некој да не го испочитува тоа и барем малку да не се едуцира навивачки пред да дојде на утакмица, макар и да доаѓа еднаш годишно на трибина како голем дел од луѓето денеска.

Изведбата на Заветна беше прекрасна, не може да си Македонец ако не се наежиш и барем малку не ти се исполни од внатре душата, одлично беше, за секоја пофалба.
Нешто што најмногу ми се допаѓа е што постојано на трибина се оживуваат стари македонски песни и после неколку изведби пак стануваат актуелни кај младите.
Заветна, Ја излези Ѓурѓо, Море сокол пие, Бисер балкански, Слушам кај шумат шумите, Македонско девојче, Распукала Шар планина и така натаму.

Голем бод земавме денеска, завршивме добра работа, за крај и добра ноќ мора една слика од знамето што се извади денеска, убавина.:ljubove:
FB_IMG_1710633221600.jpg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.328
Поени од реакции
22.632
Секоја чест за атмосферата денес ...
Него ли има некоја песна од битолчанец наменета за Македонија која не си ја присвојувате т.е поистоветувате со Вардар?
#ПрашањаКоиМеМачат :busi:
site ste za vardar samo ne priznavate... :toe:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
18 utakmici nemate pobeda protiv Shkendija.
Da bev shi ptar od srekja dvapati ke go udrev sunet i toa so motorna pila... alal da Im e na shipkite bravo.
Затоа можеш на сите на темава да им го испушиш, ти ебам проклет коцкар глуп.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
35.233
Секоја чест за атмосферата денес ...
Него ли има некоја песна од битолчанец наменета за Македонија која не си ја присвојувате т.е поистоветувате со Вардар?
#ПрашањаКоиМеМачат :busi:
Вакви глупи логики и мисли може да искочат само од некој што живее во Пелагонија и што цел живот Реко му го суши мозокот. Ако идеме по твојата логика, во секој шампионски тим на Вардар имало по некој битолчанец, што сеа да се откажеме треба од титулите? Или да им ги земеме на играчите од Битола?

Верувам дека песната е одбрана поради содржината која што во моментов може да се поистоветат и Вардар и Комити. Така е пишано ништо да не бидеме, Комити без Вардар и Вардар без Комити. Што во последниве години тоа и се докажа.

И на крај краева, ако сакаш така да гледаме, песната и музиката се напишани од браќата Барбаровски, кои се родени во село Дабиље, Струмичко. Што сеа само Струмичани треба да ја пеат песнава и да ја користат?
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
Не бе само прашвам , знам се пронајдовте во Песната Заветна исто како и од Јонче Ој Вардаре за река е ... Само онака чисто ме интересираше :misticen:
По твојава идиотска логика на Пољуд не треба да ја пеат Далмацијо. За регион е.

Или уште поубав пример, шо барате вие да ја пеете Ако одам во Битола:unsure: За градО е нели така...
Koj ishod? Pa na vakov teren i detonit moze da postigne gol od prekin I da ceka kontri, negate f od fudbal, prekini samo I takvi golovi, posle nauceni ste da igrate po nivi, realno polu selska ekipa ste momentalno I sakate prva liga tokmu so ovie poklon stadioni i sistemskiot fudbal vo mkd.
А дека вие врхунските зналци, па сега теренот не ви чинешеo_O Ја да сум на твое место, би се запрашал сериозно за очигледниот неквалитет споредбено на фрлените пари (ако не се лажам беа преку 3 милиони евра за 2023 или некаде 50% од средствата што ги располагаат сите прволигаши) и мака мачите со екипа составена со буџет од 300.000-400.000 евра, а богами и местото во Европа ви виси. Убаво пишал дечкото погоре, екипа сте на рамниште од 8-9 место од пред некоја година, наместо да се прошетате низ лигата.
 
Последно уредено:
Член од
26 март 2022
Мислења
490
Поени од реакции
4.382
Секоја чест за атмосферата денес ...
Него ли има некоја песна од битолчанец наменета за Македонија која не си ја присвојувате т.е поистоветувате со Вардар?
#ПрашањаКоиМеМачат :busi:
Има една која не ја поистоветуваме со Вардар, а таа е ,,Битола мој роден крај" :)))

Шала на страна, во моменти кога е направена ваква кореографија, која е комплицирана и која има 1000 шанси за неуспех, малце е чудно кои прашања те мачат, искрено..дури не знам ни како ти текна на ова. Песна како песна, патриотска е. По твоето, треба да се врзуваме за пеачот, а не за песната, што нема логика никаква.

Мене повеќе би ме мачеле минусите во групата, па би се осврнал на нив, на својот двор, ама ајде секој си размислува на свој начин.

А за песните, брат не сакам да отварам таква тема од почит кон Кенан, но свесен си ваљда дека цела ХИМНА, со се гаќи ви е украдена од хрватска песна направена за време на војната? Па дури и текстот не е сменет во голем дел...

Ама пак, ако видам јако корео ваше со таа песна, сигурно нема да ме мачи песната:))

Поздрав

 

Kajgana Shop

На врв Bottom