Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.286
Поени од реакции
314
Некој да не знае со сигурност да каже дали читалната на електро работи со нормално работно време и во недела, односно исто до 22 часот или пак затвара порано? Во тмф знам порано затвараа во недела, ама за електро ич не ми текнува.
Електро не работи во недела, на ТМФ можеш до 18:00 часот, после бркаат.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Дали треба да се има некое предзнаење од Оперативни Системи за Мрежна Безбедност? Сакам да ги запишам и двата овој семестар![DOUBLEPOST=1549234578][/DOUBLEPOST]Препорака за некој полесен но сепак интересен/корисен предмет? Побитно ми е само да не е досаден предметот.
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2013
Мислења
10
Поени од реакции
4
Здраво,

Дали може некој да ми објасни за предметот Вештачка интелигенција, дали кај сите професори е ист материјалот, како се полага, дали бара некој професор присуство и кај кој е најдобро да го слушам за да научам?
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Прегледај го приврзокот 204178 Најдобар избор за 2 семестар?
Основи на Веб дизајн дефинитивно. Се учи HTML + CSS, прв колоквиум е само теорија, втор колоквиум правиш страна, даден ти е HTML, ти треба со CSS да ја средиш. Не е тежок предметот, а е корисен пошто ти дава некоја основа за други предмети што ќе треба да ги слушаш понатака.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Дали е добро да земам за 4 семестар изборни Визуелно програмирање, Кориснички интерфејс и Интернет технологии?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.340
Дали е добро да земам за 4 семестар изборни Визуелно програмирање, Кориснички интерфејс и Интернет технологии?
Зашто да не... Јас тие ги слушав во 4.
C# windows app, Bootstrap и .net web app беа во програмата тогаш
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Дали е добро да земам за 4 семестар изборни Визуелно програмирање, Кориснички интерфејс и Интернет технологии?
Ако ги слушаш Софтверско инженерство и Оперативни, тогаш дефинитивно не, освен ако 90% од времето учиш.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Тогаш предлог кои да ги земам?
Препорачливо ти е барем 1 лесен, за воопшто да не се замараш по тој предмет. Ако ги запишеш тие 5 предмети, по сите ќе имаш задолжителни активности (домашни или лабораториски). Ама воопшто не сакам мене да ме слушаш, ти најдобро знаеш каков пристап имаш кон факултетот. Јас само ќе ти потенцирам дека Оперативни се смета можеби за најтешкиот предмет (во конкуренција со Бази на податоци), кој истиот има задолжителни лабораториски секоја недела. Од друга страна Софтверско ти е теоретски предмет, со обемен материјал, но лесен за совладување, има задолжителни лабораториски, бара посветеност. Изборните што ги наведе се добри, но јас не би ги комбинирал сите 3 заедно во ист семестар со задолжителните што ти ги опишав на кратко.
 
L

Löwe

Гостин
Препорачливо ти е барем 1 лесен, за воопшто да не се замараш по тој предмет. Ако ги запишеш тие 5 предмети, по сите ќе имаш задолжителни активности (домашни или лабораториски). Ама воопшто не сакам мене да ме слушаш, ти најдобро знаеш каков пристап имаш кон факултетот. Јас само ќе ти потенцирам дека Оперативни се смета можеби за најтешкиот предмет (во конкуренција со Бази на податоци), кој истиот има задолжителни лабораториски секоја недела. Од друга страна Софтверско ти е теоретски предмет, со обемен материјал, но лесен за совладување, има задолжителни лабораториски, бара посветеност. Изборните што ги наведе се добри, но јас не би ги комбинирал сите 3 заедно во ист семестар со задолжителните што ти ги опишав на кратко.
Kako be operativni najtezok? Ami VIS?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Kako be operativni najtezok? Ami VIS?
Го заборавив, благодарение на него на смеров мој запознав многу нови колеги :pos:
Иначе, колегава чим праша за 3 изборни, претпоставувам дека е на ПЕТ бидејќи КНИ имаат 3 задолжителни и 2 изборни (освен ако се одлучил за молба за 6ти предмет)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.340
Јас тие 5 + АОК ги слушав во четврт :confused:

Визуелно и ИТ се донекаде слични.
Првиот windows forms, вториот web forms. Јазикот е исти (С#).
ИТ има теорија, ВП не.

КИ е лесен. Теорија плус bootstrap практично. Тоа се готови CSS класи кои треба само правилно да се искористат.

Проект имаше по сите 3 предмети.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Ќе може некој да ми каже кој е покорисен предмет од Визуелно Програмирање и Вештачка Интелигенција како изборен заедно со Оперативни, Софтверско, Мрежна Безбедност и Безжични и Мобилни Системи? Или да кажете некоја алтернатива за последниот изборен
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Кој се условите за запишување на Оперативни Системи ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom