Фан Клуб: Вардар

Член од
12 март 2009
Мислења
11.681
Поени од реакции
9.323
Па не сум баш сигурен дека се поклопуваат сумите. Ако е така Пандев не би се бунел поради тоа. И самиот има кажано дека не е фер кон клубовите, без разлика што котизацијата е укината. Како немаат врска тие со квалитетот на лигата? Тие го одредуваат форматот на натпреварување, да ги помагаат клубовите со парите од ТВ правата лигата ќе биде многу подобра во поглед на квалитетот. Ќе вложи некој сериозно во македонскиот фудбал, кога ФФМ ќе биде далеку посериозна од тоа што е сега.

Нормално дека тие ќе ги покриваат трошоците. Клубовите не добиваат ништо од ТВ правата, ниту пак склучуваат договори со компаниите кои ги откупуваат ТВ правата. Кога склучуваш договор, нормално дека ги сносиш и трошоците кои произлегуваат од тој договор.


Затоа и ги критикувам затоа што сум свесен дека крадат. Да им речам браво за тоа? За мене исти гомна се и претходните, плус овие сега повеќе помош во финансиски средства добиваат од оние од минатото. Ако ме прашуваш мене во поглед на организацијата, не се има сменето нешто многу. Минимални се промените.
Pandev ako tolku se grizi za prvata liga nemase negoviot tim da se bori za opstanok
Ednostavno si praese teren za nego i bliskite luge do nego


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.206
Поени од реакции
1.656
Pandev ako tolku se grizi za prvata liga nemase negoviot tim da se bori za opstanok
Ednostavno si praese teren za nego i bliskite luge do nego


Sent from my iPhone using Tapatalk
Си слушнал ти што има кажано Пандев? Дека правилата налагале да создаде екипа, негова цел е да создава млади играчи кои би ги продавал. Сакал само младинска екипа да има. Тоа е неговата првична цел. На него пласманот му е најмалку важен.
 

Boce1234

Adrian Chase
Член од
4 ноември 2016
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.214
Си слушнал ти што има кажано Пандев? Дека правилата налагале да создаде екипа, негова цел е да создава млади играчи кои би ги продавал. Сакал само младинска екипа да има. Тоа е неговата првична цел. На него пласманот му е најмалку важен.
Важен му е остај ти тоа, ликот фрла по 300к годишно минимум во клубот можеби. Нема добиени ни цент назад и сега си прави терен за да си замини демек федерацијата е крива. Други го користат Пандев како пиун и покрај се што направи како играч за многу работи кои ги кажува не е во право.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.206
Поени од реакции
1.656
Важен му е остај ти тоа, ликот фрла по 300к годишно минимум во клубот можеби. Нема добиени ни цент назад и сега си прави терен за да си замини демек федерацијата е крива. Други го користат Пандев како пиун и покрај се што направи како играч за многу работи кои ги кажува не е во право.

Тој самиот кажа дека пласманот во лигата му е најмалку важен. Ако лаже тој тогаш лажам и јас. Само револтиран е бидејќи немаат добиено ни денар од ТВ правата. Тој вложува во клубот бидејќи верува дека во Струмица има талентирани деца. Еве од Дориев клубот заработи солидна сума, плус има врски со газди на клубови во Италија и може некој кој е талентиран да го понуди на тамошните клубови или тие да покажат интерес. Не велам дека е во право за се, ама за ТВ правата е во право што се буни.
 

Boce1234

Adrian Chase
Член од
4 ноември 2016
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.214
Само револтиран е бидејќи немаат добиено ни денар од ТВ правата
Кој ТВ права бе пријателе? Не е ова Премиер Лига па да земаат милиони од тв правата. Јас глава клавам дека повеќе од 10к макс од клуб нема да добијат, незнам колку е котизацијата ама ваљда колку што се ТВ правата толку е и котизацијата и затоа е тоа правило. nsan можеби ја знае сумата за котизација.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.206
Поени од реакции
1.656
Кој ТВ права бе пријателе? Не е ова Премиер Лига па да земаат милиони од тв правата. Јас глава клавам дека повеќе од 10к макс од клуб нема да добијат, незнам колку е котизацијата ама ваљда колку што се ТВ правата толку е и котизацијата и затоа е тоа правило. nsan можеби ја знае сумата за котизација.
Не велам дека е некоја голема сума, ама разликата од котизацијата и ТВ правата треба да им припадне на клубовите. Колку е толку е. По кој основ ако има разлика меѓу сумите, баш остатокот на ФФМ да и припадне. И не мора во финансиски средства да им ги дадат може и во опрема (топки, маркери и слично) за клубовите да биде дадено. За тоа зборувам цело време.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.635
Поени од реакции
3.608
ako ne se lazam za TV pravata dobivaat godisno 150.000 evra, a kotizacija za prvoligas e nakaj 15.000 godisno, taka sto FFM e duri vo minus. a prenosite koi gi pravat na tv.ffm.mk sojuzot gi plaka bez za toa da dobie nesto vo vozvrat. komotno bi mozele kako prethodnite upravi da ne vrsat prenosi i kako fanovi da ostaneme na 1-2 natprevari od vikend mesto 10+ kako sto e momentalno + kup natprevarite + tie na mladinskite reprezentacii. no donesoa dobra odluka i imaat nesto pomalku za kradenje za fanovite da mozat online da gi gledaat site prvoligaski natprevari i eden kup drugi.

za kvalitetot na ligata FFM ne moze mnogu da pravi. formatot mozat da go pravat kako sakaat, no na kraj vazi kolku pari tolku muzika. pojakite ligi ne se pojaki deka imaat podobri sojuzi nego deka drzavite imaat podobri uslovi za klubovite. ne moze FFM da go smeni faktot deka makedonija e drzava so 2 milioni ziteli i prosecna plata od 300 i kusur evra. ednostavno vo makedonija ne mozes kako klub da zivees od TV prava i vleznici, uspeh mozeme samo da imame vo slucaj da vlezat bogati gazdi na koi profit nema da im e glavna cel. toa na kraj nema vrska so FFM, samo vaganje se izgovorite na klubovite. vistinata e deka nasite biznismeni ne sakaat da vlozuvaat vo fudbalot bidejki drugi biznisi im se mnogu poisplatlivi.

sto moze FFM da pravi e vlogot na klubovite da go regulira vo odreden pravec, toa e mokjta na eden sojuz. so praviloto za U21 edna rabota navistina ja pogodija, isto so praviloto za dvajca U21 starteri vo vtorite ligi. na toj nacin gi prinudija klubovite da forsiraat pomladi fudbaleri i del od nasite seniorski reprezentativci i sekako eden kup mladinski reprezentativci direktno imaa korist od toa pravilo. kako sto rekov prethodno so toa FFM porano duri izgubi mnogu na rejting kaj klubovite, veruvaj deka imase strasen revolt od klubovite protiv taja odluka, im se zakanuvaa za da go sprecat toa pravilo. sega molcat bidejki e jasno deka pravilot e poln pogodok. greska na FFM e sto se uste ne trgnaa uste nekoj cekor napred, uste pointenzivno da vrsat pritisok za da se forsiraat povise mladi fudbaleri.

mnogu dobro sum zapoznaen so toa sto se slucuva vo nasiot fudbal, mislam deka toa se primetuva po nekoi raboti koi tuka na forumot gi pisuvam od vreme na vreme, i veruvaj deka najcesto bas klubovite se tie koi go kocat razvojot. kako sto spomnav tie bea protiv U21 praviloto bidejki za niv kako klubovi kratkorocno ne bese korisno (sega uvidoa deka sredno i dolgorocno e pozitivno i olabavija). FFM sakase i da ja popravi greskata so dve vtori ligi bidejki taka padna levelot pod 1. MFL, ama ete i tuka kocnica se klubovite koi po sekoja cena sakaat da ima sto povise mesta vo prvite dve ligi, a kur gi boli sto levelot vo vtorite ligi e mizeren, vazno im e sto povise klubovi da mozat da se narekuvaat vtoroligasite. ima i drugi inicijativi koi propadnaa zaradi klubovite, sakaat podobar fudbal, ama ne sakaat nesto da zrtvuvaat za toa i tuka e problemot. no pain no gain, a tie sakaat gain bez pain.

inace koj moze navistina na golemo nesto da podobri e drzavata, tie odlucuvaat za vaucerite i danocni zakoni. aj neka donesat zakon deka do 3 milioni € godisno mozat da se koristat kako vaucer za vlozuvanje vo fubdalski prvoligas pa ke vidis kako ke pocne da napreduva fudbalot bidejki na kompanii kako vitaminka, tikves, okta, tineks, alkaloid itn togas nema da im bide problem da vlozuvaat vo fudbal, podobro taka ke im bide odkolku da plakaat danok, ke mozat barem da se reklamiraat, a troskot ke im bide ist, pa ke dobieme liga vo koja sekoj prvoligas ke ima budget od 3+ milioni evra. AMA drzavata toa ne go dozvoluva bidejki togas ke im se namali prihodot od danoci, pa zaradi toa dozvoluvaat samo smesni vauceri so koi ne mozes da finansiras ni mizeren prvoligas.

veruvaj deka mene nula me intererisa dali rajko ili petko ke bide na vlast kaj FFM ili ke bide direktor ili selektor, no ne mozam da udiram samo na ednite kogo dobro sum zapoznaen so toa sto se slucuva vo nasiot fudbal i problemite se mnogu kompleksni od "toj e kriv" ili "onoj kradel".

ama aj, dosta e za tuka, ova e tema za vardar i muabetot e za druga tema.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.206
Поени од реакции
1.656
Поентата беше да направат гест кон клубовите.Макар и со опрема како што напоменав погоре. Разликата е околу 30 000 евра и никој не би реализирал нешто ако нема профит. Ако баба лаже трап не лаже.

Screenshot_2.png
Screenshot_3.png
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.635
Поени од реакции
3.608
Поентата беше да направат гест кон клубовите.Макар и со опрема како што напоменав погоре. Разликата е околу 30 000 евра и никој не би реализирал нешто ако нема профит. Ако баба лаже трап не лаже.

Прегледај го приврзокот 294512
Прегледај го приврзокот 294513
znaci zborime za 30.000 godisno za 10 klubovi, potocno za sezonata 2019/20 3.000€ od klub. i sea toa go zemas kako argument, demek 3.000 godisno na nekoj prvoligasite ke im pravi razlika i ke gi razubedi da vlozuvaat povise? baska daleku povise trosat za prenosite na tv.ffm.mk (nas 100.000 godisno), taka sto na kraj so prenosite sepak se vo minus za fanovite da mozat da gledaat razni natprevari. vrti suci vo toj del se svetlosni godini pred sekoja prethodna vlast koi gi zabole dali fanovite mozat da gledaat fudbal ili ne.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.982
Поени од реакции
11.693
Aман бе се расправате со детево, а две работи во живот не знае.

П. С. За она што го прави раднички може тужба за местенки да се поднесе, ако стварно играат претежно со младинци. Само кур ги боли сите во државава, а посебно гомната од уефа кои баш со местенките на овие простори треба да се бават. Ама јеби га балканска мафија.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.635
Поени од реакции
3.608
Aман бе се расправате со детево, а две работи во живот не знае.

П. С. За она што го прави раднички може тужба за местенки да се поднесе, ако стварно играат претежно со младинци. Само кур ги боли сите во државава, а посебно гомната од уефа кои баш со местенките на овие простори треба да се бават. Ама јеби га балканска мафија.
takvi potezi imalo i vo daleku posredeni ligi. od moralen aspekt ne e fer od rabotnicki, pravno nisto ne im mozes, ako sakaat mozat i rezervistite na U19 da gi pustat mesto prviot tim.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.206
Поени од реакции
1.656
znaci zborime za 30.000 godisno za 10 klubovi, potocno za sezonata 2019/20 3.000€ od klub. i sea toa go zemas kako argument, demek 3.000 godisno na nekoj prvoligasite ke im pravi razlika i ke gi razubedi da vlozuvaat povise? baska daleku povise trosat za prenosite na tv.ffm.mk (nas 100.000 godisno), taka sto na kraj so prenosite sepak se vo minus za fanovite da mozat da gledaat razni natprevari. vrti suci vo toj del se svetlosni godini pred sekoja prethodna vlast koi gi zabole dali fanovite mozat da gledaat fudbal ili ne.
Нема да ги разубеди клубовите. Ама доколку не постојат клубовите, нема ФФМ од каде да земе пари за ТВ правата. Па од почит кон клубовите реков дека треба да направат нешто за да покажат дека им е грижа за нив и мислат на нив. ФФМ плус треба да е тука да помогне да се подигне фудбалот на повисоко ниво. Не е тука за да прави личен профит. Тие и онака ќе имаат профит од друга страна по други основи. Со тоа што ќе покаже ФФМ дека мисли на клубовите ќе си создаде добар маркетинг. Ќе покаже дека иако средствата се минимални од ТВ права и нема голема разлика, сепак помислиле на клубовите. Тоа го зборуваше и Пандев, не во смисла дека бара да им исплатат којзнае колкави суми. Ама различно размислуваме очигледно.


Aман бе се расправате со детево, а две работи во живот не знае.
Епа ако знаеш ти кажи, еве нешто со кое ќе ме демантираш во ова за кое дискутираме. Ама немаш аргументи со кои би го сторил тоа. А тоа две работи не знае и не е некој аргумент. Ама јбг тука си само да навредуваш и провоцираш.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.635
Поени од реакции
3.608
Нема да ги разубеди клубовите. Ама доколку не постојат клубовите, нема ФФМ од каде да земе пари за ТВ правата. Па од почит кон клубовите реков дека треба да направат нешто за да покажат дека им е грижа за нив и мислат на нив. ФФМ плус треба да е тука да помогне да се подигне фудбалот на повисоко ниво. Не е тука за да прави личен профит. Тие и онака ќе имаат профит од друга страна по други основи. Со тоа што ќе покаже ФФМ дека мисли на клубовите ќе си создаде добар маркетинг. Ќе покаже дека иако средствата се минимални од ТВ права и нема голема разлика, сепак помислиле на клубовите. Тоа го зборуваше и Пандев, не во смисла дека бара да им исплатат којзнае колкави суми. Ама различно размислуваме очигледно.
mislam deka dovolno dobro objasnav deka finansiski za FFM ne pravi razlika dali nekoja TV stanici gi otkupila pravata ili ne bidejki tie pari ne gi cuva. tie 30.000 evra ne mozat da se racunaat, smesna suma se kaj budget od 10 milioni evra, pobitno e da ima promocija na nasiot fudbal. jas se soglasuvam deka FFM e tuka za da go podobri nasiot fudbal, no vo ramki na nivnite moznosti. daleku se od toa sto bi mozele da go pravat, i spored mene ne rabotat ni priblizno tolku kvalitetno kolku sto e mozno, ama vo sporedba so site koi pred niv bile na vlast se daleku podobri.

drugo sto se trudam da ti objasnam e deka previse si na strana na klubovite, a tie se glavnite vinovnici sto nasiot fudbal e mizeren. previse im veruvas koga udiraat po FFM, a veruvaj deka klubovite se pomizerni. zapoznaen sum i so ednite i drugite, poznavam ljuge od sojuzot, poznavam i ljuge koi rakovodat so nasite klubovi, i muabetite na klubovite se bullshit, samo baraat vina kaj drug za nivnata licna nesposobnost. pogledni samo kolku tereni dobija gaga od FFM/UEFA/FIFA i sto napravija so niv. bregalnica vo stip pred 2 godini dobi nov teren so visok standard, se slikaa togas ko nenormalni kako da se na wembley, kakov teren imale kako vtoriligas bla bla, i tolku uzasno se grizea sto sega postavija skros nov teren, go unistija za krajno brz rok. istoto vazi i za belasica strumica i red drugi klubovi. nesposobni se ednostavno vo sekoj pogled i na kraj sepak demek nekoj drug im e kriv.

FFM sekogas koga donira teren vo paket nudi skoluvanje. terenite na trening centarot na FFM se najdobrite vo cela makedonija, profesionalno gi odrzuvaat i toa znaenje sakaat da go delat i so site drugi vo makedonija. na site klubovi/opstini na koi ima podaruvaat teren im kazuvaat kako se odrzava, im nudat strucen personal za da im pomaga, informacii za potreben ekvipment itn. taja ponuda ustvari vazi za sekogo, koj i da e ke dobie pomos, ke go skoluvaat ako saka da doznae kako treba da se raboti, no nitu eden klub do sega ne se zainteresiral ozbilno. samo ke se slikaat na noviot teren koj ke go dobijat kako donacija i posle godina dve koga ke propadne terenot kukaat i baraat nov teren kako donacija. za shamarenje se site od prv do posleden. takov mindset imaat vo se sto rabotat, kaj terenite samo lesno se primetuva.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.206
Поени од реакции
1.656
mislam deka dovolno dobro objasnav deka finansiski za FFM ne pravi razlika dali nekoja TV stanici gi otkupila pravata ili ne bidejki tie pari ne gi cuva. tie 30.000 evra ne mozat da se racunaat, smesna suma se kaj budget od 10 milioni evra, pobitno e da ima promocija na nasiot fudbal. jas se soglasuvam deka FFM e tuka za da go podobri nasiot fudbal, no vo ramki na nivnite moznosti. daleku se od toa sto bi mozele da go pravat, i spored mene ne rabotat ni priblizno tolku kvalitetno kolku sto e mozno, ama vo sporedba so site koi pred niv bile na vlast se daleku podobri.

drugo sto se trudam da ti objasnam e deka previse si na strana na klubovite, a tie se glavnite vinovnici sto nasiot fudbal e mizeren. previse im veruvas koga udiraat po FFM, a veruvaj deka klubovite se pomizerni. zapoznaen sum i so ednite i drugite, poznavam ljuge od sojuzot, poznavam i ljuge koi rakovodat so nasite klubovi, i muabetite na klubovite se bullshit, samo baraat vina kaj drug za nivnata licna nesposobnost. pogledni samo kolku tereni dobija gaga od FFM/UEFA/FIFA i sto napravija so niv. bregalnica vo stip pred 2 godini dobi nov teren so visok standard, se slikaa togas ko nenormalni kako da se na wembley, kakov teren imale kako vtoriligas bla bla, i tolku uzasno se grizea sto sega postavija skros nov teren, go unistija za krajno brz rok. istoto vazi i za belasica strumica i red drugi klubovi. nesposobni se ednostavno vo sekoj pogled i na kraj sepak demek nekoj drug im e kriv.
Јас се согласувам дека во глобала и клубовите се виновни. Но за ова за кое дискутиравме погоре мислам дека ФФМ треба да направи чекор со кој ќе им докаже на клубовите дека е солидарна организација. Како што напоменав погоре со било каков гест во облик на опрема или пак некои ваучери за спортска опрема од нивни соработници.

Сум на страната на клубовите само во поглед на она за кое дискутиравме погоре. Во поглед на терените се согласувам потполно. Не сакаат да вложуваат во терените, затоа што некои клубови знаат дека многу кратко ќе се задржат во Првата лига. И не ги оправдувам за тоа.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.635
Поени од реакции
3.608
Јас се согласувам дека во глобала и клубовите се виновни. Но за ова за кое дискутиравме погоре мислам дека ФФМ треба да направи чекор со кој ќе им докаже на клубовите дека е солидарна организација. Како што напоменав погоре со било каков гест во облик на опрема или пак некои ваучери за спортска опрема од нивни соработници.

Сум на страната на клубовите само во поглед на она за кое дискутиравме погоре. Во поглед на терените се согласувам потполно. Не сакаат да вложуваат во терените, затоа што некои клубови знаат дека многу кратко ќе се задржат во Првата лига. И не ги оправдувам за тоа.
ne znam na sto tocno mislis, no cesto imaat razni donacii. prosliot mesec na primer doniraa 15.000 topki. sega so ucestvoto na EP vleze golema suma na smetka na federacijata i sekako del od taja treba preku razni proekti da stigne do klubovite. prethodno iako fudbalskata federacija sekogas bila najbogata na kraj toa ne se mnogu pari ako se gleda na toa kolku fudbalski klubovi ima vo drzavata. na ljugeto im zvuci kako mnogu koga ke slusnat deka federacija ima budget od 5 ili 10 milioni evra, no toa e smesma suma. germanski tretoligasi raspolagaat so takov budget, pa aj so tie pari sredi go fudbalot vo edna drzava.

najgolem deficit ne e vo toa kako se rakovodi so parite, kako sto rekov toa se kikiriki koi ne mozat mnogu da smenat, problem e sto federacijata ne e pouporna organizaciski. kako primer povtorno ke go spomna toa so vtorite ligi. ne smeese da se dozvoli da ima dve vtori ligi, mora da bide edna so maksimalno 16 klubovi, pa klubovite neka kukaat kolku sakaat. ako vo nasata fudbalska vukojebina ne si sposoben da si megu 16 vtoroligasi togas realno i ne zasluzuvas da si vtoroligas. ponatamu mora da prodolzat so pravila da forsiraat uste povise igranje na mladi fudbaleri. vo prva go imame pravilot so U21 fudbaler vo startern sostav. vo vtorite ligi prvicno bese eden U21 i eden U19 fudbaler, sega se dvajca U21 fudbaleri na smetka na U19 fudbalerot. jas bi odel na toa popoleka i vo prva liga zadolzitelno da ima dvajca U21 starteri. mnogu klubovi toa go pravat i bez takvo pravilo, no mora da bide obvrska za site toa da go pravat. vo prvata liga ima tolku golem broj na nekvalitetni postari fudbaleri sto smesno e klub da ne forsira povise mladi fudbaleri.

ima i red drugi raboti koi bi mozele da go podobrat fudbalot bez da se vlozat pari i tuka e klucot. pari nema odnosno nema dovolno pari, pa vazno e da se fatat tamu za rabota kade sto parite ne igraat uloga. kukanjeto za toa kako se deli budgetot e non sense, na kraj vo praksa za nasiot fudbal ne pravi golema razlika dali od budgetot se kradat 10 ili 30%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom