Фан Клуб: Вардар

Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
Па тоа беше и мојата поента. Кажав, доколку се најде некое решение, тоа на ваков или онаков начин ќе биде поврзано со актуелата власт. Но, знаејќи ја актуелната власт, и колку ја заболе курац за Вардар и за спортот во целина поголема е веројатноста да не се направи ништо по тоа прашање. Иначе не кажав јас за Дестани, иако и неговото вложување во Шкендија е кога ситуацијата е мед и млеко. Политичката ситиација во Македонија и позициите на неговите во власта се одлично избалансирани на негова страна па зашто и да не инвестира. Да е различно, не би рекол дека би било така. Дури порано имаше и некој негови изјави дека размислува да се откаже под инвестирање во Шкендија. Кога мислев дека ја форсираат и ќе ја форсираат Шкендија пред се мислев на ФФМ која и кога не беше албанец претседател имаше големо влијание на заткулисни игри ( од судии, до несанционирање на очигледни ствари кои мораше да бидат санкционирани, за едни беше мајка за други макеа) и тоа се поради уцените од албанските структури кои ги користеа своите гласови да ги држат горе "македонските" функционери а си бараа ствари за возврат. Copy paste како во политиката, за жал погубна политика за се македонско во Македонија. Сега па на чело со овој кој дојде ќе биде уште потешко, ако до тогаш и не не избацат у ранг подоле. Да, секако дека тука Вардар ја има најголемата одговорност за ова што се случува, пред се Самс и неговите марионети во управа ( читај пак политиката), ама не треба да бидеш многу паметен и да сватиш дека сепак ПОЛИТИКАТА е таа која повторно се поеба.
А Михајло чии интереси застапува? Запознаен си? Обезбедени се пари од неколку државни фирми за финансирање на РК Вардар, ама сега на Самсоненко му се раширил шупакот и сакал да остане и он. Но Михајло му има го предочено ставот на актуелната власт: Или да продолжи сам да финансира или комплет да се тргне. Нема што он да поставуе било какви услови.
ФК Вардар очигледно ќе испадне жртва во целата ситуациј, но пред се повторно ради Самсоненко. На истиот состанок пред само 10на дена тврдел дека се ќе се среди во фудбалот и останува таму, а единствено му било проблем да го финансира ракометниот клуб. И видовме што се деси со неговите празни ветувања...
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.568
Поени од реакции
8.188
А Михајло чии интереси застапува? Запознаен си? Обезбедени се пари од неколку државни фирми за финансирање на РК Вардар, ама сега на Самсоненко му се раширил шупакот и сакал да остане и он. Но Михајло му има го предочено ставот на актуелната власт: Или да продолжи сам да финансира или комплет да се тргне. Нема што он да поставуе било какви услови.
ФК Вардар очигледно ќе испадне жртва во целата ситуациј, но пред се повторно ради Самсоненко. На истиот состанок пред само 10на дена тврдел дека се ќе се среди во фудбаблот и останува таму, а единствено му било проблем да го финансира ракометниот клуб. И видовме што се деси со неговите празни ветувања...
Па токму тоа и јас го кажав, доколку се спасува ќе биде поврзано со актуелната власт. А Самс е посебна приказна за сето тоа што го прави на двата клуба. Нека му служи на чест. Никој не може да му ги оспори успесите, ама па требал да си ги има калкулациите у глаа дека Дпмне ќе падне еден ден и што понатака. За жал на сите нас единствен кој трпи во случајов е Вардар, а нив очито ги заболе стапот. Реално Самс да го сака клубов ќе го предаде, ама очито со тие изјави сакал само да привлече внимание и нови потенцијални вложувачи кои заедно со него би терале даље, друга логика не глеам.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Па тоа беше и мојата поента. Кажав, доколку се најде некое решение, тоа на ваков или онаков начин ќе биде поврзано со актуелата власт. Но, знаејќи ја актуелната власт, и колку ја заболе курац за Вардар и за спортот во целина поголема е веројатноста да не се направи ништо по тоа прашање. Иначе не кажав јас за Дестани, иако и неговото вложување во Шкендија е кога ситуацијата е мед и млеко. Политичката ситиација во Македонија и позициите на неговите во власта се одлично избалансирани на негова страна па зашто и да не инвестира. Да е различно, не би рекол дека би било така. Дури порано имаше и некој негови изјави дека размислува да се откаже под инвестирање во Шкендија. Кога мислев дека ја форсираат и ќе ја форсираат Шкендија пред се мислев на ФФМ која и кога не беше албанец претседател имаше големо влијание на заткулисни игри ( од судии, до несанционирање на очигледни ствари кои мораше да бидат санкционирани, за едни беше мајка за други макеа) и тоа се поради уцените од албанските структури кои ги користеа своите гласови да ги држат горе "македонските" функционери а си бараа ствари за возврат. Copy paste како во политиката, за жал погубна политика за се македонско во Македонија. Сега па на чело со овој кој дојде ќе биде уште потешко, ако до тогаш и не не избацат у ранг подоле. Да, секако дека тука Вардар ја има најголемата одговорност за ова што се случува, пред се Самс и неговите марионети во управа ( читај пак политиката), ама не треба да бидеш многу паметен и да сватиш дека сепак ПОЛИТИКАТА е таа која повторно се поеба.
vidi, bez mesanje na politikata vardar kaj ke bese? so bez mesanje na politika mislam na bez pomos od grad skopje ili sams (ljugeto koi go stavija). ne mozes da kazes deka politikata go unistila vardar koga realnosta e deka kaj nas ni eden klub ne moze da funkcionira dobro bez nekoj od nadvor da frla pari. shkendija funkcionira deka go ima destani, on da ne e shkendija ke ima budget od 300.000 mesto od 2-3 milioni. istoto vazi i za vardar. zaradi toa spored mene uspesite poslednite godini (pred se vlez vo EL) se zaradi mesanje na politika, a sega bez pomos od politikata klubot si e tamu kade sto e sekoj nas klub bez pomos od politikata ili bogatasi koi se spremni da frlat pari. da ne se mesase politikata vardar ke bese vo race na ljuge koi vrtat pari preku mestenje, znaci ke bese na level kako pelister pred nekoja godina ili sega makedonija GjP. za zal toa e realnosta vo nasiot fudbal.

ne sakam da ja stitam politikata, mnogu jasno mi e kako e vo makedonija, zborot mi e deka bez mesanje na politikata klubovite se nula i nisto vo denesnata drzava koja ja imame (osven ako se najde nekoj kako destani koj ne go boli mnogu da frla pari vo bunar). btw koga sme kaj destani on koga se zakani deka ke zamine mislam deka bese povise zaradi slabite rezultati. covekot kako sto kazav ne e mnogu povrzan so fudbal i on verojatno misli deka so toa sto frla 2-3 milioni godisno klubot koga togas mora da pocne da igra vo EL ili CL. ne e bas realen. on poslednite godini ima potroseno okolu 10 milioni, a prihodite dali mu bea 3 milioni (od UEFA, vleznici, transferi itn.), znaci e vo debel minus. ako i ponatamu ne vlezat vo EL/CL verojatno ke dobie cuvstvo deka loso rabotat so negovite pari i togas mozda bi razmislil da se povleci, mada ne mi se veruva vo toa scenario, mislam deka vazno mu e da bilda licen rejting kaj albancite preku klubot. a FFM sekogas malku im progleduva niz prsti na albancite, ama ne deka gi sakaat nego deka sekogas politicki (i pod grujo) ima pritisok od albanskata strana. sepak ne bi rekol deka toa vlijaelo mnogu na rezultatite.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
На крај ќе испадне дека самсосерко ќе е најлошото што му се случило на Вардар. Ликот го нема никаде освен кога излага на тв и плаче дека му е тешко и мора да си оди од вардар.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Ајде бе не зафркавај предходно постојано игравме по групи и освојуваме лига на шампиони во ракомет.Тоа што сега се случува не е за оправдување ама успесите на Самс се космос за баграта од власта,А со овој тим и да не се лажеме дека можеме многу во евро куповите можеби барем да се направи еден ресет една убава чистка во Вардар и да се почне се одново инаку реално е потоп.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.221
Поени од реакции
4.124
Вардар избегна двегодишна суспензија од Уефа , ако е нешто добро во ситуацијава тоа е оваа вест ..
За наредна сезона ако може клубот да застане на здрави нозе па летово со добри играчи и да тргнеме напред ..
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Вардар избегна двегодишна суспензија од Уефа , ако е нешто добро во ситуацијава тоа е оваа вест ..
За наредна сезона ако може клубот да застане на здрави нозе па летово со добри играчи и да тргнеме напред ..
no ako nekoj od igracite na koj mu se dolzat pari bara pravda preku FIFA togas ke se aktivira taja kazna, a momentalno kako sto stojat rabotite nisto cudno toa da se sluci vo tek na slednite meseci odnosno najkasno pred leto 2020. igracite verojatno ne tuzea nadevajki se deka ovoj mesec ke gi dobijat parite, sega neli najavija rok vo mesec juni. najkasno koga ke go napustat klubot letoska ke go tuzat klubot kaj FIFA ako ne gi dobijat platite. kratko kazano ima uste mnogu vreme do slednata evro sezona i do togas ako ostane nesto vo vrska so plati nereseno ke ima povtorno suspenzija. prasanje do togas sto ke bide so klubot.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Интересно, Гача и Брдаровски ги продолжиле договорите...

Бразилциве + Битанг раскинале договори.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Felipe ne e veke toa sto bese Lira da ne go komentiram pa i Junior ne pokaza koj znae sto.Za Bitang iskreno mi e maka no mozebi ova e cistka pa poleka da se kompletira eden dobar tim.Vazno e da gi zadrzime Manev,Novak,Avramovski,Najdovski,Micevski,Tosevki..i na niv da se dodat 3/4 kvalitetni stranci.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
Felipe ne e veke toa sto bese Lira da ne go komentiram pa i Junior ne pokaza koj znae sto.Za Bitang iskreno mi e maka no mozebi ova e cistka pa poleka da se kompletira eden dobar tim.Vazno e da gi zadrzime Manev,Novak,Avramovski,Najdovski,Micevski,Tosevki..i na niv da se dodat 3/4 kvalitetni stranci.
Ако не покажал Жуниор којзнае што, ондак не знам кој покажа. Напротив, беше еден од најдобрите поединци во екипата изминатава полусезона. Башка има уште пола година договор и никаде не се споменува негово заминување.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.221
Поени од реакции
4.124
Има инфо дека Вардар е казнет 2 години со забрана за нови играчи поради случајот со Максимов (неговиот трансфер од Тракаи)...

Ова е најлошата вест , имаме право на жалба во судот во Лозана но тешко дека ке добиеме ...

Во Вардар моментално е распад систем , ах Самсоненко и ти и тие околу тебе во управа еве колку биле аматери го уништивте Вардар за толку кратко време ..

За жал ова значи дека неможе да купуваме играчи и ке играме со младинци .. е сега и да си оди Самсоненко нема таков будала кој ке дојде да инвестира во Вардар во ваков хаос .. очекувам Вардар наредни две години да се бори за опстанок !
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
sepak vo sport pisuva dva transfer periodi, znaci od leto 2020 pak bi bile mozni transferi. ako vardar go zadrzi aktuelniot kostur bi bilo mozno da se stigne do mesto za EL.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Интересно, Гача и Брдаровски ги продолжиле договорите...

Бразилциве + Битанг раскинале договори.
И Жуниор си заминал? Ја мислев само за Фелипе и Лира беше муабетот дека им истекувале договорите и Вардар немало да им ги продолжи.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Ф

Флеш

Гостин
Значи колку аматерски било на ниво организацијата во Вардар е страмота . Ова е лошо за репутација на нашиот клуб. Неисплаќање на пари,лоши договори,купување на играчи на цигански начин .Пу,брука ....Вардар и реноме,нула до брука .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom