Фан Клуб: Вардар

Член од
27 јуни 2022
Мислења
108
Поени од реакции
351
Па Битанг дојде од трета грчка лига. Ние сме се фатиле за играч кој бил дел од екипа од француско првенство , дури има и изиграни неколку натпревари. Истото важи и за Закариќ и кореецот. Дури не ги видиме не можиме да кажиме како би се снашле во нашата лига. Сигурен сум дека барем двајца ќе се погодат и ќе бидат топ.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
364
Поени од реакции
217
Дај боже наши деца да играат и ја сум за тоа, ама нашиве стагнираат после 18 и немаат напредок фудбалски во повозрасни категории.
Од 100, 2ца ќе направат некој успех у сениорска конкуренција, другите или се откажуваат или играат по втори трети лиги.
Нашите деца се откажат поради тоа што нив им се дава 200,300 евра плата, а на странците цените се пумпаат, јас сум ако се доведе странец да е три класи подобар од домашниот а не на жими мајка никој ни го гледал ни го знае, Горазд овие црнците сигурно ни видео клип нема гледано.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.842
Поени од реакции
5.491
A кој менаџерчиња ги носат играчиве во Вардар,преку кој иде цела работа?
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
364
Поени од реакции
217
A кој менаџерчиња ги носат играчиве во Вардар,преку кој иде цела работа?
Некој дебело ке си наплате, јас мислам целава работа преку козарот он е гладен и желен за внимание и кеш.
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
527
Поени од реакции
1.624
Нашите деца се откажат поради тоа што нив им се дава 200,300 евра плата, а на странците цените се пумпаат, јас сум ако се доведе странец да е три класи подобар од домашниот а не на жими мајка никој ни го гледал ни го знае, Горазд овие црнците сигурно ни видео клип нема гледано.
Дечко, овде условно кажано, стабилен прволигаш има буџет од 500.000 до 1 милион и тие 2-3 клуба што се борат за излез у Европа нешто повеќе од тоа.
Тие што ги збориш “3 класи подобри странци” толку ќе им биде годишната плата, колку цел буџет на просечен ПМФЛ тим.
Ти објаснија поназад дека не ти идат у вакви лиги, попрва ќе ја изберат Косовската или Албанската, него ли кај нас да дојдат.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
364
Поени од реакции
217
Дечко, овде условно кажано, стабилен прволигаш има буџет од 500.000 до 1 милион и тие 2-3 клуба што се борат за излез у Европа нешто повеќе од тоа.
Тие што ги збориш “3 класи подобри странци” толку ќе им биде годишната плата, колку цел буџет на просечен ПМФЛ тим.
Ти објаснија поназад дека не ти идат у вакви лиги, попрва ќе ја изберат Косовската или Албанската, него ли кај нас да дојдат.
Па затоа е подобро да се форсират домашни играчи.
 
Член од
26 февруари 2011
Мислења
160
Поени од реакции
485
Од тоа што ја го знам, другиот играч од Франција е со далеку подобар бекграунд од овој Донгмо, но останува да видиме што е точно.
Друго, неколкумина глеам запнале требало домашни играчи да бидат базата, што и не сум уверен дека не е баш така. Но, ајде еве да ве прашам кои домашни играчи вие би ги препорачале. Од она македонско што е квалитетно, а слободно во исто време, се Велковски, Мирчевски, Николов и евентуално Тошевски (што реално и баш не ни е потребен). Верувам и сами сте свесни колку е тешко било кој од овие да го убедиш да се врати во Вардар. Така да желбите на сите нас се едно, а можностите понекогаш сосем друго...
 
Член од
13 јули 2024
Мислења
59
Поени од реакции
87
nema air od domasni igraci nikolov bobi nudeno mu bilo nisto ete zatoa stranci stranci nema veze samo Vardar na vrvot
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.656
Поени од реакции
5.990
Мое мислење е дека за опстанок не треба ни муабет да правиме , од лани сме сигурно појаки .

Закариќ , овие двајца од Франција , Ким и Најдовски според мене се океј играчи ..


Па лани да не игравме во Маџари и да не беше притисокот од трибини сигурен сум дека ке изгубевме скоро од сите ...

Од ланскиот тим би ги оставил само Лемос, Мицевски , Бришки , Ѓуриќ и Гача ..

Николовски и Дурански не се класа но сега со подобри играчи до нив се менува ситуацијата , па и Роналдо да го донесеш и да играше со ланските играчи немаше ништо да направи ..

Се согласувам дека екипа во моментов за титула немаме , моја прогноза со овој тим е дека би завршиле меѓу првите 4-5 , понатаму со неколку добри играчи на зима ако донесеме можеме и сигурен излез во Европа ..
 
Член од
13 јули 2024
Мислења
59
Поени од реакции
87
Мое мислење е дека за опстанок не треба ни муабет да правиме , од лани сме сигурно појаки .

Закариќ , овие двајца од Франција , Ким и Најдовски според мене се океј играчи ..


Па лани да не игравме во Маџари и да не беше притисокот од трибини сигурен сум дека ке изгубевме скоро од сите ...

Од ланскиот тим би ги оставил само Лемос, Мицевски , Бришки , Ѓуриќ и Гача ..

Николовски и Дурански не се класа но сега со подобри играчи до нив се менува ситуацијата , па и Роналдо да го донесеш и да играше со ланските играчи немаше ништо да направи ..

Се согласувам дека екипа во моментов за титула немаме , моја прогноза со овој тим е меѓу првите 4 , понатаму со неколку добри играчи на зима ако донесеме можеме и борба за титула ...
najrealen komentar bosancite ajde vaka analiza zakaric i cosic sho dojdoa u paket ke bidat zverovi za koreecov imam pisuvano jas licno garantiram najdovski bivsi igrac dobro se ima pokazano stub u odbranata. Drugovo e sve vaka taka ok za nasi standardi ne se sekirajte lugje ideme napred
 
Член од
23 април 2022
Мислења
312
Поени од реакции
1.409
najrealen komentar bosancite ajde vaka analiza zakaric i cosic sho dojdoa u paket ke bidat zverovi za koreecov imam pisuvano jas licno garantiram najdovski bivsi igrac dobro se ima pokazano stub u odbranata. Drugovo e sve vaka taka ok za nasi standardi ne se sekirajte lugje ideme napred
Конечно една права професионална анализа
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
527
Поени од реакции
1.624
Па затоа е подобро да се форсират домашни играчи.
Сега ме влечеш за збор да навлегувам у теми неповрзани со Вардар.
Ќе ти дадам два најелоквентни примери.
Еве ти младински репрезентации составени од над 70% домашни играчи, истите со минутажа за клубовите во кои играат.
На Андора, Црна Гора или Исланд не можат да им парираат, држави со 200.000 население.
Знаеш зашто?
Коренот на проблемот е уште од елементарните години (5-9год) кај што у основните школи не се работи со децата на развој на основните моторички способности (брзина, издржливост, координација, баланс) , 90% не знаат правилно да трчаат, а да не зборам за техники да дишење…
И после следи пионерско-младинската фудбалска школа, каде прво играат децата на поситуираните, а второ едукацијата на тренерите не сакам ни да ја коментирам, закоравени у Југословенски фудбал или сега по ново им даваат тренинзи што ги гледаат на Youtube од школата на Ајакс, Барса, Еспањол.
Тотално фијаско е тоа.
И после како сакаш вакви деца да ти парираат на сениори у прв тим кога он како играч ќе се изгради на 25-27 години, а странецот тоа го совладал на 18….

Вториот пример за кој е квалитетот на домашните играчи, буквално секој еден што јас паметам што направи трансфер у малце појако првенство, едностсвно го снема од фудбалска мапа, како тој Тошевски, р. рамадани сега најбрзо у Динамо Киев, и не знам уште кој се не…
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.742
Замисли Канте играл во Француска петта лига :tapp: па јас се кладам дека ние имаме еден куп деца подобри од тај, а вие се надевате засилување тој еве јас ке ви набројам неколку млади подобри од црнио, Илија Донов, Давив Калапачки, Теодор Николовски, Емил Скоко.
Druže gleam tupiš so mladi naši faci, a se fakjaš za glava za crnčevo koe niti si go gledal, niti znaeš nešo za nego. Prvo prošlata sezona živci kinevme baš so tie mladi vo sostav koi ne znaat ni da odat, ni pas normalnen da dadat ni nišo. Nie bar bevme u takva situacija i dobro znaeme od našive mladi kolku možeš da očekuvaš. Tie tvoite što si gi nabrrojal se manje više isti kurac. Ako treba da biram bar i na nevideno znam deka crniov ke ora i ima motorika i kondicija puta tri od našive talenti. Da e stvarno nekoj talent naš, drži voda predloženoto, ama samo da zemame naši mladi deca samo deka se makedonci a se drva nekastreni, nikako ne možam da se složam.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.593
Поени од реакции
5.547
За да се форсираат младински играчи мора да се разработи најпрво академијата, да се соберат најквалитетните млади играчи од Македонија па да се дава шанса на најдобрите во прв тим.

Пак ќе кажам нека соработуваат со Бразилски скаути, ако некој игра фудбал тоа се бразилците, ако со буџет од 200-300к може да се донесат играчи како Лемос, тогаш какви играчишта можи да донесиме со 2м евра буџет.

Рецепт на доста клубови од Кипарска/Бугарска/Молдовска лига, Шериф 2020 не само шо стигнаа до Лига на Шампиони групи, туку го тепаа и Реал дома, е тоа е успешна фудбалска приказна, иако со нивните долго годишни успеси во европа сигурно сега располагаат со поголем буџет од 2-3м евра годишно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom