Фан Клуб: Вардар

Член од
23 април 2022
Мислења
264
Поени од реакции
1.187
За борба за опстанок и преживување потребни се барем 60 000 евра месечно. Ова зборам со перфектно менаџирање и волонтерско работење, и пак на крајот може да се случи да испаднеш. За нормално и стабилно функционирање без амбиции за Европа, потребни се околу 90 000 евра месечно. За борба за титула и функционирање на високо ниво потребни се барем 120 000 евра месечно.
Максимален matchday приход кој би можел да се обезбеди во едно оптимистично сценарио каде тимот се бори за титула би бил околу 15 000 евра, од кои еве и 5000 евра да останат за клубот. Збориме за некои горни граници на дерби утакмици ама еве for the sake of the argument ќе кажеме дека тоа би било на сите домашни натпревари. Пак тоа е со голема голема голема доза на преувеличување и оптимизам се смешни 85 000 евра. Еве и надвор од matchday income да обезбедиш 100 000 евра од фановите преку разни акции (невозможно на долг рок), тоа се 185 000 евра во најлудото и најоптимистичното сценарио некогаш замислено. Значи пари за 1 до 2 месеци. Заклучок, финансирање од фанови може да биде Once in a lifetime опција, како кај нас првата полусезона. Се понатаму е бујна фантазија.



Да не ме сфатите погрешно, Сергеј е најлошото нешто што му се случило на ФК Вардар во неговата историја.
Релативно е се ова. Силекс заврши трет со 600.000 евра трошок, значи 60.000 месечно. Освен буџетот, треба и добар њух за играчи, добра трансфер политика и добар тренер пред се. Ти можеш и со 200.000 месечно (2 милона буџет) да утнеш селекцијата и да се бориш за опстанок. Прав пример е Гостивар кој за наши услови има премиерлигашки буџет а на неколку бода е од опасната зона.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.787
Поени од реакции
13.191
Релативно е се ова. Силекс заврши трет со 600.000 евра трошок, значи 60.000 месечно. Освен буџетот, треба и добар њух за играчи, добра трансфер политика и добар тренер пред се. Ти можеш и со 200.000 месечно (2 милона буџет) да утнеш селекцијата и да се бориш за опстанок. Прав пример е Гостивар кој за наши услови има премиерлигашки буџет а на неколку бода е од опасната зона.
Да ама силекс има многу in house трошоци, т.е. услуги кои ги користи од фирмите на Ѕинго. Пример хотелското сместување, исхраната, вода и слични трошоци кои не го оптеретуваат буџетот. Не мислев само на плати при произволното определување на буџетот.
 
Член од
24 јуни 2021
Мислења
48
Поени од реакции
64
Nema zbor deka fudbalot e isplatliv sport i deka so mal kapital no so pametno rabotenje se vrakja puta mnogu od ulozenoto ama ja od koga znam za vardar vardar(strucniot stab ) ili neznam koj e zadolzen za transferi i slicno nemaat 1 pameten poteg napraveno pocnuvajki od Trickovski,nikolovski,filipe(i red drugi igraci od koj vardar ne szema nisto )pa do poslednoto so musliu… poluprofesionalni dogovori …golemi igri se vrtat u vardar na negova steta neznam koj e krivecot(za mene licno e kopileto pancev sto glumi vardarec)…videte kako rabotnixki zema od luka stankovski 1m shkupi od crnecot 3 milions …a nie?
За борба за опстанок и преживување потребни се барем 60 000 евра месечно. Ова зборам со перфектно менаџирање и волонтерско работење, и пак на крајот може да се случи да испаднеш. За нормално и стабилно функционирање без амбиции за Европа, потребни се околу 90 000 евра месечно. За борба за титула и функционирање на високо ниво потребни се барем 120 000 евра месечно.
Максимален matchday приход кој би можел да се обезбеди во едно оптимистично сценарио каде тимот се бори за титула би бил околу 15 000 евра, од кои еве и 5000 евра да останат за клубот. Збориме за некои горни граници на дерби утакмици ама еве for the sake of the argument ќе кажеме дека тоа би било на сите домашни натпревари. Пак тоа е со голема голема голема доза на преувеличување и оптимизам се смешни 85 000 евра. Еве и надвор од matchday income да обезбедиш 100 000 евра од фановите преку разни акции (невозможно на долг рок), тоа се 185 000 евра во најлудото и најоптимистичното сценарио некогаш замислено. Значи пари за 1 до 2 месеци. Заклучок, финансирање од фанови може да биде Once in a lifetime опција, како кај нас првата полусезона. Се понатаму е бујна фантазија.



Да не ме сфатите погрешно, Сергеј е најлошото нешто што му се случило на ФК Вардар во неговата историја.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.100
Поени од реакции
2.228
Вардар пак ќе биде шампион помина ерата на сејдини и братучедите негови.Штета што сега веќе поранешната власт на никој начин не се потруди Вардар барем да опстане во прва лига ама за нив знаеме дека сребрениците им се помили и од децата.Тоа е, беше што беше одиме на врвот.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.411
Поени од реакции
5.178
Почекајте прво да опстанеме. Пред нас се веројатно три, а дај боже две утакмици. Евентуално играње во бараж е огромен ризик, 90 минути, 1 гол погрешка и отиде све низбрдо. Видовме дека нашите немаат капацитет да бркаат резултат. Имаме многу повреди, не треба да не лажат последните 2 победи. Детонит ќе биде незгоден противник.
Ние лани игравме двапати со Детонит во втора лига и горе доле се познаваме со тој тим , во Радовиш изигравме 1-1 а дома ги победивме со 2-0 ..

Во овој момент Вардар има далеку подобар тим од лани , за Детонит од тоа што читав се засилиле со неколку играчи и веројатно се појаки од лани .

Вардар е огромен фаворит во дуелот со Детонит , се согласувам дека 90 минути и еден меч се е можно но ако изиграме квалитетно како со Брегалница ги добиваме 2-3 разлика лагано .

Во тој меч Вардар ке игра како дома , Детонит веројатно ке се брани и ке игра од старт на 0-0 , односно по 90 минути да се надева дека би поминале само на пенали, но не верувам дека 90 минути би издржале да не примат гол ...
 
Член од
23 април 2022
Мислења
264
Поени од реакции
1.187
Далеку од квалитетно беше нашето издание со Брегалница...
Со Брера беше нашата најдобра утакмица полусезонава
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.512
Поени од реакции
3.677
Кога ќе се игра баражот, мислам ќе биде во работен ден?
Автоматски споено мислење:

Далеку од квалитетно беше нашето издание со Брегалница...
Со Брера беше нашата најдобра утакмица полусезонава
И што? Головите носат бодови. Џабе добар фудбал ако нема реализација отиде!
 
Член од
16 септември 2023
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали има некој пренос на Силекс Вардар?
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.411
Поени од реакции
5.178
Сусо во 80 минута сам со голман ми глуми Роналдињо :facepalm:
И кога не даваш за 0-2 , примаш несреќен гол кој наликува на центаршут , нашиов втор голман само ја гледаше топката со очи :facepalm:

Шкупи изигра дома 0-0 со Брера , бидејки шансите за титула им беа мали не ме чуди и да им дале бод на Брера , со оглед омразата кон Вардар ..

Пред последново коло Брера има 3 бода преднсот и подобар меѓусебен дуел со Вардар , значи веќе и официјално Вардар - Детонит во бараж .

Инвазија каде и да играме :)
 
Член од
26 февруари 2011
Мислења
134
Поени од реакции
336
Сусо во 80 минута сам со голман ми глуми Роналдињо :facepalm:
И кога не даваш за 0-2 , примаш несреќен гол кој наликува на центаршут , нашиов втор голман само ја гледаше топката со очи :facepalm:

Шкупи изигра дома 0-0 со Брера , бидејки шансите за титула им беа мали не ме чуди и да им дале бод на Брера , со оглед омразата кон Вардар ..

Пред последново коло Брера има 3 бода преднсот и подобар меѓусебен дуел со Вардар , значи веќе и официјално Вардар - Детонит во бараж .

Инвазија каде и да играме :)
Па не верувам дека омразата према Вардар им е побитна од играњето во Европа. Со ремито готово сигурно се отпишаа од европски настапи летово. Едино да знаат нешто што не е јавно објавено, па им пуштиле бод на Пандевци. Нели беа спомнати како екипа што е под истрага за местење утакмици, да не им лупнале забрана. Некако чудни резултати имаа задњиве 4-5 кола...
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.512
Поени од реакции
3.677
Па не верувам дека омразата према Вардар им е побитна од играњето во Европа. Со ремито готово сигурно се отпишаа од европски настапи летово. Едино да знаат нешто што не е јавно објавено, па им пуштиле бод на Пандевци. Нели беа спомнати како екипа што е под истрага за местење утакмици, да не им лупнале забрана. Некако чудни резултати имаа задњиве 4-5 кола...
Слога не знае кај се наоѓа. Пет струи има таму, али кој ги тркала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom