Факултет за Електротехника и информациски технологии

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не треба дневник за пракса, потврда само нели?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8
Поени од реакции
1
Nekoj od IKI da dade predlog za izborni predmeti?
Treba da zapisam II na INFO i treba da biram predmeti od IKI pa ako moze da kazete nekoj interesen predmet povrzan so programiranje.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Nekoj od IKI da dade predlog za izborni predmeti?
Treba da zapisam II na INFO i treba da biram predmeti od IKI pa ako moze da kazete nekoj interesen predmet povrzan so programiranje.
Веб дизајн (html + css),
Програмски практикум (php),
Јавни мобилни мрежи (android),
Мобилни информациони системи (iOS).
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
За презапишување година, кога се врши уплата?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
За презапишување година, кога се врши уплата?
Ваљда исто, ќе си ги пријавиш предметите што ги презапишуваш ќе си пресметаш кредити и ќе си уплатиш зависно од тоа дали си државна или прватна квота 204/408 .. од кредит?


Ме интересира дневникот за пракса што треба да се однесе дали треба да биде во печатена или пишувана верзија?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ваљда исто, ќе си ги пријавиш предметите што ги презапишуваш ќе си пресметаш кредити и ќе си уплатиш зависно од тоа дали си државна или прватна квота 204/408 .. од кредит?


Ме интересира дневникот за пракса што треба да се однесе дали треба да биде во печатена или пишувана верзија?
Јас не однесов дневник, само потврда , ок беше.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Јас не однесов дневник, само потврда , ок беше.
Незнам тоа зависи и од менторот мене ми е Елизабета во петокот не барала дневник сега бара дневник и на дневникот да имало потпис и печат -.-
Денес ги враќала.
 

Alexander103

Grand Master
Член од
13 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво, јас сум 4та година гимназија, и сакав некој совет за на Електро факутлетот, поточно за ЕЕС(Електро-Енергетски Системи) или ЕЕУМ(Електро-Енергетика, Управување и Менаџмент) смеровите, пошто гледам дека никој не пишал ништо за нив на темата што ја има од порано..
Ме интересира, дали како прво, ќе ми биде тешко затоа што не сум учел пмф у гимназија, и затоа што математика имам константно 3ка, сите 4ти години во гимназија.. Како е со математикити, пошто гледам има првите 3 семестри само, дали има и понатаму само во други предмети или?
За тие смерови у главно се што знаете пишете, ќе ми биде од корист..
Или кажете некој факултет со слични смерови, пошо стварно ме занима тоа..
 

Alexander103

Grand Master
Член од
13 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Исто така 3,
Оценките ми се од учебните години, не од матура..
--- надополнето: 13 септември 2012 во 11:54 ---
Ќе ми каже некој нешто повеќе за ЕЕС или ЕЕУМ смеровите?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Здраво, јас сум 4та година гимназија, и сакав некој совет за на Електро факутлетот, поточно за ЕЕС(Електро-Енергетски Системи) или ЕЕУМ(Електро-Енергетика, Управување и Менаџмент) смеровите, пошто гледам дека никој не пишал ништо за нив на темата што ја има од порано..
Ме интересира, дали како прво, ќе ми биде тешко затоа што не сум учел пмф у гимназија, и затоа што математика имам константно 3ка, сите 4ти години во гимназија.. Како е со математикити, пошто гледам има првите 3 семестри само, дали има и понатаму само во други предмети или?
За тие смерови у главно се што знаете пишете, ќе ми биде од корист..
Или кажете некој факултет со слични смерови, пошо стварно ме занима тоа..
Не можам да ти помогнам многу за тие смерови, ама ќе се потрудам да ти објаснам општо околу факултетот и за математика. Значи, математика не ти е потребна само за тие 3-4 математики, туку математика ти е буквално цел факултет. Ако не во сите предмети, во најголем дел од предметите ти е потребна математика. Во добар дел од предметите (барем кај мене) е со тригонометрија, интеграли, изводи, диференцијални равенки и ред други работи... Не значи дека се толку обемни задачите колку во класичните математики, ама сигурно професорот/асистентот нема да ти објаснува од почеток како се решава, бидејќи тој претпоставува дека ти си го знаеш тоа, а ако не го знаеш, ќе си повториш дома...
Оценката што ја кажуваш воопшто не е веродостојна. Можеби таа вреди и за 4ка во некои училишта или можеби за 2ка во други.
А ако си многу послаб во математика, на пример да не знаеш квадратна равенка или обичен систем равенки да решиш, или ако немаш појма што е синус или косинус, мислам дека треба да го заборавиш електро.
Ако имаш доволно самодоверба во себе и ако мислиш дека ќе се снајдеш, мој предлог е да пробаш, само е треба поголем акцент уште од првиот ден да ставиш на математика.
Познавам доста колеги кои биле слаби по математика (и уште се слаби), па на некаков начин успеале да се снајдат. А имало и друг случај, јаки математичари во средно, се запишале на електро, а завршиле на правен, економски, машински, приватен...
Одлуката е твоја, дали ќе седнеш од прв ден да ја совладуваш математиката (и нормално и другите предмети) или ќе бараш друго чаре...
Поздрав!!!
 

Alexander103

Grand Master
Член од
13 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Значи само континуирано учење?
Ја бев добар математика, ама во 2-3та година на многу малку часови отидов, и многу работи незнам сега, али еве на курс појдов, ќе се трудам..
А за физиката да прашам, што како е?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Значи само континуирано учење?
Ја бев добар математика, ама во 2-3та година на многу малку часови отидов, и многу работи незнам сега, али еве на курс појдов, ќе се трудам..
А за физиката да прашам, што како е?
САМО континуирано учење. Ако ти се натрупа материјал, си свршил работа... Ептен се ретки тие ретки генијалци, кои успеваат да спремат испит за кратко време.
Обрни внимание на: изводи, тригонометрија обавезно, како изгледаат побитни графици на функции, некои основни интеграли итн...
Физика, од теоријата ќе учиш целосни изведувања на докази, по некоја дефиниција... Задачите, поголем проблем се прв колоквиум (поготово кинематика и динамика), а втор колоквиум се поедноставни, замена на формула и некоја цака... А материјалот горе-долу е физиката од прва до 4та година во средно, склопен во 2 физики.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Значи само континуирано учење?
Ја бев добар математика, ама во 2-3та година на многу малку часови отидов, и многу работи незнам сега, али еве на курс појдов, ќе се трудам..
А за физиката да прашам, што како е?
Физиката на електро е само 2 предмета, после нигде не ја гледаш. Математиката е друго, цел факс се заснова на неа како што ти кажа колегата Петар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom