Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Како оди процесот за промена на професор ако може да објасне некој.
Поднесуваш молба на molbi.finki.ukim.mk, едноставно е. Треба да се чека некои 10тина дена максимум за одобрување и тоа е тоа.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Поднесуваш молба на molbi.finki.ukim.mk, едноставно е. Треба да се чека некои 10тина дена максимум за одобрување и тоа е тоа.
Може сред сесија да се смени професор? Знам на почетокот на семестарот дека им одобруваа за молбите.
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Здраво би сакал да прашам каде можам да ги најдам тие наставни планови што се потребни при префрлање од друг факултет на финки ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.180
Поени од реакции
57.739
Мислење (по можност и материјали) за:
- Веб базирани системи
- Напреден веб дизајн
- Имплементација на системи со отворен код
- Објектно ориентирана анализа и дизајн
- Програмирање на видео игри и специјални ефекти
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Може сред сесија да се смени професор? Знам на почетокот на семестарот дека им одобруваа за молбите.
Мислам дека не, рокот е 1 или 2 недели после конечниот распоред за семестарот.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Мислење (по можност и материјали) за:
- Веб базирани системи
- Напреден веб дизајн
- Имплементација на системи со отворен код
те заборавив, ќе ти пратам до вечер :D
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
10.571
Нешто за предметите:
-Интерактивни апликации
-Интернет програмирање
-Маркетинг
-Основи на телекомуникации
Кои два би ми ги препорачале да ги земам како изборни?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.180
Поени од реакции
57.739
Нешто за предметите:
-Интерактивни апликации
-Интернет програмирање
-Маркетинг
-Основи на телекомуникации
Кои два би ми ги препорачале да ги земам како изборни?
Интерактивни се учи Jquery, Jquery UI. На предавање се збори за некои основни принципи за кориснички интерфејси.
Се полага и теорија и задачи. Корисен предмет.

Интернет програмирање се учи Java аплети и JavaScript (canvas).
Се полага и теорија и задачи плус има и проект (да се изработи веб страница)

Макетинг е задолжителен предмет за ПЕТ. Лесен предмет, се полага само теорија на заокружување и наместо лабораториски вежби се изработува групна презентација на дадена тема.

Основи на телекомуникации не сум го слушал.

Одлуката е твоја.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Некој да каже збор два за предметот логичко и функционално програмирање , и ако има материјали да прати уште подобро
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Некој да ми дае совет за што изборни да одберам на ики смер. Изборни предмети ми се:
Формални јазици и автомати 6.00 ,
Интерактивни апликации 6.00 ,
Интернет програмирање 6.00 ,
Калкулус 3 6.00 ,
Основи на Телекомуникации 6.00,
Објектно ориентирана анализа и дизајн 6.00
Основи на телекомуникации и калкулус не ги земам. А за другиве 4 не знам ништо. Некој совети/ препораки?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Некој да ми дае совет за што изборни да одберам на ики смер. Изборни предмети ми се:
Формални јазици и автомати 6.00 ,
Интерактивни апликации 6.00 ,
Интернет програмирање 6.00 ,
Калкулус 3 6.00 ,
Основи на Телекомуникации 6.00,
Објектно ориентирана анализа и дизајн 6.00
Основи на телекомуникации и калкулус не ги земам. А за другиве 4 не знам ништо. Некој совети/ препораки?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Интерактивни апликации би ти советувал да да го земеш...доста корисен предмет е.Се учи Java Script i jQuery.Јас сум на ИКИ (сега за трета година) и бидејќи за трети семестар е доста ограничен изборот би те советувал еден изборен да земеш од КНИ/ПЕТ. Јас на пример покрај Интерактивни апликации и ооад го земав ИТ системи за учење.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Интерактивни апликации би ти советувал да да го земеш...доста корисен предмет е.Се учи Java Script i jQuery.Јас сум на ИКИ (сега за трета година) и бидејќи за трети семестар е доста ограничен изборот би те советувал еден изборен да земеш од КНИ/ПЕТ. Јас на пример покрај Интерактивни апликации и ооад го земав ИТ системи за учење.
А што губам ако земам предмет од друг смер? Ако може да се земе во ики зошто го нема во листата?


Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
А што губам ако земам предмет од друг смер? Ако може да се земе во ики зошто го нема во листата?


Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Види вака...Студиската програма ја прават задолжителните предмети кои мора да се запишат и положат за да се завршат студиите од одредена студиска програма. Изборни предмети може да земаш од било која од останатите студиски програми на ФИНКИ па дури и од универзитетска листа од останатите факултети на УКИМ.Бидејќи К3 и телекомуникации не сакаш да ги запишеш, формални јазици и автомати не би ти препорачал по што нема некоја посебна корист од него и никој од нашата генерација не го запиша ти се отвара простор за еден изборен предмет да земеш од некој од останатите смерови.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Види вака...Студиската програма ја прават задолжителните предмети кои мора да се запишат и положат за да се завршат студиите од одредена студиска програма. Изборни предмети може да земаш од било која од останатите студиски програми на ФИНКИ па дури и од универзитетска листа од останатите факултети на УКИМ.Бидејќи К3 и телекомуникации не сакаш да ги запишеш, формални јазици и автомати не би ти препорачал по што нема некоја посебна корист од него и никој од нашата генерација не го запиша ти се отвара простор за еден изборен предмет да земеш од некој од останатите смерови.[DOUBLEPOST=1473021036][/DOUBLEPOST]
Види вака...Студиската програма ја прават задолжителните предмети кои мора да се запишат и положат за да се завршат студиите од одредена студиска програма. Изборни предмети може да земаш од било која од останатите студиски програми на ФИНКИ па дури и од универзитетска листа од останатите факултети на УКИМ.Бидејќи К3 и телекомуникации не сакаш да ги запишеш, формални јазици и автомати не би ти препорачал по што нема некоја посебна корист од него и никој од нашата генерација не го запиша ти се отвара простор за еден изборен предмет да земеш од некој од останатите смерови.
Е па ок фала. Ја уште имам многу нејасни работи за факултетот ама најверојатно така ќе направам.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom