Фан Клуб: Баерн Минхен

.

  • .

    Гласови: 7 87,5%
  • .

    Гласови: 1 12,5%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mario Gómez

Гостин
Абе кој Контенто!
Има 19 години и изигра 2 утакмици се покажа малку, и оп стандарден си го сметаш за следната сезона стандарден првотимец??? Браво.
Во одбраната треба да се земе десен бек, за лев не треба, лев бек си е Лам. Десен бек според мене треба да се земе како шо кажав на предпоследниот мој пост, Даријо Срна. Човекот е ѕвер. Може да ја држи цела страна сам :) а работата ќе му биде олеснета бидејки тука оперира Робен.
А за средниот ред: како мислиш ван бомел на таа позиција, кога тој си игра класичен деструктивец.
Според мене ќе се снајде на таа позиција со помош на Швајни и Рибери во дефанзива и сигурен дека Гал ќе го форсира откако експериментот со Алаба отиде во пм.

Да, Бомел е деструктивец:
--Бомел--Швајни--
-------Крос-------
Вака е подобро? Иако може да се каже дека е 4-3-3.

Значи сигурно е дека и вгодина ќе туркаме со полудеструктивец ко Швајни и класичен деструктивец ко Бомел. Тоа значи само едно. Вгодина ќе играме 4-2-3-1 која ќе преминува во 4-2-1-3.

Одбраната лесно се средува, најважно е централен, ѕвер подвижен кој знае да подава многу прецизно, и голман кој не е и така приоритет.

И нападот/средината имаат проблеми, најголем проблем е тоа што нема замени за првите 11 играчи, Прањиќ и Алтинтоп се слаби така да Олиќ и Милер треба да играат како крилни играчи.

Во 4-2-3-1:
--Лам---Бади----*---Контенто--
------Бомел-------Швајни------
--Робен----Крос------Рибери---
-------------Гомеж-------------

Донегде слично 4-2-1-3:

--Лам---Бади----*---Контенто--
------Бомел-------Швајни------
-------------Крос---------------
--Робен------Гомеж-----Рибс---

Е сега тука, ни требаат уште двајца кои можат да ги покријат скоро сите позиции со заминувањето на Прањиќ и Алтинтоп. Милер и Марин можат да ги покријат сите позиции во офанзивната тројка зад Гомеж, е тогаш ќе ја добиеме долго потребната и очекувана ротација во тимот, каде нема да се фаќаме за глава ако се повреди некој од овие и да треба Прањиќ да игра. Тогаш ќе имаме фантази тим од кој може да се очекуваат високи дострели.

---------------------------Нојер/Бут---------------------------------
----Лам/Герлиц---*?/Бујтен-----Бади/Брено-------Контенто/Бади----
-------------Бомел/Тимо/Алаба-----Швајни/Екичи/Алаба-------------
--Робен/Милер/Мари---Крос/Марин/Милер---Рибери/Марин/Милер---
-------------------------Гомеж/Клосе/Олиќ--------------------------

Германци: Нојер, Бут, Лам, Бади, Контенто, Крос, Марин, Милер, Гомеж и Клосе.

Нојер-23 год.
Лам-26 год.
Бади-20 год.
Контенто-20 год.
Бомел-32 год.,(капитен)
Швајни-26 год.
Робен-26 год.
Рибери-26 год.
Крос-20 год.
Милер-20 год.
Марин-21 год.
Гоме-24 години.

Супер, дупер, екстра тим. Гледај, :drk: и :пијампиво:...

 
Н

'Никола'

Гостин
Боби[Мкд];3421099 напиша:
Германци: Нојер, Бут, Лам, Бади, Контенто, Крос, Марин, Милер, Гомеж и Клосе.


Швајни кај ти е во Германците.:):smir:

 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Добро сега веќе потпишавме со вБомел и јасно е дека и догодина играме со две „осмици“ во средина (Швајни и вБомел) ама желба мене би ми било да видам еден тенк, уништувач кај нас во екипа... зборам за Гатузо - типче...

Е со таков тебе ти се одврзани рацете што сакаш да правиш напред и тогаш можеш комотно сам да го оставиш тој деструктивец во дефанзивна а сите други да се грижат далеку повеќе за нападот...

Е арно ама зошто немаме таков човек ќе мора вБмел и Швајни заедно да покриваат...

Боби[Мкд];3421099 напиша:
---------------------------Нојер/Бут---------------------------------
----Лам/Герлиц---*?/Бујтен-----Бади/Брено-------Контенто/Бади----


-------------Бомел/Тимо/Алаба-----Швајни/Екичи/Алаба-------------

--Робен/Милер/Мари---Крос/Марин/Милер---Рибери/Марин/Милер---
-------------------------Гомеж/Клосе/Олиќ--------------------------​







Инаку со ова повеќе од среќен би бил со таа забелешка што на позицијата на Швајни не сум сигуренд ека би се ослонил веќе наредна сезона на Алаба...

Истите играчи ги имав и јас на ум со многу мали корекции во формацијата (кој малку понапред кој поназад) и во трансферите (во Марин не сум убеден ама таков „тип“ ни треба и како што кажав - замена за Швајни)
 
Н

'Никола'

Гостин
Ван Бомел мал тенк да не е?:pos: Како игра, мислам дека му е рамен на Гатузо. Се кладам со кој сака дека нема да ја игра втората со Манчестер.:)
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Ван Бомел мал тенк да не е?:pos: Како игра, мислам дека му е рамен на Гатузо. Се кладам со кој сака дека нема да ја игра втората со Манчестер.:)
Тоа е 100% сигурно само прашање е дали директен црвен или уште еден жолт :smir:

Ама не може вБомел само да игра во дефанзивна - цело време има некој покрај него или Зе Роберто или сега Швајни...

А песните од Јутуб ги знам закон се :smir: Таа за 1860 е многу смешна ги дупат навивачите на 1860 зш најголем дел се од селата и мораат со регионални возови на утакмици да доаѓаат :baeh:
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Јас сум највеќе за Машкерано да го бркнеме,ако Ливерпул не успее да обезбеди пласман во ЛШ тогаш уште полесно би можеле да го донесеме.
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Вие разбирате ли дека Ван Бомел до година ќе има 33 години.........

И ќе игра цело време во Бундеслига ОК.....

И ќе дојде ситуација ко сега со Манчестер......Ќе се повреди од што нема да има душа......Што ќе праиме??????

Со Алаба ќе играме?????

Тимо е добар,меѓутоа има конфликт со Ван Гал,а и не се снајде најдобро.....

И по логиката на Бобан ќе останеме со Швајнштајгер како полудеструктивец.

СУПЕР!

Ќе не бушат како сакаат на средина.Важно Марин ќе иде у напад.

Доста сте насочени на офанзивата.Тука е преоптоварено.
Нас ни треба цврстина,ни треба јаки играчи,особено во средината на теренот.Играчи што се бескомпромисни,кои не се приметуваат,а решаваат натпревар.
Таков играч ќе овозможи многу поголема слобода за крилата и напаѓачите да се концентрираат исклучиво во напад.Истото важи и за бековите.Кога ќе има бек во напад,ќе има кој да покрие.Вака Лам игра со 5 нозе.........

Без таков човек тешко дека ќе напраиме нешто.....

Иако се ова паѓа во вода,ако годинава во ЛШ ги поминеме Манчестер и стигнеме до финале.Ондак ситуацијата се менува за 360 степени.Тогаш и финансиски е сосема поинаку!
 
M

Mario Gómez

Гостин
Што е чудно играч да има 33 години? Па види ги Занети, Сколс, Гигс...

Пуштете си Вердер-Аугсбург и гледајте Марин шо прај!

п.с навијајте за Вердер оти ако тепа Аугсбург ќе иаме второлигаш во еуропа лиг!:ija:
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Во суштина ако остане Тимо имаме резерва за вБомел а Тулалан или Маскерано :drk: (само да бидеме реални за овој тешко ни интерес имаме покажано ни има индиција за трансфер...) би биле бонус премија и еден од нив тотално би ни ја одврзал офанзивата. Секако еден од нив да би дошол може да се поздравиме и со Тимо...

Како што пишав немаме вистинска шестка па ќе делат дефанзивни задачи вБомел и Швајни вака. Тактичките можности, посебно во офанзива, ако имаш и чист деструктивец во екипа се зголемуваат многукратно!

П.С: како е Вердер?
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Без разлика што имаме еден куп офанзивни играчи Марин е едноставно ЅВЕР,и премногу го сакам во Баерн. Детето е ненормален талент,поготово со Валенсија како изигра свака му част. Наликува на Меси не дека го споредувам со него али стварно е добар.

Вердер - Аугсбург 0-0 28 мин.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Гол Марин! 1:0, ептен сакам да дојде...Ќе има невидена ротација во тимот!
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Има талент не викам не ама не може да се надеваме дека сите натпревари со топ офанзива 7:5 деке ќе ги тепаме...

а) мислам дека треба да созрее уште некои 2 сезони во Вердер - нема да добива шанса кај нас којзнае колку и нема да го исполни целиот потенцијал што го има

б) сите знаеме дека наредна сезона апсолутен приоритет е внесување на стабилност во одбраната! има две опции за тоа - нов светска класа централен дефанзивец или мала промена на форамцијата и еден прав тенк во средина.

Јас сум и за двете :smir: :back: Со тоа Милер, Гомез, Кроос, Робен и Рибери во која комбинација и да играат нема да има потреба ни да погледнат позади себе а не да помагаат во дефанзивни задачи... ај сеа размислете за можностите... :drk:
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Има талент не викам не ама не може да се надеваме дека сите натпревари со топ офанзива 7:5 деке ќе ги тепаме...

а) мислам дека треба да созрее уште некои 2 сезони во Вердер - нема да добива шанса кај нас којзнае колку и нема да го исполни целиот потенцијал што го има

б) сите знаеме дека наредна сезона апсолутен приоритет е внесување на стабилност во одбраната! има две опции за тоа - нов светска класа централен дефанзивец или мала промена на форамцијата и еден прав тенк во средина.

Јас сум и за двете :smir: :back: Со тоа Милер, Гомез, Кроос, Робен и Рибери во која комбинација и да играат нема да има потреба ни да погледнат позади себе а не да помагаат во дефанзивни задачи... ај сеа размислете за можностите... :drk:

Еееее фала богу некој да ме свати што ми е поентата!!!!


А можности........Има доста:Тулалан,Кедира,Фелипе Мело,Ласана Диара,Мохамед Сисоко,Муса Сисоко........
 
M

Mario Gómez

Гостин
Цело време и со ЧЕНТО се карам на мсн, дека DM нема да земеме година. Го имаме Швајни и Ван Бомел, ќе бидат прва опција, Тимо изјави дека ќе остане и ќе се бори за место во првите 11, плус тука се Алаба и Екичи ако случајно има некоја повреда кај Пиги и кај Бомел. Нема ни Тулалан ни никој да дојде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom