Факултет за Електротехника и информациски технологии

Alexander103

Grand Master
Член од
13 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
А Теорија има ли многу учење, или у главно е со математиките поврзано се?
И Нај битното што сакав да го прашам, стварно ли нема време за приватен живот ама 'ич, као сите што викат(А не се на Електро)?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
А Теорија има ли многу учење, или у главно е со математиките поврзано се?
И Нај битното што сакав да го прашам, стварно ли нема време за приватен живот ама 'ич, као сите што викат(А не се на Електро)?
Има теорија по некои предмети. Еве прва имаш теорија по физиките 1 и 2. Втора Логички кола и дискретни автомати и Компјутерски архитектури ќе имаш теорија. И по некој друг предмет ќе се најде ама то е ситно.

А за приватниот живот нема врска. Имаш време на претек, барем зборам за првиве 2 години студирање, натака ќе видиме. Се е до тоа како ќе си го организираш времето. Кнап ќе ти биде само 2 недели да речеме, предколоквиумската и колоквиумската. Тогаш не дека ќе немаш време, туку нема да ти се исплати да го потрошиш бадијала. Ич не бери гајле, на електро нема `забегани` ко што милуваат да не наречат неелектрашите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А Теорија има ли многу учење, или у главно е со математиките поврзано се?
И Нај битното што сакав да го прашам, стварно ли нема време за приватен живот ама 'ич, као сите што викат(А не се на Електро)?
Искомплексирани КГФ-аши го зборат ова за нас, нема врска :sneaky:

Сериозно, ако си организираш добро времето, за се ќе си најдеш слободно време.
 

Alexander103

Grand Master
Член од
13 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Кои се КГФ-аши? :-D :-D
Иначе фала ви многу, од 58 души до сеа прашани за мислење за електро, само вие ми го кажавте ова, и незнам зашто, ама на вас повеќе верувам (y)
Само уште ќе ве замолам конкретно на ЕЕУМ некој ако познавате, да ми дадете фејсбук или нешто од него..
И дали има шанси факултетот да се заврши за 4-5 години? :unsure:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кои се КГФ-аши? :-D :-D
Иначе фала ви многу, од 58 души до сеа прашани за мислење за електро, само вие ми го кажавте ова, и незнам зашто, ама на вас повеќе верувам (y)
Само уште ќе ве замолам конкретно на ЕЕУМ некој ако познавате, да ми дадете фејсбук или нешто од него..
И дали има шанси факултетот да се заврши за 4-5 години? :unsure:
Абе аман ти попис да не правеше? КГФаши се колегите што се на правен, филозофски, економски и остало и вадат муабети дека сме чудна соја на народ :D
Не можеме да ти дадеме некој од таму зошто смерот е нов, од оваа година стартува, ние сме од програмата 2004-2011.
И батали тоа да се заврши за 4 години, за 5 години, гледај да научиш нешто и од страна да си читаш за струката, што ако со бубање го завршиш за 4 (како еден што го знам) и после тенеќе....
 

Alexander103

Grand Master
Член од
13 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Океј, фала ти, више не прашуем, само да ти кажам као ја што разбрав, смерот не е нов,
Порано постоеше Електро Енергетика и Управување, и само Менаџмент е додадено..
Али можда е и он, појма неам. :)
Фала ти многу :)
--- надополнето: 13 септември 2012 во 23:30 ---
Уствари сакав да прашам само уште..
За уписите што како, лесно ли е, тешко ли е.. Ја сум со просек Добар сите 4 години, на матура здравје ќе видиме..
За мојот смер конкретно?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
КГФ - Комплекс Глупи Факултети
Теорија во прва година ќе имаш и по физика и по математика. Математика ќе учиш теореми и нивно изведување. Во зависност кој професор ќе ти се падне, ќе имаш повеќе или помалку теорија. Некои многу си го ценат усното (што според мене е мноооогу погрешно), па имам доста колеги што го презапишале предметот заради некое глупо усно. Иначе во поголем дел од предметите, барем така е кај мене, ќе имаш и теорија и усно. Е сега, кај некои усното е формално, отприлика се знае што се паѓа (Електротехника на пример), а кај некои, ќе си учиш се, или ќе бараш некоја логика од постари испитни задачи.
Пред да почниш со учење, обавезно ќе си прашаш постари колеги, што и како да учиш. Немој да учиш се и сешто (освен ако немаш посебна желба хаха). Обавезно да си најдеш уште 1-2 колеги, што ќе учите заедно, тоа е најдобар и најлесен начин да го совладаш материјалот (испробано).
За слободно време, не се секирај ич. Како што ти кажаа погоре, ако добро го распоредиш времето, ќе имаш време за се. Едно е најбитно - КОНТИНУИРАНО УЧЕЊЕ!!! Ако тоа го почитуваш, ќе ти е супер. Никој не вика дека секој ден ќе треба по 10 часа да ги портошиш на учење. Доволно е секој ден само да разгледаш што отприлика си учел дента, а ако нешто ти е нејасно, ОДМА на консултации (консултациите се многу корисни) и верувај дека ќе немаш проблем. Најголем проблем е да го практикуваш тоа што сум го напишал.
И немој да се разочаруваш од почеток. Можеби и ништо нема да сфаќаш од почеток, поготово прв колоквиум електротехника - електростатика, цела група ќе гледате ко телиња во шарена врата, па кога ќе ги фатиш сам еден ден пред колоквиум (тоа време се сфаќа најмногу), ќе видиш дека задачите се многу лесни и шаблонски. И да паднеш нешто, немој да се разочаруваш и да си ги подигниш документите. Безброј примери има кога колеги првиот испит го положиле во јуни, па сега ги положуваат испитите без проблем...
 
Член од
7 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
3
Ми треба мислење за предметот кориснички интерфејси т.е дали е предметот тежок или лесен. Што се учи на него и сл.
 

Alexander103

Grand Master
Член од
13 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Петар фала ти многу :)
Само уште да најдам некој на смерот..

Има ли некој на ЕЕУМ?
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Математика 3 кај Зајкова е ок или сме наебале? :)
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
51
Поени од реакции
19
може некој од 3 4 год КСИА малце да ме насочи што како... кои предмети треба целата теорија? што обавезно мора на колоквиум да се положи? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom