Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
11 април 2012
Мислења
4.329
Поени од реакции
4.754
Ако немаш добро напојување земи ја gtx 750 троши околу 50-60 вати и не ти требаат pci приклучоци за струја.[DOUBLEPOST=1419684562][/DOUBLEPOST]Ми цркна рутерот дома и сеа ми треба нов ама да земам некој околу 1 000 не планирам да фрлам многу пари. Се мислам меѓу овие
http://technomarket.mk/products/09125352/tp-link-tl-wr720n-router

http://set.com.mk/Computers-IT/Network-equipment/TP-LINK-TL-WR841N-300Mbps-Wireless-N-Router28303

http://set.com.mk/Computers-IT/Network-equipment/ASUS-Wireless-Router-RT-N10E-Wireless-N-Router28139

Уреди кои ќе бидат приклучени:
два десктоп компјутер еден мрежно поврзан и еден преку ваерлес ( нонстоп на мрежата )
четири мобилни телефони уреди
таблет ( нонстоп на мрежата )
лаптоп поврзан со ваерлес

Се работи за стан од 75 квадрати и рутерот е на едниот крај од стано, а вирелес уредите на другиот крај. Сакам да имам покриеност низ целиот стан. Брзина на интернет 20mbps/ 15mbps
Па и не е така лесно да ти се оцени како што кажуваш премногу фактори влијаат на тоа колкав сигнал ќе испраќа рутерот, она што го пишува на нив е најчесто маркетиншки трик ама добро. Е сеа викаш тутерот на едниот крај уредите на другиот крај за тоа ти треба строго насочена антена додека сите овие уреди што ги спомна тука доаѓаат со бипол, во превод пола од сигналот ќе ти иде надвор или кај комшијата додека ти ќе користиш останатото. Кога веќе идеш со ваков рутер бар премести го за да имаш подобро распространет сигнал низ дома со помала загуба надвор од станот.

Sent from my Nexus 7
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
469
Поени од реакции
113
Па и не е така лесно да ти се оцени како што кажуваш премногу фактори влијаат на тоа колкав сигнал ќе испраќа рутерот, она што го пишува на нив е најчесто маркетиншки трик ама добро. Е сеа викаш тутерот на едниот крај уредите на другиот крај за тоа ти треба строго насочена антена додека сите овие уреди што ги спомна тука доаѓаат со бипол, во превод пола од сигналот ќе ти иде надвор или кај комшијата додека ти ќе користиш останатото. Кога веќе идеш со ваков рутер бар премести го за да имаш подобро распространет сигнал низ дома со помала загуба надвор од станот.

Sent from my Nexus 7
Мора да ми е вака зошто компјутерот на кој работам и во слободно време играм ми е поврзан жично. Ако имаш некој предлог пиши ми само да е околу таа цена.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.329
Поени од реакции
4.754
Мора да ми е вака зошто компјутерот на кој работам и во слободно време играм ми е поврзан жично. Ако имаш некој предлог пиши ми само да е околу таа цена.
Рутер со насочена антена за таа цена нема, значително поскапи се, би требало било кој од овие да ти врши работа ако немаш дебели ѕидови низ станот и ако имаш малку гипс картон (да немаш многу метал зашто ќе ти го намалува сигналот). Иако мислам дека најдобра опција од наведените ти е оној тп линк со 2 антени што го имаше сам постирано ако добро се секавам антените му се 3dbi што е задоволително

Sent from my Nexus 7
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Никад.
и5-4690 - 12765 мкд
fx-8350 - 9965 мкд
И пак има боље перформанси амд-то, и тоа не оверклокуван.

Коза лаже, бенчмарк не лаже.
http://www.anandtech.com/bench/product/697?vs=1198
Да, а? А за плочата не кажуваш цена.

B85 па и H81 плоча од 2-3000 + која било i5-ка е подобар избор за игри од шпоретот амд.

Незнам што гледаш на бенчмарците, во сите игри и5ката го јаде амд-то.

И не гледај дека бил 4Ghz, тие 4GHz кај AMD се како 3GHz кај интељ.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Да, а? А за плочата не кажуваш цена.

B85 па и H81 плоча од 2-3000 + која било i5-ка е подобар избор за игри од шпоретот амд.

Незнам што гледаш на бенчмарците, во сите игри и5ката го јаде амд-то.

И не гледај дека бил 4Ghz, тие 4GHz кај AMD се како 3GHz кај интељ.
Факат. Што би рекла една наставничка по физика.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да, а? А за плочата не кажуваш цена.

B85 па и H81 плоча од 2-3000 + која било i5-ка е подобар избор за игри од шпоретот амд.

Незнам што гледаш на бенчмарците, во сите игри и5ката го јаде амд-то.

И не гледај дека бил 4Ghz, тие 4GHz кај AMD се како 3GHz кај интељ.
3900 е плочата, и сеа?


Црвено - амд Плаво - интел

Нигде не ги спомнав гигахерците, ти ги спомна :) И ако даваш сугестија дај во истиот price range.
Башка, исто нигде не реков дека ми е стрикни за гејминг риг ова.

И не знам зашто сте закоравени со југословенското размислување за амд ама ок терајте. Не е ова 2008ма, опрајте се.

Коа со буџетот што го иам ќе склопиш подобар риг од овој подучувај ме дали интел е боље или не. Ја да иам пари немаше да прашувам тука, ќе рокнев и7 и 2х980ки и не му ја мислам.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Нели се обратно боите
upload_2014-12-27_17-17-44.png

Абе види немора i5 4690, стави i5-4460 кој е иста цена со FX8350, пак ќе речам дека е подобар избор.

Плус на интел платформата имаш подобра поддршка за SSD дисковите (Intel RST драјверот), генерално е пак подобар избор.

Еве чекај го @Psyside и тој ќе ти го потврди истото :)

Ако си решил веќе земај си AMD платформа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Чекај, сериозно спроеди најнов Haswell со епикфејлжер?

Немој да си се излажал да купуваш AMD, AMD се добри за графички и тоа е тоа.

Друго, фремовите се само дел од приказната, мазноста при играње (перцепивните фремови) т.е. латенциите од фрем до фрем, на крај ќе резултатираат во 40 фрема наместо 60 (пример) ова што го гледаш горе се перформанси на хартија.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Чекај, сериозно спроеди најнов Haswell со епикфејлжер?

Немој да си се излажал да купуваш AMD, AMD се добри за графички и тоа е тоа.

Друго, фремовите се само дел од приказната, мазноста при играње (перцепивните фремови) т.е. латенциите од фрем до фрем, на крај ќе резултатираат во 40 фрема наместо 60 (пример) ова што го гледаш горе се перформанси на хартија.
Како бенчмаркови се перформанси на хартија?
Башка не ми е само за гејминг, 3д графика/графика ме занима.

Кажи ми што е подобро у тој прајсрејнџ и зошто.
Не сум убеден, поучи ме.[DOUBLEPOST=1419697782][/DOUBLEPOST]
Нели се обратно боите
Прегледај го приврзокот 110405

Абе види немора i5 4690, стави i5-4460 кој е иста цена со FX8350, пак ќе речам дека е подобар избор.

Плус на интел платформата имаш подобра поддршка за SSD дисковите (Intel RST драјверот), генерално е пак подобар избор.

Еве чекај го @Psyside и тој ќе ти го потврди истото :)

Ако си решил веќе земај си AMD платформа.
Обратно ти се тебе боите зашто обратно си ги ставил. Чиста логика.

едит: матичните што ми ги кажуваш за интелот се на 1600мхз
не знам како споредуваш цена на матична со подршка до 1600 со матична до 2000
кажи ми која матична е лга1150 ддр3 1866(мин) усб 3.0 сата 3 до 3900 денари?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.871
@Isak Keyten Пошто рече дека нема да ти е стриктно за гејминг, гледај ги овие 2 графи:


Single Threaded перформансот на Intel е МНОГУ подобар од тој на AMD. А рачунај дека сеуште многу од апликациите не се премногу оптимизирани за 4 јадра (а уште помалку за 8, колку што има процесорот на AMD).
Just my 2 cents.

PS: intel - blue, amd - red.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
@Isak Keyten Пошто рече дека нема да ти е стриктно за гејминг, гледај ги овие 2 графи:


Single Threaded перформансот на Intel е МНОГУ подобар од тој на AMD. А рачунај дека сеуште многу од апликациите не се премногу оптимизирани за 4 јадра (а уште помалку за 8, колку што има процесорот на AMD).
Just my 2 cents.

PS: intel - blue, amd - red.
Па не ми е за гејминг, 8 јадра на маја рендер > 4 јадра на и5ка без разлика на single core performance
Кој програм жити се у графика користи single core? Која нова игра користи едно јадро?

edit: intel ti e crvenoto u slucajov - se smesa ;)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
За една сцена/слика се да се процесира, т.е. се прикаже на екранот, потребно е да помине одредено време, тоа време е на пример 20ms кај Intel, кај AMD истото време може да е 100ms, што резултира во загуба на фремови при одреден период, далеку поголем него оној кај Intel, истиот аспект има ОГРОМНО влијание на мазноста при играње. Тоа се перцепивни фремови, оние горе се фремови на хартија.

Ако ти е и за работа, тогаш барај ги специфичните програми кои ги користиш, и види како се однесуваат 2-та процесор во тој сегмент. Како платформа имаш

Подобри SATA/USB/мемориски контролери, далеку по напредни технологии поддржани, на пример AVX2, подобри фирмвери/биоси, подобри плочи, поголема флексиблност од аспект на конекција со други уреди и еден куп други придобивки.

Било која i5-ка, од Haswell серијата го прави партали FX8350 во 90% од случаите, поготово како целосна платформа.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.871
Па не ми е за гејминг, 8 јадра на маја рендер > 4 јадра на и5ка без разлика на single core performance
Кој програм жити се у графика користи single core? Која нова игра користи едно јадро?
Не означува тоа графата, туку ефикасност на процесорот при користење на едно јадро. Едно јадро на Intel е 60% поефикасно од тоа на AMD. Како што можеш да видиш во втората графа, процесорот на AMD е само околу 7% подобар од тој на Intel, иако има 2 пати повеќе јадра клокнати на 15% повисока фреквенција. Со оглед на тоа што со многу мал напор при оверклок на Интелов процесор можеш да достигнеш и до 30% повисоки фреквенции - резултатот е no-brainer.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Да не ја споменуваме потрошувачката, смешно е да се зборува воопшто за оваа споредба. FX8350 би бил добар избор само ако е некои 7.500 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom