Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Од каде да купам квалитетен гејмерски компјутер со процесор и7? Само сакам да е квалитетен, да не е ѓубре како од амц што ги прават со кинески делови. Дали од делл или па од анхоч да зеам?
Анхоч или сет, и двете компании работат со квалитетни производители, а имаат и добри цени
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
А што мислиш за делл? Нели тие се амерички и се квалитетни?
Чекај сеа, мешаш две работи DELL се бренд на компјутери и генерални застапници им се Макпетрол а ги има и на други места, додека СЕТ и Анхоч се компании кои продаваат повеќе брендови (се наоѓа и по некој Dell лаптоп и кај нив)
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Чекај сеа, мешаш две работи DELL се бренд на компјутери и генерални застапници им се Макпетрол а ги има и на други места, додека СЕТ и Анхоч се компании кои продаваат повеќе брендови (се наоѓа и по некој Dell лаптоп и кај нив)
Јас одлучив да зеам од анхоч компјутер ама јас да си го составам, е сега дали ќе биде неквалитетен со кинески делови, или не, има 3 години гаранција, па ако се расипе ќе го поправат. Сакам да земам добар компјутер кој ќе ме чини повеќе од 50.000 ама ќе можам да ја играм GTA V кога ќе излезе.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Јас одлучив да зеам од анхоч компјутер ама јас да си го составам, е сега дали ќе биде неквалитетен со кинески делови, или не, има 3 години гаранција, па ако се расипе ќе го поправат. Сакам да земам добар компјутер кој ќе ме чини повеќе од 50.000 ама ќе можам да ја играм GTA V кога ќе излезе.
Нема кинески делови (матична, процесор, хард, рам, графика), едино куќиште или напајање може да ти протнат кинески.
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Од каде да купам квалитетен гејмерски компјутер со процесор и7? Само сакам да е квалитетен, да не е ѓубре како од амц што ги прават со кинески делови. Дали од делл или па од анхоч да зеам?
Самата конфигурација ти е контрадикторна, i7 + gaming= џабе фрлени пари. Доколку ќе рендерираш/едитираш видеа или ќе користиш апликации кои имаат бенефит од повеќе јадра, тогаш земи i7, инаку i5 е и повеќе од доволно за денешните игри.
Пример
i7 + GTX 760 = 33998
i5 + GTX 970= 33498

Benchmark GTX 970 vs GTX 760
http://www.anandtech.com/bench/product/1355?vs=1038

А за квалитетна конфигурација, најдобро е сам да си ги одбереш деловите и сам да си го склопиш, Доколку не се разбираш, овде на форумов има членови кои се разбираат и ќе ти помогнат при изборот на делови.
Поздрав.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
469
Поени од реакции
113
Ако може малко помош. Веќе една недела хард дискот почна на прави некој чудни звуци кога се инсталира нешто или кога се играат игри. Звукот е сличен како кај колата кога е оштетена ламелата :D не е гласно но нервира. Го проверував да нема некој бед-сектори но излезе 100% во ред. Дали може да е некој хардверски дефект ? се рабоите за seagate 500 gb 5400 rmp
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
469
Поени од реакции
113
processorot i maficnata mi se dopagjaat ama za grsfickata se mislam pomegju GTX 750 I R7 260x. Vase mislenje? isto taka tuka spagjaat i GTX 650 TI i HD 7790
gtx 750 на перформанси ја рамнат со hd 7770 или со новите ознаки r7 250x. r7 260x е малку погоре и се рамни со gtx 750 ti. Некои игри како што се assassins creed ќе работат подобро на gtx 750 бидејќи подобро се оптимизирани за nvidia графички. Во зависност од напојувањето што го имаш доколку имаш добро напојување земи ја r7 260x доколку имаш некое послабо напојување( до 400-450w) земи ја gtx 750. Овие другите две се малку постари модели, невелам дека се лоши но јас лично не би ги одбрал.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Ако може некоја препорака за лаптоп околу 300 евра е буџетот.
Благодарам.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ако може мислење за конфигурацијава, се работи за готова од фирма со промена на графичка само.
CPU BOX i7 4790
COOLER Intel Box Cooler
MAINBOARD Gigabyte Z97 Gaming 3
MEMORY 2x4GB PATRIOT, Black Mamba Viper 3 KIT DDRIII2400
VGA Sapphire ATI PCX R9 280X 3GB GDDR5 VAPOR-X HDMI/DVIx2/DP OC
SSD Samsung 2.5" 120GB SATA EVO BASIC
HDD Western Digital 2.0 TB 64MB SATA, Caviar Green
PSU Chieftec 20+4pin 80plus bronze New A-135 850W rp. 14cm Fan, Active PFC, 85 efficency, cable management, Connectors: 1x20/24-pin, 9xSATA, 2xMolex, 1x4-pin ATX12V, 4x8PIN PCIe (6+2), 1xFloppy
CASE Chieftec medium DRAGON CH-07B-R-OP
DVDRW LG 24x SATA, Black, M-Disk-compatible
Цена 56 иљади и ситно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom