Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Се паѓаат задачи на колоквиуми надвор од рамките на книгите? (ДМ1 и К1)
Да, но сепак се слични на оние од книгата, едноставно неможеш да добиеш нешто што никогаш не си го решавал. Најчесто е тоа една задача во која треба да примениш неколку различни работи што си ги учел .
Читам по форумов и кога и да се спомне Калкулус1 сите викаат од книгата... Дали е доволно да се изреши се од материјалот од аудиториски и предавања или и книгата е задолжителна? И за Вовед во информатика (ОСИ1) се зборува дека имало некој прашања па дали некој знае кај можам да ги најдам и ако ги најдам дали ке ми се нешто од корист голема или пак ке треба да се запнам со историјата на компјутерите од предавања??
Јас лично сметам дека бројот на задачи на аудиториски е премногу мал за на тој начин да успееш да го совладаш материјалот, едноставно неможеш да ги научиш интегралите или изводите со решавање по 5-10 задачи неделно :D.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.413
Јас по Калкулус решавав само испитни и колоквиумски, не се замарав многу со аудиториски.
А ДМ само аудиториски пошо не ни имаше испитни/колоквиумски колку шо се сеќавам.
За вовед во Информатика ( ОСИ ) прашањата ќе ви ги отворат една недела пред колоквиум, јас само нив ги учев, не ги ни прочитав презентациите. Е нас лани не зафркнаа малце, вечерта пред полагање ни додадоја нови прашања, забавно беше :icon_lol:
 
Член од
9 август 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Хаха, се надевам на нас нема да ни биде толку интересно :D А за калкулус ме исплаши фактот дека многу малце положуваат, али сепак имам добра математичка основа па се надевам барем К1 нема да ми е толкав проблем
 
Член од
18 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
6
Го има некој калкулус учебникот во .pdf верзија ?
 
Член од
24 август 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали можит некој да ме посоветуват за како поефективно да ги учам предметите?
Кај можам да најдам дополнителни материјали, испитни задачи, теорија од Калкулус и Дискретна Математика и слични работи?
Настрана од книгата, слајдовите и тоа во тетратка што го имам запишано.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Дали можит некој да ме посоветуват за како поефективно да ги учам предметите?
Кај можам да најдам дополнителни материјали, испитни задачи, теорија од Калкулус и Дискретна Математика и слични работи?
Настрана од книгата, слајдовите и тоа во тетратка што го имам запишано.
Имаш две копирници, една на технолошки, една на елелкро. Таму можеш да најдеш испитни задачи што се паѓале. Има баш за калкулус 1 убаво извадено и поделено по типови на задачи.

Инаку има ли некој материјали од алгоритми, мрежи или веројатност?
--- надополнето: 2 октомври 2013 во 23:03 ---
Го има некој калкулус учебникот во .pdf верзија ?
Отиди неколко страни поназад, во тие материјали што ги постирав го има и учебникот и извадено теорија на македонски од калкулус1.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Бруцош сум на примена на е-технологии и можам да кажам дека сум прилично задоволен од факултетов. Она што досега ми го имаат предадено - сатисфакција: 90% (односно да ми испечати во C ќе морам 90%% :) )
Чорбев е ѕвер (засега, иако многу ми зборувале дека бил злобен за време на испитите)
Смиле замара со неговите повремени “stun"-ови кога предава Дискретна Математика 1, али тој проблем си го решив :)
Дејан (вовед во интернет) има толку добар глас и коа зборува да ти е милина да го слушаш...
Ивица (вовед во инф) - иако малку е заморлив со гласот, знае по некоја интересна шала да нафрли и да биде интересно

Воглавно сите професори се млади и те разбираат, па така досеа искуство шо сум имал имам само позитивни коментари (лошите ќе ги оставам после колоквиум) :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Да ти каже некој дека Чорбер е злобен треба стварно да е умоболен. Немало, нема и ќе нема подобар професор и професор што е спремен да ти излезе во пресрет .... За разлика од Х други.


пс: ја мислев од кога ќе го положам последниов само ќе ја дадам дипломскава и толку, тоа тек сега да ти почињале проблемите. Потсреди ова, доправи тоа, пиши мејл (чекај 20 дена за одговор или воопшто ќе го нема... итн)...
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Да ти каже некој дека Чорбер е злобен треба стварно да е умоболен. Немало, нема и ќе нема подобар професор и професор што е спремен да ти излезе во пресрет .... За разлика од Х други.


пс: ја мислев од кога ќе го положам последниов само ќе ја дадам дипломскава и толку, тоа тек сега да ти почињале проблемите. Потсреди ова, доправи тоа, пиши мејл (чекај 20 дена за одговор или воопшто ќе го нема... итн)...
Демек се фалиш сега? Ај честито, ако не ме поканиш на дипломска, знаеш. :D
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Има некој што некогаш напишал молба за префрлање од еден кај друг професор ?
Малце е глупо прањашево ама врска немам како да почнам...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Член од
30 август 2013
Мислења
51
Поени од реакции
3
Дали треба да се иде на Професионални вештини најверојатно Розита ќе ми предава? Ај нека пише некој да не се прави список за тоа кој е присутен кој не,на другите предавања немаат абер од тоа.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Дали треба да се иде на Професионални вештини најверојатно Розита ќе ми предава? Ај нека пише некој да не се прави список за тоа кој е присутен кој не,на другите предавања немаат абер од тоа.
Пушта список секој час, и викаше дека е за потпис присуството, ама после испадна дека нема врска. Е сега они цело време нешто мењаат, проверете си да не ве зезнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom