Фан Клуб : Баерн Минхен

  • Креатор на темата 'Никола'
  • Време на започнување

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Не можеш мене како фан на Баерн што има испуштено макс 10% утакмици последниве сезони да ми кажуваш и да ме убедуваш дека Лам и Алонсо онакви-вакви биле клучни алки во тимот последнава сезона или две. Лам НЕ ПОСТОЕШЕ како десен бек на нивото на Баерн Минхен тие сезони. Едноставно остаре и тоа е тоа, играше ради реномето и ради страшната заслуга во Баерн и ближењето на крајот на кариерата. Сепак бековската позиција е може и најфизички захтевната позиција во фудбалот. Што мислиш, зашто се повлече од репката многу порано? Едноставни виде дека не му држи газот за тие стандарди што самиот го постави на таа позиција и за клубот и за репрезентација. Еден факинг Кимих игра подобро десен бек од легенда како Филип Лам.

Алонсо ништо, една голема ДУПКА. Долги топки за крилата, кратки топки до Тиаго или Видал и тоа беше тоа. Толисо во неколку ПРИЈАТЕЛСКИ утакмици покажа што ни фалеше т.е што Алонсо изгуби со староста.

Истото и за Лева да не сум го кењал. Истиот Лева што кењаше дека тимот не го подржувал последната текма од Бундес за да биде топ стрелец, а дечкото има промашено чисти шанси еден куп баш последните кола во Бундес. Ај да му се клањаме ако не па :facepalm::facepalm::facepalm: Затоа и се труби на големи веќе неколку месеци дека ни треба резерва класичен напаѓач, а не да ми изиграва примадона пошто нема кој да го седне на клупа.

Aко мислиш дека ја кењам, еве почекај го МиаСанМиа како дежурен негативец во темава да каже дали сум во право или не.
 
Последно уредено:

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Не ми фејспалмувај бе, ги гледав со Интер, Милан, Арсенал, Ливерпул (дел не цела) и вчера цела. Ајде нека не биле носители на играта ама беа едни од клучните алки во тимот, колку сакаш збори паднале вакви онакви сепак за Лам и Алонсо збориме. Еве гледам сега се утепавте од фалење на Ренато Санчес, па и Толисо иако рано е за него сеуште.

За Боатенг и Милер општо мислев дека се паднати, оној вториот ни на професионален фудбалер не личи во последните година дена. Лева против Арсенал беше добар, против Милан исто, му намести и зицер на Толисо кој го промаши, против Интер и против Ливерпул беше стварно поплава ама жити се немој за Лева да кењаш кога ви е најдобар играч во тимот.

Вака и ние лани се тешевме дека немаат врска пријателските, а нас Тотенхем не акна 6-1, на турнејата во Америка постигнавме минус еден гол и практично припремите ги завршивме катастрофално. Секако очекувам јас Баерн да биде подобар откако ќе почне сезоната, ама некако припремниве мечеви не ветуваат премногу, мада ок има и доволно време за да се засили тимот и да се закрпат одредени дупки.

П.с. И днопертиза се вика не дноСпертиза.
На кој му објаснуваш бе?..него треба да му се нацрта дека Баерн порано ги газеше физички противниците со постојан пресинг 90 минути,ама неписмениот Стелт не разбира дека бекојте Лам и Алаба не постојат и екипата неможи да функционира исто без брзи и подвижни бекој,тука е исто така стареењето на Рибери и Робен заедно со катастрофалната форма на Милер и резултатот е неминовен..Баерн не е повеќе екипа што физички ги доминира противниците и неможи да воспостави контрола на теренот ама онај пак ќе пиши дека не биле носители и не биле битни тие играчи..не разбира дека Милер кога личеше малце на фудбалер нон стоп се извлекуваше на крило и нападите делуваа брзи и динамични а сега топката како бетон се одбива од него...ама џабе на кој ќе му објасниш,на членот што е мерка единица на глупавост во форумот
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
:facepalm::facepalm::facepalm:

Слушај го идиотов, збори за Баерн и фудбал, а е истиот што тврдеше дека голман е небитна позиција во фудбалот. Што е најлошо - истиов е фудбалски СУДИЈА... Кој деген ццц
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.155
Поени од реакции
107.579
Не можеш мене како фан на Баерн што има испуштено макс 10% утакмици последниве сезони да ми кажуваш и да ме убедуваш дека Лам и Алонсо онакви-вакви биле клучни алки во тимот последнава сезона или две. Лам НЕ ПОСТОЕШЕ како десен бек на нивото на Баерн Минхен тие сезони. Едноставно остаре и тоа е тоа, играше ради реномето и ради страшната заслуга во Баерн и ближењето на крајот на кариерата. Сепак бековската позиција е може и најфизички захтевната позиција во фудбалот. Што мислиш, зашто се повлече од репката многу порано? Едноставни виде дека не му држи газот за тие стандарди што самиот го постави на таа позиција и за клубот и за репрезентација. Еден факинг Кимих игра подобро десен бек од легенда како Филип Лам.

Алонсо ништо, една голема ДУПКА. Долги топки за крилата, кратки топки до Тиаго или Видал и тоа беше тоа. Толисо во неколку ПРИЈАТЕЛСКИ утакмици покажа што ни фалеше т.е што Алонсо изгуби со староста.

Истото и за Лева да не сум го кењал. Истиот Лева што кењаше дека тимот не го подржувал последната текма од Бундес за да биде топ стрелец, а дечкото има промашено чисти шанси еден куп баш последните кола во Бундес. Ај да му се клањаме ако не па :facepalm::facepalm::facepalm: Затоа и се труби на големи веќе неколку месеци дека ни треба резерва класичен напаѓач, а не да ми изиграва примадона пошто нема кој да го седне на клупа.

Aко мислиш дека ја кењам, еве почекај го МиаСанМиа како дежурен негативец во темава да каже дали сум во право или не.
Па го читам Миасанмиа и скроз е во право човекот, а ти премногу се маваш во гради. Во ред е, навиваш за Баерн, еден од најголемите тимови во светот, ама успори малце ебаго. Според мене нема никаков апгрејд во играта на Баерн откако дојде Анчелоти, напротив мислам дека малце и назадуваа во однос на оној Баерн од Пеп. Има повеќе фактори тука, ете стареењето на одредени играчи, Лам и Алонсо (пензија), Рибери и Робен, Милер како што реков дно дна итн итн. Проблемот е што не земаат адекватни замени или пак прават ризични трансфери. Толисо, Санчес?? Баерн искрено никогаш не ми бил препознатлив по ваквите трансфери, ама ете изгледа и они се приклучија на трендот на големите клубови, да рокаат големи пари за непроверени играчи.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Па го читам Миасанмиа и скроз е во право човекот, а ти премногу се маваш во гради. Во ред е, навиваш за Баерн, еден од најголемите тимови во светот, ама успори малце ебаго. Според мене нема никаков апгрејд во играта на Баерн откако дојде Анчелоти, напротив мислам дека малце и назадуваа во однос на оној Баерн од Пеп. Има повеќе фактори тука, ете стареењето на одредени играчи, Лам и Алонсо (пензија), Рибери и Робен, Милер како што реков дно дна итн итн. Проблемот е што не земаат адекватни замени или пак прават ризични трансфери. Толисо, Санчес?? Баерн искрено никогаш не ми бил препознатлив по ваквите трансфери, ама ете изгледа и они се приклучија на трендот на големите клубови, да рокаат големи пари за непроверени играчи.
A што ти е филмот со Толисо што не го вадиш од уста, лош трансфер е? Сфаќаш дека истиот е меѓу најдобрите француски таленти или јок? Сфаќаш дека истиот нема изиграно уште ОФИЦИЈАЛЕН натпревар во дрес на Баерн, ти го ставаш во иста реченица со Санчес? Кое дно ти е ова уствари?

И за какво мавање во гради збориш? Убаво ти викам дека ти не можеш на мене да ми објаснуваш кои биле клучни играчи во Баерн, а кои не. Исто и јас не можам да ти објаснувам на тебе за кој клуб и да навиваш. Кое ти е ова забегување од темата кога јас ниту го величам Баерн, ниту викам дека ќе изгази се оваа сезона. Кој рече уствари последниве постови дека Баерн зима тројна оваа сезона? НИКОЈ. Сам пробуваш да фураш дека се мавам во гради со Баерн и колку се јаки/слаби. Читај малку што пишувам или да отворам Пејнт-от?
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.155
Поени од реакции
107.579
A што ти е филмот со Толисо што не го вадиш од уста, лош трансфер е? Сфаќаш дека истиот е меѓу најдобрите француски таленти или јок? Сфаќаш дека истиот нема изиграно уште ОФИЦИЈАЛЕН натпревар во дрес на Баерн, ти го ставаш во иста реченица со Санчес? Кое дно ти е ова уствари?

И за какво мавање во гради збориш? Убаво ти викам дека ти не можеш на мене да ми објаснуваш кои биле клучни играчи во Баерн, а кои не. Исто и јас не можам да ти објаснувам на тебе за кој клуб и да навиваш. Кое ти е ова забегување од темата кога јас ниту го величам Баерн, ниту викам дека ќе изгази се оваа сезона. Читај малку што пишувам или да отворам Пејнт-от?
Можеш да разговараш како цивилизиран човек, не е проблем јас мислам, батали пејнтови и цртања. Толисо го споменувам како ризичен трансфер, мислам дека спомнав во еден од моите постови дека не можеме да судиме за него од неколку пријателски, сепак рано е. А не можеш да кажеш дека не е ризичен трансфер кога рокаш солена сума за него, а имаме еден куп примери како Толисо кои не успеале, пошо едно е за Лион да играш а друго за Баерн. Јас не викам дека нема да успее, само чисто пример дадов дека Баерн мене не ми е препознатлив по ваквите трансфери, од нигде никаде грагауу огромна сума за Санчес кој реално никој и не го познаваше пред да дојде, и он исто беше огромен талент па гледај го не може со топката да се состави. Треба да земаат повеќе германски играчи, ете Горецка веројатно ќе дојде кај вас следната година и кој беше уште таму.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Треба да земаат повеќе германски играчи, ете Горецка веројатно ќе дојде кај вас следната година и кој беше уште таму.
Зошто да земаат германски играчи ако истите се послаби од други играчи кои се достапни на пазарот? И кои се тие еден куп примери на везњаци како Толисо што на 23 години направиле трансфер за 41 милион и пропаднале?

П.С За Санчес беа многу блиску до потпис и Ман. Јунајтед, а еден куп екипи беа заинтересирани после Еуро-то. Сакаш да кажеш дека сите не знаат што прават или? Дали е до играчот или до клубот што он е поплава - никогаш нема да дознаеме, ама да збориш дека Баерн направиле глуп потег со неговото купување - не. Еве дури и летово после ОЧАЈНА сезона имаат шанса да го шитнат и да си ги вратат парите.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.155
Поени од реакции
107.579
Зошто да земаат германски играчи ако истите се послаби од други играчи кои се достапни на пазарот? И кои се тие еден куп примери како Толисо што на 23 години направиле трансфер за 41 милион и пропаднале?

П.С За Санчес беа многу блиску до потпис и Ман. Јунајтед. Сакаш да кажеш дека и они не знаат што прават или?
Во ред, не дека не ти држи вода муабетот, ама па зошто да земаат сомнителни таленти за огромни суми кога можат сличен таков да земат и од Германија кој секако има поголема шанса да успее пошо ќе игра во домашен клуб и нема да има проблеми со адаптација?

Види Стелт, Санчес е еден класичен пример за пропаднат талент, односно грешна процена на јаките тимови. Т.е. сеуште не е пропаднат, да не се разбереме погрешно, млад е и има време, ама од тоа што се очекуваше од него до тоа што го прикажува има огромна разлика. И не е никаков проблем да се промаши со трансфер, на сите им се случува тоа, ама финтата е да не стане тоа пракса. Потсети се што се случуваше кога Интер го зема Кондогбија, колективна свршувачка имаше, новиот Виера бла бла бла а он дојде до тоа дереџе да си рока автоголови од центар...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Во ред, не дека не ти држи вода муабетот, ама па зошто да земаат сомнителни таленти за огромни суми кога можат сличен таков да земат и од Германија кој секако има поголема шанса да успее пошо ќе игра во домашен клуб и нема да има проблеми со адаптација?
Затоа што сметале дека германскиот играч е послаб и затоа што сметале дека со инвестиција во тој германски играч нема да имаат поврат на пари (во случај на разочарување) каков што би имале со тој играч што го одбрале.

Стај се у ситуација да си Румениге - со таков hype за Санчес после Еуро и имаш шанса да го купиш, а од друга страна го имаш Горецка да речеме. Што купуваш (без разлика на парите)? И да не заборавиме - Санчес е помал скоро ТРИ И ПОЛ години.

И најбитното - Санчес (ако решат) ќе го продадат ПОСКАПО него што би го продале Горецка (купен под исти услови) кога би имал добра сезона како прошлата.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
@Stefan-kobe @Џони Вајсмилер :kuracc:

+- сте во право,исто мислење имам и јас.

Една од најголемите причини е немањето спортски директор година и нешто.Си треба стручност за таа позиција,не може во секоја манџа,миродија да се става.А знаеме Замер како дрмаше и на терен и вон терен.Критикуваше се живо и диво кога не играа како што треба,па беа критикувани Швајнштајгер,Лам итн..Значи ѕвезди со реноме.Пргав,дрзок и што уште не,ама тој беше тата мата за таа позиција.После тоа ко бајаги болест ова она,ама јас не верувам во тоа.

Мислам дека Брацо ќе ја пополни квалитетно таа дупка,доста опасно човече и дава душа за Баерн.

Исто така мислам дека Анчелоти благе везе нема од трансфери,некако безидеен е.

Санчес треба да се продаде,тоа веќе ми здосади да го повторувам.Поплава е детиштето,благе везе нема.Како прво и прво врска нема,како второ нема да добие повеќе од 150 минути во сезоната.На онаа конкуренција,тој нема да помириса терен.

Анчелоти го форсира Толисо,се врати Видал,а Тиаго е незаменлив.Е сега тој веќе два пати ситно се повреди,беља работа у пм.:eek::semolam:Без Тиаго Баерн е дно екипа.Тој ако не повлече,нема кој.
Порано Алаба,Лам,крилата,Швајнштајгер..значи имаше еден куп играчи кои знаеа што сакаат со топката,сега тенка е ситуацијата.Тиаго и Робери додека можат ќе прават дар мар,а се надевам и Хамес ќе влезе во добра форма,иако и тој се повреди сега.:popce:

Не знам што чекаат,ама Баерн без резервен напаѓач пак поплава од сезона ќе имаат.Анчелоти ми изгледа како Магат,инаетчија тренер.Се едно исто тера.Ако ја отвори лошо сезоната,ќе биде избркан 1000%.Магат Октомври-Ноември мислам дека беше избркан.

Румениге трпи,ама Хенес не.

Рано е за Толисо,ама не е никаков апгрејд моментално на Алонсо.Колку што грешеше Алонсо,толку и овој.Има добри потези,јак техничар ама тоа и Алонсо го правеше.Проблем беше дефанзивата кај Алонсо,доста голем проблем и кај Толисо.

Без Видал во првиот состав,Баерн ќе имаат многу,многу проблеми.

Кимих е тата мата за таа позиција,ама ете ќе ја пополнува дупката што ја остави Лам.Кимих е гладијатор и верувам иден капитен на Баерн.Предобар е и се надевам не погрешија со Толисо,зошто во екипата постоеше играч од негов калибар.

Инаку во Баерн уклучен алармот после катастрофалната предсезона,ќе летаат пердуви во скоро време.



И Хенес имаше изјава дека Брацо кога направил трансфер во ХСВ,сам отишол и сам ја започнал кариерата без ничија помош.Голем борец и дека живее за мотото "МиаСанМиа".:)
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Уопште не е разлогот тоа дека незнам играчите не ги бивало, спори биле или незнам што....Да Робери се и двајцата веќе у години и никој не го спори тоа. Али тимов има играчи на сите останати позиции кои се у свои најдобри години.

Уопште не е проблемот што физички не биле спремни веќе да притискаат. Не праат пресинг пошто Карло така им кажа. Проста и јасно. Проблемот е што не им кажа да го напуштат и тој Пеп фазон и да имплементираат по соодветен стил на игра.

Он искочи со варијантата, ќе играме напагачки, ќе играме со посед али нема да праиме пресинг толку нема да се трошиме, ќе играме по вертикално и по едноставно. НЕ ИДЕ тоа едно со друго. Или ќе праиш пресинг ко што треба или ќе искочиш смешен.

Утре да се врати Пеп ќе видиме како можат истиве овие играчи да притискаат цела текма на секоја изгубена топка.

Кратко и јасно проблемот е што Карло не може или не сака уште да се осуди да имплементира нешто свое, да ја прилагоди екипата како што треба а не тера на стилот од неговиот претходник со некои мали измени кои тој стил го прават дебилен и абсурден. И ако у скоро време не се охрабри да стаи ред у екипата за брзо време ќе лета. Има кадар за сите дострели. Да Рибери е АУТ скроз, али го донесовме Хамес кој е играчина, Робен уште не се дава и е во топ форма, Коман игра одлично на припремиве до сеа, Кимих ѕверот ќе го замени Лам. Толисо ќе му треба малце време али е потенцијал огроман. Останатите се светска класа како и да свртиш.

Фали цврста рака да напраи ред и да се прекине со глупирање.

За Ренато ќе коментирам у наредна прилика.
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Capture.JPG

И да знаете дека и од овој многу зависеше падот на играта. Капитен е сега, има да гризи по сите.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.962
Поени од реакции
25.275
Утре во Суперкупот против Дортмунд без Хамес, Робен, Тиаго, Боатенг, Алаба и Бернат.

Ancelotti: "James should be able to train again in two to three weeks"
Ancelotti: "Marco Friedl can replace Alaba and Bernat, but we also have Rafinha who can play as left back. We will decide tomorrow"
Ancelotti: "Apart from Bernat who is out for 2 to 3 months, I hope all players will be fit for the start of the Bundesliga"
Ancelotti: "We are not yet in the best condition. But we have a lot of quality. We still have two weeks to be ready"
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.189
Поени од реакции
21.331
Tolku od Reschke ke odi Stuttgart izgleda.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Недозволиво е што го пуштија Решке.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom