Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

D

DAoliHVAR

Гостин
Некој да ми објасни зошто задачава принта "11 0"
Никако неможам да сватам
int a = 10;
printf("%d %d", a ,!a++ );
 
S

smiljo

Гостин
Некој да ми објасни зошто задачава принта "11 0"
Никако неможам да сватам
int a = 10;
printf("%d %d", a ,!a++ );
колку што знам операторот "!" е за инвертирање на boolean вредности,неможеш да го користиш на цели броеви.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
колку што знам операторот "!" е за инвертирање на boolean вредности,неможеш да го користиш на цели броеви.
Во C не постојат boolean вредности. Нулите се сметаат за false, а се што е различно од нула се смета за true (мислам дека така беше). Така да во случајот погоре имаме број поголем од нула (true) па кога го негираме добиваме 0 (false).
Што останува за одговор на прашањето погоре, зошто печати 11, тоа е бидејќи во функцијата прво се прави инкрементирањето, па потоа се зема а за аргумент. Во делот а++ се зема старата вредност на а, но во секој друг аргумент каде што ќе се користи а таа ќе има вредност + 1, без разлика во тоа како се распоредени аргументите (дали е funk(a++,a) или funk(а,а++)).
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Значи :mad: факултетов после 4 години ми доаѓа да го запалам какви глупаци се 1 месец и повеќе ми го држат индексот ништо не можам да праам без него. Па сегде во државава бараат индекс ЗА СВЕ.
Му викам готов ми е на iknow - Не може ќе има соопштение за вас. :kuracc:
Да не може човек да дипломира ретардирани
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
Значи :mad: факултетов после 4 години ми доаѓа да го запалам какви глупаци се 1 месец и повеќе ми го држат индексот ништо не можам да праам без него. Па сегде во државава бараат индекс ЗА СВЕ.
Му викам готов ми е на iknow - Не може ќе има соопштение за вас. :kuracc:
Да не може човек да дипломира ретардирани
Не сфаќам стварно што е финтата, еден семестар одма ги враќаат, друг семестар ги чуваат со месеци...
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Идиотизам. Демек новава процедура со тикети беше за побрзо да оди работата и да не се ствара гужва... Нека се гонат. :mad:
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Не па вие, мислевте за да се намали гужвата е овој начин? :sneaky:
Јас како што имам разбрано, една од вработените била на болничко отсуство а другата на породилно отсуство. Па затоа работеше само една од тетките заедно со стариот тип шо не е запознаен многу многу. Од таму овој фејл со заверката / уписот за кои има студенти кои се уште немаат однесено документи. :rolleyes:

Да, има лаб вежби и оваа недела.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.214
Поени од реакции
57.862
Уште кoгa ги oднесoвте дoкументите требaлo дa си гo пoбaрaте индексoт. Ќе ви гo врaтеле.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Го побарав. На први октомври ги носев документите и ми требаше индексот за да извадам месечна карта од ЈСП. Не ми го даде старецот. А ебан празен семестар запишав, и онака само печат требаше да се удри. :confused:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.214
Поени од реакции
57.862
:confused:

Мене ми требше зa стипендијa. Ми стaви печaти и ми гo врaти oдмa. Вaљдa декa не гo пoгoдив стaрецoт нa сменa :D
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
Па тоа ми е чудно, кога заверката е ебани 2 минути, а на шалтер нема никаква гужва (затоа што 2 месеци се запишуваме) тогаш зошто не ја завршат одма работата ? Смешки... Пред некој ден вадев документи за редовен студент а сеуште не бев запишан :D
 
Член од
27 април 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ima li nekoj skripti ili knigi od slednive predmeta na makedonski ili angliski ne e bitno pishete mi vo inbox?

ЛОГИЧКО ДИЗАЈНИРАЊЕ НА ИНФОРМАЦИСКИ СИСТЕМИ
БЕЗЖИЧНИ МОБИЛНИ ТЕХНОЛОГИИ
ИНТЕРНЕТ ТЕХНОЛОГИИ
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
73
Поени од реакции
64
Па тоа ми е чудно, кога заверката е ебани 2 минути, а на шалтер нема никаква гужва (затоа што 2 месеци се запишуваме) тогаш зошто не ја завршат одма работата ? Смешки... Пред некој ден вадев документи за редовен студент а сеуште не бев запишан :D
Самото тоа што нема логика НА ФИНКИ ИМА ЛОГИКА. Така да ако нешто има логика да знаеш дека не е на арно на факултетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom