Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
15 јули 2009
Мислења
3.362
Поени од реакции
3.249

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не е за мене за другар што нема акаунт е :)
Солиден алгоритам склопил другар ти за проблемов. Наместо да отвори да најде одма он

1. Те прашал тебе
2. Ти прашуваш на форум
3. Чекаш одговор на форум
4. Добиваш одговор на форум
5. Треба да му го пренесеш одговорот
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
15
Поени од реакции
10
Здраво, познавате ли некој што држи часови по Алгоритми ??
 
E

elena119

Гостин
Има ли шанси да ме примаат на ФИНКИ со 3јка и 2јка математика оцена низ четири год средно? Дури и со приватна квота? Другите се ми се 5ки ама за мат воопшто не се замарав...
И дали има опција на англиски да се учи смер?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.336
Има ли шанси да ме примаат на ФИНКИ со 3јка и 2јка математика оцена низ четири год средно? Дури и со приватна квота? Другите се ми се 5ки ама за мат воопшто не се замарав...
И дали има опција на англиски да се учи смер?
Да.
Шанси и за државна квота имаш.
Да, ама има доста математика на англискиот смер. Бирај го смерот со најмалку математика.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
А дипломата со сигурност е признаета надвор од државата?
2019 дојде, и уште се прашува ова прашање, особено па за факултет од областа на компјутерските науки.
Прочитај ги последниве 50 страни од темава, има многу корисни постови, ако не се лажам од @Гард и други членови.
Во кратки црти - не се важни оценките, не е важно дали е признаена надвор дипломата.
За вработување, важно е колку знаеш и колкава пасија имаш дополнително да се надградуваш.
 

RVD

Член од
23 декември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали е дозволено запишување на изборни предмети без исполнети предуслови (други изборни/задолжителни предмети) или исто како кај задолжителните предмети и изборните без предуслови се обележуваат со црвено на електронскиот систем и притоа потребна е молба за да се прифати предметот?
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Дали е дозволено запишување на изборни предмети без исполнети предуслови (други изборни/задолжителни предмети) или исто како кај задолжителните предмети и изборните без предуслови се обележуваат со црвено на електронскиот систем и притоа потребна е молба за да се прифати предметот?
Потребна е молба како и кај задолжителните.
 
Член од
26 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
33
Некој да држи часови структурно програмирање?
 
Член од
25 декември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
6
Здраво дечки :D
Ме интересира, дали некој годинава се има решено да иде на некаква програма во текот на летово од типот на Work&Travel?
Доколку да, како се справувате со тоа дека најверојатно вторите колоквиуми од наредниов семестар би биле некаде во Јуни. (Земам во предвид најлош случај кога испитната сесија би била во Февруари односно со настава во парниот семестар би се почнало во Март..)
За мене, ова значи дека нема да имам ниеден положен предмет од наредниот семестар, што искрено ми е застрашувачки. Е сега, дали има уствари некакви можности, за случаеви како мене, да полагаат пред предвиденото време, надвор од колоквиумската недела, самостојно или заедно со студенти кои ја имаат истата потреба? Дали воопшто се случува тоа на факултетов?
Исто така, ако може некој да ме потсети, колкави беа критериумите за да се запише наредна година? Нешто од типот на 30 екст колку што памтам..?
Малце сум исфрустриран бидејќи според мене ова беше неочекувано, мислам јесте ФИНКИ и се е можно ама дали постоеше реална потреба семестаров да трае 15 недели :toe:
Како и да е, идењето во Америка ми останува безразлика дали ќе имам 0 положено предмети или ќе треба да презапишувам година, едноставно се обидувам да најдам некаква логичка утеха дека бар нешто ќе можам да направам и семестаров нема да го гледам како пропаднат.
Фала ви :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.336
Здраво дечки :D
Ме интересира, дали некој годинава се има решено да иде на некаква програма во текот на летово од типот на Work&Travel?
Доколку да, како се справувате со тоа дека најверојатно вторите колоквиуми од наредниов семестар би биле некаде во Јуни. (Земам во предвид најлош случај кога испитната сесија би била во Февруари односно со настава во парниот семестар би се почнало во Март..)
За мене, ова значи дека нема да имам ниеден положен предмет од наредниот семестар, што искрено ми е застрашувачки. Е сега, дали има уствари некакви можности, за случаеви како мене, да полагаат пред предвиденото време, надвор од колоквиумската недела, самостојно или заедно со студенти кои ја имаат истата потреба? Дали воопшто се случува тоа на факултетов?
Исто така, ако може некој да ме потсети, колкави беа критериумите за да се запише наредна година? Нешто од типот на 30 екст колку што памтам..?
Малце сум исфрустриран бидејќи според мене ова беше неочекувано, мислам јесте ФИНКИ и се е можно ама дали постоеше реална потреба семестаров да трае 15 недели :toe:
Како и да е, идењето во Америка ми останува безразлика дали ќе имам 0 положено предмети или ќе треба да презапишувам година, едноставно се обидувам да најдам некаква логичка утеха дека бар нешто ќе можам да направам и семестаров нема да го гледам како пропаднат.
Фала ви :)
Ќе испратите (или преку СП) барање, молба до професорот тогаш и ќе побарате да полагате порано. Знам по некои предмети одобруваа.
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Дали некој може да ми каже нешто во врска со тестот од лаб вежби по Компјутерски мрежи, дали има прашања поврзани со GNS?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Дали некој може да ми каже нешто во врска со тестот од лаб вежби по Компјутерски мрежи, дали има прашања поврзани со GNS?
Има прашања од GNS, ама се положува лесно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom