Фан Клуб: Вардар

Член од
11 април 2023
Мислења
929
Поени од реакции
2.658
Се е во ред ова со општиниве, ама мора да се најде и некој јак спонзор да фрла по 1 до 2 милиони годишно, некоја фирма од типот на Макпетрол,ЛукОил,ТМобиле,ПивараСкопска,Комерцијална и уште многу вакви.....
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.329
Поени од реакции
7.119
Се е во ред ова со општиниве, ама мора да се најде и некој јак спонзор да фрла по 1 до 2 милиони годишно, некоја фирма од типот на Макпетрол,ЛукОил,ТМобиле,ПивараСкопска,Комерцијална и уште многу вакви.....
Компанииве што ги спомињаш не се желни да спонзорираат издавање на една монографија, а камоли па вакви суми да издвојуваат. Ние да се надеваме на Моцарт, МТЕЛ и слично дека ќе ни фрлат трошки. Од нашиве аир нема да видиме, одамна тие не фрлаат пари у клупски спорт.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.023
Поени од реакции
2.542
FB_IMG_1685644479803.jpg
СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА!

Како што ветивме, нашата борба е целосно транспарентна. Затоа, водени од мотото “Вардар – клуб на народот”, би сакале на секој навивач и симпатизер да му ги презентираме досегашните резултати од борбата, како и чекорите кои во наредниот период ќе ги превземеме.

Првично, би сакале да напоменеме дека по состанокот со директорот на клубот, Слободан Крстевски, добивме гаранција дека долгот направен по неговото доаѓање на кормилото на клубот, ќе биде вратен од негова страна во целост, без притоа истиот да биде наталожен на досегашниот долг на ФК Вардар.

Понатаму, би сакале да се заблагодариме на дванаесетте општини (Кисела Вода, Аеродром, Карпош, Центар, Илинден, Ѓорче Петров, Чучер Сандево, Зелениково, Гази Баба, Бутел, Петровец, Сопиште) со кои остваривме конструктивни состаноци, и дојдовме до позитивно решение. Сите дадоа збор, и се обрвзаа пред јавноста, дека клубот ФК Вардар ќе го помагаат заеднички, од секој можен аспект.
Во неделата што следува, очекуваме и формално да се одржи заеднички состанок на сите градоначалници, на кој заедно со нас, ќе биде дефиниран темелниот систем, преку кој долгорочно ФК Вардар ќе биде подржан од страна на општините.

За жал, единствено со градоначалничката на градот Скопје, Данела Арсовска, се уште немаме остварено средба, иако официјално барање доставивме уште на 3 мај 2023. Причините за ваквата постапка не ни се познати. Веруваме дека градоначалничката Арсовска ќе искаже волја и што поскоро ќе го прифати нашето уредно поднесено барање за средба. На клубот во овој момент му е потребна поддршка и помош од сите засегнати страни, особено од Градот Скопје, бидејќи ФК Вардар, гледано од историски, и од било кој друг аспект, е чедо на градот Скопје. Тоа не смее да се заборави!

Мора да напоменеме дека општините Аеродром, Кисела Вода и Ѓорче Петров, веќе на дело ја демонстрираа желбата за соработка. Имено, општините Аеродром и Ѓорче Петров обезбедија фудбалски терени, кои во целост ќе ги стопанисуваат, а кои ќе бидат од огромна важност за младинската школа на ФК Вардар, како и за тековните спортски активности на првиот тим. Од друга страна, пред бараж натпреварот во Кавадарци, од општината Кисела Вода беа обезбедени 1 000 000 денари помош за фудбалерите на клубот, како мотивација пред одлучувачкиот натпревар. Во името на клубот, ви се заблагодаруваме!

МЛАДИНСКА ШКОЛА

Во целиот изминат период, благодарение единствено на навивачите, за сите генерации во клубот, беа обезбедени сите потребни услови, за непречено реализирање на сите тековни спортски активности. Како што веќе напоменавме, со помошта од Општините, издејствувавме нови два фудбалски терени, од кои едниот веќе е во фаза на изградба. Секако, целосно сме посветени на ова прашање, и веруваме дека во најбрз можен временски рок, на сите засегнати страни, ќе им ја претставиме нашата визија и начинот на кој школата ќе функционира во иднина.

УЈП И ПУИГ

Следните чекори, се можеби најважни, во овој период од борбата. Како што веќе е познати, голем дел од долгот на клубот е направен кон УЈП и ПУИГ.
Ние, како засегната страна го нудиме следното решение;

Долгот кон УЈП да биде репрограмиран на 10 години, со што, секоја тековна година, клубот кон институцијата би исплаќал дел од целокупниот долг. Дополнително, заедно со одговорните лица да се најде решение со кое поранешните раководни лица на клубот ќе одговараат и ќе го сносат товарот за долгот настанат за време на нивното ,,управување". Веруваме дека ова решение е најдобро, бидејќи долгот тлее веќе неколку години, директорот на клубот Слободан Крстевски, иако вети, не е во позиција да го исплати, и во моментов не постои ниту една засегната страна, спремна да го врати. На ваков начин, УЈП ќе си го наплати долгот, а на ФК Вардар со реализација на ваквото решение, ќе му биде одблокирана сметката, а со самото тоа можноста за финансиски прилив ќе биде многу поголема. Во периодот што следува, ќе биде организиран состанок со челните луѓе на УЈП, по кој јавно на нашата официјална страница, ќе го презентираме исходот од истиот. Веруваме и се надеваме на конструктивност!

ПУИГ е несомнено, нераскинлив историски дел од ФК Вардар. Но, во овој момент, ситуацијата е доста комплицирана, од причина што за време на претходното раководство на клубот, е направен долг, кој од многу аспекти е проблематичен, но за тоа, во периодот што следи. Тоа што ние, како засегната страна сакаме да го предложиме е состанок со челните луѓе на ПУИГ, на кој заеднички ќе дојдеме до најдоброто решение, преку кое долгот би можел да биде целосно вратен. Веруваме во нивната конструктивност, веруваме дека се спремни да помогнат во заедничката борба. Секако, едно од нашите најважни барања е да ФК Вардар своите натпревари ги игра на Градскиот стадион, домот и душата на клубот. Ова е барање за кое силно ќе се бориме, зошто недозволиво е повеќе гордоста на градот и на целата држава, домашните натпревари да ги одигрува на било кое друго место.

ДОНАЦИИ

Веќе извесен период функционира акцијата за донации, преку апликацијата Gofundme, и досега се собрани вкупно 6 945 евра. За жал, оваа апликација не е достапна за корисниците во Р. Македонија. Затоа, бидете спремни, зошто за многу брзо, ќе го обзнаниме начинот за донации, за навивачите од Македонија. Тогаш ние сме на потег. Нека ја видат сите сплотеноста на Вардаровите навивачи!

ФИРМИ И КОМПАНИИ

Време е сите во општеството, не само навивачите и општините, да се приклучат и да помогнат. Како што тропнавме на сите општински врати, така ќе тропнеме на вратите на сите големи македонски компании. На сите нив, ќе им ја презентираме целокупната визија, и активности кои ги имаме реализирани за доброто на клубот. Очекуваме позитивно да одговорат на нашите барања, зошто ФК Вардар заради сите успеси, историјата и традицијата, заслужува!

ОСТАНАТИ ФИРМИ И ФИЗИЧКИ ЛИЦА КОИ ИМААТ ПОБАРУВАЊА

Разбираме дека претходните раководства работеле неодговорно и создавале долгови кон чесни луѓе кои ги извршувале работните задачи, меѓутоа бараме и разбирање дека ваквиот долг е реално недостижен во моменталната ситуација. Ќе ве поканиме заедно да најдеме решение како за спас на Вардар, така и за правичен надоместок на вашите побарувања.

За крај, веруваме дека сходно оваа соопштение, јавноста уште повеќе активно ќе се вклучи во борбата за клубот, и уште повеќе ќе ја изрази довербата во нас, навивачите, кои деноноќно работиме, волонтерски, за доброто на клубот. Нашето присуство во клубот, е гаранција дека НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ валкани игри и криминал. Конечно, после многу години, имаме историска шанса да го издигнеме Вардар високо. Да ја искористиме сите заедно, таа шанса!

СИТЕ ЗАЕДНО – ЗА ВАРДАР НАШ!
 
Член од
31 август 2021
Мислења
290
Поени од реакции
1.481
Ако некогаш се средат работите во клубот, а со тоа и се посвети повеќе внимание на маркетингот, и дојде во предвид да се редизајнира грбот на Вардар, неколку идеи...

Polish_20230602_025445010.jpg
 
Член од
23 април 2022
Мислења
174
Поени од реакции
833
Нема потреба да се редизајнира најубавиот амблем на светот. Инаку со сигурност знам дека многу се внимава на тие ситници во клубот околу објавите и достојното презентирање на брендот Вардар во медиумите и преку социјалните мрежи. Многу убави идеи поминаа, но голем дел не можеа да се реализираат поради немањето средства
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.177
Поени од реакции
10.338
Ако некогаш се средат работите во клубот, а со тоа и се посвети повеќе внимание на маркетингот, и дојде во предвид да се редизајнира грбот на Вардар, неколку идеи...

Прегледај го приврзокот 380538
Горе лево е најдобар . Другите ми се чудни .
Автоматски споено мислење:

Нема потреба да се редизајнира најубавиот амблем на светот. Инаку со сигурност знам дека многу се внимава на тие ситници во клубот околу објавите и достојното презентирање на брендот Вардар во медиумите и преку социјалните мрежи. Многу убави идеи поминаа, но голем дел не можеа да се реализираат поради немањето средства
Во Италија ти текнува како правеа ?! Традиција им е веќе . Банкрот или нов газда,мењаваат . Можда стариот знак веќе е баксуз ( не ме карајте) . Можда време е за ново . :D
 
Член од
31 август 2021
Мислења
290
Поени од реакции
1.481
Нема потреба да се редизајнира најубавиот амблем на светот. Инаку со сигурност знам дека многу се внимава на тие ситници во клубот околу објавите и достојното презентирање на брендот Вардар во медиумите и преку социјалните мрежи. Многу убави идеи поминаа, но голем дел не можеа да се реализираат поради немањето средства
Свесен си дека ФК Вардар нема унифициран / единствен грб? Се некои разни варијанти на грбот се лепат кај се стигне... Толку од тоа дека не е потребен бар минимален редизајн.
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.177
Поени од реакции
10.338
Свесен си дека ФК Вардар нема унифициран / единствен грб? Се некои разни варијанти на грбот се лепат кај се стигне... Толку од тоа дека не е потребен бар минимален редизајн.
Брат,дај уште предлози . Тој горе лево е убав .
 
Член од
23 април 2022
Мислења
174
Поени од реакции
833
Свесен си дека ФК Вардар нема унифициран / единствен грб? Се некои разни варијанти на грбот се лепат кај се стигне... Толку од тоа дека не е потребен бар минимален редизајн.
Заштитен во агенција за патентирање е амблемот што се користи сега на социјалните мрежи. Во иднина би требало да се унифицира и да се користи единствено тој без никакви подваријанти
 
Член од
31 август 2021
Мислења
290
Поени од реакции
1.481
Брат,дај уште предлози . Тој горе лево е убав .
Сега за сега толку, ова се мои дизајни за кои што треба да се напомене дека не се изработени во професионален програм, па затоа може малце не изгледаат профи, а се разбира дека може да претрпат некакви измени и промена на детаљи и нијанси на бои. Чисто мои идеи, не сум професионален графички дизајнер, онака од љубов
 
Последно уредено:

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.221
Поени од реакции
8.273
Kakvo kur dizajniranje sto vi e.

Vardar e brend zaradi avtenticnosta, ne sme nie kako ovie sitnive dusi sto ja rasprodadoa drzavava i smenija se sto ne definirase.

Na kraj so vakvi trik politiki nekoj ke se obide da ja razbie sloznosta sto ja imame vo momentov.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 август 2021
Мислења
290
Поени од реакции
1.481
Kakvo kur dizajniranje sto vi e.

Vardar e brend zaradi avtenticnosta, ne sme nie kako ovie sitnive dusi sto ja rasprodadoa drzavava i smenija se sto ne definirase.

Na kraj so vakvi trik politiki nekoj ke se obide da ja razbie sloznosta sto ja imame vo momentov.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Автентичност на клуб кој од самото создавање не му се знае кој беџ го користи се до ден денес? Клуб кој што во својата историја нема ниту еден дизајниран дрес?! Супер размислување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom