Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Сега следува прашање "За какви игри ќе го користиш?"

Инаку конфигурацијата ти е ОК но подобро склопи си сам некоја базирана на i5 и GTX 970.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
^Ми го зема зборот, затоа прашав за што ќе ја користиш, подобро во тој случај земи на пример i5 4570 + Asus B85 Vanguard (ако имаш доволно буџет ондак иди 4670K/4690K + Z87 Gryphon или Z97-A матична), и со остатокот од парите земи R9 290 или GTX970. Исто би го сменил и напојувањето за некое Antec Neo Eco/HCG 600-650 ватно, или CM GM серија од иста ватажа, или V серија ако дозволува буџетот.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Сега следува прашање "За какви игри ќе го користиш?"

Инаку конфигурацијата ти е ОК но подобро склопи си сам некоја базирана на i5 и GTX 970.
Arma 3, Call of duty, battlefield...
да заштедам на процесор и да стаам појака графичка препорачуваш?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Па i5 не е штедење туку all you need за игри. А графичка во рамките на буџетот земи ја најјаката што можеш пошто тоа е главниот мотор за гејминг.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Се согласувам со коментарите погоре мислам дека подобро е да земаш 4670k или 4690k co gtx970. Оваа графичка што ја имаш ти јас ја комбинирав со i3 4130 мислам дека е жално на i7 haswell да му ставиш таква графичка

edit: Ако не планираш да правиш оверклок на процесорот може и поевтина матична да земаш (b85 или h87) и процесор со заклучен мултиплајер ( без К на крајот )
 
Член од
23 април 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Се согласувам со коментарите погоре мислам дека подобро е да земаш 4670k или 4690k co gtx970. Оваа графичка што ја имаш ти јас ја комбинирав со i3 4130 мислам дека е жално на i7 haswell да му ставиш таква графичка

edit: Ако не планираш да правиш оверклок на процесорот може и поевтина матична да земаш (b85 или h87) и процесор со заклучен мултиплајер ( без К на крајот )
Па непланирам да праам оверклок. Дур сме што е препорака gtx970 или Sapphire ATI PCX R9 290 4GB GDDR5 TRI-X HDMI/DVIx2/DP OC?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Па непланирам да праам оверклок. Дур сме што е препорака gtx970 или Sapphire ATI PCX R9 290 4GB GDDR5 TRI-X HDMI/DVIx2/DP OC?
Имаат слични перформанси, но јас би одел со gtx 970 бидејќи е понов модел и троши дупло помалку струја(140w наспроти 300w). Доколку не планираш да правиш оверклок не би ти препорачал да земаш матична од Z- серијата би ти препорачал некоја матича со h81,b85,h87 некој од овие чипсети, а за процесор i5 4670.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Имаат слични перформанси, но јас би одел со gtx 970 бидејќи е понов модел и троши дупло помалку струја(140w наспроти 300w). Доколку не планираш да правиш оверклок не би ти препорачал да земаш матична од Z- серијата би ти препорачал некоја матича со h81,b85,h87 некој од овие чипсети, а за процесор i5 4670.
300W? кој ве излажа?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Што треба да видам од овие тестови?
Еве ти бе друже оваа последното ако не знеш да читаш оваа е специјално за тебе и немој со овие муабети како нема врска овие тестови или објавено од хејтери бидејќи момците од anandtech.com знаат многу повеќе од тебе па и од мене.

п.с. ако планираш да напинаш и да се расправаш најди си некој друг
 

Attachments

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Прво Anandtech е мастрален сајт, тука нема дискусија. Но на скринот кој со го ликнал наведена е генералнa - максимална потрошувачка, не реална.

Второ, 290-те, од тогаш имаат и други драјвери кои допринесуваат за по ефикасно искористување на енергијата, и осетно намалена потрошувачка, како и побрз фан профил.

Еве ти доказ од мене, и тоа при Bitcoin копање....





Исто така имам мерено 3X 290 ки со оверклок на меморија од 1250 > 1400, како и јадро 940 > 1050, при тотално оптеретување, во просторија од некои 27 степени, 3x 290, сосве системот, и загубата од 5% заради ефикасноста на напојувањето која беше 95% потрошувачката беше 950W.

Ако на ова се додадат потрошувачката од 30W на процесорот, и некои 60W на матичната + 20W на хардот, како и додатната загуба од аспект на ефикасност доаѓаме на 820W, ако на ова се додаде тоталната и константна потрошувачка на системот при Bitcoin копање во споредба со гејминг, како и оверклокот од некои 10% доаѓаме на бројка од ~730W или ~ 240W по карта во лоши услови. Мерењето беше извршено со професионален мерач на потрошувачка, кој се вклучува во штекер, а кабелот од напојувањето во него.

Зошто се лоши услови? (картите работеа на 87C) - колку е поголема температурата толку повеќе се намалува ефикасноста, а со тоа се зголемува потрошувачката, згора на тоа се работи за OpenCL обработка на податоци, која е доста по захтевна од нормален гејминг, како на напонската секција на картата, така и од оптеретеноста на јадрото и меморијата на картите.

Сите 3 елементи - компоненти при тие услови, се на 100% оптеретеност константно, овие услови на работа не го пресликуваат реалниот начина на употреба на една графичка при гејминг во кој има балансирање на оптеретеноста на компјутерот и другите компоненти, не се ни приближно оптеретени на ист начин......има скратени сцени, и вчитувачки секвенци кои ја намалуваат потрошувачката, како и генерално сегменти од нивоата во игрите кои не се толку графички интензивни, со што варијабилната (динамичка) контрола на фреквенција на AMD/Nvidia картичките веднаш ја намалуваат фреквенцијата на јадрото/меморијата/напонот, и со тоа потрошувачката осетно се намалува.

На кратко, 300W е груба проценка, во најлоши можни услови, со стари драјвери. 290-та со кастом сетинзи, не троши повќе од 210W.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво,
сакав да се консултирам со вас за напојување. Сакам да земам нешто поквалитетно за да не почне да ми прави проблеми со хардверот и слично. Ќе можете ли да ми предложите некое, ама исклучително од Anhoch ми треба. Ми кажуваа пријатели за од Сетек некои, меѓутоа мене ми треба од Анхоч. Инаку напојувањето ми е за кофигурацијава:
Intel i5 4690
MB Gigabyte H81M
2x8GB RAM HyperX FURY
Gigabyte GTX660 2GB DDR5
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472

Kajgana Shop

На врв Bottom