Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Глупо прашање ама ајде. Ако се паднам во група 3, а друштвото во група 4, дали може да се преместам? Гледам прва година е ептен гужва со КНИ/МТ.
И на мене а и на уште неколку колеги што ги знам им ја сменија групата во зимски и летен семестар. Ќе се распрашаш кои професори и асистенти се добри и доколку професорите/асистентите што ти се доделени не предаваат добро и не пуштаат список за присутност (ретки се тие што пуштаат), ќе ја следиш наставата кај кој сакаш.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Ај едно прашање до вас . Универзитетски пријавен лист , тој што е образец ШВ 20, од кај може да го земам? Ја проверив страната на Државниот завод за статистика ама го има за ланската година.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
435
Поени од реакции
598
Ај едно прашање до вас . Универзитетски пријавен лист , тој што е образец ШВ 20, од кај може да го земам? Ја проверив страната на Државниот завод за статистика ама го има за ланската година.
Пред факултетите има луѓе што продаваат, од нив може да купиш.
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Групите се прават според смерови или мешани се?
 
Член од
6 октомври 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
Дали можам ако се префрлам на ПЕТ во четврти семестар да го земам Вештачка Интелегенција како изборен?
Исто така дали вреди да се земе предметот? Мене ми звучи ептен интересно :D
 

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
Ќе може некој да ми каже дали ако сега имам паднато предмет што е од прв семестар и што треба да го запишам пак во трет семестарт т.е. втора година, дали плаќам нешто и што треба да се направи и дали има некој лимит на тоа колку предмети презапишувам?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
10.571
Го испуштив рокот за пријавување испити електронски, после чекав за продолжување на рокот и денеска ме известија дека бил продолжен до вчера, а јас немав опција да ги пријавам испитите, проверував секој ден. Кај да ургирам за ова, ќе ми пропадне испитната сесија за џабе вака.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Ако не го продолжат дополнително имаш 2 финтици во оваа ситуација.
Ако ти се предметите од летен семестар оди полагај ги и ако ги положиш ќе ги пријавиш другата сесија (исто и во хартиената пријава) и ќе го замолиш професорот тогаш да ти ја стави оцената во iknow.
Втората ти е да си платиш 400-тки од предмет + т.м. поради закаснување за пријавување на испит во студентски прашања. Уште подобро ти е да почекаш резултати за тоа дали си положен во трета сесија (предмети од зимски семестар) и само оние кои си ги положил да ги пријавиш, само убаво провери колку дена смееш да закасниш со пријавувањето.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.116
Знае некој кога има Трајанов консултации ?
 
Член од
6 октомври 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
Дали можам ако се префрлам на ПЕТ во четврти семестар да го земам Вештачка Интелегенција како изборен?
Исто така дали вреди да се земе предметот? Мене ми звучи ептен интересно :D
Кажете барем дали вреди Вештачка интелегенција за слушање.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Кажете барем дали вреди Вештачка интелегенција за слушање.
Станува збор за задолжителен предмет од смерот КНИ, веројатно тоа го знаеш. Со самата информација логично е дека е доста тежок т.е.единствената разлика меѓу КНИ и ПЕТ за семестар 4, а претходните 3 разликите се К1, К2 и Веројатност.
Се решаваат задачи во Lisp.. има и теорија, ако те интересира повеќе за Lisp побарај на google, но јас лично не ти препорачувам изборен предмет да запишуваш потежок од сите твои задолжителни во тековниот семестар.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
10.571
Како оди процесот за промена на професор ако може да објасне некој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom