Фан Клуб: Вардар

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
376
Поени од реакции
258
Брегалница со поголем бучет од Тиквеш, Силекс, Воска со менаџерски шеми и со играчи од Јамајка,Аргентина и од кој знае дека успеа да испадне, на времето во вардар играа репрезентативци на Ерменија, Украина, Македонија… а сега се носат некакви измислени играчи и добро било, ако се сака титула и успешна европа сериозен клуб мора таргет да бидат играчи како Јован Манев, Бобан Николов, Љупче Дориев, Бесарт Ибраими, Методи Максимов, Диме Димов, Марио Илиевски ваше дете од вашата школа, е тогаш ќе бидете сериозен клуб а не како сега Миленко забава да си праве.
 
Член од
18 август 2019
Мислења
208
Поени од реакции
355
Брегалница со поголем бучет од Тиквеш, Силекс, Воска со менаџерски шеми и со играчи од Јамајка,Аргентина и од кој знае дека успеа да испадне, на времето во вардар играа репрезентативци на Ерменија, Украина, Македонија… а сега се носат некакви измислени играчи и добро било, ако се сака титула и успешна европа сериозен клуб мора таргет да бидат играчи како Јован Манев, Бобан Николов, Љупче Дориев, Бесарт Ибраими, Методи Максимов, Диме Димов, Марио Илиевски ваше дете од вашата школа, е тогаш ќе бидете сериозен клуб а не како сега Миленко забава да си праве.
Друже од овие што си ги набројал само Николов евентуално да дојде ако не најде ангажман во странство,другите сите се во странство со договори и не ти се враќаат за брзо време во Македонија,а Ибраими е пред пензија и нема логика да дојде сега во Вардар.Од слободните Македонски играчи можеби треба да пробаат да го договорат Димитар Тодоровски стандарден член на младата репрезентација гарантирам дека е подобар од Николовски и Дурански
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
376
Поени од реакции
258
Друже од овие што си ги набројал само Николов евентуално да дојде ако не најде ангажман во странство,другите сите се во странство со договори и не ти се враќаат за брзо време во Македонија,а Ибраими е пред пензија и нема логика да дојде сега во Вардар.Од слободните Македонски играчи можеби треба да пробаат да го договорат Димитар Тодоровски стандарден член на младата репрезентација гарантирам дека е подобар од Николовски и Дурански
Јас велам дека мора таков калибар на играчи да бидат таргет, а не третокласни црнци и пропаднати босанци.
 
Член од
13 август 2019
Мислења
531
Поени од реакции
2.851
Друже од овие што си ги набројал само Николов евентуално да дојде ако не најде ангажман во странство,другите сите се во странство со договори и не ти се враќаат за брзо време во Македонија,а Ибраими е пред пензија и нема логика да дојде сега во Вардар.Од слободните Македонски играчи можеби треба да пробаат да го договорат Димитар Тодоровски стандарден член на младата репрезентација гарантирам дека е подобар од Николовски и Дурански
Димитар Тодоровски беше на преговори, ама не беше задоволен со понуденото…
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.164
Поени од реакции
10.947
Сега ме влечеш за збор да навлегувам у теми неповрзани со Вардар.
Ќе ти дадам два најелоквентни примери.
Еве ти младински репрезентации составени од над 70% домашни играчи, истите со минутажа за клубовите во кои играат.
На Андора, Црна Гора или Исланд не можат да им парираат, држави со 200.000 население.
Знаеш зашто?
Коренот на проблемот е уште од елементарните години (5-9год) кај што у основните школи не се работи со децата на развој на основните моторички способности (брзина, издржливост, координација, баланс) , 90% не знаат правилно да трчаат, а да не зборам за техники да дишење…
И после следи пионерско-младинската фудбалска школа, каде прво играат децата на поситуираните, а второ едукацијата на тренерите не сакам ни да ја коментирам, закоравени у Југословенски фудбал или сега по ново им даваат тренинзи што ги гледаат на Youtube од школата на Ајакс, Барса, Еспањол.
Тотално фијаско е тоа.
И после како сакаш вакви деца да ти парираат на сениори у прв тим кога он како играч ќе се изгради на 25-27 години, а странецот тоа го совладал на 18….

Вториот пример за кој е квалитетот на домашните играчи, буквално секој еден што јас паметам што направи трансфер у малце појако првенство, едностсвно го снема од фудбалска мапа, како тој Тошевски, р. рамадани сега најбрзо у Динамо Киев, и не знам уште кој се не…
Донекде си во право за нашиве деца ама Дурански пример има раснето во Чешка, во сите младински капитен и тоа на постари генерации, топ талент и на крај ништо
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.153
Поени од реакции
5.636
Најверојатно овој ќе биде "Канте"
spored mene ovoj e macka vo vreka. 5. francuska liga e slicna kako pettite germanski ligi i vo takvi ligi 90% od igracite ni za vo 1. MFL ne se nisto posebno. mozda ovoj e nekoj od retkite koi sepak gi biva, ama iskreno cudno e tolku dolgo vreme da igral samo vo 5. liga ako e nesto posebno, sepak ne e mlad za igrac od toj level. verojatno vo najdobar slucaj e dobar prosek za 1. MFL. toa sto zaigral i vo 1. i vo 2. liga po nekoja minuta ne mora nisto da znaci, normalno e nekoj od vtoriot tim da zaigra nekolku minuti koga na nekoja pozicija vo odreden period ima deficit. i david babunski na vremeto nekogas bese vo prviot tim na barcelona, sepak bese svetlosni godini odalecen od toj level.

Нголо Канте играл за петолигаши, по б тимови итн... Па направи кариера.
Млади странски играчи се секогаш подобра опција од постари и истрошени. Не викам дека овој сигурно ќе се погоди, ама од тие што ги наброја, за нив е Канте ;)
kante koga imal 21 godina bil najdobar igrac vo 3. francuska liga i slednata sezona veke bil eden od najdobrite vo 2. francuska liga. 3. francuska liga e veke podobar od 1. MFL, a pettite francuski ligi (za razlika od ednata treta ima nekolku petti) se poslabi od 1. MFL. sekako tipot sto ke potpise za vardar i da e 10% od kante ke bide dobar za vo makedonija, ama zborot mi e deka takvi igraci se mnogu retki. nekoj ako na 22-23 godini igra vo liga koja e poslaba od 1. MFL toga si veke ne mozes mnogu da ocekuvas.

btw deka nekoj go spomna bitang, nego vardar go donese od 1. liga vo kamerun, nekoja godina prethodno igral vo 3. grcka liga.

Исто така, тоа што брера се откажува од него после 1 недела е многу индикативно. Дај боже да грешам, ама иди и миленко досега се без компас.
nacalno so kolenoto ima problem i od brera se somnevale dali ke bide sposoben da igra redovno, pa mozda i ne bile nesrekni sto vardar vlegol vo igra. verojatno od taa pricina lani propadnal i transferot vo slovenija. ke pokaze vremeto, ama ako navistina ispadne taka togas toa e uste eden primer za neprofesionalnoto rabotenje na milenko i idi. na strana toa so kolenoto igracot imal kvalitet, ama ne vredi mnogu ako od zdravstveni pricini ne moze da igra redovno.

Не знам вие што очекувате и какви играчи мислевте дека ќе дојдат да играат у нашава мизерна лига,нормално дека тоа ќе се играчи кои имаат слободен пад во кариерата и евентуално бараат шанса да ја кренат својата форма тука,никој што е во подем на кариера и е баран од европски клубови нема да ви дојде да игра тука,тоа нека ви биде јасно.
mozat i vo makedonija da se donesat igraci koi se vo podem, nesto sto na primer shkupi go pravese so dobar skauting koga potpisaa igraci kako cephas, adetunji, freddy, hamidi, trapanovski, queven itn. i igracite ne bea ni mnogu skapi (freddy imase povisoka plata). i na vardar mu bea ponudeni takvi igraci so potencijal, ama ne im odgovaraat bidejki ne se preku ljuge so koi si teraat shemi.

Сега ме влечеш за збор да навлегувам у теми неповрзани со Вардар.
Ќе ти дадам два најелоквентни примери.
Еве ти младински репрезентации составени од над 70% домашни играчи, истите со минутажа за клубовите во кои играат.
На Андора, Црна Гора или Исланд не можат да им парираат, држави со 200.000 население.
Знаеш зашто?
Коренот на проблемот е уште од елементарните години (5-9год) кај што у основните школи не се работи со децата на развој на основните моторички способности (брзина, издржливост, координација, баланс) , 90% не знаат правилно да трчаат, а да не зборам за техники да дишење…
И после следи пионерско-младинската фудбалска школа, каде прво играат децата на поситуираните, а второ едукацијата на тренерите не сакам ни да ја коментирам, закоравени у Југословенски фудбал или сега по ново им даваат тренинзи што ги гледаат на Youtube од школата на Ајакс, Барса, Еспањол.
Тотално фијаско е тоа.
И после како сакаш вакви деца да ти парираат на сениори у прв тим кога он како играч ќе се изгради на 25-27 години, а странецот тоа го совладал на 18….

Вториот пример за кој е квалитетот на домашните играчи, буквално секој еден што јас паметам што направи трансфер у малце појако првенство, едностсвно го снема од фудбалска мапа, како тој Тошевски, р. рамадани сега најбрзо у Динамо Киев, и не знам уште кој се не…
totalno si vo pravo za problemite vo makedonija i zosto i potalentiranite igraci kaj nas se so dosta mani, sepak ima i kvalitetni mladi igraci dovolno dobri za da pomognat vo nasata otepana 1. liga. toa sto igraci kako david tosevski, luka stankovski i reshat ramadani ne se probija e do toa sto se gleda samo na pari. normalno deka igrac od 1. MFL ne moze direktno da zaigra vo 1. ruska i turska liga ili vo dinamo kiev, pregolema e razlikata vo kvalitetot za da se probijat naednas na takov level. site tie igraci imaat talent, ama sportski gledano tie trebaa da zaminat vo bugarija, hrvatska, ungarija itn. i toa vo prosecni klubovi. arno, ama tamu nema da imaa ni tretina od platata koja ja dobija vo klubovite kade sto potpisaa. kaj luka na primer se vide kolku e dobar koga go pratija na pozajmica vo slovenija i vo 2. turska liga, i na dvete mesta odigra dobro, a dvete ligi se podobri od 1. MFL. isto i jani atanasov se zaeba koga zamina vo 1. turska liga, ama posle postepeno sepak zaigra vo daleku pokvalitetni prvenstva od makedonskoto.

problemot e sto ne se uci od greskite, i ponatamu se gleda samo na parite. sega na primer dimitar trajkov i matej angelov potpisaa vo ukraina i najverojatno i dvajcata ke dremat na klupa ili ke igraat za vtor tim. tie vo makedonija se uste ne bea mnogu nadprosecni, a ne pa vo ukraina da igraat redovno kade sto ligata i pokraj ratot e dve klasi nad nasata.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
981
Поени од реакции
2.006
Стигнал Донгмо, а стигнале и гаучосите :D

Ги гледам на слика, си викам овие гарант може и да играат у нашава лига... Сајла се двајцата :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

П. С. Среќен 77 роденден Вардаре... Само ти си бесмртен!
 
Член од
20 септември 2023
Мислења
228
Поени од реакции
1.186
Библиотека Браќа Миладиновци - Скопје

22 јули е за ФК Вардар
❤️
⚽️


На денешен ден, 22 јули 1947 година, основан е најтрофејниот и
најуспешниот македонски фудбалски клуб, ФК Вардар. Токму на роденденот на Вардар ја збогатуваме нашата дигитална библиотека со ретка книга посветена на Клубот.
⚽️
Публикацијата „Една деценија на ФК Вардар“ е објавена 1958 година во издание на самиот клуб, а ја уредиле Борис Поп Ѓорчев и Душко Малевски. На стотина страници можат да се најдат мноштво информации, куриозитети, сведоштва, фотографии, карикатури, статистики и разни други интересни содржини од првите десет години од постоењето на фудбалскиот клуб Вардар.
За љубителите на стари архивски материјали и ретро содржини, несомнено ќе бидат интересни и последните дваесетина страници исполнети со рекламни материјали. Ја објавуваме книгата во нашата дигитална библиотека по иницијатива на македонскиот писател Иван Шопов, кој и самиот е навивач на Вардар, а го дигитализираше својот примерок до кој дошол дури неодамна.

Потрагата по книгата „Една деценија на ФК Вардар“ беше долга и неизвесна, се покажа дека е многу потешко да се дојде до неа отколку што првично мислев. На крајот, кога речиси се помирив дека е невозможно да се најде, сплет на среќни околности направи книгата да ме најде мене. Како библиофил, голем љубител на македонски винтиџ содржини, но и навивач на ФК Вардар, бескрајно се израдував што конечно успеав да ја најдам оваа публикација.
Затоа што знам колку е тешко да се дојде до неа, веднаш посакав да ја споделам со што повеќе читатели. Мило ми е што тоа се случува токму преку Градската
библиотека „Браќа Миладиновци“, едно од моите омилени места во Скопје. Ова нека биде симболично тегнење уши на ФК Вардар, роденденска честитка и желба да порасне голем. Посакувам да расте и (не само) дигиталната збирка на Градската библиотека. Секогаш кога ќе можам, и лично ќе придонесувам за тоа - вели Иван Шопов.

Напред Варадаре, але, але!
⚽️

FK Vardar

#библиотекатаемеморија

ЛИНК до дигитализираното издание
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.769
Поени од реакции
8.862
Среќен 77-ми роденден на најголемата македонска спортска гордост! Да ни се множат и само за арно за убаво. Посакувам стабилизација на клубот, постепено подигнување кон врвот, и секако да се оствари најголемата желба на сите вардарци, пласман во групната фаза на ЛШ! Да живее Вардар и Македонија!
 
Член од
1 август 2015
Мислења
981
Поени од реакции
2.006
Гача, Брда, Џуриќ, Ќосиќ, Најдо, Панта, Донгмо, Ким, Закариќ, Лемос, Дианеси

Овој состав, ако сите се фит и спремни без проблем ќе биде у први 3. Реалноста е дека овој состав нема ни пола утакмици да изигра, ама тоа е што е. Со малку среќа да бидеме у топ 5 на полусезона, па да се појачаме дополнително и зошто не атак на титула.
 
Член од
17 април 2024
Мислења
328
Поени од реакции
752
Гача, Брда, Џуриќ, Ќосиќ, Најдо, Панта, Донгмо, Ким, Закариќ, Лемос, Дианеси

Овој состав, ако сите се фит и спремни без проблем ќе биде у први 3. Реалноста е дека овој состав нема ни пола утакмици да изигра, ама тоа е што е. Со малку среќа да бидеме у топ 5 на полусезона, па да се појачаме дополнително и зошто не атак на титула.
Лемос тешко да заигра повторно за нас. Некој пиша дека му истекол договорот, башка што е повреден...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom