Фан Клуб: Барселона

Член од
27 септември 2009
Мислења
2.165
Поени од реакции
1.031
Ла лига го одобри планот, Хорхе Меси е кај газдата дома на состанок. Многууу сме близууууу , многууууу за последниот танц:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:


Jorge Messi: "Leo se želi vratiti u Barcelonu i ja bih volio da se vrati. To je jedna od mogućnosti."

"Imamo povjerenja u Leov povratak u Barcelonu. Uskoro ćete znati više."
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.471
Поени од реакции
13.781
Сега треба да се убедат неколкумина да заминат, што ќе е ептен тешко. Сеуште не е блиску враќањето на Меси мислам.
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.165
Поени од реакции
1.031
Сега треба да се убедат неколкумина да заминат, што ќе е ептен тешко. Сеуште не е блиску враќањето на Меси мислам.
Феран најверојатно во Астон Вила, Ливерпул е спремен за Кеси да издвои 35 милки . Ленгле во Тот и би се направило простор и за Лео и за Гундоган.

Gerard Romero: "Produženjâ ugovorâ igračima i transfer Iñiga Martíneza će odmah biti registrovani čim La Liga zvanično odobri finansijski plan. Uz to i uz planiranu prodaju tri igrača, Barça će moći dovesti i registrovati Lea Messija i İlkaya Gündoğana, pod uslovom da La Liga ispoštuje usmeno obećanje koje su dali klubu."
 
Член од
29 април 2015
Мислења
3.844
Поени од реакции
3.556
Измешани чувства у пм.
Од една стрна се враќа најдобриот во историјата, од друга страна за 20 дена праи 36 години. Од трета страна пак, ако гриза како на Светското си мислиш ќе игра уште 5 сезони у пм.

Е сега, за да потпише треба да си одат 2-3 играчи неделава. Претпоставувам дека тоа се Фати, Торес и Кеси. Од нив може да се земе најмногу пари, а се од втор план.

Криво ќе ми е многу за Фати, сум кажал неколку пати, млад уште, немаме управа како што треба... на 20 години со една просечна сезона ќе го избркаме, сетете се само дека лани истово сакаа да го напраат со Де Јонг, годинава си гази детето... поише мислат на парите отколку на фудбалот, све да им ебам!

Единствениот бразилец што нема издриблано играч го чува, и ако таму би ги имал Меси и Дембеле, а Фати го продава и ќе го носи дополнително Караско :facepalm:

И Гарсија нека си игра ако не ДМ, нема потреба таму засилување, да му ебам сестрата на Чави.
Автоматски споено мислење:

Измешани чувства у пм.
Од една стрна се враќа најдобриот во историјата, од друга страна за 20 дена праи 36 години. Од трета страна пак, ако гриза како на Светското си мислиш ќе игра уште 5 сезони у пм.

Е сега, за да потпише треба да си одат 2-3 играчи неделава. Претпоставувам дека тоа се Фати, Торес и Кеси. Од нив може да се земе најмногу пари, а се од втор план.

Криво ќе ми е многу за Фати, сум кажал неколку пати, млад уште, немаме управа како што треба... на 20 години со една просечна сезона ќе го избркаме, сетете се само дека лани истово сакаа да го напраат со Де Јонг, годинава си гази детето... поише мислат на парите отколку на фудбалот, све да им ебам!

Единствениот бразилец што нема издриблано играч го чува, и ако таму би ги имал Меси и Дембеле, а Фати го продава и ќе го носи дополнително Караско :facepalm:

И Гарсија нека си игра ако не ДМ, нема потреба таму засилување, да му ебам сестрата на Чави.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.512
Поени од реакции
32.809
35 милиони за Кеси ако успеат да земат ќе биде супер, без пари дојде сите пари ќе бидат профит. Фати исто.

Не сфаќам зошто за Меси треба да прикажеме позитивен баланс кога доаѓа како слободен играч. Треба само место во платите да се реализира.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.612
Поени од реакции
4.117
35 милиони за Кеси ако успеат да земат ќе биде супер, без пари дојде сите пари ќе бидат профит. Фати исто.

Не сфаќам зошто за Меси треба да прикажеме позитивен баланс кога доаѓа како слободен играч. Треба само место во платите да се реализира.
Јас мислам дека е поради правилото 1:3
Нешто вака беше, за да можеш да потрошиш 10 милиона на трансфер или плати мора да внесеш 30м профит.
Ние Меси би го земале ко слободен играч ама плата 12.5м нето тоа бруто му доаѓа 25м, а ако рачунаат за целиот договор тоа би било 25м нето и 50м бруто.
Во зависност дали само првата година од договорот на новиот играч ја рачунаат или целиот договор, ние ќе треба да прикажеме профит од 75м или 150м за да го потпишеме Меси.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.512
Поени од реакции
32.809
Јас мислам дека е поради правилото 1:3
Нешто вака беше, за да можеш да потрошиш 10 милиона на трансфер или плати мора да внесеш 30м профит.
Ние Меси би го земале ко слободен играч ама плата 12.5м нето тоа бруто му доаѓа 25м, а ако рачунаат за целиот договор тоа би било 25м нето и 50м бруто.
Во зависност дали само првата година од договорот на новиот играч ја рачунаат или целиот договор, ние ќе треба да прикажеме профит од 75м или 150м за да го потпишеме Меси.
Да али најверојатно у таа пресметка влегуваат и ослободувањето на платите од Бускетс, Алба, Пике. Од овие тројца сигурно има да се покрие платата на Меси и плус да се регистрира Гави.

Покољ правило у секој случај, а во меѓувреме некој си алхилал клуб во Саудиска Арабија дава милијарда за две сезони.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.612
Поени од реакции
4.117
Да али најверојатно у таа пресметка влегуваат и ослободувањето на платите од Бускетс, Алба, Пике. Од овие тројца сигурно има да се покрие платата на Меси и плус да се регистрира Гави.

Покољ правило у секој случај, а во меѓувреме некој си алхилал клуб во Саудиска Арабија дава милијарда за две сезони.
Неколку години по ред бевме во минус, лани со леверите израмнивме минусите од претходни години, но оваа година поради прерано испаѓање во ЛШ ќе сме минус 20-40м од предвидениот буџет.
Исто така и наредни 2 години од старт губиме многу пари по 60м+ годишно бидејќи се ренови Камп Ноу и нема да земеме приход од продажба на карти.

Проблемот со минус во приходи се одразува во проблем со плати.

Ова со платите е еден проблем и е средено, нели требаше 200м да скратиме на плати, си отидоа тие играчи и тоа се среди. ж
Сега сме океј со salary cap. Не сме над дозволеното, скоро до крај, има простор колку да се регистрираат новите договори на Gavi, Araujo, Alonso, Pena итн.

Од кога ќе ги регистрираме продолжените договори ние ќе немаме salary cap да го регистрираме Меси со договор од 2 години 50м бруто.
Така да треба да прикажеме профит 3 пати повеќе од што ќе не кошта да го донесеме Меси.

Мислам дека чим покажеме профит од 100-150м ќе го потпишеме Меси и ќе се вратиме на 1:1 правилото, кое ќе трае се дур не влеземе пак во минус приходи поради стадионот.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
3.844
Поени од реакции
3.556
Ја не разбирам како е можно ова.
Нема веќе толку големи плати, како може да не сме во позитива?
Најпосетуван стадион, добри договори со Спотифај, ТВ права, шампионска титула...
Точно дека искочивме рано од ЛШ, ама тоа не се кој знае колку пари...

Или ова се само правила за да не се дојде до ситусцијата од пред 2 години?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.612
Поени од реакции
4.117
Ја не разбирам како е можно ова.
Нема веќе толку големи плати, како може да не сме во позитива?
Најпосетуван стадион, добри договори со Спотифај, ТВ права, шампионска титула...
Точно дека искочивме рано од ЛШ, ама тоа не се кој знае колку пари...

Или ова се само правила за да не се дојде до ситусцијата од пред 2 години?

 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.512
Поени од реакции
32.809
Јас како шо разбирам ова е резултат на расипничкото работење на Барто пред се, ќе ни требат 2-3 години додека се вратиме на односот 1:1. Затоа и се форсират бесплатни трансфери, и на Гундоган му нудат 3 годишен договор.

Кампот се очекува да биде готов ноември 2024 така да само 1 сезона ќе бидат приходите од влезници помали, иако и овој стадион не е мал мислам некаде 50.000 беше капацитетот. Е сега да, ние имаме просек 85.000 посетеност така да ќе се осети.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
13.548
Поени од реакции
19.806
Ова е резултат на недомаќинското работење од пред 4-5 години, огромни и нереални плати се даваа во тимов. Играчи кои беа резерви земаа неколку пати поголеми плати од светска класа играчи од топ тимовите во Европа.
И капак на се беше корона вирусот, кој дојде во најлош можен период за клубот и скоро 2 години се играше фудбал зад затворени врати, без навивачи.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.512
Поени од реакции
32.809
Меси у Интер Мајами, фала курцу нема да трујат цело лето.

Иначе 2 месеци се зборува за трансферот, 2 месеци. Барса јавно кажа дека ќе треба да се намалуваат плати и да се продават играчи за да се направи место. Изготвува план кој Тебас го прифаќа официјално, и треба само да се реализира за да се стави потписот.

И денес Меси излегува со изјава дека незнаел дека ќе се продаваат играчи и намалуват плати, и демек нејќал да го гледале на криво и за тоа не прифатил.:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Дај брате не дупи у здрав мозок, од февруари месец е јасно дека Барса треба да продава за да купи летото, јавно се зборуваше и од клубот и од федерацијата. И Лапорта и Тебас и Алемани сите го потенцираа милион пати очигледното.

Нема веза битно ми е шо заврши срањето и конечно засекогаш се затвара вратата за Меси во Барса. Му посакувам се најдобро и уште едно светско да освои. Сега барем ќе опадне притисокот околу трансферите и ќе се оди претпазливо, нема да се продава пошто-зашто само за да се донесе Меси.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
3.844
Поени од реакции
3.556
После ова со Меси, мислам јасно е дека нема да има некои драстични измени во составот.
Од една страна ми е криво што не дојде, од друга страна е 36 години.

Мартинез ќе го потпишеме, ако има некаква можност за Гундоган ќе е топ и после ќе се оди на замена на Бускетс. Според мене мора да е квалитетна. Десен бек и лево крило ако најдат нешто ефтино од типот на Караско до кај 20тина милиони, ма да ја сум поише да се даде минутажа на Фати...

И тоа би било тоа...
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
401
Поени од реакции
152
Деновиве непреплавија со стории за Меси каде што резимето е дека Меси 95 % потпишува за Интер Мајами.Е сега многу премногу отворени прашања:Дали од клубот го знаеа епилогот за Меси дека ќе биде ептен тешко скоро невозможно туку сакаа некоја илузија да направат кон фановите.Дали можи и Лапорта ги доби изборите дежа ву како Бартомеу,Лапорта спомна за Меси ќе ја заврши кариерата во Барса-Или Меси ќе остани во Барса незнам точно колку да направи некоја илузија како Бартомеу кога го вети Погба во 2015 па потоа се виде со кого завршивме.Е сега со сигурност кога веќе се знае дека Меси НЕ доаѓа дали се менуваат приоритетите? Првично мислам ок приоритет е заден везен но дали треба да се размислува и за крило цело време некако се размислуваше за заминувања да има да се направи простор за Меси.НО но Рибата од главата смрди ЕКСПРЕСНО Алемани даде оставка и тоа Јавно нагласи дека е тој против враќање на Меси како зошто поради што голема загатка е тоа после 4-5 дена Алемани рече останува па после брзопотезно Кројф даде оставка.А пази ова Чави во целава приказна се држи настрана со дипломатски изјави никого не напаѓа никого не брани и ајде сега НЗС.Хронолошки Лапорта вети колку да добие избори Алемани против трансфер на Меси? Зошто? За доброто на клубот? Реалната финан. ситуација./согледување на реалноста нешто позади завеси ептен смрди само управава вешто го крие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom