Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
По компјутерски мрежи дали постои некоја база со прашања или се различни секоја година? И дали е подобро да ја читам и книгата од Tanenbaum - Компјутерски мрежи или доволни се само презентациите?Исто и задачите дали се полесни или потешки во споредба со АОК пример?
Eva Molotow
Истите прашања се, едино по некое ново може да уфрлат. Пред колоквиум ќе испостираат бази, не се секирај за тоа. :D
Од книгата ти препорачувам да ја прочиташ секоја глава по еднаш зошто има прашања што не се од презентациите. За задачите не би знаела, јас бев по циско програма. :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Истите прашања се, едино по некое ново може да уфрлат. Пред колоквиум ќе испостираат бази, не се секирај за тоа. :D
Од книгата ти препорачувам да ја прочиташ секоја глава по еднаш зошто има прашања што не се од презентациите. За задачите не би знаела, јас бев по циско програма. :)
Која од овие две Таненбаум - Компјутерски Мрежи или Сталингс - Податочни и компјутерски комуникации?
Презентациите мислам дека се правени и од двете, ама Дејан ја спомна таа од Таненбаум...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Eden hint samo decki, za rabota so mrezi kako sto rece Ewa, ako sakate zavrsete i so 20,00 prosek na site smerovi na FINKI, pak od rabota ke ve pratat na Cisco kurs. Toa e, megunaroden sertifikat e megunaroden sertifikat. I jas ja docekav taa sudbina, morav ednostavno, duri i ako brzo nauciv sto rabotam, t. e. prakticniot del go znaev 100%.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Која од овие две Таненбаум - Компјутерски Мрежи или Сталингс - Податочни и компјутерски комуникации?
Презентациите мислам дека се правени и од двете, ама Дејан ја спомна таа од Таненбаум...
На крајот на секое предавање ти пишува од која книга е изваден материјалот. Претежно таненбаум.
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Не, ама на алгоритми не ти препорачувам да не идеш. :)
За Лошковска ми кажаа дека лани барала присуство, значи годинава не е така?
А Алгоритми кај кој професор е најинтересно?
 
Член од
30 август 2013
Мислења
51
Поени од реакции
3
Кога ќе ни ги стават лабораториските вежби,2 недели поминаа уште немаме конечен распоред...
 
П

Паган-др

Гостин
Калкулус 1 и вовед во информатика кај можам да ги најдам предавањата/аудиториските?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.286
Поени од реакции
58.242
Калкулус 1 и вовед во информатика кај можам да ги најдам предавањата/аудиториските?
http://courses.finki.ukim.mk како предаваат, тука ги прикачуваат.
Сите не верувам дека ќе ги најдеш зашто предметот вовед во информатика од оваа година е воведен.
Минатата година истиот се викаше Основи на софтверско инженерство и бил нешто поразличен од ова сега што го учиме.
http://finki.weebly.com/osi.html

Калкулус може некој од постариве колеги ги чува материјалите, па ќе ги сподели тука :)
 
П

Паган-др

Гостин
Го знам вториот линк, ги има структурно и дискретна, затоа ги побарав другиве два. :)

Фала.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Калкулус 1 и вовед во информатика кај можам да ги најдам предавањата/аудиториските?
Ако по вовед во информатика не се исти предавања и вежби со ОСИ, тогаш нема да најдеш материјали, затоа што од ова година е сменет.

Калкулус 1 материјали што најдов во компјутер:
https://www.dropbox.com/s/m02q24z7sudz8wb/Калкулус1.rar
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Која од овие две Таненбаум - Компјутерски Мрежи или Сталингс - Податочни и компјутерски комуникации?
Презентациите мислам дека се правени и од двете, ама Дејан ја спомна таа од Таненбаум...

Книгата од Таненбаум ми е најинтересната и најобразовната книга што сум ја прочитал до сега. Значи, се е толку убаво објаснето, се е толку убаво соџвакано што само читаш и учиш.
 

8_88

888
Член од
7 мај 2009
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.610
А ценава 9999 денари со попуст е, или?
Да, со попуст е. Така беше пред 2-3 години (ЦЦНА1 и ЦЦНА2). Исто и за ЦЦНА3 и ЦЦНА4 беше толку.

Книгата од Таненбаум ми е најинтересната и најобразовната книга што сум ја прочитал до сега. Значи, се е толку убаво објаснето, се е толку убаво соџвакано што само читаш и учиш.
Сите книги од Таненбаум се напишани на ниво разбирливо за сите. Таненбаум (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom