Фан Клуб: Арсенал

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.799
Поени од реакции
13.313
Ова е истата прикаска ко „последниот пат кога Ливерпул освоил титула, следната година ја освоил Арсенал“...
Ливерпул за разлика од Арсенал игра паметно, купува тоа што им треба, дадоа 70 или колку и да беа милиони за Ван Дајк, ама имаат бар еден добар стопер. Ние од Мустафи, Луиз, Сократис, Чејмберс и Холдинг не можеме еден солиден стопер да составиме.
Точно, ама види кога почна Ливерпул да купува играчи за Клоп.
Тимот што го наследи Клоп со овој тим сега нема никаков допир, дали 2ца играчи се останати.

Артета е тука една полусезона, можно е летово и ние да ги шитнеме играчите што не одговараат и да се земат играчи што одговараат на стилот/играта што ја сака Артета. Барем се надевам дека ќе идеме на таков план.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.444
Поени од реакции
4.137
Точно, ама види кога почна Ливерпул да купува играчи за Клоп.
Тимот што го наследи Клоп со овој тим сега нема никаков допир, дали 2ца играчи се останати.

Артета е тука една полусезона, можно е летово и ние да ги шитнеме играчите што не одговараат и да се земат играчи што одговараат на стилот/играта што ја сака Артета. Барем се надевам дека ќе идеме на таков план.
Ливерпул си го продадоа најдобриот играч и тие пари овозможија да го израдат тимот, нешто што тука некој тоа не го сфаќа, мора да се продаде Лаказет за да се зајачаат други далеку побитни позиции. Не само за парите од трансфер, Лака зима скоро 10 милиона плата, оваа плата комотно може на двајца нови да се подели.

Пред некој ден гледав плати и кои играчи би можеле да ги продадеме за да ослободиме средства.

Лаказет - 10 мил.
Озил - 18 мил.
Колашинац - 5мил.
Сократис - 5 мил.
Гендузи - 2 мил.
Мустафи - 5 мил.
Холдинг/Чејмберс - 2 мил.
Елнени - 2.6 мил.
Мики ( што ја ослободивме ) - 10 мил.
Мавропанос - 1 мил.
Ова се скоро 60 мил. во плата! Од овие со добра политика можеме 100 мил од трансферите да извадиме. Значи Арсенал се на се, се ослободува од 160 милиони, овие 160 можат да се распределат на 3-4 играчи што одма би не појачале.
Автоматски споено мислење:

Знам дека фудбал менаџер бројки се ова ама не се баш далеку од вистинските.

Парти - 40 мил. со плата отприлика 8-9 мил.
Упамекано 50 мил. со плата 7-8 мил.
Не знам со кој АМ сме се поврзувале, не ми текнува сега ама еве нека вреди 50-60 мил. + 8-9 мил плата.

176 мил.

100% quick maths
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.702
Поени од реакции
11.399
Точно, ама види кога почна Ливерпул да купува играчи за Клоп.
Тимот што го наследи Клоп со овој тим сега нема никаков допир, дали 2ца играчи се останати.

Артета е тука една полусезона, можно е летово и ние да ги шитнеме играчите што не одговараат и да се земат играчи што одговараат на стилот/играта што ја сака Артета. Барем се надевам дека ќе идеме на таков план.
Се согласувам генерално, не очекувам ја одма Артета да направи ренесанса, ама поентата ми беше друга.

Теоријата дека ако не играме ЛЕ/ЛШ ќе сме имале подобри резултати според мене е прикаска. Подобрите резултати ќе дојдат ако се игра паметно, да се купуваат добри играчи што стварно му требаат на тимот, а не да се продолжуваат договори на Луиз и Мустафи, кои 2 утакмици ќе изиграат добро и после следните 2 утакмици ќе ги усерат до немај каде.

Знам дека никој од тука нема да се согласи, знам дека има океј статистика ко за прва сезона, ама ја од Пепе не сум задоволен, т.е. не ги исполни моите очекувања. Првите партии му беа супер, сите го памтиме дриблањето со Ван Дајк, ама од тогаш наваму се изгуби. Се надевам втората ќе му биде подобра, ама ако се фрлаат пари на неконстантни играчи, џабе ќе бидат сите тие фрлени пари коа пак ќе имаме лоши резултати.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.799
Поени од реакции
13.313
Се согласувам генерално, не очекувам ја одма Артета да направи ренесанса, ама поентата ми беше друга.

Теоријата дека ако не играме ЛЕ/ЛШ ќе сме имале подобри резултати според мене е прикаска. Подобрите резултати ќе дојдат ако се игра паметно, да се купуваат добри играчи што стварно му требаат на тимот, а не да се продолжуваат договори на Луиз и Мустафи, кои 2 утакмици ќе изиграат добро и после следните 2 утакмици ќе ги усерат до немај каде.

Знам дека никој од тука нема да се согласи, знам дека има океј статистика ко за прва сезона, ама ја од Пепе не сум задоволен, т.е. не ги исполни моите очекувања. Првите партии му беа супер, сите го памтиме дриблањето со Ван Дајк, ама од тогаш наваму се изгуби. Се надевам втората ќе му биде подобра, ама ако се фрлаат пари на неконстантни играчи, џабе ќе бидат сите тие фрлени пари коа пак ќе имаме лоши резултати.
Ама како ќе знаеш играчот како ќе се покаже? Како да не фрлиме пари за неконстантен, кога ако не го зееме, нема да знаеме? :)
Рано е да се суди Пепе според мене.
Што ако го земевме Заха на пример, пак исто ќе беше, еве сезонава е дрво.

Ди Марија коа дојде у јунајтед исто беше труп, иако претходно беше меѓу топ 5 играчи у свет таа година.

Или пак кој очекуваше Салах да игра така во првата сезона во Ливерпул, читај коментари од тоа време од навивачи на Рома и Пул.

Трансферите се непредвидливи, може скапо платен трансфер да искочи утка во одреден тим, а од друга страна и некој малку платен играч да се покаже како огромно засилување.

Се што треба е да се игра паметно со договорите и со трансфер пазарот (пред се мислам на продавање на играчи).

Додека не успееме да купиме тоашто треба (а нема да може во еден преоден рок сигурно), ќе мора да крпиме со Луиз и Мустафи.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.444
Поени од реакции
4.137
Абе Пепе иде од француска лига, без да знае ни збор англиски, три тренери сменети, цел клуб мизерија. Воопшто не е лесно, јас ќе го судам Пепе наредна сезона. А тоа дека после Ливерпул го снемало е глупост, баш со идењето на Артета, а и пред тоа со Љумберг, Пепе беше солиден, на доста утакмици и одличен.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.108
Поени од реакции
5.584
Малце и тешка му е транзицијата. Исто како ФИФА/ПЕС да играл Regular ниво во француската лига, а сега наеднаш да премине на Legendary ниво. Не се толку утепани дефанзивците овде.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.151
Поени од реакции
7.603
Абе види, сите тие муабети кој да се продаде, кој да остане, се со размислувања дека тимот е во ситуација каде што не се вложува пари и единствен начин да се соберат пари за некој посериозен трансфер е ако се продадат играчите на кои може да им се извади цена. Никој не ти вика дека Нкетиа треба да стартува, а Лаказет да грее клупа, ниту ти правел споредба Нкетиа>Лаказет или обратно, едноставно сите размислуваат како да се исчистат платите и како да се дојде до пари со најмалку штета или ич штета. Да беше идеално во клубот никој немаше ни Обамејанг ни Лаказет да ги спомне. Од друга страна ситуацијата кај напаѓач не е иста како кај голман, и Нкетиа нема да може да чека до 27 години ко Мартинез за да добие шанса, ако нема место за него и не добива доволно шанса, ќе побара да си замине од тимот или евентуално еден куп позајмици па пак да си замине доколку не се исчисти таа позиција во тимот, а факт е дека имаме премногу опции во нападот и сосема очекувано е некој да биде незадоволен. Единствена шанса да замолчиш некој да не е незадоволен е да му лупнеш голема плата, ама така ем играчот “се лади“, ем не го решаваш проблемот дека играчите имаат голема плата за ништо неправење, па ако еден бара ќе бараат и сите, и пак ќе сме заглавени со плати како Озил случај.
Зошто мислиш дека Лаказет е незадоволен?
Тоа не се гледа на терен баш напротив, кога и да влезе од клупа има решавачка улога. Ама ич не ме интересира дали на Нкетиа му се чека или не, се додека не е подобар од тие пред него има да чека, ако не нека пали.
Пак ќе кажам, имаме двајца топ напаѓачи, еден преталентиран Мартинели и Нкетиа кој во Лидс неможеше да фати место ама ете му се даде шанса и моментално ја користи, ако мислите дека со продавање на Лаказет клубов не тоне уште подлабоко гадно се лажите. Артета многу добро кажа дека Арсенал не смее да биде selling club по таа логика еден од тие што под ниедна основа не смеат да бидат продадени е и Лаказет.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.702
Поени од реакции
11.399
Ама како ќе знаеш играчот како ќе се покаже? Како да не фрлиме пари за неконстантен, кога ако не го зееме, нема да знаеме? :)
Рано е да се суди Пепе според мене.
Што ако го земевме Заха на пример, пак исто ќе беше, еве сезонава е дрво.

Ди Марија коа дојде у јунајтед исто беше труп, иако претходно беше меѓу топ 5 играчи у свет таа година.

Или пак кој очекуваше Салах да игра така во првата сезона во Ливерпул, читај коментари од тоа време од навивачи на Рома и Пул.

Трансферите се непредвидливи, може скапо платен трансфер да искочи утка во одреден тим, а од друга страна и некој малку платен играч да се покаже како огромно засилување.

Се што треба е да се игра паметно со договорите и со трансфер пазарот (пред се мислам на продавање на играчи).

Додека не успееме да купиме тоашто треба (а нема да може во еден преоден рок сигурно), ќе мора да крпиме со Луиз и Мустафи.
Ваљда има некои луѓе од цел клуб што следат и проценуваат вакви работи, дали некој ќе се вклопи во филозофијата на тимот и слични ствари. Не знам оти не знам ни дел од тоа како функционираат тимовиве, што профил луѓе има еден тим вработено и што се се следи, ама претпоставувам дека скаути или некои што работат на аналитика може да ги проценат таквите работи дали одреден играч би се вклопил или не.

Се согласувам тоа и @Гард што го пишал дека е промена ова за него од аспект на квалитетот на фудбалот што се игра, тоа сигурно и затоа и ја кажав дека се надевам оти втората или третата сезона ќе му бидат подобри, ама ако втората и третата му се како оваа, тогаш за мене нема да ги исполни очекувањата.
Тоа што сум го приметил од него е дека се сопнува при дриблање, знае да усере акција со солирање и од него се одбиваат топки место убаво да ги смири. Е сеа, вистина е и дека не сум ги глеал сите утакмици сезонава па да кажам дека моево е целокупна проценка на неговото играње, ама од тоа што сум го глеал, ова ми паднало у очи.
Пепе често беше и на клупа, ако бил толку одличен претпоставувам ќе беше прва постава секоја утакмица.

За другото се согласувам.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
3.939
Поени од реакции
5.178
Клучен е пласман во ЛЕ за поголема минутажа на младинците, Мартинели, Сака и Смит Роу таму се покажаа, исто финансиски бонус, колку да е минимален ќе помогне, мкганерот со нереалните желби да го задржеме Лаказет, а ние сироти дали ќе успееме Оба да го потпишеме со нов договор, прочитав кај Фабрицио Романо дека управата му ги нуде истите услови од зимоска.

Автоматски споено мислење:

Поранешен тренер на Гвендузи за неговите проблеми
“Guendouzi’s problem is not physical and is not technical. It’s his attitude, it’s not good for the team or the coach. My relationship with him wasn’t very good”
“I picked him for a cup game against Nice but he got booked early on. The ref told me at half time to warn Guendouzi: one more foul and you’re off, but in the second half nothing changed”
“I was left with no choice but to sub him off. When I did, he refused to shake my hand”.
He then featured just once more that season. The next, Landreau took over as manager, Guendouzi fell out with him as well & was excluded from the team for 3 months
“He took his job seriously, his training was no problem, and his character is to always want to win. Sometimes when he talks it’s good. But sometimes he talks badly. He talks too much”
“His talent isn’t in question, that’s not the issue. He can be a top, top player & I think he can still succeed abroad. It’s up to him to change his attitude”
Fast forward to his time at Arsenal, he has:
  • acted up under Emery
  • been reprimanded by Arteta for incidents with teammates
  • been reprimanded by Edu for embarrassing himself at a team dinner in Dubai
  • Brighton incident & subsequent meeting in which he ‘did not impress’
 
Последно уредено:

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.142
Поени од реакции
5.764
Ни ја одбиле жалбата за Нкетиа, а во другите вести Кронке превзел некој од долгојте на клубов па баш да видиме какви вложувања ќе имат летово.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.444
Поени од реакции
4.137
Ни ја одбиле жалбата за Нкетиа, а во другите вести Кронке превзел некој од долгојте на клубов па баш да видиме какви вложувања ќе имат летово.
Сите долгови ги превземал, само уште не се знае дали е тоа ќе биде лошо или добро :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.926
Поени од реакции
28.384
Сите долгови ги превземал, само уште не се знае дали е тоа ќе биде лошо или добро :D

Не сум ич економист, па појма немам што значи, ама ако тоа дава повеќе финансиска слобода за вложување во играчи, ваљда е добро.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.444
Поени од реакции
4.137

Не сум ич економист, па појма немам што значи, ама ако тоа дава повеќе финансиска слобода за вложување во играчи, ваљда е добро.
Па и не е баш така, со ова ќе се помогне на клубот од аспект на плати, не само на играчи, него на цел Арсенал. Не знам колку баш ова е за траснфери да се овозможи пари :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.926
Поени од реакции
28.384
Искрено, појма немам што значи :toe:
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.444
Поени од реакции
4.137
Искрено, појма немам што значи :toe:
Абе и ја поима немам, ама првиот коментар прочитај го :D

This decision was made to give Arsenal financial security in the trying circumstances of the last few months. It is not about handing Mikel Arteta a transfer warchest.
 
На врв Bottom