Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.340
Здраво јас сум иден студент на ФИНКИ и ваш колега. Па ве замолувам ако може одговор на неколку прашања
1. Дали има учебници. Од каде се набавуваат. На кој јазик се?
2.Дали постои некој калкулатор со кој ќе можам да пресметам поени за упис.
3. Во кои програмски јазици се работи односно се изучува
4. Замолувам да ми испратите материјали или книги(ако има) за смерот Софтверско инженерство и информациски системи односно овие предмети
Бизнис и менаџмент
Вовед во компјутерските науки
Калкулус
Професионални вештини
Структурно програмирање

ОДНАПРЕД ВИ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВАМ
1. Има. Во електронска форма на англиски јазик. Мал дел на македонски јазик во библиотеката.
2. Имаше. Гледам не е достапен моментално.
https://www.finki.ukim.mk/mk/enrollment/calculator
3. По задолжителните предмети Ц, Ц++, Јава. По изборните C#, Python, JavaScript (и негови библиотеки, frameworks)...
 
Член од
11 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
1. Има. Во електронска форма на англиски јазик. Мал дел на македонски јазик во библиотеката.
2. Имаше. Гледам не е достапен моментално.
https://www.finki.ukim.mk/mk/enrollment/calculator
3. По задолжителните предмети Ц, Ц++, Јава. По изборните C#, Python, JavaScript (и негови библиотеки, frameworks)...
не работи линкот инаку фала за информациите ако имате некои материјали други може да ми пратите[DOUBLEPOST=1548797850][/DOUBLEPOST]
Структурно - C
Објектно ориентирано - C++
Алгоритми - Java

Ова ти се од задолжителните

https://www.mediafire.com/folder/wzdaa8g18f7rw/ФИНКИ

Тука имаш за повеќето предмети

Вовед во компјутерски науки - вовед во информатика
фала многу
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
За втор семестар , Основи на Веб Дизајн или Компјутерски Компоненти?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
За втор семестар , Основи на Веб Дизајн или Компјутерски Компоненти?
Едниот ти е корисен, другиот само лесно да поминеш. Моја препорака ти е КК да го чуваш за наредните години, а сега ОнВД да земеш.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Едниот ти е корисен, другиот само лесно да поминеш. Моја препорака ти е КК да го чуваш за наредните години, а сега ОнВД да земеш.
За корисност беше :D
Иначе повеќе детали можеш да ми дадеш за предметов?
Фала ти иначе :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
За корисност беше :D
Иначе повеќе детали можеш да ми дадеш за предметов?
Фала ти иначе :D
Подетален опис нека ти пишат колегиве што го слушале годинава. Јас пред 3-4 години го слушав, па можно е да има промени во програмата или организацијата (асистентите тогаш се професори веќе :D).
Иначе учевме html за почеток, а на крај фокусот беше ставен на CSS. Лабораториските ни беа како домашни, но строго ти препорачувам да си ги решаваш сам, за да немаш тешкотии понатаму. Тежина - лесен, но ќе мора да одвоиш време за вежбање и решавање домашни.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
Дали ќе може подетално објаснување за предметите оперативни системи и софтверско.Кој професор како го предава материјалот,начин на кој се полага и кој е потежок.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Дали ќе може подетално објаснување за предметите оперативни системи и софтверско.Кој професор како го предава материјалот,начин на кој се полага и кој е потежок.
Ново мислење во 4 саат, секако дека ќе е во финки темата од некој намачен финкаш.
ОС предавање оди кај Граматиков, супер објаснува човекот, може и другите ти се добри, знам Боро беше и уште некои други, ама конкретно Граматиков за ОС беше топ бар за мене. Вежбите оди кај Мишев, и особено првите вежби многу многу внимавај, ако треба и кај сите оди, бидејќи памтам катастрофа беа објаснети на аудиториските, јуниксот веќе можеш и сам дома, ама и тоа убаво е да не пропушташ. Софтверско ти е најлесно кај Катерина, предавањата се океј, мадај малку досадни особено вториот дел, т.е. што ќе те лажам, досадни се предавањата во целост, кај Маџаров малку се поинтересни предаваата ама они плус уште нешто учеа, Гит мислам учеа командите. Значи ако сакаш полесно кај Катерина, ако сакаш поинтересно и покорисно донекаде кај Маџаров, иако ова за дали е интересно базирано ми е од само едно предавање што отидов да чекам друг час. Вежби не знам кој држи, некако исто ти е кај сите тоа, сите просечно ќе научиш, а толку и треба за да го сфатиш предметот. Софтверско нешто на памет, нешто ќе сфатиш, нешто од чиста логика да нацрташ, не е тешко да положиш. ОС е доста потежок, особено практичното, теоријата повеќе задачи беа со формула едноставна и лесни дефиниции.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
За корисност беше :D
Иначе повеќе детали можеш да ми дадеш за предметов?
Фала ти иначе :D
Се учи HTML и CSS. Прв колоквиум е само теорија на courses, а втор се полага теорија и се прави веб страна, меѓутоа може да се менува само CSS документот. Место втор колоквиум можеш и проект да правиш, но мора да освоиш 90+ поени на првиот колоквиум.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ново мислење во 4 саат, секако дека ќе е во финки темата од некој намачен финкаш.
ОС предавање оди кај Граматиков, супер објаснува човекот, може и другите ти се добри, знам Боро беше и уште некои други, ама конкретно Граматиков за ОС беше топ бар за мене. Вежбите оди кај Мишев, и особено првите вежби многу многу внимавај, ако треба и кај сите оди, бидејќи памтам катастрофа беа објаснети на аудиториските, јуниксот веќе можеш и сам дома, ама и тоа убаво е да не пропушташ. Софтверско ти е најлесно кај Катерина, предавањата се океј, мадај малку досадни особено вториот дел, т.е. што ќе те лажам, досадни се предавањата во целост, кај Маџаров малку се поинтересни предаваата ама они плус уште нешто учеа, Гит мислам учеа командите. Значи ако сакаш полесно кај Катерина, ако сакаш поинтересно и покорисно донекаде кај Маџаров, иако ова за дали е интересно базирано ми е од само едно предавање што отидов да чекам друг час. Вежби не знам кој држи, некако исто ти е кај сите тоа, сите просечно ќе научиш, а толку и треба за да го сфатиш предметот. Софтверско нешто на памет, нешто ќе сфатиш, нешто од чиста логика да нацрташ, не е тешко да положиш. ОС е доста потежок, особено практичното, теоријата повеќе задачи беа со формула едноставна и лесни дефиниции.
Катерина неколку пати спомна дека програмата ќе се менувала по предметот, па најверојатно нема да го учат тој досаден материјал веќе. Како и да е, кај кого и да одат по тој предмет, нема да погрешат.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
Кога се одлучува дали сакаме со три или со четири години да студираме?Дали ако имаме наведено при упис(бидејќи не се сеќавам)може да се измени.Поздрав
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.340
Кога се одлучува дали сакаме со три или со четири години да студираме?Дали ако имаме наведено при упис(бидејќи не се сеќавам)може да се измени.Поздрав
Нема потреба никаде да се наведува.
Одлучуваш дали по 174 кредити ќе браниш дипломска или по 234 кредити.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Предлог интересни предмети за летен семестар, по можност да не се како Бизнис ?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Некој да не знае со сигурност да каже дали читалната на електро работи со нормално работно време и во недела, односно исто до 22 часот или пак затвара порано? Во тмф знам порано затвараа во недела, ама за електро ич не ми текнува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom